PDA

View Full Version : Θέρμανση, σόμπες και λοιπά τζιτζιμπρίτζι

Sotos_The_Tequiler
24-09-2012, 16:55
Το θρεντ είναι γενικά για θέρμανση, παλιες + νέες τεχνολογίες και μπλα μπλα μπλα.
Ιδέες, προβληματισμοί, δοκιμασμένα πράματα, απάτες κλπ κλπ

Λοιπόν, το πετρέλαιο πάει στο έβερεστ και οι πιο πολλοί φέτος θα το αποφύγουν. Στην οικοδομή είχαμε καλοριφέρ (αυτόνομο) αλλά φέτος παίζει να μην ανάψει καθόλου γιατί όλοι θα ψάξουν για εναλλακτικές μορφές θέρμανσης.
Έχω 25 τετραγωνικά να ζεστάνω. Η οικοδομή είναι σχετικά νέα και δεν έχει πολύ σάπια μόνωση.
Λείπω από το σπίτι 7:30-4:00 οπότε θέλω θέρμανση ένα 8ωρο μάξιμουμ την ημέρα (4:00-12:00). Πρακτικά θα είναι λιγότερο του 8ωρου. Με το πετρέλαιο πέρυσι μου βγαίνε μέγιστο €50 το μήνα.

Σκέφτομαι σόμπα υγραερίου αλλά δεν ξέρω τι σόι κατανάλωση έχουν. Κοστίζουν €90 ως €130 και πλέον έχουν και επιπλέον συστήματα ασφαλείας πάνω τους. π.χ.: προστασία σε περίπτωση ανατροπής, σβήσιμο σε περίπτωση που το οξυγόνο πέσει κάτω από ένα όριο στο χώρο ή το CO2 ανέβει πολύ κλπ κλπ. Δεν ήξερα ότι έχει προχωρήσει τόσο πολύ αλλά προχτέ που έψαχνα βρήκα πολλά τέτοια έξτρα.

Έχει κάνείς εμπειρία από σόμπα υγραερίου για να μου πει πάνω κάτω πρακτικά πόσο καίει για να δω αν συμφέρει.

00i00
24-09-2012, 18:35
εγω οταν παω να ψησω καναν τουρκικο στο πετρογκαζι φοραω στολη ναρκοσυλλεκτη αλλα λεω να το κοιταξω το θεμα
σωτε για δωματιο 4χ4 ποση ραδιενεργεια στο περιπου?

Raven Lord
24-09-2012, 18:52
άμα σου πήγαινε 50 ευρώ το μήνα το πετρέλαιο πέρσυ, φέτος θα πάει 50*1,4=70 ευρώ το μήνα. οριακό σε βρίσκω. εγώ υπολόγισα 100-120 το μήνα γιατί είχαμε στο μαγαζί, το οποίο όμως είναι μεγαλύτερο και ψηλότερο, χωρίς μόνωση και έκαιγε 22:00 - 04:00 περίπου, πολύ πιο επιβαρυμένες ώρες

Sotos_The_Tequiler
24-09-2012, 19:06
γενικά δεν είναι κρύο το διαμέρισμα γιατί έχει μόνο έναν εξωτερικό τοίχο και είναι ανάμεσα σε άλλα δύο διαμερίσματα. Φαντάσου ότι πέρυσι όταν γυρνούσα από τη δουλειά στις 4 το απόγεμα ήταν ήδη χλιαρό λόγω του ότι όλα τα υπόλοιπα διαμερίσματα είχαν ήδη ανάψει θέρμανση κάποιες ώρες πιο πριν. Γι'αυτό σκέφτομαι ότι δε θα έχω μεγάλη κατανάλωση. Θα πάω να ρωτήσω και σε κανα μαγαζί για θεωρητική κατανάλωση ανά ώρα για καμιά τέτοια σόμπα.

Μινμιν δε σε έπιασα με τη ραδιένεργεια... ???

00i00
24-09-2012, 19:09
ραδιενεργεια=γκαζι μωρε...και να γινω και λιγο πιο συγκεκριμενος, ποσο το εβδομαδιαιο κοστος αμα και κανα δεκαωρο την ημερα

Sotos_The_Tequiler
24-09-2012, 19:12
Αυτό προσπαθώ να ξεκαθαρίσω κι εγώ ρε θείο. Το ψάχνω...

ypersyntelikos
25-09-2012, 00:45
Νομίζω πάντως για 25τμ μπορείς να καταφύγεις και σε πιο φτηνές λύσεις...

atom_smasher
25-09-2012, 01:54
καμια ρωσιδα; -σορρυ δεν αντεξα.

my_troubled_Mind
25-09-2012, 10:56
Λέω και 'γω να της πω της μανταμ(διαχειρίστρια) εφέτο να μην μου το ανάβει καθόλου το καλοριφέρι.
Στο σαλόνι έχω αρκουντίσιο και θα είμαι σένιος(θα'μαι?πείτε). Στο δωμάτιο όμως μάλλον θα χρειαστώ και 'γω κάτι οπότε δώστε ίνφο στο Σωτάρα να δω.
Επίσης πέρσυ μου ερχόταν κανά 70άρι το πετρέλαιο οπότε αν κρίνω απ'τα λεγόμενα του ρεϊβεν θα βγαίνει παραπάνω τώρα ε?
Θάνατος στο κρύο.

Raven Lord
25-09-2012, 11:04
αθήνα στο 90% των περιπτώσεων, ο κλιματισμός είναι αρκετός. στο σπίτι της γυναίκας πέρσυ (κοντά μαβίλη για να καταλάβεις) παίζει να έβαλαν πετρέλαιο κατά το φεβρουάριο, αλλά μέχρι τότε μια χαρά την παλεύαμε με το air condition και ένα μικρό αερόθερμο.

Krux
25-09-2012, 11:16
σώτε ψάξου για σόμπα pellet.

Drumsick
25-09-2012, 17:26
Τι 50 και 70 εντωμεταξυ.. Εμάς μας έφευγε κάνα 200αρι το μήνα για 3-4 ώρες τη μέρα.. -.-

Sotos_The_Tequiler
25-09-2012, 17:26

σε 25τμ; Θα πρέπει να βγάλω έπιπλα στο μπαλκόνι για να χωρέσω ναούμ :p ή βγαίνουν και σε μινιόν έκδοση.
Βασικά δε θέλω να μπλέξω με ξύλα κλπ γιατί πρέπει να κρατάς στοκ και ο μόνος χώρος που έχω είναι το μπαλκόνι και είμαι στον 5ο. Δεν είναι για να κουβαλάω.... Με τη φιάλη είναι κάπως πιο βολικά. Άσε που οι σόμπες πέλετ νομίζω χτυπάνε €200+ στην αγορά τους.
Θα πάω για έρευνα αγοράς το απόγεμα να ρωτήξω για υγραέριο. Θα κάνω και μια ψακτική ακόμα στον ιντερνέτ και θα επιστρέψω με πληροφορίαι....

Drumsick
25-09-2012, 17:29
Παίζει κι αυτή η έκθεση (http://oikonomiki-thermansi.gr) το πσκ.

Narzul
25-09-2012, 18:43
Kαλα επειδη εχω μαγαζι που πουλαει και σομπες-λεβητες ξυλου και πελλετ ,
να σου πω οτι για μια σομπα πελλετ της προκοπης θες κοντα στο 1000ρικο , που ειναι way too much.
Ειδικα για 25 τμ σπιτι.
Η πιο μικρη σομπα πελλετ (6kw) αρκει για 90τμ.
Οποτε παει χαμενη.
Για ξυλο ουτε να το σκεφτεσαι. Πολυ ταλαιπωρια.
Για 25τμ κοιτα να βολευτεις με ενα καλο αρκουδισιον. Το ρευμα φτηνο ειναι , τα τελη του δημου μας γαμανε.

Sotos_The_Tequiler
25-09-2012, 19:08
Σχετικά με θερμάστρες υγραερίου, αυτό που βλέπω στα τεχνικά χαρακτηριστικά των περισσοτέρων (π.χ. εδώ: http://www.thermogas-pitsos.gr/Pages/GR/Product_Categories/gas_heaters.htm) είναι ότι έχουν τρεις βαθμίδες θερμικής ισχύος, συνήθως παίζει σε τιμές 1400/2800/4200kW και οι καταναλώσεις ανα βαθμίδα παίζουν στα 0,12/0,22/0,32kg/h αντίστοιχα
Στη χαμηλή κατανάλωση καις μια φιάλη (10kg) ανά ~80 ώρες και στην υψηλή κατανάλωση καις μια φιάλη ανά 31ώρες. Αν πεις ότι τη δουλεύεις κάπου στη μέση τότε είσαι στη μια φιάλη (10kg) ανά 45 ώρες.
Αν δουλεύεις τη θερμάστρα 5 ωρες/ημέρα στη μέσαία σκάλα τότε σε πάει 10 μέρες περίπου. Η φιάλη κοστίζει συνήθως από €16-20. Οπότε συζητάμε για ένα μέγιστο κόστος €60 το μήνα.
Το θέμα είναι τώρα κατά πόσο αυτή ζεσταίνει ικανοποιητικά ή όχι κι αν τελικά θα χρειαστεί να την έχεις συνέχεια αναμμένη ή όχι.
Πάω προς τα έξω να κάνω ψακτική.

Sotos_The_Tequiler
19-10-2012, 18:31
Έκανα την έρευνα και προέκυψαν τα εξής:

- Τη θερμάστρα υγραερίου οι κατασκευαστές την προτείνουν μέχρι και για 60-70τ.μ. χώρο αλλά όλοι όσοι ρώτησα (από αυτούς που πουλάνε) μου είπαν ότι το πρακτικό μάξιμουμ είναι τα 40τ.μ. περίπου και μάλιστα ενιαίος χώρος. Έχει και κάτι καινούριες με φουρφούρια που είναι και για περισσότερα τετραγωνικά αλλά είναι πιο ακριβές και καίνε και λίγο παραπάνω.

- Η μέση κατανάλωση (παίζει ανάλογα και το μοντέλο βέβαια) στη μεσαία σκάλα είναι μια φιάλη 10kg ανά 50 ώρες. Αν τη δουλέψεις χαμηλά μπορεί να πάει και στις 70-80 ώρες

- Μια τέτοια θερμάστρα είναι υπεραρκετή για 25τ.μ. και μάλιστα θα χρειαστεί να δουλεύει μόνο στη χαμηλή σκάλα.

Εδώ πάνω ρώτησα για φιάλη 10kg και μου είπαν τιμές από €22 ως €25. Λίγο τσιμπημένη είναι η τιμή καθώς σε άλλες περιοχές ξέρω ότι τη βρίσκεις και με €18.

Με μέσο όρο 5-6 ώρες την ημέρα και 20 μέρες το μήνα (βγάζω τα ΣΚ) =100-120ώρες τότε πάει μιάμιση με δύο φιάλες χοντρικά το μήνα δηλαδή κάπου στα €30-€50.

Έχω την εντύπωση ότι (για 25τ.μ.) ίσως να συμφέρει καλύτερα ένα αερόθερμο σαν αυτό:
http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10106805
Το οποίο αν το δουλεύεις στα 2,2kW για ένα 6ωρο συνεχόμενο και 20 μέρες τότε με €0,1/kWh πάμε στα €26,4 το μήνα.
Κάπως πιο φτηνό κι έχεις και την επιλογή να το δουλέψεις και χαμηλότερα στο 1,1kW ναούμ όπου εκεί πάμε ακόμα πιο κάτω σε κόστος. Π.χ. 8 ώρες στα 1,1kW για 20 μέρες πάμε στα €17,6. Συν το ότι δεν κουβαλάς και φιάλες πέρα-δώθε κάθε φορά που αδειάζουν.
Θα κάνω και μια έρευνα στα αερόθερμα να δω τι παίζει με αποδόσεις και καταναλώσεις... Για την ώρα καλοκαίρι έχουμε ακόμα... σήμερα χτύπησε μια 28άρα χαλαρά.

Μινμιν σε κάλυψα;

Μελαγχολικός Χοντρούλης
19-10-2012, 19:47

σε 25τμ; Θα πρέπει να βγάλω έπιπλα στο μπαλκόνι για να χωρέσω ναούμ :p ή βγαίνουν και σε μινιόν έκδοση.
Βασικά δε θέλω να μπλέξω με ξύλα κλπ γιατί πρέπει να κρατάς στοκ και ο μόνος χώρος που έχω είναι το μπαλκόνι και είμαι στον 5ο. Δεν είναι για να κουβαλάω.... Με τη φιάλη είναι κάπως πιο βολικά. Άσε που οι σόμπες πέλετ νομίζω χτυπάνε €200+ στην αγορά τους.
Θα πάω για έρευνα αγοράς το απόγεμα να ρωτήξω για υγραέριο. Θα κάνω και μια ψακτική ακόμα στον ιντερνέτ και θα επιστρέψω με πληροφορίαι....

ασε το πέλλετ καλα το σκεφτηκες. τσουβαλια 15 κιλων και θελουν και εσωτερικο χωρο αποθηκευσης, δεν ειναι ξυλο να γαμιεται στην υγρασια και μετα να καιγεται τσσσ
και στο αλλο σκελος παλι σωστος
μπακάλικος κανονας 1 Kw = 10 τετραγωνικα
μια μικρη πελλετ ειναι αυτη των 6 οπότε go figure. στη φαση που εισαι επίσης, πέλλετ μονο στον τοιχο που βγάζει έξω άρα χώρος γιοκ.
3/3 λογους για να μην βάλεις

atom_smasher
19-10-2012, 19:50
Λιγο ασχετο με το θεμα αλλα σχετικο με την θερμανση, τα σωματα του καλοριφερ στο σπιτι δεν ειναι ζεστα χαμηλα. εξαερωση εκανα, αν και δεν επαιζε θεμα με αυτο. παιζει να βρουμε καμια λυση; γνωριζετε τι μπορει να ειναι; χειμωνας μπαινει εδω και με ψιλοκαιει!

Μελαγχολικός Χοντρούλης
19-10-2012, 19:52
η ζέστη παει προς τα πανω (σορρυ δεν αντεξα)

steve
19-10-2012, 19:54
που μενετε ρε και δεν σας φτανει μια σομπα?

Sotos_The_Tequiler
19-10-2012, 19:56
@atom_smasher:
Όταν δεν έχεις κάνει εξαέρωση τότε το πάνω μέρος τους είναι πιο κρύο.
Αν είναι το κάτω μέρος κρύο τότε μήπως έχει να κάνει με τη θερμοκρασία που είναι ρυθμισμένος ο λέβητας να ζεσταίνει το νερό; Μήπως στέλνει χλιαρό νερό; Ή μήπως ο κυκλοφορητής υπολειτουργεί;
Πάντα το κάτω μέρος του καλοριφέρ είναι λιγότερο θερμό από το πάνω αλλά όχι και κρύο...

Μελαγχολικός Χοντρούλης
19-10-2012, 19:56
στην κολαση (γαμωτο κολλησα στο θρεντ)

00i00
19-10-2012, 22:03
Μινμιν σε κάλυψα;

περιεκτικοτατο και σεβαστικο ποστ, αλλα κατεληξα σε βουργαρικια ξυλοσομπα

εντωμεταξυ εδω εχουν κοψει ως και τα ραδικια
δεν προφταινουν να αλλαζουν πριονοκορδελες οι ξυλαδες

Sotos_The_Tequiler
19-10-2012, 22:12
τα μαθαίνω από τα παιδιά στη δουλειά....
δεν έχει μείνει γκορτσιά για γκορτσιά στον κάμπο :P για σκιά τις βάζανε κάποτε τώρα τσεκούρι και φωτιά

tamagothi
20-10-2012, 07:46
ρε παιδιά, για πέλλετ θέλει καμινάδα; αλλού διαβάζω ότι θέλει τρυπούλα στον τοίχο απλώς κι αλλού καμινάδα.
να σημειωθεί ότι ο αποπάνω είναι ο αδερφός μου και τον συμπαθώ και δε θέλω να τον ντουμανιάσω.

Μελαγχολικός Χοντρούλης
20-10-2012, 08:11
οχι δεν ειναι απαραιτητη η καμινάδα
μια τρυπα στον τοιχο είναι οκ, αρκει οπως εγραψα πιο πανω, να βγαζει εξω

tamagothi
20-10-2012, 09:33
pinks, μου φαίνονται πολύ όμορφες, αλλά δεν μπορούσα να καταλάβω αν κάνουν για την περίπτωσή μου.

Sotos_The_Tequiler
20-10-2012, 09:36
Απλά να ξέρεις ότι το πέλλετ έχει διαφορετική θερμική απόδοση ανάλογα με το υλικό από το οποίο είναι φτιαγμένο.
Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να πάρεις 15 κιλά από κάποιον προμηθευτή στην ίδια τιμή με κάποιον άλλο και το ένα να σε κρατήσει παραπάνω.

tamagothi
20-10-2012, 09:46
α, οπότε δοκιμάζω μέχρι να βρω καλό πέλλετ;
η αλήθεια είναι ότι όταν έρθει η ώρα [λεφτά] θα 'ρθω να πρήξω κι εδώ.
ας αρχίσω: κάνα καλό ονλάιν/οφλάην [αθήνα] μαγαζί με συμπαθητικές τιμές να χαζέψω;

overdriven
20-10-2012, 09:49
Λιγο ασχετο με το θεμα αλλα σχετικο με την θερμανση, τα σωματα του καλοριφερ στο σπιτι δεν ειναι ζεστα χαμηλα. εξαερωση εκανα, αν και δεν επαιζε θεμα με αυτο. παιζει να βρουμε καμια λυση; γνωριζετε τι μπορει να ειναι; χειμωνας μπαινει εδω και με ψιλοκαιει!

Να πας κάτω στον καυστήρα και να δεις την πίεση του νερού. Λογικά θα είναι πολύ χαμηλά. Υπάρχει μια βάνα που μόλις τη γυρίσεις θα δεις την πίεση να ανεβαίνει. Ασ' τη ανοιχτή κάνα λεπτό όχι παραπάνω. Μετα από αυτό πάλι εξαέρωση και λογικά θα είσαι κομπλέ.

enitharmon
20-10-2012, 10:23
οι ξυλαδες σκεφτονται τι θα πουλανε του χρόνου;

Sotos_The_Tequiler
20-10-2012, 10:29
και πάλι ξύλα...
εισάγεται κάργα πράμα από Ρουμανία και Βουλγαρία σε λέω. Ειδικά στη Βουλγαρία πάρα πολλές εταιρείες που ασχολούνται με ξυλεία (για καύση) είναι πλέον ελληνικές. Μεγάλο νταλαβέρι! Εδώ μόνο στη γύρω περιοχή ξέρω τρία βενζινάδικα που είχαν χώρο και τον εκμεταλλεύτηκαν αποθηκεύοντας και πουλωντας παράλληλα και ξύλα. Έχει ψωμί ακόμα η δουλειά...

atom_smasher
20-10-2012, 13:39

Να πας κάτω στον καυστήρα και να δεις την πίεση του νερού. Λογικά θα είναι πολύ χαμηλά. Υπάρχει μια βάνα που μόλις τη γυρίσεις θα δεις την πίεση να ανεβαίνει. Ασ' τη ανοιχτή κάνα λεπτό όχι παραπάνω. Μετα από αυτό πάλι εξαέρωση και λογικά θα είσαι κομπλέ.

ευχαριστω.

H.
20-10-2012, 15:50
Όταν επισκέφτηκα το εργοστάσιο της Alfa Wood στο Νευροκόπι που φτιάχνει pellets είδα την πιο αχανή κορμοπλατεία της ζωής μου ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με ξύλο Βουλγαρίας. Ευτυχώς θερίζουμε πρώτα εκεί.

Sotos_The_Tequiler
25-11-2012, 20:42
Τελικά τσίμπησα ετούτο εδώ το αερόθερμο:

http://i.imgur.com/OQUrU.jpg

http://i.imgur.com/0IPqg.jpg

http://www.delonghi.com/gr_el/products/bathroom-hvf3051t/

με €49 από ελεκτρονέτ.
2200watt με 3 θέσεις ισχύος και 24ωρο χρονοδιακόπτη. Για την ώρα φαίνεται να κάνει δουλειά αλλά τα κρύα ακόμα δεν έχουν έρθει. Το σοβαρό τεστ ντράιβ θα γίνει αργότερα.

Μελαγχολικός Χοντρούλης
25-11-2012, 20:57
ετοιμάσου να το ξαναναβεις με το που το σβήνεις.

κατα τ'αλλα μεγειές και μακάρι να σε βγάλει

Sotos_The_Tequiler
25-11-2012, 21:02
έχει θερμοστάτη ρε ανοιγοκλείνει μόνο του :P

mourning apocalypse
26-11-2012, 04:59
Ωραίο το αποπάνω,είμαι κεγώ στο ψάξιμο.
Ξέρουμε πόσο καίει γενικά το αερόθερμο?

Μελαγχολικός Χοντρούλης
26-11-2012, 07:35
αφού σου λέει 2,2 kW

Πήγαινε εδώ (http://www.dei.gr/Default.aspx?id=31157&nt=18&lang=1), βγάλε τις τετραμηνιαίες kWh σου και βρες την τελική τιμή σε ευρώ (με τις προσαυξήσεις όμως, γιατί μόνο με την kWh θα σου βγάλει τα μισα)
Ενδεικτικα πάντως, με το ανώτερο κλιμάκιο, για έναν ηλεκτρολεβητα 7,5 kW για πέντε ώρες τη μέρα, εβγαλα πως πληρώνεις λίγο λιγότερο από 200 ευρώ το μήνα στη δεη μόνο για θέρμανση
δεν ξέρω αν βοηθά η αναλογία γιατί αλλάζει το κλιμάκιο της kwh αλλά λίγο γρήγορα με το μάτι το κόβω για τιμή κοντά στο πενηντάρι το μήνα και πιο κάτω (με δεδομένη την μεγαλύτερη δυνατή ισχύ αλλιώς πέφτει κιάλλο)

Narzul
26-11-2012, 09:22
Εχουν βγει αρκουδισιον , 12κ btu Που καινε λιγοτερο απο 1kw.
Κανουν βεβαια κανα 750ρι ευρα -(

Ψηλός
05-12-2012, 20:25
Ρε παίδες τι έχετε να προτείνετε για διαμέρισμα (50 τμ ενιαίος χώρος σαλόνι-κουζίνα) και άλλα 20 υπνοδωμάτιο-μπάνιο; καλοριφέρ δεν παίζει, οι υπόλοιποι ένοικοι είναι κάθετοι και λογικό.. είμαστε μεταξύ υπέρυθρης θέρμανσης με ό,τι πιάνει σε σαλόνι και κουζίνα ή κανένα ενεργειακό τζάκι κλπ. Προς το παρόν παίζει air condition σε σαλόνι και το βράδυ σε κρεββατοκάμαρα (αν έχει τρελό κρύο) με άσχημους λογαριασμούς ΔΕΗ. άσχημους όμως. Έχει κανείς εμπειρία από δαύτα τα νέα τεχνολογικά επιτεύγματα; :P

ion_storm
05-12-2012, 21:16
Η υπέρυθρη είναι γαμώ τις φάσεις.
Άλλά είναι λίγο ακριβή.
για τα δωμάτια λιανική με ΦΠΑ ένα μέσο σώμα έχει 650 ευρά
και για το σαλονι βολευεσαι και με ένα για 40 τετραγωνικά λιανική κάπου 700 με ΦΠΑ, γιατί μετά ξεφευγει λίγο.
Συν 2 θερμοστάτες από 30 - 40 ο ένας λιανική και αυτός.
Μιλάω για τα ελβετικά τα HUMANTEC SWISS A.G.
Κατανάλωση 0,55 ευτώ το πρώτο και κατανάλωση 0,88 το δευτερο ανά οχτάωρο.
Διαστάσεις 620x920x20 και 620x1220x20. Βάρος 4και 5 κιλά.
Τοποθέτηση σε βορεινο τοίχο και να μην βλέπει αν γίνεται σε παράθυρα.

Ψάξου αν τα βρίσκεις σε χονδρική ή πάρε προσφορές.

Ψηλός
05-12-2012, 21:25
Χίλια ευχαριστώ, θα το ελέγξω γιατί το σπίτι είναι ιδιόκτητο οπότε μάλλον συμφέρει το 700ρι σε βάθος χρόνου, αν μιλάμε για τέτοιες καταναλώσεις. Θα το ψάξω πάντως γιατί φαίνεται να αξίζει

ion_storm
05-12-2012, 21:38
Σε ιδιόκτητο μπορείς να αυτονομηθείς τελείως από την κεντρική θέρμανση.
Επειδή έχεις τα σώματα και μετά είναι λίγο άχρηστα μπορείς να βάλεις επίτοιχη ατομική μονάδα (καυστήρας λέβητας) με ηλεκτρικό η υγραέριο, για ζεστό νερό χρήσης (μπάνιο - κουζίνα) και θέρμανση. Επίσης μικρές καταναλώσεις.
Μόνο που χρειάζεσαι εγκατάσταση από υδραυλικό που ανεβάζει το κόστος το οποίο είναι γύρω στα 1000 - 1200 συμπεριλαμβανομένης της μονάδας, της εγκατάστασης(υδραυλικός) και των διαφόρων σωληνώσεων, μονώσεων και εξαρτημάτων που θα χρειαστούν.

Τα υπερυθρα τα βάζεις και μόνος σου που λέει ο λόγος δεν είναι τίποτα.

Ψηλός
05-12-2012, 21:48
Σώματα δεν υπάρχουν γιατί οι αρχικοί ιδιοκτήτες-κατασκευαστές ήταν αντίθετοι στην κεντρική θέρμανση.. Το θέμα είναι ότι στην είσοδο παίζει παροχή φυσικού αερίου, αλλά στον τέταρτο όροφο που είμαστε δεν υπάρχουν σώματα και δε ξέρω πόσο θα κοστίσει η όλη υπόθεση (να "ανέβει" από την παροχή στον όροφο και να μπουν σώματα κλπ).. γι'αυτό ψαχνόμαστε με "εναλλακτικές" υπέρυθρες κλπ. Με έβαλες σε (θετικές) σκέψεις όμως για τον λέβητα.

ion_storm
05-12-2012, 21:56
Ε το κόστος δεν ανεβαίνει από θέμα εγκατάστασης ιδιαίτερα για να τραβήξεις παροχες από κάτω μόνο οι σωληνώσεις είναι.
τώρα για τα σώματα για να σου πω ακριβώς πρέπει να κάνω πράξεις και δεν έχω ούτε κάτοψη και βαριέμαι και λίγο. Χονδρικά υπολόγισε ένα μεγάλο σώμα σε βορεινό τοίχο στο σαλόνι, από ένα μικρό κουζίνα μπάνιο και 2 μεσαία στα δωμάτια, κάπου 400 ευρά.

Ψηλός
05-12-2012, 21:57
και πάλι ευχαριστώ πολύ..μου δωσες κανα-δυο εναλλακτικές και θα τη ψάξω πιο καλά τη δουλειά

ion_storm
05-12-2012, 22:02
Σιγά τίποτα.
Έχε υπόψιν σου ότι οι τιμές για επίτοιχες και σώματα είναι χονδρική. Σε μαγαζί με θέρμανση μπορεί να είναι λίγο διαφορετικές.
Αν θές τη γνώμη μου και το αντέχεις οικονομικά προτίμησε επίτοιχες και σώματα.
Για ότι άλλο πες αν θες.

Ψηλός
05-12-2012, 22:16
οικονομικά θα πρέπει να την παλέψουμε..λιγότερο από δύο λογαριασμούς ΔΕΗ είναι τα χρήματα αυτά..να σαι καλά και όταν τα βάλω κερνάω τσίπουρα (χωρίς γλυκάνισο ε)!

Coloubra
05-12-2012, 22:26
mono mia mikri dior8osi ola ta somata mpenoun me protereotita sto simio tou spitiou pou exei tis perisoteres apolies 8ermokrasias
ara logiko einai na 3ekiname panta dipla apo portes para8ira mpalkonoportes asxeta me to poso kala monomena einai meta pane se vorino tixo pou sini8os einai o psixroteros kai meta opoudipote allou
exei na kanei kai me ta revmata aera kai thn kaliteri kikloforia ths 8ermotitas mesa sto spiti
auta einai apli kanones topo8etisis somatos exei kai ena soro allous paragontes pou epireazoun to mege8os somatos ton levita h to meros pou 8a to po8eti8ei
ta upolipa ta eipe mia xara o ion

Ψηλός
05-12-2012, 22:34
Οκ, ευχαριστώ παιδιά!!κοίτα κάποια βασικά τα γνωρίζω, αλλά τώρα μπαίνω στα βαθιά. Το πολύ πολύ να γεμίζω κάνα kb εδώ με ερωτήσεις :)

ion_storm
05-12-2012, 22:40
Σωστος ο κουλουμπρας και μου διεφυγε λόγω συνήθειας.
Γιατί μπορεί ο βορεινός τοίχος να είναι μεσοτοιχία. Και όσο πιο μακρυα το ένα σώμα από το άλλο εφόσον έχεις ενιαίο χώρο. Αν μπορεις και τελείως αντιδιαμετρικά ακόμα καλύτερα.
Επίσης ξέχασα να πω να προτιμήσεις χαμηλά και μακρόστενα σώματα (εφόσον χωράνε) για καλύτερη και πιο ομοιόμορφη κυκλοφορία ζεστού αέρα. Ειναι και αισθητικά καλύτερα στο μάτι αλλά αυτό μπορεί να είναι δική μου ιδιοτροπία.

Τσίπουρο μόνο ΧΩΡΙΣ γλυκάνισσο.:razz:

Μελαγχολικός Χοντρούλης
06-12-2012, 00:02
ιον στορμ γιατί τέτοια αγάπη με τα υπέρυθρα;

είδα πρόσφατα μια πιστοποίηση από απθ για τα ρεντγουελ αλλά είμαι πολυ επιφυλακτικός και από έμπειρους (μηχανολόγους) μηχανικούς ακούω τα χειρότερα από υψηλή κατανάλωση μέχρι προβλήματα στα μάτια.
εμενα μου φαινεται προτιμότερο να βάλεις συμβατικά σώματα και ηλεκτρολέβητα με σίγουρο αποτέλεσμα και μετρημένη κατανάλωση παρά αυτό το πράγμα. σε μια εταιρεία που ειχα πάει πριν κανα χρόνο για συνεντευξη (πουλούσε και ιόντων, καλή παπάτζα) έλεγαν <<θέλει δύο βδομάδες προθέρμανση αλλά μετά ρολλάρει>> (!!!).

ion_storm
06-12-2012, 00:20
Όχι και καμία ιδιαίτερη αγάπη, αλλά όπου τα έχω δει σε χρήση δεν έχω ακούσει παράπονα ούτε για καταναλώσεις (γιατί αυτες τις τσεκάρεις και σοβαρή εταιρία τα παίρνει πίσω αν υπάρχει διαφορά) ούτε για άλλα προβλήματα.
Είμαι και εγώ επιφυλακτικός ακόμα, παρόλο που το έχω ψάξει λόγω δουλειάς. Δεν παίρνω και τοις μετρητοις τα όσα λένε για καλύτερη υγεία και επιδερμίδα, αλλά δεν είμαι αρνητικός στην χρήση τους σε φάση προκαλούν προβλήματα. Εδω Ελλάδα δεν είναι πολυ δοκιμασμένα τα υπέρυθρα ακόμα, αλλά οι βορειοι λένε ότι δουλευουν.

Παραπάνω πάντως πρότεινα τα κλασσικα σώματα με ηλεκτρικη η υγραερίου επίτοιχη μονάδα.

πχ για τα υπέρυθρα οι Ελβετοι και οι Νορβηγοι λένε αυτά:

- η υπέρυθρη ακτινοβολία βοηθάει στην καλή κυκλοφορία του αίματος, την απομάκρυνση τοξικών ουσιών, την καύση λίπους και το αδυνάτισμα
- μειώνει τους πόνους μυών και δρα θεραπευτικά στους πόνους από ρευματισμούς και αρθρίτιδα
- είναι ευεργετική για την υγεία των ανθρώπων

Η συμβατική θέρμανση (με συναγωγή) δημιουργεί ρεύματα αέρα τα οποία είναι δυσάρεστα στην αναπνοή αλλά και στην υγεία διότι μεταφέρουν σκόνη και μικρόβια και προκαλούν ξηρότητα στο περιβάλλον, με άμεσο αντίκτυπο ειδικά σε ανθρώπους με προβλήματα αναπνοής και πόνους στις αρθρώσεις. Επιπλέον η διαφορά θερμοκρασίας που προκαλείται δημιουργεί μούχλα και υγρασία στους τοίχους.

αυτά είναι που κοιτάω και είμαι δυσπιστος. Μόνο τα προβλήματα στο σεξ δεν θεραπεύουν.

Αυτά τα οποία πραγματικά μου αρέσουν είναι τα ηλιακά συστήματα (όχι θερμοσίφωνες) και οι αντλίες θερμότητας, αλλά μιλάμε για άλλα κόστη εκεί ετσι. Καλά αυτά τα ιοντικά γελάμε ακόμα δεν έχει καταφέρει κάποιος να με πείσει ότι λειτουργούν και τι κάνουν.

Μελαγχολικός Χοντρούλης
06-12-2012, 00:32
ε πως να σε πείσουν τα ιόντων, εδώ έχω ακούσει πωλητή να καταρρίπτει το πρώτο θερμοδυναμικό αξίωμα αφού έδινε 125% απόδοση :roll:

καλά για την κασσέτα με τις υπέρυθρες ξέχασες να αναφέρεις τις θερμοκοιτίδες και τα μωράκια :razz:

ion_storm
06-12-2012, 00:42
Ε ντάξ. εμένα μέχρι 0,99 ήταν η απόδοση, αλλά φαντάζομαι το επόμενο μοντέλο θα ξεπερνάει τη μονάδα.
Αχ αυτή η πρόοδος δεν σταματάει ποτέ.
Τι του είπες του πωλητή?

Ε τι τα μωράκια έχουν κανένα πρόβλημα στις θερμοκοιτίδες?? Και τα μωράκια λοιπόν. :razz:

http://i.imgur.com/GkMmZ.jpg

Μελαγχολικός Χοντρούλης
06-12-2012, 10:32
του εξήγησα την αρχη διατήρησης της ενέργειας και μου είπε πως έχει πιστοποιήσεις και στοιχεία γι'αυτό που λέει και να το ψάξω καλύτερα 8-)

Raven Lord
06-12-2012, 10:52
- η υπέρυθρη ακτινοβολία βοηθάει στην καλή κυκλοφορία του αίματος, την απομάκρυνση τοξικών ουσιών, την καύση λίπους και το αδυνάτισμα
- μειώνει τους πόνους μυών και δρα θεραπευτικά στους πόνους από ρευματισμούς και αρθρίτιδα

δεν ξέρω αν ισχύουν όλα αυτά, αλλά υπέρυθρες χρησιμοποιούν σε ειδικά προγράμματα εκγύμνασης. έχει ένα διάδρομο στο gym που μπαίνεις μέσα σε ένα "θάλαμο" με υπέρυθρες από τη μέση και κάτω, όση ώρα κάνεις το πρόγραμμά σου. δεν ξέρω κατά πόσο λειτουργούν βέβαια.

Deggial
06-12-2012, 11:50
πχ για τα υπέρυθρα οι Ελβετοι και οι Νορβηγοι λένε αυτά:

Η συμβατική θέρμανση (με συναγωγή) δημιουργεί ρεύματα αέρα τα οποία είναι δυσάρεστα στην αναπνοή αλλά και στην υγεία διότι μεταφέρουν σκόνη και μικρόβια και προκαλούν ξηρότητα στο περιβάλλον, με άμεσο αντίκτυπο ειδικά σε ανθρώπους με προβλήματα αναπνοής και πόνους στις αρθρώσεις. Επιπλέον η διαφορά θερμοκρασίας που προκαλείται δημιουργεί μούχλα και υγρασία στους τοίχους.

Holy pseudo-scientific bullshit, Batman!

ari-m
06-12-2012, 12:35
exoume valei 2 swmata apo ayta me to marmaro ( tis elith ) ...
apo 8ermansi eimaste ikanopoiimenoi ...
perimenoume ton prwto ekka8aristiko tis dei na doume kai poso 8a mas pigainei to malli tis xrisis ...

Drumsick
07-12-2012, 12:18
Αν και δεν αφορά όσους νοικιάζουν, ούτε κατοίκους πόλεων ιδιαίτερα, εγώ το αφήνω εδώ, μπορεί κάποιον να ενδιαφέρει.

Προσωπικά θα ήθελα πολύ ένα σπίτι με αυτό (http://www.richsoil.com/rocket-stove-mass-heater.jsp), κάποτε.

Raven Lord
07-12-2012, 12:30
ωραία ιδέα και εύκολα εφαρμόσιμη σε χωριό + ελάχιστα έξοδα για να το φτιάξεις!

Drumsick
07-12-2012, 13:21
Aν στη βαρέσει να φτιάξεις κάνα τέτοιο, φώναξε με να βοηθήσω.

menumission
07-12-2012, 14:54
ναι φαίνεται πολύ καλό αυτό πάνω
όσον αφορά τη θέρμανση νερού εδώ (http://www.uswitch.com/energy-saving/guides/hot-water/) γράφει κάτι ενδιαφέροντα πραγματάκια, μέθοδοι και τιπς για τη μείωση της κατανάλωσης ενέργειας και για το πώς να φτιάξεις μόνος σου ηλιακό θερμοσίφωνα αν και υπάρχει πληθώρα βίντεων στο γιουτουμπ βρήκα αυτό (http://diysolarheating.blogspot.gr/) το ενδιαφέρον blog

Sotos_The_Tequiler
07-12-2012, 17:39
Αν και δεν αφορά όσους νοικιάζουν, ούτε κατοίκους πόλεων ιδιαίτερα, εγώ το αφήνω εδώ, μπορεί κάποιον να ενδιαφέρει.

Προσωπικά θα ήθελα πολύ ένα σπίτι με αυτό (http://www.richsoil.com/rocket-stove-mass-heater.jsp), κάποτε.

παίζει να είναι λίγο μανούρα το καθάρισμά του πάντως. Εντάξει τις στάχτες μπορείς να τις τραβήξεις με μια ηλεκτρική σκούπα αλλά το όλο σύστημα πως το καθαρίζεις από την κάπνα; Τα μπουριά από την ξυλόσομπα της γιαγιάς μου θυμάμαι βγάζαν καλή κάπνα που τα τίναζα μια φορά το χρόνο. :P

Raven Lord
07-12-2012, 18:51
ακριβώς αυτό σκεφτόμουν, αλλά προφανώς θα αφήσεις τα απαραίτητα ανοιγόμενα μέρη και θα κάνεις τις σωληνώσεις να βγαίνουν εύκολα. αλλιώς θα βουλώσουν από την πρώτη σεζόν.

Sotos_The_Tequiler
07-12-2012, 18:58
εκεί είναι η μανούρα... τα ανοιγόμενα μέρη πρέπει να είναι καλά σφραγισμένα όλη την υπόλοιπη περίοδο για να μην βγαίνει καπνός μέσα στο σπίτι. Αν επιλέξεις να τα κάνεις εξωτερικά τότε θα έχεις απώλειες σε θερμότητα. Μπορεί η ιδέα να είναι απλή αλλά η κατασκευή για είναι λειτουργική σε βάθος χρόνου θέλει καλή μελέτη.

ari-m
07-12-2012, 19:20
εκεί είναι η μανούρα... τα ανοιγόμενα μέρη πρέπει να είναι καλά σφραγισμένα όλη την υπόλοιπη περίοδο για να μην βγαίνει καπνός μέσα στο σπίτι. Αν επιλέξεις να τα κάνεις εξωτερικά τότε θα έχεις απώλειες σε θερμότητα. Μπορεί η ιδέα να είναι απλή αλλά η κατασκευή για είναι λειτουργική σε βάθος χρόνου θέλει καλή μελέτη.

exw tin entypwsi oti olo to mistiko einai edw

.... The rocket stove is designed to have a controlled chimney fire every burn.

;)

00i00
07-12-2012, 19:25
ειχαμε κανει παλια μια τετοια κατασκευη για το καμαρακι ενως τυπου στο βουνο...

για τον ''καναπε'' καναμε μια μεταλικη κασα ανοιγομενη και να βγαζει/καθαριζει τα μπουρια
την κασα την επενδυσε εξωτερικα με ξυλο για να μην του καει ο κωλος βεβαια

γενικα ειναι πολυ απλη δουλιτσα και δεν υπαρχει κανενα προβλημα με καθαρισμους κλπ

Drumsick
07-12-2012, 19:48
To όλο νόημα στην κατασκευή όμως, είναι η επένδυση με λάσπη (cob), που έχει πολύ υψηλή θερμική μάζα, ώστε να απορροφά τη θερμότητα και να την διοχετεύει αργά στον χώρο, για αρκετή ώρα αφού έχει σβήσει η φωτιά.

00i00
07-12-2012, 19:53
ναι βεβαια...αυτο ομως δεν αποτελει εμποδιο στο να βαζεις/βγαζεις ευκολα τα μπουρια
απλα αφηνεις εναν μικρο κενο χωρο εκει που κουμπωνουν και κανεις ενα πορτακι απο πανω

Drumsick
07-12-2012, 21:28
Ίσως. Δεν έχω δει να το κάνουν πουθενά πάντως, οπότε ίσως να μην είναι απαραίτητο. Αν κάποιος ενδιαφερθεί να φτιάξει κάτι τέτοιο, υπάρχει κι αυτό το πλήρες βιβλιαράκι σχετικά με την κατασκευή

http://oasisdesign.net/images/img_book/RocketMassHeaters.jpg

Raven Lord
08-12-2012, 19:32
θεωρητικά η καύση είναι πλήρης οπότε δεν αφήνει κατάλοιπα παρά λευκή στάχτη εκεί που καίγονται τα ξύλα. πρακτικά ένα καθαρισματάκι θα το χρειάζεται.
σώτε, δε χρειάζεται να είναι τέρμα μονωμένα τα ανοιγόμενα μέρη. η όλη λογική στις σόμπες είναι το ρεύμα αέρα που δημιουργείται προς την έξοδο της καμινάδας. αν δεις τη δικιά μου "μπάζει" από παντού αλλά όταν ανάψει, δεν ξεφεύγει καθόλου καπνός στο δωμάτιο.

Sotos_The_Tequiler
08-12-2012, 19:40
σωστά αλλά αν δεν το χεις ξαναφτιάξει ποτέ τότε τα σκέφτεσαι εξ'αρχής όλα ώστε να μην κάνεις πατάτα. Είναι και το θέμα με την καμινάδα όταν έξω φυσάει, στις παλιές σόμπες ήταν ένα θέμα αυτό, λύνεται κι αυτό βέβαια αλλά να υπάρχει στα υπόψιν

00i00
08-12-2012, 19:43
για τον αηρ υπαρχει το κλασικο Η (οχι ο...) το οποιο κανει μια χαρα δουλεια

Narzul
08-12-2012, 19:50
Μια φιλικη ενημερωση για οσους εχουν σκοπο να βαλουνε σομπα , γιατι πολλοι την πατησαν μιας και δεν τα σκεφτηκαν.
1ον , θα πρεπει τα ξυλα να ειναι κομμενα σε μικρο μεγεθος (διπλασιος χρονος κοπης)
2ον , τα ξυλα θα τα κουβαλας μεσα στο σπιτι σου (εξτρα βρωμια και κοπος)
3ον , πρεπει να εχεις μερος για να βαλεις τα ξυλα , το οποιο πρεπει να προστατευεται απο τη βροχη
4ον , τα ξυλα που θα καις πρεπει να μην ειναι φρεσκοκομμενα (πρεπει να εχουν περασει μηνες απο τοτε που κοπηκαν)
5ον , οταν ανοιγεις το πορτακι θα σου καπνισει (ειναι απολυτα φυσιολογικο) , με οτι αυτο συνεπαγεται (μυρωδια απο τις αναθυμιασεις μεσα στο σπιτι , μαυρισμα τοιχων κλπ)
6ον , δεν κραταν τα ξυλα για περισσοτερο απο 4 ωρες οποτε χρειαζεται πολυ συχνο refill
7ον , θα χρειαστειτε αρκετα μετρα χωνια (τα οποια αν θελετε να εχουν max αποδοση και να μην υγροποιουν το καπνο απ τη διαφορα θερμοκρασιας θα πρεπει να τα παρετε μονομενα - δλδ διπλο χωνι και στη μεση πετροβαμβακα - που ειδικα τα inox - που καθαριζονται πολυ πιο ευκολα και αντεχουν περισσοτερο ειναι πανακριβα)
8ον , θα πρεπει καθημερινα να πετατε εναν κουβα σταχτη
9ον θα πρεπει καθε ενα μηνα (και λιγοτερο) να καθαριζετε τα χωνια

Εαν η σομπα ειναι αεροθερμη , ισχυουν τα παραπανω.
Εαν ειναι σομπα (boiler) που συνδεεται στα καλοριφερ υπολογιστε οτι το κοστος αποκτησης της σομπας αυτης καθ αυτης θα ειναι το λιγοτερο που θα σας απασχολησει.
Χρειαζεσται οποσδηποτε κυκλοφορητη , βαλβιδα πιεσης θερμοκρασιας , βαλβιδα ασφαλειας , δοχειο διαστολης , το λιγοτερο 2 σφαιρικους κρουνους , καμποσα μετρα χαλκοσωληνα (η οποια ειναι πανακριβη) και καμποσα χαλκινα και γαλβανιζε εξαρτηματα (υπολογιστε ενα εξτρα 500ρικο το λιγοτερο)

Raven Lord
08-12-2012, 20:09
πέρσυ έδωσα 900 ευρώ πετρέλαιο για να θερμαίνω ένα σπίτι 120τ.μ. (άντε επειδή κλείνει ο όροφος, μένουν 80τ.μ.) ενώ μένω σε 1 δωμάτιο και τα υπόλοιπα τα έχω κλειστά. ξεκίνησα να καίω από μέσα οκτώβρη. δηλαδή με φετινά δεδομένα θα έπρεπε να δώσω 900x1.4= 1360euro.
φέτος, έβαλα μια σόμπα που είχαμε να τη λειτουργήσουμε πάνω από 15 χρόνια, έχω κ άλλη μια μασίνα στην κουζίνα. έχω κάψει μερικά κιλά ξύλα (τσάμπα από δικά μας δέντρα) και έχω ένα ηλεκτρικό σώμα για υποστήριξη. υπολογίζω ότι όλα τα έξοδα θέρμανσης θα είναι 150 ευρώ για το ρεύμα και οι βενζίνες για να φέρω τα ξύλα, οπότε είμαι έτοιμος να υποστώ τα παραπάνω.

Narzul
08-12-2012, 20:17
Πανο , απλα επισημαινω καποια πραγματα που μπορει οι περισσοτεροι να μην εχουν σκεφτει.
Οτι σε συμφερει οικονομικα ισχυει στις περισσοτερες περιπτωσεις.
Βεβαια αν αγοραζεις τα ξυλα με πανω απο 200 ευρω τον τονο δε ξερω κατα ποσο συμφερει.
Εδω στο χωριο εμεις καιμε 15-20 τονους (αναλογα με την ποιοτητα των ξυλων) μιας και εχουμε 5 μηνες χειμωνα.

Raven Lord
08-12-2012, 20:56
ναι, ισχύουν όλα αυτά.
εδώ τα ξύλα έχουν 140ε/τόνο το πολύ.
κ εγώ έχω 5-6 μήνες χειμώνα στο χωριό που μένω. μετά τις 15 οκτωβρίου μέχρι μέσα απριλίου δεν κοιμάσαι βράδυ χωρίς σόμπα.
δε με λένε πάνο :)

Drumsick
09-12-2012, 21:10
Εδώ, μετά από εκτενή έρευνα αγοράς για τις καλύτερες τιμές, σκάσαμε 130/τόνο το πεύκο και 170/τόνο τον δρυ, ενώ μας είπαν πως μετά από κάνα μήνα θα ακρίβαιναν κι άλλο. Γενικότερα οι τιμές που παίζουν στην περιοχή είναι 150-170 και 190-200 αντίστοιχα. Με άλλα λόγια, αρχίδια φτηνότερο μας βγαίνει το τζάκι και αρχίδια ζεσταίνει εδώ που τα λέμε. Με το ζόρι κάπως το σαλόνι (όχι καμιά ζέστη σοβαρή, απλώς δεν τουρτουρίζεις), ενώ τα δωμάτια παραμένουν κρύα.

takuma
09-12-2012, 22:10
Drum δεν σκαμπάζω και πολλά αλλα θεωρώ δύσκολο να ζεσταθεί ολόκληρο σπίτι απο ένα απλό τζάκι. Γενικά το τζάκι ζεσταίνει εκει τοπικά, εκτός αν είναι ενεργειακό κλπ δεν γνωρίζω τεχνικές λεπτομέρειες.

Οι γονείς μου που μένουν επαρχία, με μια σόμπα (μαντεμένια) έχουν υπερκαλυφθεί. Ζεσταίνει τους χώρους ολόκληρου του σπιτιού (80 τ.μ.) και τα δωμάτια ακόμα.
Τώρα οσον αφορά μερικά απο αυτά που έγραψε ο Narzul,
-οι δικοί μου καθαρίζουν τα μπουριά μια φορά τον χρόνο μόνο, πριν τον χειμώνα
-αναθυμιάσεις δεν βγαίνουν ποτέ απο το μπροστινό πορτάκι ακόμα και αν το έχεις μόνιμα ανοιχτό ενώ μέσα να γίνεται η καύση των ξύλων.

Drumsick
09-12-2012, 23:26
Kαλά, προφανώς δεν περίμενα να ζεσταίνει όλο το σπίτι, απλώς ήλπιζα πως θα έκανε λίγο καλύτερη δουλειά.

H.
09-12-2012, 23:43
Μαντέμι λοιπόν, μάλιστα, μάλιστα.

Raven Lord
10-12-2012, 10:29
Kαλά, προφανώς δεν περίμενα να ζεσταίνει όλο το σπίτι, απλώς ήλπιζα πως θα έκανε λίγο καλύτερη δουλειά.

δυστυχώς το απλό τζάκι ζεσταίνει μόνο ότι "βλέπει" και η απόδοσή του είναι 15% περίπου (δηλαδή τα ξύλα πάνε χαμένα). το ενεργειακό είναι άλλη υπόθεση. αν σε παίρνει οικονομικά τσέκαρε και αυτό http://www.e-tzaki.gr/index.php?page=shop.browse&category_id=113&option=com_virtuemart&Itemid=53&vmcchk=1&Itemid=53 για λίγο καλύτερη απόδοση. σκέφτονται να βάλουν οι γονείς μου, ενώ αρκετοί γνωστοί που πήραν λένε ότι κάνει καλή δουλειά (για ένα μεγάλο δωμάτιο, μην περιμένεις να ζεστάνει ολόκληρο σπίτι).

Raven Lord
10-12-2012, 10:32
-οι δικοί μου καθαρίζουν τα μπουριά μια φορά τον χρόνο μόνο, πριν τον χειμώνα
-αναθυμιάσεις δεν βγαίνουν ποτέ απο το μπροστινό πορτάκι ακόμα και αν το έχεις μόνιμα ανοιχτό ενώ μέσα να γίνεται η καύση των ξύλων.

κ εγώ τα ίδια, μόνο που η σόμπα είναι μικρή και η διαρύθμιση του σπιτιού τέτοια που πρέπει να ζεσταίνεις κάθε δωμάτιο χωριστά. έχω χτίσει και πυρότουβλα μέσα από το μαντέμι για να κρατάνε θερμότητα και να την αποδίδουν αφού σβήσει η σόμπα και συνήθως είμαι καλυμμένος όσο κοιμάμαι.

Drumsick
10-12-2012, 10:48
Πολλά λεφτά γαμώτο =\
Για φέτος μας κόβω να ανάβουμε καλοριφέρ (αν μας βάλει 2 σώματα που μας χρωστάει το αρχίδι ο ιδιοκτήτης), μας μείναν 500 λίτρα από πέρυσι. Του χρόνου, αν υπάρχουν λεφτά, βλέπουμε. Αν και με τα ίδια, βάζουμε κι εμείς ένα μαντέμι και καθαρίσαμε.

00i00
10-12-2012, 11:40
υποψιν οτι για τα ξυλα (βουργαρικα, ρουμανικα) οι τιμες κατω στην ελλαδα σας ειναι ακριβοτερες λογω μεταφορικων

κατα τ'αλλα [MLR] ο νταντυς μου μαλλον πλερωνεται το εφαπαξ του στις 20 του μηνου [MLR]
τΟν ειπα να παρομε καμια μικρη ξυλοσομπα για επανω, το δωματιο μου, και με ειπε θα παρουμε πετρελαιο
λεφτα υπαρχουν κλπ, οτιναναι

Narzul
10-12-2012, 14:31
Τα αεροθερμα τζακιου οντως κανουν δουλεια και οντως τα αξιζουν τα 300 ευρω που κανουν.
Το θεμα ειναι οτι η αισθητικη παει περιπατο , το ψησιμο το ξεχνας και δεν βολευει για ολα τα τζακια.

Μελαγχολικός Χοντρούλης
10-12-2012, 14:41
το ''δουλειά'' είναι σχετικό. η απαγόμενη θερμότητα δεν είναι αυτή που περιμένεις από μια τέτοιου τύπου πατέντα, αφού καλείται να μεταδοθεί πάνω σε μικρής επιφάνειας σωλήνες. καλύτερα να πας να βάλεις ενα ενεργειακο τζάκι imo (και για πρακτικούς αλλά και αισθητικούς όπως αναφέρεις λόγους)

Narzul
10-12-2012, 14:54
Το ενεργειακο τζακι δεν κανει 300 ευρω ομως :P

Εγω απλα λεω οτι αν εχεις ηδη το τζακι , σε συμφαιρει να δωσεις αλλα 300 για να μεγιστοποιησεις οσο μπορεις την αποδοση του τζακιου σου.

Drumsick
10-12-2012, 16:55
Αν ήταν δικό μου το σπίτι, το συζητάγαμε εν καιρώ. Σε νοικιάρικο τι ενεργειακά τζάκια μου λετε..

Raven Lord
10-12-2012, 18:56
Το ενεργειακο τζακι δεν κανει 300 ευρω ομως :P

Εγω απλα λεω οτι αν εχεις ηδη το τζακι , σε συμφαιρει να δωσεις αλλα 300 για να μεγιστοποιησεις οσο μπορεις την αποδοση του τζακιου σου.

κ εγώ πιστεύω αξίζει τα λεφτά του σε τέτοιους χαλεπούς καιρούς. κ σιγά, φορητό είναι το βγάζεις όποτε γουστάρεις κ ψήνεις. εκεί θα τα χαλάσουμε? :P
η ίδια πατέντα γίνεται και σε σόμπα με σχετικά εύκολες (για ένα σιδερά) μετατροπές.

Μελαγχολικός Χοντρούλης
10-12-2012, 22:54
Δεκτό για το οικονομικό.

Συνεχίζω να πιστεύω πάντως πως αν κάποιος θέλει αερόθερμο καλύτερα να πάρει ένα ηλεκτρικό και ας το βάλει δίπλα στο όμορφο τζάκι του. Ας μην προτιμήσει αυτό το πράγμα που είναι σαν τις μηχανές στο full throttle (http://www.findhere.gr/findhere/file?p=file-1331768563756.jpg).
σε τελική ανάλυση, το ηλεκτρικό αερόθερμο θα δώσει μια απόδοση της τάξης του 99% σε αντίθεση με αυτό το πράγμα το οποίο είναι μια εγχώρια (κατά βάση) πατέντα και βασίζεται σε κακή μετάδοση θερμότητας.

Raven Lord
11-12-2012, 10:42
επίσης, το ρεύμα που καίει είναι όσο ένας λαμπτήρας σε αντίθεση με το ηλεκτρικό αερόθερμο

Μελαγχολικός Χοντρούλης
11-12-2012, 11:06
αναλυτικά (γιατί το έχω υπολογίσει αριθμητικά) :

κόστος συσκευής ηλεκτρικού αερόθερμου + κατανάλωση στη μέγιστη ισχύ των 2 kW + κόστος ηλεκτρικού ρεύματος για τέσσερις ώρες λειτουργία ακατάπαυστα την ημέρα + δύο τετράμηνες σεζόν να καίει καθημερινώς = 1 αερόθερμο τζακιού + μερικά ευρώ ακόμη (εντιτ : για αερόθερμο στη μέση τιμή των 360 ευρώ)

Sotos_The_Tequiler
13-12-2012, 21:05
όταν εγώ λέω ban-winter κάποιοι εδώ μέσα μουτζώνουν.

ΠΑΡΤΕ ΣΤΗΝ ΚΩΛΑΡΑ ΣΑΣ ΤΩΡΑ ΤΑ ΤΖΑΚΙΑ, ΤΙΣ ΣΟΜΠΕΣ ΚΑΙ ΑΕΡΟΘΕΡΜΑ, ΦΟΥΛΑΡΕΤΕ ΤΑ ΚΙ ΑΡΧΙΣΤΕ ΝΑ ΤΡΕΧΕΤΕ!!!
:D

00i00
14-12-2012, 01:25
http://i.imgur.com/SOxVx.gif

Parasight
15-12-2012, 10:16
Για πείτε παρακαλώ όσοι ξέρετε δυο πράγματα για θερμοπομπούς. Το πόσων watt είναι έχει να κάνει με τον χώρο προφανώς, έτσι; Οπότε ένα των 2000 watt για τι χώρο πάνω-κάτω είναι ιδανικό; Επίσης με την κατανάλωση σε σχέση με απόδοση τι παίζει; Σε σύγκριση με αερόθερμα πχ;

Parasight
17-12-2012, 09:21
Για πείτε παρακαλώ όσοι ξέρετε δυο πράγματα για θερμοπομπούς. Το πόσων watt είναι έχει να κάνει με τον χώρο προφανώς, έτσι; Οπότε ένα των 2000 watt για τι χώρο πάνω-κάτω είναι ιδανικό; Επίσης με την κατανάλωση σε σχέση με απόδοση τι παίζει; Σε σύγκριση με αερόθερμα πχ;Πείτε κανένας ρε :P

animae
17-12-2012, 09:44
Αν δεν κάμω λάθος τα 2000 watt είναι περίπου για 20 τμ (θα το ρωτήσω για σίγουρα γιατί έχει πάρει ένας γνωστός μου).
Το κόστος σε σχέση με ηλεκτρικό καλοριφερ/σόμπα, είναι σίγουρα μεγαλύτερο (γύρω στα 150 ευρώ), αλλα απ όσο γνωρίζω, η απόδοση δεν έχει καμία σχέση.

Raven Lord
17-12-2012, 10:46
Για πείτε παρακαλώ όσοι ξέρετε δυο πράγματα για θερμοπομπούς. Το πόσων watt είναι έχει να κάνει με τον χώρο προφανώς, έτσι; Οπότε ένα των 2000 watt για τι χώρο πάνω-κάτω είναι ιδανικό; Επίσης με την κατανάλωση σε σχέση με απόδοση τι παίζει; Σε σύγκριση με αερόθερμα πχ;

εννοείς θερμοπομπούς υπερύθρων ή απλούς?
αν εννοείς τους πρώτους, αγόρασε πρόσφατα ένας φίλος. έδωσε 500 ευρώ για 2 πάνελ, πήρε κάτι νορβηγικούς που υποτίθεται είναι καλοί, για ένα χώρο σαλόνι/κουζίνα περίπου 40 τ.μ. . μαζί με τζάκι λέει δε φτάνουν, αλλά τους χρησιμοποιεί και για δωμάτια 12 τ.μ. στα οποία κάνουν αρκετή δουλειά. δεν τον έχω ρωτήσει τεχνικές λεπτομέρειες όμως, όπως ισχύ, απόδοση κτλ...

Parasight
17-12-2012, 10:50
Έλεος, τι 500 ευρώ ρε συ, για να βγάλουμε τον υπόλοιπο χειμώνα φτηνά θέλουμε. Για ένα δωμάτιο 10τμ περίπου σε πρώτη φάση, αλλά αν υπάρχει δυνατότητα και για άλλο τόσο περίπου, σε σχετικά χαμηλά κόστη πάντα (αγορά+κατανάλωση ρεύματος).

Raven Lord
17-12-2012, 10:57
oι απλοί κοστίζουν περίπου όσο είπε ο animae. 150ευρώ για 2kw.
εμπειρικά ξέρω ότι τα 2kw είναι υπεραρκετά για 10 τ.μ. και η κατανάλωση με τα σημερινά δεδομένα πρέπει να κυμαίνεται στα 2 ευρώ το δεκάωρο.

animae
17-12-2012, 11:10
Mε κάθε επιφύλαξη, αν και θα επανέλθω όταν θα έχω σίγουρες πληροφορίες:

AN έχει την απόδοση που έχω ακούσει (θα το επιβεβαιώσω), παρόλο το κόστος του, συμφέρει. Τα 150 ευρώ είναι με υπερυρθες.
Απλά δεν θυμάμαι πόσα βατ είναι σίγουρα. Το μηνιαιο κόστος είναι φυσικά ανάλογα πόσο το ανάβεις. Αν το ανάβεις 10 ώρες και πάνω την μέρα το 50ευράκι το μήνα στην ΔΕΗ θα σου ρθει άνετα.

Raven Lord
17-12-2012, 11:26
Τα 150 ευρώ είναι με υπερυρθες.

μήπως είναι τίποτα κινέζικοι?
γιατί πάρε ένα 2000 απλό http://www.redsun.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=yagendoo_VaMazing_zoom2.tpl&product_id=37&category_id=13&option=com_virtuemart&Itemid=64
και μια απλή σειρά πάνελ υπερύθρων http://quickneasy.gr/shop/?category_name=%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%AE-%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AC

Shadowking
18-12-2012, 20:25
εμείς σήμερα πήραμε ένα τέτοιο μπέβατρον
http://www.e-theodoulidis.gr/components/com_virtuemart/shop_image/product/Luxell___________50a0eab045aee.jpg

θερμάστρα χαλαζία, κρυπτονίτη κάτι τέτοιο. Πάντως ψιλοκάνει δουλειά.

overdriven
02-12-2013, 14:36
Για πείτε, πως τη βγάζετε φέτος;
Εγώ έβαλα πετρέλαιο, μάλλον για τελευταία φορά μιας και χρειάστηκα 7 κατοστάρικα (παίρνω και 150 ευρώ επίδομα-άγνωστο το πότε). Το πετρέλαιο το θέλω και για ζεστό νερό γιατί το σπίτι δεν έχει θερμοσίφωνο. Μου φαίνεται όμως ότι θα ζεσταίνομαι με κλιματιστικό και το πετρέλαιο θα το αφήσω για το νερό, θα με βγάλει κάνα 3-4 χρόνια.
Τώρα για περιπτώσεις μεγάλων κρύων, να καταθέσω την εμπειρία του πατέρα μου. Αυτός ζει σε ένα ορεινό χωριό που έχει κρύα, χιόνια και αρκούδες. Είχε μετατρέψει το τζάκι σε εκείνα που ζεσταίνουν και τα καλοριφέρ. Ε... καλύτερα πετρέλαιο.

Αυτά τα τζάκια είναι με πόρτα για να μη φεύγει η θερμότητα έξω και να πηγαίνει στο νερό που πηγαίνει στα καλοριφέρ. Ρουφάνε τα ξύλα για πλάκα και θέλουν γέμισμα κάθε μισή ώρα. Αποτέλεσμα, 30τόσοι τόνοι ξύλα μιας και το τζάκι έπρεπε να καίει από Σεπτέμβρη μέχρι αρχές Μάη. Κακή κατάσταση από κάθε άποψη.

Φέτος έβαλε καυστήρα ξύλων. Και σώθηκε. Θέλει 2, βαριά 3 φορές γέμισμα τη μέρα και το σπίτι είναι φούρνος. Για την ακρίβεια σιγοκαίνε, δεν έχουν τη φλόγα του τζακιού. Γι αυτό και συμφέρουν. Είναι ακριβά βέβαια, η αγορά και η εγκατάσταση είναι ακριβά. Τελικά όμως και εκεί που έχει φτάσει το πετρέλαιο, η επιλογή είναι μάλλον επιβεβλημένη μιας και οτιδήποτε άλλο, στο τέλος θα σου κοστίσει παραπάνω σε μέρη με κρύα όπως εκεί. Του είχα πει να κοιτάξει για υπέρυθρες, αλλά η απάντησή του ήταν ότι "ήξερα έναν τύπο που είχε ακούσει από έναν τύπο πως του 'χε πει ένας τύπος ότι αυτά καίνε πολύ ρεύμα". Και δεν έβαλε.

Για πείτε, έχει κανείς υπέρυθρες;

ypersyntelikos
02-12-2013, 14:48
Φέτος πήραμε πολύ ωραίες κουβέρτες για όταν καθόμαστε στο σπίτι.

Για πετρέλαιο βάλαμε 100 ευρώ και συμφωνήσαμε να το ανοίξουμε μόνο αν χιονίσει.

Κυρία Μαριάννα
02-12-2013, 14:50
Φέτος πήραμε πολύ ωραίες κουβέρτες

snuggie λατρεία

funishment
02-12-2013, 16:54
υπέρυθρα πάνελ έχει βάλει σόι μου στη Χαλκιδική κι αν το έχεις στο 1-2 δεν καίει συγκλονιστικά πολύ και είσαι καλυμμένος για μικρό χώρο τύπου κρεβατοκάμαρα. ο αδερφός μου από την άλλη που είναι ΜΑΣΤΟΡΗΣ, λέει ότι δεν αξίζουν γιατί πρέπει να τα τοποθετήσεις σχετικά ψηλά και η ζέστη μένει στο ταβάνι ασούμε.

Raven Lord
02-12-2013, 18:24
στο χωριό που χρησιμοποιώ ένα δωμάτιο + κουζίνα + μπάνιο ξυλόσομπα και ηλεκτρικό σώμα, είμαι καλυμμένος με μηδενικά έξοδα εκτός από λίγο ρεύμα. ξύλα έχω τσάμπα. έχω καβάτζα πετρέλαιο από πρόπερσυ για καταστάσεις έκτακτης ανάγκης.

από επιστημονικής άποψης, για πόλη, όπου υπάρχει η δυνατότητα για φυσικό αέριο, αλλιώς αντλίας θερμότητας. όταν υπάρχει το ανάλογο μπάτζετ βέβαια.

Sotos_The_Tequiler
02-12-2013, 19:05
τα υπέρυθρα στην ουσία ζεσταίνουν τα αντικείμενα μέσα στο δωμάτιο και όχι τον αέρα (ζεσταίνουν τις επιφάνειες όπου προσπίπτει η υπέρυθρη ακτινοβολία). Αυτοί που το πουλάν αυτό λένε ότι είναι το θετικό τους. Συνήθως λένε ότι βοηθάει να φύγει και υγρασία από τους τοίχους. Δεν έχω δοκιμάσει ούτε έχω δει σε λειτουργία τέτοιο πράμα παρά μόνο σε μια έκθεση όπου δε μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα. Αυτό που θυμάμαι είναι ότι είναι σχετικά ακριβή η αγορά τους.

Εγώ φέτος θα ζεσταθώ με ό,τι είχα και πέρυσι:
http://i.imgur.com/OQUrU.jpg

απλά μέσα στο Δεκέμβρη λογικά θα αλλάξω διαμέρισμα να πάω σε κάτι μεγαλύτερο γιατί πλέον δε χωράω στα 20τμ :P οπότε θα δείξει τι θα παιχτεί στο νέο διαμέρισμα.

atom_smasher
02-12-2013, 23:58
ενας φιλος φτιαχνει σερπατινες για το τζάκι. δηλώνει πως βοηθάνε.