Results 1 to 15 of 15

Thread: Tiger Lillies & Alexander Hacke "Mountains Of Madne

  1. #1
    read between the lines Shadowking's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,664

    Default Tiger Lillies & Alexander Hacke "Mountains Of Madne

    Μόλις γύρισα από την Βαβυλωνία του Μύλου που έγινε η συναυλία. Συνοπτικά; ΓΑΜΗΣΑΝ.

    Μορφή ο Alexander, υπερεπηβλητική παρουσία, οι αφηγήσεις που έκανε απο κείμενα του HPL ήταν το λιγότερο καθηλωτικές. Τα καινούρια τραγούδια που έχουν συνθέσει οι Lillies με τον Hacke γαμούν. Μου έμειναν κυρίως αυτό που επακολούθησε της προβολής της σύνοψης του "The case of Charles Dexter Ward" - ψιλοjazz κομμμάτι, αναφέρεται στο γνωστό μυθιστόρημα, το Mountains Of Madness (2o encore) και φυσικά αυτό που αναφερόταν σε "Rats, Rats, Rats", 2ο κομμάτι και 3ο encore.

    Επικές στιγμες:

    Όλες οι απαγγελίες του Hacke και τα χρούτσου-χρούτσου που ακούγονταν από πίσω. Γαμήσε περισσότερα από όλα η απαγγελία μέρους του "Whisperer In The Darkness" (του σημείου από τον δίσκο που έχει ηχογραφήσει ο τύπος με την τελετή μέσα στο δάσος - όποιος το 'χει διαβάσει ξέρει) με τον Alexander να μιμήται στο τέλος τον βόμβο των πλασμάτων του διηγήματος. Μπρρρ...

    Ο τραγουδιστής-ακορντεονίστας των TL, ο οποίος ήρθε στραβωμένος κατευθείαν από το Insmouth Φοβερές εκφράσεις. Όπου να 'ναι he'll take the water

    Και φυσικά το 3ο encore όπου ξαναβγαίνουν και παίζουν το Rats,Rats,Rats με τον τραγουδιστή να ΩΡΥΕΤΑΙ στο τέλος "RAAAAAAAAAAAAATS! RAAAAAAAAATSSS!" και τον drummer να διελύει το drum set του. (ο θεός να το κάνει).

    Πείτε εμπειρίες όσοι πήγατε.

    Not dead which eternal lies
    with strange aeons even death may die

    fthagn
    A loaded gun won't set you free.
    So you say.

  2. #2
    Oljeselger Zoonchild's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    On a Desperate Moon
    Posts
    2,107

    Default

    και εγώ στην Βαβυλωνία τους είδα και ως πρωτάρης σε συναυλία TL μπορώ να πω ότι -τουλάχιστον- ενθουσιάστηκα. Θεατρικότατοι, ακραίοι σε κάποια σημεία, επιβλητικοί και well αρκετά πρωτότυποι σε αυτό που κάνουν - πρέπει να τους δεις έστω μια φορά μόνο και μόνο για την εμπειρία. Εξαιρετικό στήσιμο & απόδοση και υποβλητικά τα projections. Μόνο μην με ρωτήσετε για playlist κλπ δεν ειναι από τα πράγματα που έχω ψάξει ιδιαίτερα ή που ακούω συνήθως σπίτι μου. (Τα τραγούδια που ανέφερε πάντως ο αποπάνω μάλλον είναι αυτά που ξεχώρισα και εγώ-ειδικά το Rats)....

    όλοι του ήταν μορφές μηδενός εξαιρουμένου+είμαι πεπεισμένος πλέον ότι ο Hacke και ο τραγουδιστής/ακορντεονίστας/πιανίστας έχουν σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα...

    σίγουρα θα δώσω παρόν και την επόμενη φορά που θα μας τιμήσουν αν+ τα έχω φτύσει λίγο με όλες τις συναυλίες τον τελευταίο καιρό και τα τσουχτερά τους εισητήρια....35 ΤL, 40 Massive Attack, 50 Roger Waters....
    ΑΕΛ τρακτερ και Love is in the air /

  3. #3
    read between the lines Shadowking's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,664

    Default

    Tα κομμάτια ήταν καινούρια νομίζω, οι "τίτλοι" που έχω δώσει πάνω, είναι εχχμμμ υποθετικοί βάσει της θεματολογίας του καθενός.
    A loaded gun won't set you free.
    So you say.

  4. #4
    Oljeselger Zoonchild's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    On a Desperate Moon
    Posts
    2,107

    Default

    μην ανησυχείς, εγώ τουλάχιστον δεν πρόκειται να σε αμφισβητήσω καθώς, όπως είπα και πιο πάνω, ελάχιστα έχω ακούσει από αυτούς. Απλά το rats και εγώ το υπέθεσα αφού αυτό τραγουδούσε στο ο-θεός-να-το-κάνει ρεφραίν+στο backround έδειχνε τις εικόνες με τα ποντίκια. Και τα υπόλοιπα πάλι βάσει των στοίχων τους τα αναφέρω. Τουλάχιστον νομίζω ότι έχω καταλάβει ποια εννοείς....

    Μια κοπέλα, πάντως που ήταν μαζί στην συναυλία μου ανέφερε ότι κάθε τους κυκλοφορία έχει ένα συγκεκριμένο concept και συνοδεύεται με το ανάλογο οπτικόακουστικό υλικό το οποίο παρουσιάζεται και στις ζωντανές εμφανίσεις τους. Κοινώς, δεν παίζουν παλαιότερα τραγούδια που είναι εκτός concept. Αυτό όμως είναι αυτό που μου είπαν. Αν κάποιος ξέρει κάτι διαφορετικό ας μας ενημερώσει παρακαλώ....
    ΑΕΛ τρακτερ και Love is in the air /

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    539

    Default

    Είναι η δεύτερη φορά που βλέπω Tiger Lillies. Έχοντας ξαναδει τη μπάντα το 2004 στον Λυκαβητό, μπορώ να πω ότι για μια ακόμη φορά με άφησαν να αναρωτιέμαι για το πόση παράνοια και θεατρικότητα διακατέχει το τρίο. Σε συνδυασμό με την απίστευτη περσόνα του A. Hacke οι Εγγλέζοι έδωσαν ένα απίστετο σόου.
    Είμαι από τους τυχερούς που έχουν στην κατοχή τους το Dvd "Mountains Of Madness" από την πρώτη φορά που παίχτηκε η συγκεκριμένη παράσταση. Το Live αποτέλεσμά της ήταν άπειρες φορές καλύτερο τουλάχιστον, όπως εγώ το βίωσα στις 10 Ιουνίου στο Gagarin.
    Επιβλητικές παρουσίες, ένας τρελός με μίζερη διάθεση frontman (Martyn Jacques) να μην απευθύνεται καν στο κοινό, παρά μόνο με γκριμάτσες και κερασάκι στην τούρτα το Πριόνι. Τι θεΪκός ήχος είναι αυτός. Όσοι ήταν εκεί γνωρίζουν. Για άλλες στιγμές της συναυλίας διαβάστε παραπάνω.

    Πάρτε και το setlist:

    01. The Mountaintops
    02. Rats (In The Walls)
    03. The Cult Of Cthulhu
    04. The Butcher
    05. The Music Of Erich Zann
    06. Subconscious Mind
    07. Charles Dexter Ward
    08. Do You Know What's Wrong?
    09. Hunter of The Dark
    10. Mountains Of Madness
    11. Paranoid

    Ακολούθησαν τα encore όπως αναφέρθηκαν, όπoυ παίχτηκε ξανά το The Butcher και το Rats, ελαφρώς αλλαγμένα.

    Α, και όσον αφορά αυτό με τα concept και την παρουσιάση τους, δεν ξέρω κατά πόσο και σε τι βαθμό ισχύει, αφού στο Λυκαβητό τουλάχιστον δεν εντόπισα κάτι τέτοιο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    539

    Default

    Ξέχασα να πω ότι τα κομμάτια, όντως είναι καινούρια και έχουν προέλθει από τη συνεργασία της μπάντας με τον Hacke, μετά από προτροπή του ίδιου. Οι Tiger Lillies δεν γνώριζαν τον Lovecraft πριν, όσο περίεργο και αν ακούγεται αυτό.

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by MaHaKaLas
    Είμαι από τους τυχερούς που έχουν στην κατοχή τους το Dvd "Mountains Of Madness" από την πρώτη φορά που παίχτηκε η συγκεκριμένη παράσταση.
    Αυτό που το είδα χτες (στα πεταχτά δυστυχώς) μου φάνηκε τουλάχιστον εντυπωσιακό.

  8. #8
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Quote Originally Posted by MaHaKaLas
    Είμαι από τους τυχερούς που έχουν στην κατοχή τους το Dvd "Mountains Of Madness" από την πρώτη φορά που παίχτηκε η συγκεκριμένη παράσταση.
    Γιά πες και πως θα γίνει να είμαστε κι εμείς τυχεροί.



    this is radio freedom.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    539

    Default

    Gia na gineis tixeros kai sy loipon tha prepei na to paraggeileis apo to site tous.

    www.tigerlillies.com


    Kanei 20 lires Agglias kai mazi me ta exoda apostolis sou paei giro sta 32 euro. Apo thn alli boro na sto grapso kai na sto doso ama se petixo pouthena.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Jenseits von Gut und Bose
    Posts
    6,308

    Default







    The bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.
    ~

  11. #11
    read between the lines Shadowking's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,664

    Default

    Έσπασε και στην αθήνα τα drums του ο βλαμμένος;
    (εγώ θα 'μαι αθήνα την κυριακή, αν θέλει κάποιος καλοθελητής να μου γράψει το dvdaki εγώ δεν χαλιέμαι πάντως )

    edit: Atheist, παίζουν κιαλλες photos?
    A loaded gun won't set you free.
    So you say.

  12. #12
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Quote Originally Posted by MaHaKaLas
    Kanei 20 lires Agglias kai mazi me ta exoda apostolis sou paei giro sta 32 euro. Apo thn alli boro na sto grapso kai na sto doso ama se petixo pouthena.
    Αν γνωστός ΕΡ γιούζερ που έχει ποστάρει και σ'αυτή τη σελίδα και με τον οποίον πρέπει να κανονίσω κάτι οικονομικοεμπορικά δεν κάνει την καλή, η τελευταία σου πρόταση είναι μια καλή ιδέα κ θνξ.
    this is radio freedom.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    539

    Default

    Ok steile mou mail an thes. Kai gia na mas kano kai ligi diafimisi paizoume stis 23 sto Underworld. Ama thes ela kai eidopoiise me na sto exo etoimo.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2005
    Location
    Jenseits von Gut und Bose
    Posts
    6,308

    Default

    Shadowking ναι, πουτάνα τα έκανε στο τέλος, κοπανούσε με το σετ πιατίνια τη μπότα και μετά του έπεσαν όλα κάτω, σκόνταψε και πάνω τους όταν έφευγε, χάος. Άλλες photos δυστυχώς όχι, δεν ήθελα να χάσω άλλο χρόνο με κινητά και κάμερες και τέτοια. Τσιγάρο και χάσιμο. BTW η τελευταία photo είναι η άποψη που έχει ο τυπάκος για το "funny face" μετά από σχετική μου παράκληση να ποζάρει έτσι.

    Κάλκη στο είχα έτοιμο πριν καν σκεφτείς να το ζητήσεις μουνάκη.
    Γιατί το πιο καλό γκαρσόνι είμαι εγώ. Το λέει και το χαρτάκι.
    The bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.
    ~

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Argilos655BC
    Posts
    324

    Default

    Ευχαριστώ όσους με έψησαν και με έπεισαν και δεν μου άφησαν περιθώριο παρά να τους δω κι εγώ επιτέλους! σνιφ...
    Ομολογώ ότι περισσότερο ο Hacke με τράβηξε, για να μην μιλήσω για το δολοφονικό συνδυασμό με την καμπαρέ/τσίρκο μουσική των Tiger Lillies -δηλαδή πώς θα μπορούσαν να το κάνουν; (όσοι ήταν εκεί είδαν το φως). Ίσως να το προτιμούσα σε κλειστό χώρο αλλά και πάλι το αποτέλεσμα ήταν τόσο ανατριχιαστικό όσο το ονειρευόμουν. Ευτυχώς που υπάρχουν και οι παράφρονες και γράφουν καμια καλή μουσική...
    Are we the furies?
    Are you a hand? Or an eye? Or a tooth?
    We do what we have to do. That's the most anyone can do.

    (Maiden/Mother/Crone)

Similar Threads

  1. Tiger Lillies Freakshow, θέατρο Badminton, 01/2009
    By Dragonlord in forum Live Reports
    Replies: 13
    Last Post: 29-01-2009, 10:59
  2. The Tiger Lillies - Love And War
    By metamelia3 in forum Albums
    Replies: 0
    Last Post: 16-01-2008, 16:35
  3. Tim Burton & Johnny Deep "Charlie & the Chocola
    By angel's decay in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 1
    Last Post: 12-03-2005, 00:54
  4. The Tiger Lillies - The Sea
    By necropethamenos in forum Albums
    Replies: 8
    Last Post: 30-10-2004, 10:20
  5. Tiger Lillies
    By The_Painless in forum General Discussion
    Replies: 20
    Last Post: 19-02-2004, 21:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •