Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 47

Thread: Aksiokratia, theseis and other macabre tales

  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Εσύ ρίχνεις τον εαυτό σου χαμηλά όταν μου πετάς το μπαλάκι και αντί να εξηγήσεις γιατί κάποιος πολιτικός δεν είναι υπόλογος στον ελληνικό λαό, πάλι μου λες μαλακίες για το στρατό κτλ. Νομίζω ότι το ξεπεράσαμε αυτό 3 ποστς πριν.

  2. #32
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Δεν ειπα πως δεν θα επρεπε να ειναι. Αλλα πιστευεις πραγματικα οτι εχεις ελεγχο? Οτι σε υπηρετουν? Οτι σε ακουν οταν αγοραζουν το επομενο μαχητικο, οταν σε υποχρεωνουν να πας στρατο?
    Μια ματια γυρω σου, και βλεπεις ποσο ελεγχο εχεις και ποσο υπολογοι ειναι.
    Και μας αξιζει, στο συνολο, γιατι απο τη μια βριζουμε για τις διακρισεις, και απο την αλλη οι περισσοτεροι σε ενα βουλευτικο γραφειο τη βγαζουν, και αν ριξεις μια ματια στο τοπικ με το δημοσιουπαλληλικι, φιλοδοξια το ξυσιμο.[αλλα μετα φταινε οι υπηρεσιες]. Το ενα τερας τρεφει το αλλο.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Κάτσε ρε κοπελιά...

    Με το να με λες κορόιδο και να βάζεις candiru-ικά emoticons κάθε άλλο παρά με κάνεις να αμφισβητώ την δημοκρατία (γιατί αυτό κάνεις). Αυτό βάλτο στην άκρη, δεν ξέρω αν το λες γιατί το πιστεύεις γνήσια αυτό ή τέσπα είναι το λες σε χαλαρή φάση αλλά κάνεις λάθος στη γενική εικόνα - δημοκρατία έχουμε.

    Τώρα, μιλας για το "πόσο έλεγχο" έχω. Φυσικό είναι να μην έχω 100% έλεγχο. Πόσο μάλλον όταν αποτελώ μέρος της μειοψηφίας, αυτά που θέλω δεν μπορώ να τα αποκτήσω τόσο εύκολα... και δυστυχώς οι διαδικασίες της δημοκρατίας περνάνε μέσω της γαμημένης γραφειοκρατίας... γι'αυτό τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει τόσες προσπάθειες για αμεσότερη δημοκρατία.

    Τα πάντα βέβαια τα αξίζουμε. Οι εκπρόσωποί μας είναι ό,τι καλύτερο έχουμε να παρουσιάσουμε. Αλλά ΟΚ, το να ισοπεδώνεις τα πάντα με τέτοιο τρόπο δεν κάνει καλό... γιατί αντί να τρέφει το ένα τέρας το άλλο μήπως τελικά η απαισιοδοξία και η ολοένα και περισσότερη παραίτηση ανατροφοδοτεί την απαισιοδοξία και την παραίτηση;

    Έχουμε βγει τραγικά off topic.

  4. #34

    Default

    Quote Originally Posted by Mayhem
    επίσης δεν πρέπει να πληρώνουμε φόρους, ούτε να σεβόμαστε τον οποιοδήποτε νόμο επειδή στην Ελλάδα δεν υπάρχει αξιοκρατία
    Τα του Καίσαρος τω Καίσαρι. Ας τα πάρουν τα γαμημένα τα λεφτά, το βρίσκω λογικό (αν και προφανώς θα μπορούσε να γίνεται πολύ καλύτερη διαχείριση). Ένα χρόνο από τη ζωή μου, και μάλιστα σε χάλια συνθήκες υγιεινής αλλά και επικίνδυνες συνθήκες γενικότερα σε περιπτώσεις (θυμίζω πχ το πρόσφατο γεγονός της δίκης για τους φαντάρους που σκοτώθηκαν από ηλεκτρικό ρεύμα εκτελώντας εντολή ανωτέρων τους, οι οποίοι ουσιαστικά αθωώθηκαν), αν περνάει από το χέρι μου δεν πρόκειται να τον πάρουν.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,698

    Default

    euxaristw ton kingdome gia to post tou, an kai telika phge sto ntoukou.
    Oi upoloipoi den katalavate ontws to point tou sugkekrimenou topic, to opoio exei kathara sxesh me ton titlo pou exei mpei.
    Oxi, ton exoume sta paparia mas ton strato. Den einai gia auto to topic. Tha mporouse na htan kati allo, px klhseis.
    To thema einai poios telika exei perissotera dikaiwmata kai eleutheries.
    To topic den exei na kanei me to strato ( as to poume allh mia fora, kalh einai h epanalhpsh ).
    Assumptions:

    1. Mathematics is the language of nature
    2. Everything around is can be represented and understood by numbers
    3. If you graph the numbers of any system, patterns emerge

    Evidence:

    1. The cycling of disease epidemics
    2. The wax and wan of caribou populations
    3. Sunspot cycles
    4. The rise and fall of the Nile River

  6. #36
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Ποια αξιοκρατια λεμε?
    Προχειροτατο παραδειγμα,[ να ξεφευγουμε απο την παραλλαγη λιγο], η Νατασα. Το κοριτσι θαυμα που ειναι και ντοκτορ, εχει και θεση σε νοσοκομειο.
    Ξερω μπολικα παιδακια που για ειδικοτητα κλαινε, και κανουν την αισθητικο μεχρι να βγει θεση.
    Ξερω κι εμενα, που αναθεμα την ωρα που γυρισα στη μπανανια, και περιμενω για διδακτορικο.
    Κακως, επρεπε να παω παιδαγωγικο και μετα να κανω εγχειρησεις ανοιχτης καρδιας.

    Για ποια αξιοκρατια λεμε?

    Οταν το λαμογιο της πολεοδομιας, που εξασφαλισε με το οποιο βυσμα του τη θεση στο δημοσιο, ερχεται να παιρνει χαρτζηλικια απο τον ελευθερο επαγγελματια?

    Οταν το παπαρουκι σκαει μυτη με μερσεντες στα 21 του, την αφηνει
    χυμα στο δρομο γιατι κανει shopping, η τροχαια και η δημοτικη αστυνομια κανει τα στραβα ματια, ενω για καντο κι εσυ που δεν φορας ρασα να δεις το μπιλιετακι για 2 sec αναμονης.


    Για ποια δημοκρατια μιλαει ο phoebus? Για ποιον ελεγχο?
    Την παλευουμε οπως μπορουμε...
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  7. #37
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    γμτ οι καλύτερες συζητήσεις γίνονται όταν 'λείπω'...
    Rock or Nothing

  8. #38
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Ta simeia stixis ' ' pou den thumamai to onoma tous kai gia na min gino roba to paradexomai stegna, eprepe na boun stin lexi kaluteres.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Quote Originally Posted by HAVOC
    Ποια αξιοκρατια λεμε?
    Προχειροτατο παραδειγμα,[ να ξεφευγουμε απο την παραλλαγη λιγο], η Νατασα. Το κοριτσι θαυμα που ειναι και ντοκτορ, εχει και θεση σε νοσοκομειο.
    Ξερω μπολικα παιδακια που για ειδικοτητα κλαινε, και κανουν την αισθητικο μεχρι να βγει θεση.
    Ξερω κι εμενα, που αναθεμα την ωρα που γυρισα στη μπανανια, και περιμενω για διδακτορικο.
    Κακως, επρεπε να παω παιδαγωγικο και μετα να κανω εγχειρησεις ανοιχτης καρδιας.

    Για ποια αξιοκρατια λεμε?

    Οταν το λαμογιο της πολεοδομιας, που εξασφαλισε με το οποιο βυσμα του τη θεση στο δημοσιο, ερχεται να παιρνει χαρτζηλικια απο τον ελευθερο επαγγελματια?

    Οταν το παπαρουκι σκαει μυτη με μερσεντες στα 21 του, την αφηνει
    χυμα στο δρομο γιατι κανει shopping, η τροχαια και η δημοτικη αστυνομια κανει τα στραβα ματια, ενω για καντο κι εσυ που δεν φορας ρασα να δεις το μπιλιετακι για 2 sec αναμονης.


    Για ποια δημοκρατια μιλαει ο phoebus? Για ποιον ελεγχο?
    Την παλευουμε οπως μπορουμε...
    ΓΙΑ ΤΗ ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΜΙΛΑΩ ΓΑΜΩ!

    ΕΣΥ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΙΣΟΠΟΛΙΤΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΗΚΤΑ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΩΣ ΠΟΛΙΤΕΣ!

    ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ Σ'ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ, ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΑΛΛΑ ΜΗ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΑ ΙΣΩΜΑ!

    Για την αξιοκρατία έχω κάνει και γω πρόσφατα ένα γαμημένο τόπικ. ΟΚ; Μη μπλέκεις τα πράγματα άλλο γιατί δεν θέλω να μπω στο τριπάκι να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας.

  10. #40
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Μακαρι να ησουν σε θεση να δεις με την ιδια φωνη/παθος το ποσο αυτα στα οποια παραδεχεσαι οτι δεν εχω και αδικο, τεινουν να γινουν κανονας, και αν δεν ειναι για την ωρα, επικρατουν σε απαραδεκτα μεγαλη εκταση, και σε πραγματικα σημαντικους τομεις της ζωης μας. Αρρηκτα δεμενες εννοιες με την δημοκρατια,εχουν φτασει να ειναι πολυτελεια οταν αποτελουν πραγματικοτητα.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Σε απαράδεκτα μεγάλη έκταση δεν είναι - αν μιλάς συγκριτικά κοιτώντας το όλο. Διαφορετικά εννοείς ότι όλοι είναι βυσματίες, όλοι είναι σταρχιδιστές, όλοι είναι λαμόγια (εκτός από σένα).

  12. #42
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Οχι, ειναι οι περισσοτεροι βυσματιες και λαμογια.
    Εκτος απο καποιους λιγους.
    Ειμαι σε σημειο καμπης.
    Δεν εχω αποφασισει ακομη που θα ανηκω.
    Για την ωρα, βαση του ενηλικου βιου μου, στους λιγους "μαλακες" ανηκω.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Νταξ, τώρα το κούρασες. Ισχυρά βύσματα λίγοι έχουν... διαφορετικά είναι απλά γνωριμίες.

  14. #44

    Default

    Quote Originally Posted by Carcass_
    euxaristw ton kingdome gia to post tou, an kai telika phge sto ntoukou.
    Oi upoloipoi den katalavate ontws to point tou sugkekrimenou topic, to opoio exei kathara sxesh me ton titlo pou exei mpei.
    Oxi, ton exoume sta paparia mas ton strato. Den einai gia auto to topic. Tha mporouse na htan kati allo, px klhseis.
    To thema einai poios telika exei perissotera dikaiwmata kai eleutheries.
    To topic den exei na kanei me to strato ( as to poume allh mia fora, kalh einai h epanalhpsh ).
    Και το ποστ του νεκροπεθαμένου έχει points όμως, κάποια από τα παραδείγματα ήταν ατυχή οπότε λογικό είναι που ξέφυγε η συζήτηση.
    Το να γίνεται υπουργός πολιτισμού κάποιος που έχει αποφύγει το στρατό πρέπει να είναι σπάνια στιγμή αξιοκρατίας για την Ελλάδα (δες για παράδειγμα ποιον έχουμε σήμερα υπουργό πολιτισμού, ο οποίος υποθέτω υπηρέτησε κανονικά).
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  15. #45
    Oxi poly adynatos.
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Trampakouland
    Posts
    8,384

    Default

    carcass otan milas gia aksiokratia profanws anaferesai stin ierarxisi twn prosontwn twn ypopsifiwn gia kapoia thesi.

    o stratos einai proson gia na gineis ypourgos politismou i ypourgos genikotera? mpoingk?

    oi politikoi mas den exoun KANENA proson. Symfwnw. Aksiokratia stin ellada den paizei. Symfwnw. O stratos ws qualification gia otidipote einai akyros omws. Opote to epixeirima einai lathos, an kai symfwnw me to point.

    (twra pigainete steilte ta mail sas gia ton alogoskoufi giati mou fainetai tha meinw mono egw na exw steilei kai avrio tha xtypane stin taratsa ton necropethameno)
    Otan megalwsw tha ginw vasilias
    Tha exw to xaremi mou sto kentro tis spilias
    ------------------------------------------------------
    Quote Originally Posted by XD
    b.t.w. -> mia fora gamhsa exwntas sto repeat ena solaki tou
    necropethamenou pou exei postarei sto forum. Sigklonistikh,
    fantastikh, ypertath, aksexasth empeiria !!!!!!!!!!!!!
    kai episis http://www.anorimoi.com

Similar Threads

  1. Nightmares & fairy tales!
    By DarkOmeN in forum Comics/Cartoons
    Replies: 0
    Last Post: 08-05-2006, 22:47
  2. tales....???
    By Silent_Enigma in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 11
    Last Post: 27-05-2005, 03:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •