Communic - Waves Of Visual Decay
Nuclear Blast (2006)



01. Under A Luminous Sky
02. Frozen Asleep In The Park
03. Watching It All Disappear
04. Fooled By The Serpent
05. Waves Of Visual Decay
06. My Bleeding Victim
07. At Dewy Prime

Δεν έχω ακούσει το πρώτο album των Νορβηγών (Conspiracy In Mind (2005)), δεν ήξερα καν πως υπάρχουν τούτοι δω οι τύποι. Ούτως ή άλλως η στροφή μου στην poser και την stoner/doom σκηνή τα 2-3 τελευταία χρόνια δεν μου άφηνε χώρο για metal ακούσματα. (πωπω πολύ ψωνίστικο ακούστηκε το τελευταίο)...

Αυτό το album ΣΠΕΡΝΕΙ.

Με το που έπεσε στα χέρια μου πριν από μια βδομάδα από γνωστό άγνωστο εν αγγλία (δοτική) σπουδάζοντα, δεν έχει σταματήσει να παίζει όπου υπάρχουν ηχεία μέσα στο σπίτι, στο αυτοκίνητο ή στη δουλειά.
Μίγμα nevermore, angel dust, και death προς το τέλος τους (χμ περισσότερο control denied μάλλον) περιέχει τα 7 παραπάνω υπερέπη με το μικρότερο τραγούδι να διαρκεί 6.54!! (Συνολικά 60 περίπου λεπτά μουσικής).
Οργιώδη drums, nevermorίζοντα riffs, και φωνή με χροιά angel dust (πολύ καλύτερη πάντως) και μελωδίες στη φωνή αλά warrel dane και tim Aymar.
Οκ έχουν παίξει πολλά συγγροτήματα σε τέτοιο στυλ τα τελευταία χρόνια. Έτσι όπως παίζουν οι communic όμως δεν νομίζω.
Δεδομένου ότι με τους communic δεν ακούς ούτε πρωτότυπο ήχο, ούτε φοβερά πρωτότυπες μελωδίες, είναι συγκλονιστικό το πως καταφέρνουν και σε κρατάνε κολημμένο στη μουσική τους. Το άλμπουμ φεύγει μονορούφι.
Σηκώνεσαι για κατούρημα και επιστρέφοντας βάζεις το κομμάτι που έχασες να ξαναπαίξει.....

Επίσημα κυκλοφορεί από τη Nuclear Blast στις 19 Μαΐου στην Ευρώπη.
Άντε να περάσουν οι μέρες για να δούμε και στίχους, γιατί στο net δεν έχω βρει τίποτα ακόμη...

To site της μπάντας: http://www.communic.org

edit: εφιστώ προσοχή στα "watching it all dissappear" και "waves of Visual decay"