PDA

View Full Version : Αγορα Κινητου Τηλεφωνου

Pages : [1] 2

jack the ripper
14-04-2011, 18:29
Καλησπερα! με ενα σερτς βρηκα 2-3 θρεντς σχετικα με μπλακμπερυ αι φοουν κλπ κλπ..
Σκεφτομαι σοβαρα να τα σκασω για ενα σοβαρο τηλεφωνο..με ενα προχειρο σερτς αυτο που μου τραβηξε την προσοχη ειναι το HTC Desire. Ναι ξερω ειναι παλιοτερο μοντελο απο το Desire S . Βεβαια απο οτι ειδα θα κυκλοφορησει επισημο update για το απλο Desire για Android 2.3 οποτε πιστευω οτι για τα 100+ ευρω διαφορα που εχουν δεν αξιζει το S (και δε δινω και ΤΟΣΑ πολλα) ..
γενικα προτεινετε τπτ :P οι γνωστες. Αν υπαρχει παρομοιο τοπικ για αγορα κινητου καντε delete και βαλτε το ποστ μου εκει

JnB
14-04-2011, 18:35
στο στρατό απαγορεύεται κινητό με κάμερα

jack the ripper
14-04-2011, 18:42
ναι απο οτι θυμαμαι ουτε εσυ ειχες

regularpaul
14-04-2011, 18:43
:fear:

http://www.vodafone.gr/portal/client/eshop/paintLargeImage.action?skuImageId=2251

JnB
14-04-2011, 21:30
ναι απο οτι θυμαμαι ουτε εσυ ειχες

;)

Sotos_The_Tequiler
14-04-2011, 21:50

http://www.vodafone.gr/portal/client/eshop/paintLargeImage.action?skuImageId=2251

Αυτό είναι του 10ευρου;
Επειδή βλέπω γράφει vodafone πάνω, αν το πάρω και βάλω κάρτα Whats'up (cosmote) θα τη δεχτεί;
Μόνο κλήσεις και μηνύματα θέλω.

SpiritCrusher
15-04-2011, 00:01
Καλησπερα! με ενα σερτς βρηκα 2-3 θρεντς σχετικα με μπλακμπερυ αι φοουν κλπ κλπ..
Σκεφτομαι σοβαρα να τα σκασω για ενα σοβαρο τηλεφωνο..με ενα προχειρο σερτς αυτο που μου τραβηξε την προσοχη ειναι το HTC Desire. Ναι ξερω ειναι παλιοτερο μοντελο απο το Desire S . Βεβαια απο οτι ειδα θα κυκλοφορησει επισημο update για το απλο Desire για Android 2.3 οποτε πιστευω οτι για τα 100+ ευρω διαφορα που εχουν δεν αξιζει το S (και δε δινω και ΤΟΣΑ πολλα) ..
γενικα προτεινετε τπτ :P οι γνωστες. Αν υπαρχει παρομοιο τοπικ για αγορα κινητου καντε delete και βαλτε το ποστ μου εκει

Δεν βοηθάς. Πες τι budget έχεις, αν έχεις προτίμηση σε κάποιο λειτουργικό ή αν θες τίποτα συγκεκριμένα features.

Ingolemo
15-04-2011, 03:57

Imo den aksizei to desire. Polu ligh internal memory (den mporeis na xeis polles efarmoges). Sigoura kalutero to Nexus S pou nai kai official google kai tha vgainoun ola ta updates tou android kateytheian.

Pantws paizoun kai polla android thlefwna pou den einai katholou akriva kai thn paleuoun mia xara, px egw exw auto : http://www.gsmarena.com/zte_blade-3391.php

gia ta 120e pou dwsa einai uperteleio, apla thelei ligo psaksimo na tou valeis custom rom (os), kai ok, h cpu/gpu tou einai ligo palies (px den paizei flash logw palias cpu).

Mporeis panta na pareis kana metaxeirismeno iphone vevaia, eidika ta 3g-3gs tha ta vreis fthna.

jack the ripper
15-04-2011, 10:25
budget max 300e. βγαινει και το wildfire S αλλα χειροτερο επξεργαστη κλπ κλπ..υπαρχει και το samsung to ace που απο σπεκς φαινεται να την παλευει αλλα δεν ξερω η οθονη ποσο καλη θα ναι.. καλα το nexus s θα γαμαγε αλλα πολλα λεφτα :P

commissar
15-04-2011, 10:55
στο στρατό απαγορεύεται κινητό με κάμερα

ε και τι το λες στον Τζακ, τι σχέση έχει αυτός με το στρατό;; :razz:

Magellan
15-04-2011, 11:01
στη μοναδα που ειναι ο τζακ ενα καλο κινητο ειναι απαραιτητο

(μην παρεις HTC)

SpiritCrusher
15-04-2011, 11:36
budget max 300e. βγαινει και το wildfire S αλλα χειροτερο επξεργαστη κλπ κλπ..υπαρχει και το samsung to ace που απο σπεκς φαινεται να την παλευει αλλα δεν ξερω η οθονη ποσο καλη θα ναι.. καλα το nexus s θα γαμαγε αλλα πολλα λεφτα :P

Οκ δεν λες και τι απαιτήσεις έχεις οπότε πάμε γενικευμένο ποστ. Αποφεύγουμε Wildfire S κτλ., όχι επειδή είναι HTC (αν μη τι άλλο αυτό είναι καλό) αλλά επειδή δεν αξίζουν τα λεφτά τους. Ακόμα και το Ace είναι λίγο ζόρικο σαν πρόταση όταν πχ υπάρχει το Blade. Από εκεί και μετά έχεις τις εξής επιλογές:

ΖΤΕ Βlade: 120-150ε από κατάστημα Wind. Έχει πάνω σχετικά καλή οθόνη σε καλή ανάλυση και μέσω custom fix ξεκλειδώνεις + 256ΜΒ RAM και πάει στα 512. Σαν επιδόσεις, με τα ανάλογα custom ROMs και fixes, φτάνει κινητά των 400ε. Φοβερό value for money, μόνο αρνητικό το μεγάλο SAR αν σε ενοχλει κάτι τέτοιο.

LG Optimus One: 200e αν θυμάμαι καλά. Πολύ καλό για τα λεφτά του από τα μη-κινέζικα (βλ. Blade), καλή ποιότητα κατασκευής, καλό hardware και θα πάρει και επίσημα 2.3 Android.

Αυτά από κανονικά που μου έρχονται στο μυαλό και υπάρχουν τώρα, πάμε σε πιο ιδιαίτερες (αλλά καλύτερες) περιπτώσεις:

Μεταχειρισμένο Samsung Galaxy S (1Ghz, 512 RAM, 8GB internal). Μπορείς να το βρεις με 290-330 και μιλάμε για flagship της Samsung. Έχει το κακό ότι από default το firmware του χαντακώνει τις επιδόσεις του, οπότε χρειάζεσαι custom ή την επίσημη 2.3 που βγαίνει σε 1-2 βδομάδες. Αν όμως του κάνεις το update τότε πάει σφαίρα και μιλάμε για ένα από τα 2-3 (αν όχι το) καλύτερο Android. Oθόνη Super Amoled που κλείνει σπίτια. Στα μείον το custom UI του.

Περιμένεις ~1 μήνα και παίρνεις Huawei Ideos X5 (~250ε). 800αρης cpu, 512 RAM, 2.3 Αndroid, 5mp camera και ωραία εμφάνιση και οθόνη. Φαντάσου το σαν αναβάθμισμένο Blade.

Μεταχειρισμένο Desire με Super Amoled oθόνη. ~230ε. Το γνωστό Desire με καλύτερη οθόνη. Επίσης γι αυτό που λέει ο Ingolemos δεν το είχαν φτιάξει στη 2.2 ώστε πρακτικά να χρησιμοποιείται και το MMC κανονικά για Apps ;

Μεταχειρισμένο Google Nexus One: ~230e. Ο προκάτοχος του Νexus S με 1Ghz, 512 RAM.

Όλα αυτά είναι androids. Βασικά πρέπει να κατανοήσεις όμως πως σαν open source λειτουργικό κτλ. πάντα θα υπάρχουν πολλές custom ROMs εκεί έξω που θα είναι καλύτερες για το κινητό σου, εφόσον θες να δεις τις πραγματικές του δυνατότητες ε. Θέλω να πω ότι για πολλούς αυτή η παραμετροποίηση είναι το καλό των Android ανεξαρτήτου μοντέλου. Το μόνο κινητό που ίσως να είναι καλύτερα να κάτσεις σε stock ROM είναι το Nexus S λόγω του Google Support, αλλά και εκείνο έχει άλλα αρνητικά. Ξέρω πως πιθανότατα δεν σε ενδιαφέρουν τα μεταχειρισμένα, απλά τα έβαλα έτσι για να υπάρχουν όλες οι επιλογές.

Τώρα αν θες κάτι σε μήλο, και είσαι διατεθιμένος να κάνεις κάποια σύνδεση για επιδότηση, τότε μπορείς να πάρεις 3GS με λιγότερα από 300 ή ακόμα και 4 αν έχεις σκοπό να πάρεις πανάκριβο πρόγραμμα. Έχουν ειδικές συμφωνίες οι Cosmote/Vodafone με Apple και κόβουν πολλά λεφτά στις επιδοτήσεις τους.

Εναλλακτικά:

http://www.youtube.com/watch?v=oOYImu8bTMo

jack the ripper
15-04-2011, 13:25
ωραιο ποστ και ινγκολεμο και σπιριτ..ευχαριστω παιδες! :pink:

απο αυτα που ειπατε το nexus το one το βρισκω στα 350 (με επιδοτηση κλπ παει σε νορμαλ σχετικα τιμη).. updates σε android 2.3 κλπ παιζουν υποθετω? σαφως ανωτερο απο desire κατα τη γνωμη σας? γενικα θα ηθελα να αποφυγω μεταχειρισμενο ειναι η αληθεια

Ingolemo
15-04-2011, 14:12
To nexus S exei hdh thn 2.3 kai epeidh einai kai official google phone tha vgainoun ola ta updates kateytheian (logika).

To mono arnhtiko einai oti den pairnei memmory card, alla me 16gb mnhmh eisai psilokallymenos.

@Spiritcrusher nai men to 2.2 exei apps2sd alla auto einai mono se efarmoges pou to uposthrizoun kai pali pianei kamposo h efarmogh sth mnhmh tou kinitou. Vale kai to oti apo default to desire exei 150mb user space, e kathe vdomada tha svhneis efarmoges.

Btw, opou na nai vgainei kai to galaxy s2 , me dual core cpu, 1 gb mnhmh, 16gb rom kai genika ta kalutera, logika tha paei 500+ e , alla paizei na fthninoun ta upoloipa.

*edit: a les gia to nexus one. Nai, paizei update se 2.3, alla imo den poluaksizei, opws kai to desire exei ligh rom, kai genika polla lefta gia auta ta specs.

Ruthless
15-04-2011, 14:38
Και πριν το 2.2 δουλεύει το A2SD, απλά θέλει να προνοήσεις όταν περνάς ROM. Και μια χαρά δουλεύει, ελάχιστες εφαρμογές έχω χρειαστεί που το αγνόησαν τελείως. Οι περισσότερες ελάχιστο χώρο φάγαν στην ιντέρναλ και το περισσότερο ήταν στην εσντί. Αυτά μου λέει τουλάχιστον το titanium backup στο 2.1 u8100 που έχω.

Κατά τη γνώμη μου jack, τράβα για φτηνό value for money και άσε τα brands. Το blade είναι αυτό που θες, αν το θες άμεσα.

Neron
15-04-2011, 14:40

Αυτό είναι του 10ευρου;
Επειδή βλέπω γράφει vodafone πάνω, αν το πάρω και βάλω κάρτα Whats'up (cosmote) θα τη δεχτεί;
Μόνο κλήσεις και μηνύματα θέλω.

Γράφει Dual Band.
Λογικά είσαι ΟΚ.

SpiritCrusher
15-04-2011, 14:41
Btw, opou na nai vgainei kai to galaxy s2 , me dual core cpu, 1 gb mnhmh, 16gb rom kai genika ta kalutera, logika tha paei 500+ e , alla paizei na fthninoun ta upoloipa.

Άρχες Μαιου Cosmote, γύρω στα 550-570 λένε.

Για το Nexus ONE όντως δεν αξίζουν τόσα χρήματα. Όταν λες επιδότηση, για πόση μιλάς και απο που; Πχ. ξέρω πως στο Πλαίσιο έχουν Galaxy S 399e, και δέχεται επιδότηση μόνο απο Vodafone για περαιτέρω μείωση τιμής.

jack the ripper
15-04-2011, 15:37
οι γυφτοι της vodafone παρολο που τωρα με στρατο βαρεμαρα κλπ εκανα κατι καλους λογαριασμους μου δωσανε την ιδια οπως καθε χρονο δλδ 70 ευρω..αρκετοι μου λενε να τους ζαλισω τα παπαρια να την αυξησουν :P

H.
15-04-2011, 19:41
Ingo στο desire μου το apps2sd πιάνει 100κάτι ολόκληρα kilobyte, λέει έχω 35 εγκατεστημένες εφαρμογές στην κάρτα και 16 στο κινητό, μου έχει μείνει υπόλοιπη εσωτερική μνήμη 20mb. Και έως σήμερα έχω σβήσει μόνο εφαρμογές που τις κατέβασα χωρίς να ξέρω τι είναι και δε μου άρεσαν, ποτέ γιατί έμεινα από μνήμη. Έτσι ενδεικτικά αυτά.

Συνεχίζω να το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους, ειδικά για τα λεφτά του πιστεύω είναι το καλύτερο value for money της αγοράς αυτή τη στιγμή. Αυτό και το nexus βασικά καθώς η μόνη τους διαφορά πρακτικά είναι το design.

jack the ripper
16-04-2011, 14:24
πηγα media markt για να τσεκαρω μερικες απο τις συσκευες(κυριως απο αποψη οθονης , ανταποκρισης κλπ)..ειδα το desire , το optimus one , το galaxy S και nexus S..
οκ το τελευταιο ειναι τελειως εκτος τιμης οποτε αν και γαμαει τα παντα ολα το αφηνουμε.
το desire δε με τρελανε για να πω την αληθεια, το galaxy to S ΤΑ ΕΣΠΑΣΕ ΟΛΑ, και το lg για τα λεφτα του (150 φθηνοτερο) ηταν αξιοπρεπεστατο οφειλω να ομολογησω...

cloud
17-04-2011, 04:01
Ingo στο desire μου το apps2sd πιάνει 100κάτι ολόκληρα kilobyte, λέει έχω 35 εγκατεστημένες εφαρμογές στην κάρτα και 16 στο κινητό, μου έχει μείνει υπόλοιπη εσωτερική μνήμη 20mb. Και έως σήμερα έχω σβήσει μόνο εφαρμογές που τις κατέβασα χωρίς να ξέρω τι είναι και δε μου άρεσαν, ποτέ γιατί έμεινα από μνήμη. Έτσι ενδεικτικά αυτά.

Συνεχίζω να το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους, ειδικά για τα λεφτά του πιστεύω είναι το καλύτερο value for money της αγοράς αυτή τη στιγμή. Αυτό και το nexus βασικά καθώς η μόνη τους διαφορά πρακτικά είναι το design.

Οταν εχεις 20mb σημαινει πως γεμισες, αρχιζει να σερνεται.

@op Να παρεις blade.

To ER δεν την παλευει σε κινητο.

H.
17-04-2011, 22:37
Η πραγματικότητα είναι ότι δεν διαπίστωσα διαφορά στις επιδόσεις και ως μονοψήφιο υπόλοιπο μνήμης που το έφτασα σε μια φάση. Όπως και να έχει το ανέφερα ενδεικτικά για τα θέματα επάρκειας σε μνήμη και επίσης από τις 51 εφαρμογές αυτές, παίζει και οι 31 απλά να υπάρχουν για να υπάρχουν χωρίς να τις χρησιμοποιώ ποτέ.

Ingolemo
18-04-2011, 16:23
Diafora stis epidoseis den exei (ante na xei ligo mikrotero read speed h mmc pou den exei kai toso rolo se mikres efarmoges).
Emena pantws kati emulators kai games pianoun mexri 8mb sto thlefwno meta th metafora sto sd. Auto mesw tou froyo apps2sd e, oxi tou apps2Sd app e.

Nodoordonotthereisnotry
19-04-2011, 02:54
H Apple μήνυσε την Samsung, λέει, ενώ σκεφτόμουν να τσιμπήσω το Galaxy S2, όταν, με το καλό, βγεί...

SpiritCrusher
19-04-2011, 02:57
Στα τέτοια μας πες τους, λες και θα αλλαξει κατι από τη μήνυση. Εδώ δεν ξέρουμε κατα πόσο μπορούν να την κερδίσουν.

Galaxy S 2 υπολόγιζε λίγο πάνω από 600ε.

Nodoordonotthereisnotry
19-04-2011, 03:04

Αυτό είναι όντως το ζόρι.

h2he
10-05-2011, 09:47
Γνώμες για το Samsung Galaxy 3 Black (i5800)?

Mitsmann
10-05-2011, 10:17
αν μου μαθε κατι η φνακοκαριερα ειναι η γνωση των σερβις.
κακο σερβις η σαμσουνγκ, σαν κινητο δε ξερω, αλλα στο λεω να το εχεις υποψη σου

Om
10-05-2011, 11:31
Εγώ έχω το HTC Desire HD (εννοείται τζάμπα από επιδότηση). Γενικά χωρίς να έχω τρελή εμπειρία από iphones etc (είναι το πρώτο μου smartphone) είναι τρελό κινητό, η οθόνη τα σπάει...
2 3 φορές μόνο μου έφαγε κάποιο σκαλωματάκι και αυτό επειδή είχα να το κλείσω 3 4 μέρες και το φόρτωνα αρκετά με apps, με ένα restart έστρωσε αμέσως.
Καταλαβαίνω ότι η apple είναι η πρώτη κτλ απλά και αυτό στέκεται αξιοπρεπέστατα δίπλα στο iphone 4 (και με περίπου 250 ευρώ λιγότερο). Με το 3G δε συγκρίνεται καν αφού το Desire είναι αρκετά πιο καινούριο τηλέφωνο.
Τσέκαρε το.

cloud
10-05-2011, 12:01
Γνώμες για το Samsung Galaxy 3 Black (i5800)?

Χάλια ανάλυση. Ανέβα στα 200 ευρώ για το huawei ideos x5 αλλιώς κοίτα τα κλασσικά value for money zte blade & LG Optimus One.

h2he
10-05-2011, 12:20
Το ΖΤΕ παιζει με SIM οποιασδήποτε εταιρείας;

cloud
10-05-2011, 12:22
Φυσικά.

h2he
10-05-2011, 12:26
Μπιουτιφουλ. Ευχαριστώ πολυ.

SpiritCrusher
10-05-2011, 16:21
Εγώ έχω το HTC Desire HD (εννοείται τζάμπα από επιδότηση). Γενικά χωρίς να έχω τρελή εμπειρία από iphones etc (είναι το πρώτο μου smartphone) είναι τρελό κινητό, η οθόνη τα σπάει...

Που τη βρήκες τέτοια επιδότηση ρε θηρίο; Το DHD τώρα κάνει 420 το φθηνότερο, αν το πήρες πιο παλιά τότε μιλάμε για 500+, είσαι σπουδαίος :P

Γενικά πια, μακρια από DHD εκτός και αν κάποιος θέλει ντε και καλά 4.3" οθόνη. Με 330 χτυπάς Galaxy S, με 380 παίρνεις Nexus S, με 420 παίρνεις Optimus 2x που είναι και 2πύρηνο, ένα μόνο με ελιές και ένα μόνο με πατάτες. Όλα έχουν καλύτερες οθόνες και επιδόσεις από το DHD.

Nodoordonotthereisnotry
28-05-2011, 19:14

Αυτό είναι όντως το ζόρι.

Τελικά το τσίμπησα σήμερα με 599! :D

h2he
30-05-2011, 21:35
Ερωτηξης σαπορτικού ενδιαφέροντος: Γνωστός που πήρε επίσης το ZTE με έκδοση 2.1 (αυτό που πήρα εγώ για κάποιο λόγο είχε από τη μάνα του τη 2.2 ευτυχώς), είχε τη φαεινή ιδέα να πάει να περάσει τη 2.3 με αποτέλεσμα να πάθει εμπλοκή το κινητό και να μην λειτουργεί καθόλου (ανοίγει αλλά κάπου κολλάει). Από αντιπροσωπία δεν έβγαλε άκρη, το pc πλέον αναγνωρίζει το κινητό μόνο ως Memory Card και γενικά μια ομορφιά. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποιος τρόπος για "format"/hard-reset κλπ μπας και σωθεί το κινητάκι;

Ingolemo
31-05-2011, 14:46
tha perase kana lathos mod klp.
http://android.modaco.com/category/453/zte-blade-blade-modaco-com/

kalo diavasma ;)

(to cm px (pou einai to mono 2.3 gia to blade) thelei gen2 suskeyh opote an den ekane prwta upgrade ontws den arxizei.
Mpes diavase ti prepei na kaneis sto link pou sou dwsa.

h2he
31-05-2011, 21:24
Milles mercis =)

tssks
31-05-2011, 22:14
Είμαι ανάμεσα σε Nokia C6 και Sony Ericsson Xperia Pro.
Any help?

H.
31-05-2011, 23:51
Ναι. Κανένα από τα δύο. Το Nokia έχει symbian και το Xperia είναι για γκόμενες με τα ανάλογα δάχτυλα.

tssks
01-06-2011, 00:01
Ναι. Κανένα από τα δύο. Το Nokia έχει symbian και το Xperia είναι για γκόμενες με τα ανάλογα δάχτυλα.
:razz:
σε παρόμοια ας πούμε φάση (touch screen & πληκτολόγιο) και τιμή, τι προτείνεις;

BURNIN AMBITION
04-06-2011, 02:59
phra to n8.trelh eykairia 3 hmerwn 200 eyrw apo 335. poso kwlofardos. me to pou evale thn agelia to tsimpisa.
peite tipota widgets pou gamane na valw

wraithgr
04-06-2011, 13:36
Χτες διάβαζα οτι η νόκια έκλεισε συμφωνία με microsoft και τέλος το Symbian...

KoiliaSamprela
04-06-2011, 13:43
Χτες διάβαζα οτι η νόκια έκλεισε συμφωνία με microsoft και τέλος το Symbian...

βασικά η βρώμα λέει ότι η Μ$ αγόρασε την νοκια

SpiritCrusher
04-06-2011, 15:16
Βασικά το Symbian θα συνεχίσει να αναπτύσσεται μέχρι το 2016 αλλά τέρμα οι high-end μέρες του. Θα το έχουν για low-mid συσκευές. H Nokia από εδώ και μπρος θα στηρίζει WP7 και μέσα στον επόμενο χρόνο λέει θα βγάλει 12 MS συσκευές.

Γενικά Symbian κακή επιλογή, εκτός και αν δεν έχεις τίποτα τρελές απαιτήσεις, οπότε και είσαι οκ!

BURNIN AMBITION
04-06-2011, 15:36
γενικα ετσι ελεγα και εγω που ημουν στο σιμπιαν 9.3 . το σιμπιαν 3 ομως γαμαει κολους γαμαει το αντροιντ και αν δε δοκιμασετε μην αναμασατε τις μαλακιες τους. ν8 για παντα. προβλεπω να το εχω για τα επομενα 5 χρονια. νοκια και ςουιντοους ισον σκατα

SpiritCrusher
04-06-2011, 15:50
Όχι, αλλά οκ, υποκειμενικό.

jack the ripper
04-06-2011, 15:58
εγω πηρα το ideos x5 τελικα..σημερα θα το σεταρω που το νετ επανηλθε..

jack the ripper
04-06-2011, 21:25
update: απο αποκριση κλπ μια χαρα ειναι..ενα θεματακι που θα ηθελα να ρωτησω τους γνωστες..κατεβασα το barcode scanner κομπλε..αλλες εφαρμογες που δοκιμασα να κατεβασω (adobe reader Και shazam) δεν κατεβαινουν και βγαζει οτι "ηληψη δεν ηταν επιτυχης"
any ideas?
ενημερωτικα δεν εχω ιδεα απο αντροιντ

H.
04-06-2011, 22:50
Λογικά δεν είναι τίποτα το συστηματικό, random update fails είναι συχνές.

nothingman
09-06-2011, 13:51
η μαλακία που είχα χάλασε και έχω 200 ευρώ επιδότηση και δε θέλω να δώκω φράγκο παραπάνω. τι παίρνω; το μπούλο χοχοχο.
αλλά πείτε.

jack the ripper
09-06-2011, 17:18
an eisai wind pare to ideos

nothingman
09-06-2011, 19:15
α δεν έχουν όλοι τα ίδια; πάναφον είμαι [\παλιός]

SpiritCrusher
09-06-2011, 20:07
Όχι, έχουν exclusives πια.

Οκ παμε σαιτ βοδιαφοουν και διαλέγουμε να δουμε smartphones μεχρι 200ε

http://www.vodafone.gr/portal/client/eshop/smartphonesList.action

Γιάουζα! Δεν έχει και τίποτα το φοβερό σε αντίθεση με τι wind. Τα 2 Galaxy αν και σαφέστατα υποδεεστερα από ZTE Blade, Ideos X5, δεν είναι άσχημα τηλέφωνα. Μια χαρά.

Το καλύτερο θεωρητικά είναι το LG Optimus 7 όπου πρακτικά μιλάμε για συσκευή αξίας 400-500ε (πριν από 6 μήνες) και σκίζει όλα τα άλλα με 1Ghz CPU, πιο smooth touch και από iphone κτλ ΑΛΛΑ έχει πάνω λειτουργικό Microsoft Windows Mobile 7 που δεν υποστηρίζουν καν ελληνικά ακόμα. Θα υποστηρίξουν το φθινόπωρο που θα πάρουν το Mango update και θα τους δώσει πολλά καλούδια. Εν κατακλείδι, φοβερό κινητό, δε μπορώ όμως να στο προτείνω και γενικά κανείς δεν πρέπει να μπλέξει αν δεν κατανοήσει πρώτα τις προσωρινές, αλλά πολύ σημαντικές ελλείψεις. Εκτός και αν γουστάρεις να μπαίνεις στο xbox live από το κινητό σου ορ σαμθινγκ. Πολλοί το παίρνουν καθαρά σαν 2η συσκευή λόγω των περιορισμών, με την ελπίδα πως όταν πάρει το update θα είναι κουλ για όλα.

Το C5-03 δεν ξέρω τι ρόλο βαράει. Νομίζω πως είναι καλό και σταθερό κινητό, αλλά είναι και το αν σε ενοχλεί το ότι έχει symbian λειτουργικό κτλ.

Στα ίδια και το Χ10 mini (με Android) αν και ίσως να είναι παρα πολύ μικρό. Άσε που βγαίνει και ο αντικαταστάτης του σε κανενα μήνα.

BURNIN AMBITION
09-06-2011, 20:24
να το ξαναπω. το σιμπιαν 3 γαμαει. και το λεω εγω που εβριζα το παλιοτερο σιμπιαν λειτουργικο. δωστε του μια ευκαιρια και δε θα χασετε. νομιζω ειναι οτι καλυτερο υπαρχειγενικοτερα

H.
09-06-2011, 22:59
Νομίζω ότι κάνεις κακό στους προγραμματιστές symbian.

SpiritCrusher
27-06-2011, 13:59
Από Wind, ΖΤΕ Blade. Του χτυπάς και ένα root--> memory unlock και απο 256ΜΒ RAM πάει στα 512ΜΒ. Βάζεις πάνω και ένα Gingerbread και είσαι άρχοντας.

Μόνα αρνητικά του η ποιότητα των 100-150ε (doh) και το ψηλό SAR του. Α και μάλλον έχει μούφα κάμερα σε σχέση με τον ανταγωνισμό αλλά οκ.

edit: A τον τσάτσο έκανε delete το post.

ikonoklast
27-06-2011, 21:48
Μετά από λίγο ψάξιμο κατέληξα να έχω δίλημμα μεταξύ blade και ideos X5.

Αυτό που δεν έχω διευκρινίσει ακόμα είναι που παίζει η τιμή του blade αυτη τη στιγμή, καθώς ο φίλος μας εδώ το δίνει στα 119: http://www.thelab.gr/oi-dikes-sas-parousiaseis/mini-sygkritiko-zte-blade-me-ideos-x5-96013.html
Ο σκρουτζ μου δίνει δύο που το χουνε από 139: http://www.skroutz.gr/s/296694/ZTE-Blade.html
Και τέλος η wind στο site (μάλλον στην πρώτη του τιμή) το δίνει 159: http://www.wind.com.gr/ZTEBlade/

Το ideos οκ, έχει flash, έχει πολύ καλύτερη κάμερα, καλύτερο hardware αλλά τα 200 είναι στάνταρ. Το δε blade-άκι βλέπω ότι έχει δυνατή κοινότητα με roms και τύπους που το χακάρουν - πράγμα που μου αρέσει, και αν όντως το βρω στα 120€ νομίζω ότι δεν υπάρχει συζήτηση, θα το χτυπήσω. Έχει κανείς εικόνα;

jack the ripper
27-06-2011, 21:51
ideos X5 εχω εγω..γαμαει ε..και περασα καστομ ρομ απο xda και ολα μια χαρα..αν θελω ανεβαζω και τη cpu στο 1.2 ανετα αλλα δεν ξερω ακομα αν θα το κανω...γενικα και αυτο μια χαρα σαπορτ εχει..μην ξεχνας οτι κυκλοφορησε τωρα ενω το μπλειντ εδω και τοσους μηνες

cloud
27-06-2011, 22:02
120 το είχα πάρει το blade από τοπικό μαγαζί. Αν έχεις κάποιο γνωστό σε μαγαζί wind τόσο θα στο δώσουν δλδ. Αλλά επειδή προφανώς δεν έχεις, εγώ θα προτιμούσα το ideos μόνο και μόνο επειδή τα 200 παραπάνω MHz μετράνε αρκετά. Από την άλλη to blade έχει καλύτερη οθόνη και καλύτερο community support. Έχω την εντύπωση ότι θα πάρει και επίσημα 2.3, ενώ η cyanogenmod7 πετάει τώρα που έχει αρχίσει να γίνεται αρκετά stable (έχει ακόμη θέμα με battery drains πάντως).

Και τα 2 είναι καλές αγορές για τα λεφτά τους. H έλλειψη του flash δε με πείραξε ποτέ btw, ίσως μόνο να πετύχεις καμιά εφαρμογή που να το χρειάζεται.

ikonoklast
01-07-2011, 09:34
Χτύπησα blade-άκι τελικά, όλα πολύ ωραία του, τώρα το μοντάρω για 2.3 κλπ. Ευχαριστώ για τα ινφο.

KoiliaSamprela
01-07-2011, 22:05
Χτύπησα blade-άκι τελικά, όλα πολύ ωραία του, τώρα το μοντάρω για 2.3 κλπ. Ευχαριστώ για τα ινφο.

sorry που δεν σου απάντησα :(

freak brother
17-08-2011, 00:11
λεω να παω για το ideos υπαρχει καμια σοβαρη αντιπροταση? η να παω να βαρεσω κανα τουμπανιασμενο παλιο αι φοουν με δοσεις? ιδου η απορια!

enitharmon
23-08-2011, 13:26
απαντήστε μετά από σκέψη:
πόσο χρησιμοποιείτε το ιντερνετ του κινητού σας; για φβ και τουιτερ δεν ειναι σοβαρες απαντησεις. πόσο διευκόλυνε τη ζωή σας γενικά;

rat_poison
23-08-2011, 13:27
έχω σμάρτφοουν εδώ και 6 μέρες
είναι βολικό

KoiliaSamprela
23-08-2011, 13:31
απαντήστε μετά από σκέψη:
πόσο χρησιμοποιείτε το ιντερνετ του κινητού σας; για φβ και τουιτερ δεν ειναι σοβαρες απαντησεις. πόσο διευκόλυνε τη ζωή σας γενικά;

είσαι άδικη !
Σε αρκετού ανθρώπους (και δεν κάνω πλάκα) είναι πολύ σημαντικό το twitter και το FB , πέρα από αυτό όλες τις χρήσεις μπορείς να τις θεωρήσεις τόσο ασόβαρες όσο και σοβαρές.

(Δεν έχει ιντερνε το κινητό μου)

enitharmon
23-08-2011, 13:39
τουιτερ αξιζει μονο για την επανασταση κι αμα εισαι δημοσιογραφος. κι αμα πας σε κανα φεστιβαλ και κανεις νιανιανια βλεποντας κατι γαματο που αλλοι δεν ειδαν. κατα τα αλλα, δεν το χρειαζομαι προς το παρον.

ξερω οτι οι "αναγκες" δημιουργουνται (παλια ζουσαμε και χωρις κινητα), αλλά αναρωτιεμαι αν αξιζει η προσφορά των 19,99 το μήνα με αυτό (http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_gio_s5660-3741.php) το κινητό για δυο χρόνια

freak brother
23-08-2011, 13:44
δες εχω σμαρτφοουν αλλα μπαινω που και που κανα φεισμπουκ απο το κινητο για 2-3 δευτερολεπτα να δω τι παιζει.τγουιτερ δεν γουσταρω

Dragonlord
23-08-2011, 13:53
εεε εντάξει δεν έχω παράπονο, είναι εντελώς πλαστή ανάγκη αλλά σε φάσεις βαρεμάρας εκτός σπιτιού ή και σε διακοπές (σε συνδυασμό με λάπτοπ, σα χοτσποτ) βολεύει. Κυρίως τσεκάρω αν μου έχει στείλει κανα γκομενάκι μήνυμα στο φέισμπουκ ή αν θυμηθώ κάτι και θέλω να το γκουγκλάρω, είναι καλή φάση να το κάνεις επιτόπου αντί να σκέφτεσαι "να το θυμηθώ όταν πάω σπίτι" και να το ξεχνάς 9 στις 10. ινφοχόλιξ

enitharmon
23-08-2011, 13:59
οποτε αξιζουν τα 19,99 το μηνα ξερωγω;

ikonoklast
23-08-2011, 14:01
Προσωπικά γουσταρίζω τη φάση να βρισκεις wireless να μπαίνεις, στην πραγματικότητα σπάνια μου χρειάζεται ιδιαίτερα πέρα απο mails. Αυτό που θέλω να δοκιμάσω και θα έχει ενδιαφέρον είναι το google phone.

Επίσης άσχετο αλλά βάλτε pda/mobile skin στο ER.

KoiliaSamprela
23-08-2011, 14:11
αυτό που λέει ο Ικονοκλαστ σχετικά με google phone θα είναι όντως πολύ ενδιαφέρον , επίσης το skype κάνει θραύση , απλά να περιμένετε τρελό μπούκωμα από τους providers

ikonoklast
23-08-2011, 14:18
Και μη ξεχνάμε ότι η βασική χρήση του mobile internet είναι για τέτοια (http://www.electricrequiem.com/forum/showthread.php?25883-The...&p=1127917&viewfull=1#post1127917), google goggles και γενικά για να ρίχνεις γκομενάκια.

BURNIN AMBITION
23-08-2011, 14:54
ma;akes mpaineis internets kai einai gamw me to smartphone, vlepeis diakopes to prwi me kafedoumpa athlhtika, paizeis online pokergames (tsampe) kleidwnei to gps grhgopra doruforous, e genika ta mbyte gamane. kai ta evriza prin ligo kairo e

parte nokia n8 kai afhste tis alles malakies. milame gia fwtografiares gia videares kai porwsi

H.
23-08-2011, 14:57
Αυτό ακριβώς. Για τις διακοπές γαμάει, τις υπόλοιπες 50 εβδομάδες σχεδόν τίποτα.

Ingolemo
23-08-2011, 15:41
οποτε αξιζουν τα 19,99 το μηνα ξερωγω;

To kinito einai upermetrio, mikrh analysh, polu ligh eswterikh mnhmh. Vriskeis polu kalutera kinita me 150-200e

Ta 20e/mhna den kserw an aksizoun gia na xeis internet, egw dinw 5e gia 100mb/mhna pou mou ftanoun gia mails, soundhound, ligo browsing klp.

BURNIN AMBITION
23-08-2011, 19:06
me 200 eurw phra to n8 metaxeirismeno 3 hmerwn. an to psaxeis vriskeis oti goustareis.

sod1013
23-08-2011, 19:08
να καβατζωνα τετοια κινητα ηθελα απο θυματα που δινουν 200-300 ευρω για την μαλακια.

ubu
18-12-2011, 12:45
Bump.

Αξίζει αυτό (http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.000608) στην κατηγορία "φθηνά smartphones";

Fireknight
18-12-2011, 12:58
i o8oni fenete arketa mikri . tsekare kai afto http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Cellular-Phones/Sony-Ericsson-Xperia-Live-Black-1253-7324.htm , pou to exei prosfora to plaisio kai i vodafone .

atom_smasher
19-12-2011, 11:27
Καμια γνωμη για το SONY ERICSSON XPERIA ARC? 1η φορα αγοραζω κινητο...

Καλα αφηστε. μολις το παρελαβα.

antimusic
21-12-2011, 05:04
Bump.

Αξίζει αυτό (http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.000608) στην κατηγορία "φθηνά smartphones";

μικρή οθόνη (σε μέγεθος και ανάλυση) και μικρά κουμπάκια, είναι για μικρά χέρια. δες το/πιασ' το σε κανα μαγαζί να δεις αν σε βολεύει.

μου-τη-σπάνε-πάντα-τέτοιου-είδους-απαντήσεις-αλλά: θα σου έλεγα να δώσεις ένα 40ε παραπάνω και να πάρεις το xperia neo V.

supermachoman
30-12-2011, 17:49
η cosmote δίνει 60mb το μήνα για 3 ευρώ, να υποθέσω ότι 60mb δεν είναι τίποτα?
browsing μισής ώρας τη μέρα σε πόσα mb μεταφράζεται? κάνα πακέτο που συμφέρει?

The Donnn
30-12-2011, 19:24
Τσεκάρω εμαιλ 2-3 φορές τη μέρα, φέισμπουκ 5-6 φορές, κανα σπορτ σαιτ, και στα μεγάλα κέφια μπορεί βίντεο απο youtube. Μόνο μια φορά ξεπέρασα τα 100 mb τον μήνα, average όμως θα τα τρως τα 60

supermachoman
30-12-2011, 22:32
Τσεκάρω εμαιλ 2-3 φορές τη μέρα, φέισμπουκ 5-6 φορές, κανα σπορτ σαιτ, και στα μεγάλα κέφια μπορεί βίντεο απο youtube. Μόνο μια φορά ξεπέρασα τα 100 mb τον μήνα, average όμως θα τα τρως τα 60

κι εγώ για να μη βαριέμαι σε ένα-δυο μαθήματα στη σχολή το θέλω μωρέ, και για να πετάω κάνα γκουκλάρισμα και να εντυπωσιάζω γκομενάκια με τις wikiγνώσεις μου

τσέκαρα λίγο και η vodafone έχει αρκετά καλές προσφορές πάντως

freak brother
30-12-2011, 22:35
τα mb εξαρτώνται και απο το κινητο αλλα καιει το αι φον αλλα το μπλακμπερι

supermachoman
30-12-2011, 22:51
τα mb εξαρτώνται και απο το κινητο αλλα καιει το αι φον αλλα το μπλακμπερι

oh

xperia neo v ή SE live with walkman

freak brother
30-12-2011, 22:54
κομπλε εισαι με 60 πιστευω.

JnB
30-12-2011, 23:07
xperia neo v ή SE live with walkman

Πήρα το xperia neo mt15i (ίδιο με το V, αλλά με καλύτερη κάμερα) και μέχρι στιγμής γαμεί.

ubu
05-01-2012, 15:36
Τελικά πήρα κι εγώ ένα ZTE Blade και ανακάλυψα ένα νέο, αποδοτικότατο τρόπο να σπαταλάω το χρόνο μου. Τώρα και εκτός σπιτιού.

atom_smasher
05-01-2012, 16:44
Τελικά πήρα κι εγώ ένα ZTE Blade και ανακάλυψα ένα νέο, αποδοτικότατο τρόπο να σπαταλάω το χρόνο μου. Τώρα και εκτός σπιτιού.

join the legion!

freak brother
05-01-2012, 17:31

ησουνα στην καλλιθεα εψες μεσημερι και φτερνιστηκες στα μουτρα μου?

ubu
05-01-2012, 19:18
Όχι αλλά θα μπορούσα.

Amnesiac.
09-01-2012, 13:04
Έχω μεγάλη επιδότηση την οποία πρέπει να χρησιμοποιήσω άμεσα και το τωρινό μου κινητό έχει διάφορα θεματάκια, οπότε μάλλον θα πάρω άλλο. Ερώτηση : έχει χρησιμοποιήσει κανείς windows phone κινητό;

Android δε με ψήνει ιδιαίτερα και τα windows φαίνονται πολύ ωραία και πρακτικά. Να το τολμήσω;

freak brother
09-01-2012, 13:06
αυτα τα γαμημενα τα iphone θα ηταν τοσο τελεια αμα δεν ειχαν αυτη την ΜΕΓΙΣΤΗ ΑΡΧΙΔΙΑ που λεγεται itunes :(

antimusic
09-01-2012, 14:17
Έχω μεγάλη επιδότηση την οποία πρέπει να χρησιμοποιήσω άμεσα και το τωρινό μου κινητό έχει διάφορα θεματάκια, οπότε μάλλον θα πάρω άλλο. Ερώτηση : έχει χρησιμοποιήσει κανείς windows phone κινητό;

Android δε με ψήνει ιδιαίτερα και τα windows φαίνονται πολύ ωραία και πρακτικά. Να το τολμήσω;

από όσο καταλαβαίνω τα windows phone 7.5 (που στρώνουν κάτι μπαγκς των 7.0) είναι μια χαρά λειτουργικό.

SpiritCrusher
09-01-2012, 14:33
WP7 είναι μια χαρά λειτουργικό, έχουν κάποιες ελλείψεις στο θέμα Apps αλλά είναι πιο πλήρη out of the box. Δεδομένου ότι το 1ο πράγμα στο οποίο κολλάνε όλοι είναι το interface με κάποιο νέο λειτουργικό, τo καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πας να παίξεις με ένα από κοντά για κάποια ώρα και να δεις αν σου αρέσει. Γενικά σαν smoothness και ρολλάρισμα είναι καλύτερο από iOS ενώ συνήθως φτάνεις εκεί που θες με λιγότερα "κλικς".

Απλά μην περιμένεις 2πύρινους και γενικά high-tech hardware. Επίσης δεν παίρνουν memory card οπότε τα 16 GB που σου δίνουν οι συσκευές είναι όλος ο χώρος που έχεις* (εκτός από κάποιο Samsung που παίρνει mmc). Αν κανένα από τα αρνητικά τους δεν σε ενοχλεί και είσαι vodafone, για αρχή κοίτα το Nokia Lumia 800, αλλιώς τσέκαρε τα Samsung και το HTC Radar.

*: Έχεις και άλλα 25 GB σε cloud στο Skydrive, αλλά οκ.

Krux
15-02-2012, 20:01
πείτε ρε παιδιά. τι παίρνουμε μέχρι 200€; αυτά τα huawei, zte αξίζουν τα λεφτά τους ή θα τραβάμε τα μαλλιά μας; πείτε και για galaxy ace επίσης. λέει; γενικά, πείτε.

SpiritCrusher
15-02-2012, 20:19
Sony Ericsson Xperia Neo V

supermachoman
15-02-2012, 20:26
Sony Ericsson Xperia Neo V

vouch, το πήρα τα Χριστούγεννα και γαμάει

Imperium
15-02-2012, 21:29
Σκεφτομαι να τσιμπησω το ΗΤC Wildfire...κανεις που το εχει ας μου πει εντυπωσεις , υπερ κατα κλπ thanks

cloud
16-02-2012, 13:02
Σκεφτομαι να τσιμπησω το ΗΤC Wildfire...κανεις που το εχει ας μου πει εντυπωσεις , υπερ κατα κλπ thanks

Αφού σου λένε απο πάνω, με 200eu παίρνεις Xperia Neo V, γιατί να πάρεις το απαρχαιωμένο Wildfire (απλό ή S δεν έχει σημασία);

Krux
16-02-2012, 14:58
τελικά μου έδωσαν 349€ επιδότηση και μέσα από αυτά που μπορούσα να πάρω, διάλεξα το htc radar.

coolhipster
19-02-2012, 15:31
htc explorer η lg optimus p500 εχει κανεις για εντυπωσεις?

Ethereal
20-02-2012, 14:32
xperia ray κανεις;

BURNIN AMBITION
20-02-2012, 16:18
πείτε ρε παιδιά. τι παίρνουμε μέχρι 200€; αυτά τα huawei, zte αξίζουν τα λεφτά τους ή θα τραβάμε τα μαλλιά μας; πείτε και για galaxy ace επίσης. λέει; γενικά, πείτε.metaxeirismeno nokia n8. kaluterh kamera kai apo fwtografikes, gps usb on the go hdmi exodoa, xilia 2 kaloudia. vevaia exei symbian 3. to opoio egw to oustarw proswpika. alla an exeis sunhthisei android i iphone mporei na sou fanei kapws. egw to thewrw kai gamw, alla malakia pou stamataei i exelixi tou. tespa gia mena to n8 einai i kaluterh suskeui pou uparxei auth th stigmh. (alla gia mena einai polu shmantikh h kamera. alliws pas pairneis ena dipurhno, na zestainetai gia pshlou phdhma kai na sou spaei ta arxidia

atom_smasher
20-02-2012, 16:29
xperia ray κανεις;

Εδώ.

Ethereal
20-02-2012, 20:21
αξιζει;225 το βρηκα.

atom_smasher
20-02-2012, 21:52
αξιζει;225 το βρηκα.

Χωρίς πρότερη γνώση περί έξυπνων κινητών και λοιπά ειμαι ικανοποιημένοΣ. Στην ίδια τιμή το χα πάρειΠερίπου.
μαλακιες λεω. το arc εχω... και το πηρα τσαμπα με συνδεση 6μηνη που θα μου βγει περιπου 200 στο τελος.

SpiritCrusher
21-02-2012, 13:07
αξιζει;225 το βρηκα.

Καλό μεν, μικρή οθόνη δε. Η οθόνη είναι 3.3" και, οκ ξέρω είναι υποκειμενικό, αλλά είναι μείον. Πήγαινε δες το απο κοντά. Κατα τη γνώμη μου 3.7" είναι το μινιμουμ αποδεκτό, αλλιώς γίνεται κουραστικό στο internet surfing. 4"-4.3" το ιδανικό, με τις 4" να έχει το καλύτερο form factor/ισορροπία και 4.3" το μαξιμουμ χωρίς να γίνει κουραστικό στο χέρι.

Κατα τ'άλλα, καλή κατασκευή, υλικά, καλή κάμερα, καλή οθόνη, γενικά οκ κινητάκι. Τσέκαρε και το Neo V στα 200€ που είναι με 3.7" οθόνη αλλά χειρότερο σε άλλους τομείς. Αν δώσεις και λίγα παραπάνω έχεις και επιλογές όπως Galaxy S, Nexus S, LG Optimus Black κτλ. Ίσως και Ν8 αν θες τόσο πολύ κάμερα όπως ο Μπέρνης.

metaxeirismeno nokia n8. kaluterh kamera kai apo fwtografikes, gps usb on the go hdmi exodoa, xilia 2 kaloudia. vevaia exei symbian 3. to opoio egw to oustarw proswpika. alla an exeis sunhthisei android i iphone mporei na sou fanei kapws. egw to thewrw kai gamw, alla malakia pou stamataei i exelixi tou. tespa gia mena to n8 einai i kaluterh suskeui pou uparxei auth th stigmh. (alla gia mena einai polu shmantikh h kamera. alliws pas pairneis ena dipurhno, na zestainetai gia pshlou phdhma kai na sou spaei ta arxidia

Καλύτερη από φωτογραφική δεν είναι αλλά οκ είναι η καλύτερη κάμερα σε κινητό. Επίσης έχει εξέλιξη μέχρι το 2016 νομίζω; Κάπου εκεί, φαντάζομαι μέχρι τότε θα έχει ξανααλλάξει συσκευή, ενώ επίσης στο MWC στα τέλη του μήνα θα ανακοινωθεί πιθανότατα ο διάδοχος του N8.
A και κάντο update ρε κιοφτέ, από τις 7/2 είναι διαθέσιμη η Belle για ελληνικά Ν8, ακόμα στο symbian^3 είσαι;

BURNIN AMBITION
21-02-2012, 13:35
αξιζει;225 το βρηκα.

Καλό μεν, μικρή οθόνη δε. Η οθόνη είναι 3.3" και, οκ ξέρω είναι υποκειμενικό, αλλά είναι μείον. Πήγαινε δες το απο κοντά. Κατα τη γνώμη μου 3.7" είναι το μινιμουμ αποδεκτό, αλλιώς γίνεται κουραστικό στο internet surfing. 4"-4.3" το ιδανικό, με τις 4" να έχει το καλύτερο form factor/ισορροπία και 4.3" το μαξιμουμ χωρίς να γίνει κουραστικό στο χέρι.

Κατα τ'άλλα, καλή κατασκευή, υλικά, καλή κάμερα, καλή οθόνη, γενικά οκ κινητάκι. Τσέκαρε και το Neo V στα 200€ που είναι με 3.7" οθόνη αλλά χειρότερο σε άλλους τομείς. Αν δώσεις και λίγα παραπάνω έχεις και επιλογές όπως Galaxy S, Nexus S, LG Optimus Black κτλ. Ίσως και Ν8 αν θες τόσο πολύ κάμερα όπως ο Μπέρνης.

metaxeirismeno nokia n8. kaluterh kamera kai apo fwtografikes, gps usb on the go hdmi exodoa, xilia 2 kaloudia. vevaia exei symbian 3. to opoio egw to oustarw proswpika. alla an exeis sunhthisei android i iphone mporei na sou fanei kapws. egw to thewrw kai gamw, alla malakia pou stamataei i exelixi tou. tespa gia mena to n8 einai i kaluterh suskeui pou uparxei auth th stigmh. (alla gia mena einai polu shmantikh h kamera. alliws pas pairneis ena dipurhno, na zestainetai gia pshlou phdhma kai na sou spaei ta arxidia

Καλύτερη από φωτογραφική δεν είναι αλλά οκ είναι η καλύτερη κάμερα σε κινητό. Επίσης έχει εξέλιξη μέχρι το 2016 νομίζω; Κάπου εκεί, φαντάζομαι μέχρι τότε θα έχει ξανααλλάξει συσκευή, ενώ επίσης στο MWC στα τέλη του μήνα θα ανακοινωθεί πιθανότατα ο διάδοχος του N8.
A και κάντο update ρε κιοφτέ, από τις 7/2 είναι διαθέσιμη η Belle για ελληνικά Ν8, ακόμα στο symbian^3 είσαι;exei kaluterh kamera apo polles fwtografikes mexri 300 dollaria xerw gw
ase pou phga se ena party savvato, me 2 gfwtografikes. kai oi dikes mou vgainan kaluteres apo tis pshfiakes kata polu.
kai egw perimena na valw belle, alla peran ths taxuthtas exei toses malakies kai bugs pou telika enw perimena pws kai pws de thn anavathmizw. mhn eisai provato re su. na tsekareis oti neo vgainei an einai kalo. gamhse ta einai h belle. exei polu klaluterh yaxuthta kai scrolarisma alla se varos shmantikotatwn parametrwn

Ethereal
21-02-2012, 16:48
spiritcrusher αυτο εχεις εσυ;βλεπω οτι ειναι και 196 εννοειται οσο φτηνοτερο το καλυτερο αλλα σε τι ειναι χειροτερο;εχεις καποιο link με συγκριση;δεν ειμαι και το πιο απαιτητικο ατομο σαυτον το τομεα μιας και ειχα παντα "outdated" κινητα ,εχοντας αγορασει καινουργιο μονο το nokia 3310 12 χρονια πριν =p

απλα το ψηνω εδω και καιρο για ενα android.

SpiritCrusher
21-02-2012, 23:45
Όχι, αν και επειδή δε παίζει μία, μάλλον κατα'κει με κόβω :/

Για 200€ δεν υπάρχει καλύτερη λύση αυτή τη στιγμή (χωρίς να μετράμε μεταχειρισμένα ε). Το Ray είναι καλύτερο στη ποιότητα υλικών, στο πως είναι ενωμένα μεταξύ τους (φινίρισμα κτλ) και στη κάμερα. Δεν ξέρω αν έχει και καλύτερη οθόνη, αλλά λίγο μας νοιάζει μιας και οι διαφορές θα είναι μικρές ενώ στα 3.3" είναι και πιο μικρή.
Το Neo V έχει μια οκ 3.7" οθόνη, καλή απόκριση και 1 GHz Cpu, 512 ram. Είναι αυτομάτως καλύτερο από Blade στο hardware ενώ είναι σχεδόν ισάξιο με όλες τις Android λύσεις μέχρι 300€ (μπορεί και 350€ όπου μπορείς να βρεις το LG Optimus 2x που είναι 2πύρηνο). Αν δεν είναι ισάξιο τότε η διαφορά των άλλων δεν αρκεί να αντισταθμίσει το value των 200€.
Το μόνο πραγματικά αρνητικό για το Neo V σε αυτή τη τιμή είναι το SAR του που είναι 1.10 (ακα χάλια), αλλά αυτό δεν απασχολεί όλο το κόσμο (πχ εμένα με ενδιαφέρει)

Συγκριτικό των specs: http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=3972&idPhone2=4122

Κάτω από την εικόνα έχει και λινκ για τα reviews. Διαβασε τα και δες και την τελευταία σελίδα τους που βγάζει το Conclusion και δείχνει εναλλακτικές λύσεις, θα αναφερθεί και στο Ray.

SpiritCrusher
22-02-2012, 00:21
A ναι ξέχασα πως εσύ ίσως να γουστάρεις και Xperia Play που πρακτικά είναι ένα κινητό-PSP από όσο ξέρω. Ψάχτο.

Imperium
25-02-2012, 14:25
Αν εχει καποιος Sonυ Ericsson Neo V ας στειλει pm θελω βοηθεια για ενα θεμα

Κυρία Μαριάννα
17-05-2012, 11:27
αργά το θυμήθηκα αλλά δεν είχα πιτσι.
το απόγευμα πάω για κινητό, είμαι ανάμεσα σε δύο, ένα android (sony) κ ένα windows (samsung).
τα windows υποτίθεται θα έφτιαχναν το μαρκετ τους -που ήταν για το πέο- για τα 7 (το δικό μου είναι 7,5).
έχουμε μέχρι τις 17,00 να πείτε τις γνώμες σας κ να με πάρετε στον λαιμό σας. μερζί κλπ

Amnesiac.
17-05-2012, 11:34
αργά το θυμήθηκα αλλά δεν είχα πιτσι.
το απόγευμα πάω για κινητό, είμαι ανάμεσα σε δύο, ένα android (sony) κ ένα windows (samsung).
τα windows υποτίθεται θα έφτιαχναν το μαρκετ τους -που ήταν για το πέο- για τα 7 (το δικό μου είναι 7,5).
έχουμε μέχρι τις 17,00 να πείτε τις γνώμες σας κ να με πάρετε στον λαιμό σας. μερζί κλπ

Εγώ έχω κινητό με windows και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Αλλά να σημειώσω ότι δεν ασχολούμαι με εφαρμογές κτλ οπότε δε ξέρω τι παίζει με το μάρκετ και τι απαιτήσεις έχεις. Αν ψάχνεις πάντως κάποια συγκεκριμένη εφαρμογή μπορείς να μου πεις να ψάξω να δω αν υπάρχει (αν και οκ, γίνεται και με γκουγκλάρισμα αυτό)

Α, ένα σάμσουνγκ έχω και εγώ, το οποίο στην αρχή ήταν προβληματικό. Κολλούσε η οθόνη και έπρεπε να αδειάσει πλήρως η μπαταρία για να συνέλθει. Περίεργως, μου έπεσε κάτω μια φορά και από τότε δε μου το ξανάκανε ποτέ.

Κυρία Μαριάννα
17-05-2012, 15:12
tinw pros to samsung... ta kinita mou fevgoun apo ta xeria mesa stin prwti wra pou ta agorazw.

BURNIN AMBITION
17-05-2012, 15:47
γελαω με ερωτηση πεστε μου τι κινητο να παρω χωρις να μας λετε μπατζετ και γι α τι θα το χρησιμοποιειτε πιο πολυ. αν θελετε μονο να μιλατε και να στελνετε μηνυματα σας βρισκω κινηταρα με 20 ευρω

Akatanomastos
24-05-2012, 14:06
Ψαχνω κινητο με SIM 3G (USIM) οσο πιο φθηνο γινεται με αγορα μεσω internet. Που?

freak brother
24-05-2012, 14:49
απο δω!! http://www.getitnow.gr/

Clockwork Orange
30-05-2012, 15:09
Smartphone μεχρι 200 ευρω με android και επεξεργαστη 1 GHz
ακουω

JnB
30-05-2012, 15:29
xperia neo v

Imperium
30-05-2012, 20:03
xperia neo v

ο,τι καλυτερο..για αυτα που προσφερει πολυ κομπλε η τιμη..το πηρα μαζι με καρτα μνημης 8 gb , 220 ευρω...

steve
07-06-2012, 00:16
μηπως εχει κανεις αυτο? http://www.motorola.com/Consumers/IN-EN/Consumer-Products-and-Services/Mobile-Phones/MOTOROLA-FIRE-XT-IN-EN μετραει??

steve
20-06-2012, 04:09
στα ανδροιδ τι παιζει με το youtube? υποστιρηζουνε flash για να μπορεις να βλεπεις βιντεο? η ειναι αναλογα το κινητο?

Ingolemo
20-06-2012, 13:12
prepei na xei armv7 cpu to kinito (ola pou einai 1ghz+ einai).
kai se armv6 pantws paizei crackarismenh ekdosh pou trexei, alla psilosernetai.

Clockwork Orange
30-06-2012, 04:07
Πηρα το xperia neo V σημερα. Η πλακα ειναι οτι στο θρεντ ρωτουσα επειδη ενδιαφεροταν αλλος και τελικα το τσιμπησα εγω.
Ειμαι λιγο ανιωθος με android ομως και κανα tip ειναι καλοδεχουμενο. Τα καταφερα ομως να βαλω blizzard authenticator YEAH!!
Κατι apps facebook υπαρχει περιπτωση αν βγω απο το wi-fi του σπιτιου να αρχισει να χρεωνει?
Πειτε κανα ενδιαφερων ΤΣΑΜΠΑ app να αρχισω με.

Atropos
30-06-2012, 11:12
Περιμένετε να αγοράσετε αυτό

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=337954

ikonoklast
30-06-2012, 11:59
Για ποιό λόγο Atropos;

Atropos
30-06-2012, 12:02
Εντάξει λάθος, όχι σώνει και καλά να το αγοράσουμε, αλλά να το δούμε πρώτα όταν βγει, και γιατί όχι να μην το προτιμήσουμε αφού θα είναι και μια ελληνική προσπάθεια.

ikonoklast
30-06-2012, 12:13
Αυτό που λέει αυτός (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4173238#post4173238) o κύριος.

H.
30-06-2012, 12:23
Όντως κάνει μπαμ ότι πρόκειται για κινέζικη φασονιά.

Atropos
30-06-2012, 12:29
Συμφωνώ (με ικόνο), ας περιμένουμε να δούμε, μπορούμε να πούμε πάντως οτι είναι μια πρώτη προσπάθεια όπως και να 'ναι.

H.
30-06-2012, 12:40
Μα τι προσπάθεια ρε αγόρι μου? Αυτό σου λέμε. Καμία προσπάθεια, έτοιμη κινέζικη πατέντα με προεπιλεγμένο design είναι, επάνω στην οποία θα κολλήσει ένα σηματάκι MLS. Τίποτα παραπάνω.

Atropos
30-06-2012, 12:46
Δεν το λέει κανείς, υποθέσεις κάνουμε

geologiko_karoto
06-07-2012, 13:16
http://geekaphone.com/compare/Nokia-500-vs-Samsung-Galaxy-Ace

για πειτε

Clockwork Orange
08-07-2012, 11:27
το ειχα το 500 και το μισησα απο την πρωτη στιγμη. αργο και αβολο.
επεισης δεν εχει ανδροιδ...ναφ σεντ

Kuolema
13-07-2012, 11:15
Θέλω το 4s γιατί το 3s μας άφησε χρόνους (δεν ξέρω αν φτιάχνεται και σίγουρα θα στοιχίσει πολύ). Από πού να το πάρω για πιο φθηνά; Χρυσή ευκαιρία;

SpiritCrusher
13-07-2012, 22:47
Από όπου και να το πάρεις πάλι θα πληρώσεις τα 2πλάσια από ότι αξίζει κανονικά :!:

Εχεις καταλήξει σίγουρα στο s; Πχ. ένα απλό 4, δεν σου κάνει;

Ανιγουέι, οι λύσεις που ξέρω εγώ είναι είτε να βρεις κάποιο κατάστημα στο skroutz, είτε να βρεις κανένα μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση από κανένα γνωστό site του χώρου, όπως στο myphone που γίνονται αγοραπωλησίες κάθε μέρα.
Η καλύτερη τακτική για σκρουτζ είναι να βλέπεις κατάστημα που το έχει φθηνά (αν λέει και ελληνικό ακόμα καλύτερα) και να πηγαίνεις από εκεί, ώστε να δεις και τη συσκευή και το κουτί αν όλα είναι οκ και για να μην πληρώνεις τυχαία μαγαζιά μέσω νετ.

Από χρυσες ευκαιρίες και τέτοια δεν έχω ιδεα.

Kuolema
14-07-2012, 10:33
Γιατί τα διπλά $$;
Λέω για Χρυσή Ευκαιρία γιατί έχουν (λένε) κάτι καινούρια -με απόδειξη/εγγύηση κλπ- γύρω στα 500 όταν η τιμή του τώρα είναι γύρω στα 670.

H.
15-07-2012, 00:47
Γιατί από απ' αρχής i-phone, όλα τα κινητά του ανταγωνισμού που έχουν τις ίδιες, ή και πολλές φορές παραπάνω, δυνατότητες, κοστίζουν έως και τα μισά λεφτά.

ViPeRMaN
10-08-2012, 20:03
Samsung Google Nexus S i9020 αξιζει;

funishment
13-12-2012, 01:07
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

θέλω να ζήσω κι εγώ την μαγεία των σμαρτφόνζ.

μπάτζετ γύρω στα 150 ευρώ, θα μου άρεσε μια οθόνη πάνω από 3.2" γιατί δεν έχω κρινοδάχτυλα (αν και δεν βρήκα κάτι στα όρια του μπάτζετ μου αλλά όσο ζω ελπίζω), θέλω να βλέπω μεηλζ και λοιπά σοσιαλίστικα, να παίζω κανα παιχνίδι στην τουαλέτα και να μην παίρνουν φωτιά τα χέρια και τέλος θα μου άρεσε να μη με εγκαταλείπει η μπαταρία στις 6 το απόγευμα ενώ φόρτιζε όλο το βράδυ. η σειρά σπουδαιότητας έχει ως εξής: οθόνη>επεξεργαστής>μπαταρία.

δύσκολα;

BURNIN AMBITION
13-12-2012, 01:30
η οθονη και ο πεξεργαστης γαμανε τη μπαταρια. παρε φορτιστη αυτοκινητου

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

θέλω να ζήσω κι εγώ την μαγεία των σμαρτφόνζ.

μπάτζετ γύρω στα 150 ευρώ, θα μου άρεσε μια οθόνη πάνω από 3.2" γιατί δεν έχω κρινοδάχτυλα (αν και δεν βρήκα κάτι στα όρια του μπάτζετ μου αλλά όσο ζω ελπίζω), θέλω να βλέπω μεηλζ και λοιπά σοσιαλίστικα, να παίζω κανα παιχνίδι στην τουαλέτα και να μην παίρνουν φωτιά τα χέρια και τέλος θα μου άρεσε να μη με εγκαταλείπει η μπαταρία στις 6 το απόγευμα ενώ φόρτιζε όλο το βράδυ. η σειρά σπουδαιότητας έχει ως εξής: οθόνη>επεξεργαστής>μπαταρία.

δύσκολα;

funishment
13-12-2012, 01:57
γι' αυτό έβαλα την μπαταρία τελευταία, μπορώ να ζήσω με καθημερινή φόρτιση αν είναι να έχω κάτι από τα άλλα δύο. υπάρχει κάτι για μένα εκεί έξω;

KoiliaSamprela
13-12-2012, 20:38
χμ, δεν ξέρω τι παίζει σε αυτά τα λεφτά, αλλά ένας γνωστός πουλάει το ACE (http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_ace_s5830-3724.php)
είναι το παλιό όχι το καινούριο , θα αναφέρω τιμή αύριο και θα κρίνουν οι γκουρού αν αξίζει ή όχι.

animae
14-12-2012, 00:25
Eίτε πας για το Ace του Σαμπρελίνου, είτε κοιτάς Sony Sole(αν μιλάμε για ανδροιδ). Πάει στα 190 από birdphone gr, αν μπορείς να ανέβεις φυσικά. Αξίζει, έχει καλύτερα χαρακτηριστικά απ όλα σχεδόν τα υπόλοιπα της κατηγορίας. Το χει ψείρας φίλος και είναι υπερευχαριστημένος.
Αλλιώς στα 150 πας πάλι για sony miro ή το ace. Απλά το miro είναι πιο καινούργιο(έχει και android 4 αντί 2.3 του σαμσουνγκ αν δεν κάμω λάθος), αλλά σαν χαρακτηριστικά είναι παρόμοια.
Γενικά έμπα σκρουτζ, δες τιμές και μετά βάλε στο gsmarena τα μοντέλα που θες και κάνε compare.

Δεν ξέρω τι παίζει με huawei αν αξίζουν.

Αν θες windows phone κλπ, δεν εχω ιδέα.

funishment
14-12-2012, 03:01
nah, για android πάω. μερσί για τη βοήθεια.

σαμπρελ κάνε προσφορά να δούμε τι θα γίνει.

SpiritCrusher
14-12-2012, 04:21
To Sole είναι οκ επιλογή αν δεν σε ενοχλεί σαν design και ότι κάνει ~190€. Είναι και 2πύρινό, απλά πονάει λίγο ότι έχει 512ΜΒ RAM. Από την άλλη το πιο κοντινό σε αυτά τα λεφτά με περισσότερη μνήμη είναι το Ace 2 (768ΜΒ) που κοστίζει 220€ οπότε στα 512 θα κινηθείς.

Από εκεί και μετά το θέμα της μπαταρίας είναι περίεργο. Αν ασχολείσαι γενικά μαζί του (Wi-Fi συνέχεια ανοιχτό κτλ., οθόνη να δουλεύει κτλ) τότε θα χρειάζεται φόρτιση κάθε μέρα.

KoiliaSamprela
14-12-2012, 08:51
εδώ να πω ότι έχω πάρει το ACE2 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος απ όλα τα καλά :)

jack the ripper
14-12-2012, 09:12
και εγω να πω οτι εχω 2 χρονια το huawei ideos X5 και δεν εχει κανενα προβλημα. ΟΚ πλεον παλιωσε και θα το αλλαξω συντομα αλλα κατα τα αλλα κομπλε. και εφαγε και κατι καλες πτωσεις και ατσαλακωτο βγηκε

BlackiE
14-12-2012, 09:39
Ο Κωτσόβολος έχει προσφορά το Galaxy 2: http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10108736

KoiliaSamprela
14-12-2012, 11:25
χμ, δεν ξέρω τι παίζει σε αυτά τα λεφτά, αλλά ένας γνωστός πουλάει το ACE (http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_ace_s5830-3724.php)
είναι το παλιό όχι το καινούριο , θα αναφέρω τιμή αύριο και θα κρίνουν οι γκουρού αν αξίζει ή όχι.

90γιουροζ με είπε!

funishment
14-12-2012, 15:59
Ο Κωτσόβολος έχει προσφορά το Galaxy 2: http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10108736

το λινκ πάντως βγάζει στην κεντρική, κοίταξα και στη λίστα με τα σμαρτφονζ και δεν το είδα πουθενά.

θα περιμένω μερικές μέρες, να μπούνε καλά τα Χριστούγεννα μπας και ρίξουν καμιά τιμή και πάρω τίποτα της προκοπής από αυτά που αναφέρατε. ευχαριστώ κύριοι.

BlackiE
14-12-2012, 16:52
:!:
Δεν το έχει όντως, το πρωί υπήρχε κανονικά.

funishment
14-12-2012, 17:01
πλακώσανε τα όρνια! πόσο το είχε;

BlackiE
22-12-2012, 09:55
πλακώσανε τα όρνια! πόσο το είχε;
270

KoiliaSamprela
22-12-2012, 11:15
πήρε το μάτι μου μια προσφορά στο mediamarkt για σήμερα ... μόνο το σαμσουν πρόλαβα να δω όμως!

Atropos
22-12-2012, 15:41
Είχα πάρει το φυλλάδιο της mediamarkt πριν 4-5 μέρες, είχε όντως το samsung SII με 370κάτι ευρώ με 50 άτοκες δόσεις.
Η γυναίκα πήρε πρόσφατα από επιδότηση κάποιου φίλου το experia tipo, σωστό μέγεθος και όμορφο, ό,τι πρέπει.

KoiliaSamprela
22-12-2012, 23:12
βασικά ήταν κάτι στα 130 νομίζω, και επίσης σήμερα ανακάλυψα
TURBO-X κινητά με android
:fear::fear::fear::fear::fear:

BlackiE
23-12-2012, 11:02
πήρε το μάτι μου μια προσφορά στο mediamarkt για σήμερα ... μόνο το σαμσουν πρόλαβα να δω όμως!

Το Galaxy το πρώτο νομίζω, με 111 euro, αλλά οκ αυτό παραείναι παλιό :p

DoctorPoet
24-12-2012, 02:55
μαλάκες δεν παίρνω κινητό touch screen να πάνε να γαμηθούνε το θεωρώ σαν παθών που είμαι τελείως βλακεία!!!
Ειχα πάρει πριν 1,5 χρόνο το sony experia και στο 5 μήνο τα ειχε φτύσει...για αυτό μάγκες έχω ένα παλιό nokia και άντε γεια

KoiliaSamprela
11-02-2013, 10:57
της μανταμ το μομπάιλ μας άφησε χρόνους.
Δηλαδή μαύρη οθόνη , δεν φορτίζει, δεν κάνει τίποτα.

Και ερωτώ , αξίζει να την ψάξω για κανένα used ? αν ναι από που? αν όχι, και πάλι σας αγαπώ :D

12 stars circle your brow
06-06-2013, 18:16
Πήρα αυτό (από εδώ κιόλας) (http://tokinito.gr/page/default.asp?id=24&la=1&ctID=&mnfID=&b=&prID=207) και από γλώσσες έχει μόνο αγγλικά (το εγχειρίδιο μέσα ήταν ιταλικό), υπάρχει κάποιος τρόπος να εγκαταστήσω ελληνικά;

Entrancemperium
14-06-2013, 17:49
για htc κινητά για πείτε καμιά γνώμη, για κάποιο λόγο λέω να κάνω κίνηση προς τα εκεί καθώς το δικό μου αρχίζει να αποκτάει νοημοσύνη και να κάνει γα δικά του..

Sotos_The_Tequiler
14-06-2013, 18:12
πάρε ένα το πολύ με €30 να είσαι κομπλέ ρε

H.
16-06-2013, 02:42
Εγώ μόνο άσχημα λόγια μπορώ να πω για HTC μετά την ολοκλήρωση του κύκλου ζωής του Desire μου, αμέσως με το που έληξε η διετής εγγύηση. Πήγε 3 η 4 φορές για service εντός εγγύησης στη μία από τις οποίες μάλιστα αλλάχτηκε ολόκληρη η μητρική. Βέβαια μοντέλο του 2010 ήταν, από τότε έχει εξελιχτεί πολύ η εταιρεία αλλά δεν θα ξεχάσω απίθανες χαζομάρες του τύπου 256mb μνήμη, καθαρά κάπου 180 που στην πράξη σήμαινε ελάχιστες μόνο εφαρμογές εγκατεστημένες. Γενικά, τώρα που πήρα και σοβαρό κινητό (note 2) δεν ξανακουμπάω HTC ποτέ.

Ethereal
23-06-2013, 00:07
οσοι εχετε ασχοληθει με custom roms,ξερετε αν υπαρχει καποιο που να υποστηριζει hdmi output στο xperia neo v;

Entrancemperium
02-07-2013, 19:38
Η κατάσταση γίνεται αφόρητη πλέον.. :/
Οπότε θέλω ένα κινητό, με τιμή μέχρι 150 Ε, το πολύ να φτάσω κοντά στα διακόσια, αν πρόκειται για εξαιρετική περίπτωση. Προτείνετε καλοί μου φίλοι γκατζετμεν. Βοηθήστε..
Η χρήση νορμάλ, δλδ θέλω να είναι κομψό, το μικρό σε μέγεθος δε με χαλάει δλδ, θα θελα να αποφύγω γκουμούτσες κινητά 4'', λίγο ιντερνετακι, ε καμιά φωτό αν και χέστηκα κάπως έτσι.. Εμένα εμφανισιακά αλλά και για κάποιο περίεργο λόγο ότι και καλά παλιότερα τα έπαιρναν ψαγμένοι έλεγα για htc. Όπως και ο Η. έτσι και άλλοι μου είπαν να μην τολμήσω. Για πείτε..

Ingolemo
03-07-2013, 13:30
Tha protina ena apo auta:

- Sony Xperia U ( gsmarena (http://www.gsmarena.com/sony_xperia_u-4437.php) skroutz (http://www.skroutz.gr/s/1799147/Sony-Xperia-U.html?keyphrase=Sony+Xperia+U))

- Huawei Ascend Y300 ( gsmarena (http://www.gsmarena.com/huawei_ascend_y300-5386.php) skroutz (http://www.skroutz.gr/s/3238871/Huawei-Ascend-Y300.html?from=most-popular&keyphrase=Huawei+Ascend+Y300))

- Samsung Galaxy S Advance ( gsmarena (http://www.gsmarena.com/samsung_i9070_galaxy_s_advance-4469.php) skroutz (http://www.skroutz.gr/s/1686307/Samsung-i9070-Galaxy-S-Advance.html?keyphrase=Samsung+Galaxy+S+Advance))

- Sony Xperia P ( gsmarena (http://www.gsmarena.com/sony_xperia_p-4436.php) skroutz (http://www.skroutz.gr/s/1799095/Sony-Xperia-P.html))

Genika ta ligo pio akriva (s advance kai xperia p) exoun perissoterh ram pou metraei, kai kaluterh camera, epishs to galaxy s advance exei super amoled othonh (kalutera xrwmata/mayra, pio fwtino) enw to xperia p megaluterh analysh kai lcd (kaluterh eukrineia, eidika se keimeno klp), opote dialegeis analoga ta gousta (des ta kai apo konta an mporeis gia na deis pio protimas).

Entrancemperium
04-07-2013, 11:38
φχαριστιόμαστε Ingoleme ;)

Entrancemperium
25-07-2013, 11:30
Αγοράστηκε το xperia p σε καλή τιμή (188 Ε) ειδικά συγκρινόμενο με την τιμή σε Publics kai germanos κλπ. Μετά από μια μέρα ενασχόλησης διαπίστωση τεράστια το πρόβλημα με τη μπαταρία. Εκτιμώ ότι με νορμάλ χρήση ανά μέρα θα χρειάζεται φόρτιση..

Ingolemo
25-07-2013, 12:57
E, genika ola ta smartphones theloun forthsh kathe mera, ante kathe 2 meres an den polukaneis tpt.

Gia kaluterh mpataria apenergopoieis data (kai vazeis kai 2g an thes), autosync, wifi, bt, vazeis autobrighness, kai genika prosexeis na mhn exeis apps pou energopoioun to khnito apo mona tous (vale to wakelock detector (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.uzumapps.wakelockdetector&hl=en) gia na deis an kapoio app exei thema).
Epishs mporeis na valeis kai to power toggles (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.painless.pc&hl=en) gia na energopoieis/apenergopoieis ta parapanw eykola (ektos an exei kati analogo to diko sou apo mono tou).

Profanws etsi den tha xeis automates enhmerwseis se mails klp, an thes na ta xeis kai ayta vazeis kana juice defender h analogo, pou to rythmizeis na ta energopoiei ola ayta kathe x lepta gia na tsekarei mails/facebooks klp.

tsimpouklano
25-07-2013, 13:21
Διαβάζοντας το παραπάνω, δεν κατάλαβα ούτε μία πρόταση. Και σκέφτεσαι πως κάποτε τα κινητά ήταν έτσι

http://www.letsgomobile.org/images/specs/0093/nokia_3330.jpg

και blast from the past το κόλπο που έκανες πατώντας το πάνω-πάνω κουμπί, 2, 5, 8, 0.

Impure
26-07-2013, 08:42
Εχει πάρει κανείς το Sony xperia SP? Καμια γνώμη? Μου χάλασε το Samsung Galaxy Plus ((κατι στην υποδοχη της φορτισης) και μου ζητανε 146 € να το επισκευασουν λολ. Γενικα πειτε γνωμες..

H.
26-07-2013, 13:17
Πάντως αυτό με τα smartphones έχει τις εξαιρέσεις του. Note 2 με φυσιολογική χρήση φόρτιση ανά 3ήμερο.

SpiritCrusher
26-07-2013, 14:12
Έ οκ όμως είναι τόσο μεγάλο που έχει 3100mAh μπαταρία μαζί με τον Exynos. Το τυπικό smartphone παίζει από 1800 μέχρι 2300mAh, αν έχει και κάποιον πρόσφατο Snapdragon 1 μέρα θα τη βγάλει. Από εκεί και μετά είναι καθαρά τι χρήση κάνει ο καθένας. Το ίδιο smartphone για άλλους βγάζει 1 μέρα γι' άλλους βγάζει 2-3.

cloud
27-07-2013, 16:25
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.oasisfeng.greenify

Ετούτο είναι εξαιρετικό app για εξοικονόμηση μπαταρίας. Όπως όλα τα παρόμοια αππς πρέπει να ξέρεις πάνω κάτω τι κάνεις για να μην έχει το αντίθετο αποτέλεσμα, αλλά και μόνο για τον καρκίνο facebook app και το google maps να το χεις κάνει μεγάλη διαφορά. Εκτός αν θέλετε real time notifications και λοιπές πίπες.

tsimpouklano
23-08-2013, 21:57
Υπάρχει ενδιαφέρον για αγορά κινητού με πληκτρολόγιο qwerty και μία κάποια καλή ανάλυση στην κάμερα. Φυσικά και κάπως οικονομικό (έως 150-170 ευρώ).
Μετά από ψάξιμο έπεσα πάνω στο νοκια asha 302, που σε αρκετά καταστήματα βγαίνει μη διαθέσιμο, ενώ σε ορισμένα η τιμή εμφανίζεται στα 90 ευρά, στον γερμανό εκτινάσσεται στα 130. Έτσι, το βρήκα εδώ http://www.bestprice.gr/item/2152596864/nokia-asha-302/#item-prices, οπότε αν υπάρχει καμια πληροφορία σχετικά με την φερεγγυότητα των καταστημάτων αυτών θα ταν αρκετά χρήσιμο.

Επίσης, αν υπάρχουν πληροφορίες για ανάλογο μοντέλο κινητού, καλοδεχούμενες. Θενκς ιν αντβάνς.

KoiliaSamprela
24-08-2013, 20:30
γιατί να πάρεις ένα κινητό με symbian?

και γιατί σε καίει το κουερτι?

tsimpouklano
24-08-2013, 20:41
Δεν ειναι για μένα, αλλά για την κοπελιά μου, που έχει παθος με το κουέρτι. Εγώ samsung gte1200 είμαι και δεν το αλλάζω βρέξει χιονίσει (λολ σαν μοντέλο καβασάκι ακούγεται). Μάλιστα, πριν λίγες μέρες με άφησε χρόνους το προηγούμενο μετά από ελεύθερη πτώση και σπάσιμο οθόνης, οπότε πήγα και πήρα το ίδιο. 20ευρώ και σκυλί μαύρο.

rat_poison
24-08-2013, 23:00
μακριά από το symbian
αλλά πολύ μακριά

http://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlefwna/f/6282_355564/Android-%CE%A6%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%A0%CE%BB%CE%B7%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9%CE%BF.html

ένα κάρο εναλλακτικές έχεις σε αντρόιντ

casshern
25-08-2013, 03:13
Δεν ειναι για μένα, αλλά για την κοπελιά μου, που έχει παθος με το κουέρτι.

Δαγκώνομαι :stfu::stfu::stfu:

Στα σοβαρά τώρα, όλα τα κινητά τύπου σμάρτφοουν βγάζουν κανονικό κβέρτη πληκτρολόγιο στην οθόνη όταν πρέπει να γραφτεί κάτι. Σε 1,3 μιλισεκόντ θα έχει κάνει το πέρασμα στη νέα χιλιετία χωρίς να συναντήσει το παραμικρό κενό αέρος.

http://static.trustedreviews.com/94/fc965d/dc91/9314-typing.jpg

wraithgr
25-08-2013, 10:57
Εντάξει εδώ που τα λέμε αλλιώς ειναι το κανονικό πληκτρολόγιο και αλλιώς οι μαλακίες των touchscreen που γενικά σπάνε αρχίδια και λίγο λουκανικάκια δάχτυλα να έχεις :oops: πρέπει να πατήσεις το κάθε πλήκτρο 3 φορές... Γιαυτό πουλάνε (οτι πουλάνε τελοσπάντων) τα blackberry...

Impure
04-10-2013, 12:31
bUMP. Πείτε κάνα καλό smartphone που να είναι και καλό σαν mp3 player( εννοώ καλή ποιότητα ήχου(με ακουστικά πάντα)).
Επίσης να κρατάει η μπαταρία κλπ. Δωστε ινφο, εχω χαθει με τοσα μοντελα που υπάρχουν

KoiliaSamprela
04-10-2013, 14:53
bUMP. Πείτε κάνα καλό smartphone που να είναι και καλό σαν mp3 player( εννοώ καλή ποιότητα ήχου(με ακουστικά πάντα)).
Επίσης να κρατάει η μπαταρία κλπ. Δωστε ινφο, εχω χαθει με τοσα μοντελα που υπάρχουν

inb4: πες ένα γεια (και μπατζετ που διαθέτεις )

Impure
07-10-2013, 14:15
Μέχρι 300 € ( και πολλά λεω). Γειιααααα::! Επίσης ας είναι και eu.

Tribe
07-10-2013, 19:26
BUMP Και από εδώ μέχρι 200 το maximum στην ξεφτίλα , θέλω πολύ καλή μπαταρία για mp3 και κανα 3g για livescores. Όλα τα άλλα είναι πολυτέλειες,ααα και να μην είναι μπακατέλα τεραστιων διαστάσεων. Όποιος έχει ιδέα ας πει κάτι με nokia προπολεμικό είμαι δεν ξέρω τι συμβαίνει εκεί με τα iphone τους και τα galaxy τους.

Ingolemo
08-10-2013, 12:01
*edit* pros impure paei auto:

nexus 4 16gb h galaxy s3 .

Kai ta duo sta 290e ellada (agglia to nexus 4 exei 240e an exeis kapws na to fereis), to nexus 4 exei 2gb ram anti gia 1gb pou xei to s3, stock rom me automata updates giati einai google phone, ips lcd othonh anti gia amoled tou s3, den exei karta mnhmhs kai usb otg (gia na vazeis flashakia/mouse klp sto usb).

Dialegeis analoga tis anagkes sou kai pairneis (emena ta 2gb ram+updates me noiazoun pio polu apo karta mnhmhs kai usb otg)

BlackiE
08-10-2013, 13:14
Η μπαταρία του S3 είναι γτπ, κάθε μέρα το φορτίζω.

jack the ripper
08-10-2013, 15:21
επισης σε 20 μερες βγαινει nexus 5 που φημολογειται οτι θα κοστιζει το 16αρι στα 300-350$

Impure
08-10-2013, 15:38
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ν φανταστω το νεξους 5 στην Ελλαδα θα ειναι πανακριβο.

jack the ripper
08-10-2013, 15:54
η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ιδεα. δε νομιζω να κανει πανω απο 350 ευρω. αλλα το καταλαβαινω οτι ειναι εκτος μπατζετ που συζητας. απλα ειπα να πω τη μαλακια μου :P

KoiliaSamprela
09-10-2013, 09:12

έβαλε ένας φίλος μια μαλακία φιρμγουερ και λέει του κρατάει η μπαταρία 3 μέρες
Θα επανέλθω

KoiliaSamprela
12-10-2013, 10:05

έβαλε ένας φίλος μια μαλακία φιρμγουερ και λέει του κρατάει η μπαταρία 3 μέρες
Θα επανέλθω

http://en.miui.com/ εδώ

atom_smasher
16-10-2013, 13:33
στο sony ericson μου θα μπαινει; θελω να δω αν θα βελτιωθει καθολου. το βασικό μου πρόβλημα είναι οτι το χρησιμοποιω για modem και νομίζω ότι εχει αρχισει να τα παίζει.

Ingolemo
16-10-2013, 15:07
Genika epeidh den mpainoun ola ta roms se ola ta kinita, kai den trexoun kai to idio kala/xwris provlhmata se ola, kalytera psakse gia to sugkekrimeno montelo pou exeis ti roms paizoun kai poia einai ta kalutera.

cromags
25-10-2013, 00:52
Sony Xperia M (http://www.skroutz.gr/s/3606775/Sony-Xperia-M.html)

Από μια γρήγορη έρευνα μου φαίνεται αρκετά καλή επιλογή και σχετικά οικονομικό..
Το έχει δοκιμάσει κανείς?

KoiliaSamprela
04-02-2014, 12:21
Sony Xperia M (http://www.skroutz.gr/s/3606775/Sony-Xperia-M.html)

Από μια γρήγορη έρευνα μου φαίνεται αρκετά καλή επιλογή και σχετικά οικονομικό..
Το έχει δοκιμάσει κανείς?

Το πήρες ? είμαι ανάμεσα σε 3 στα 200 γιούρο από κοσμοτέ (όση και επιδότηση)

Huawei Ascend G526
SONY XPERIA M
Samsung Galaxy Ace 3

έχω πολύ μπαγουιθ οπότε ναι, και το 4G είναι ένα + για μένα

ας πει κάποιος γιατί όχι Huawei , αλλιώς έχει πάνω χέρι

jack the ripper
04-02-2014, 12:23
Το προηγουμενο κινητο μου ηταν Huawei και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. 3 χρονια το ειχα, επεσε δεν επαθε τπτ και γενικα μια χαρα. και το ειχα παρει 199 ευρω. τωρα πηρα το νεο νεξους γιατι ΟΚ ηταν υπερβολικα αργο πλεον το αλλο

cromags
04-02-2014, 12:33
Έχω παραγγείλει το Moto g (http://www.skroutz.gr/s/4294295/Motorola-Moto-G-16GB.html) μετά από αρκετό ψάξιμο. Δε νομίζω να είναι στις συσκευές της cosmote γιατί είναι σχετικά καινούριο αλλά πρόκειται για πραγματική ευκαιρία (http://www.linuxinside.gr/forum/9036/motorola-moto-g-einai-ayto-idaniko-android-smartphone-tis-epohis-mas)..
Επειδή το έχω παραγγείλει από το γερμανικό amazon ξέρει κανείς πόσο καιρό θα κάνει περίπου. Αύριο κλείνει βδομάδα και ακόμα δεν έχει αποσταλλέι και δεν έχουν τραβήξει και τα λεφτά από το λογαριασμό.

KoiliaSamprela
04-02-2014, 12:35
Εδώ με βάζει σε σκέψεις

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=5479&idPhone2=5327

Νικάει ο σαμσουν!

casshern
04-02-2014, 13:33
Δε βλέπω να νικάει ο Σάμσουγκ στο λινκ που έβαλες. Μάλλον έχει ταμπουρωθεί πίσω και πάει για το Χ. Και πολύ του είναι.
Εγώ θα έλεγα να κρατήσεις την επιδότηση για έκπτωση στους λογαριασμούς και με το μπάτζετ αυτό να πάρεις καλύτερο κινητό.
Τώρα, αν δεν παίζει ρευστότητα, πάσο.

KoiliaSamprela
04-02-2014, 15:27
Βασικά είμαι αρκετά μπερδεμένος, και ίσως βλέπω το Samsung σαν πιο "εμπιστοσύνη"
Από κει και πέρα, δεν πληρώνω πάγιο, οπότε δεν με νοιάζει , και επίσης δεν πρόκειται να μαζέψω λεφτά για να "συμπληρώσω"....

Γενικά φακνταπ :D

SpiritCrusher
04-02-2014, 15:41
Έχω παραγγείλει το Moto g (http://www.skroutz.gr/s/4294295/Motorola-Moto-G-16GB.html) μετά από αρκετό ψάξιμο. Δε νομίζω να είναι στις συσκευές της cosmote γιατί είναι σχετικά καινούριο αλλά πρόκειται για πραγματική ευκαιρία (http://www.linuxinside.gr/forum/9036/motorola-moto-g-einai-ayto-idaniko-android-smartphone-tis-epohis-mas)..
Επειδή το έχω παραγγείλει από το γερμανικό amazon ξέρει κανείς πόσο καιρό θα κάνει περίπου. Αύριο κλείνει βδομάδα και ακόμα δεν έχει αποσταλλέι και δεν έχουν τραβήξει και τα λεφτά από το λογαριασμό.

Με διαφορά το καλύτερο Android στα χρήματα του παρόλο που η πώληση της Motorola στη Lenovo πριν από 1 βδομάδα μας τα χάλασε λίγο. Δεν ξέρω τι έλεγε όταν παρήγγειλες αλλά το γερμανικό αμαζον αυτή τη στιγμή στη σελίδα του προϊόντος λέει για 1-3 μήνες αναμονή. Μέσα από τις επιλογές επικοινωνίας έχει επιλογή να μιλήσεις με support στα αγγλικά, ρώτα τους.

funishment
04-02-2014, 16:20
έχω ερώτηση. να ρουτάρω; samsung galaxy s3 mini, είμαι τελείως εντός εγγύησης και χέζομαι πάνω μου μη συμβεί τίποτα και τους το πάω και το δούνε ρουταρισμένο και πάρω πούλο. αυτό (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2185700) φαίνεται αρκετά πλήρες και ασφαλές, όχι;

SpiritCrusher
04-02-2014, 16:57
Με μια πολύ γρήγορη ματιά φαίνεται οκ.

Τι ακριβώς θα ήθελες να κάνεις και σκέφτεσαι να ρουτάρεις;

funishment
04-02-2014, 17:41
θέλω να βγάλω τις μαλακίες της samsung που τρέχουν συνέχεια στο background όσο κι αν τις σταματάω και μου αχρηστεύουν τόσο χώρο, κυρίως. μπορώ να ζήσω με αυτό το θέμα αλλά είπα να ρωτήσω.

Heimaa
04-02-2014, 18:06
έχω το ίδιο τελέφωνο, να ρουτάρεις
δες http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=361923
εγώ αυτό έχω κάνει (1ος τρόπος) για τον ίδιο ακριβώς λόγο. περνάς και ένα greenify μετά για τις εφαρμογές συστήματος και παίζεις μπάλα

funishment
04-02-2014, 18:27
είδες βελτίωση στη μπαταρία;

Heimaa
04-02-2014, 18:46
Ναι, πολύ μεγάλη.
Βάζοντας και το wakelock detector από το play μπορείς να δεις τι "ξυπνάει" το κινητό σου, και να πράξεις ανάλογα (διαγραφή μετά το root, ή hibernate πάλι μετά το root με το greenify). Να ξεκαθαρίσω ότι το greenify (που κάνει φοβερή δουλειά) επιτρέπει το hibernate των εφαρμογών συστήματος μόνο στην donated version. αν δεν παίζει να το αγοράσεις, στείλε ένα πμ και σε φτιάχνω.

Για την μπαταρία το έκανα και εγώ το όλο θέμα, και για να βάλω το Adaway για τις διαφημίσεις (και αυτό θέλει root).
Tέλος, τις εφαρμογές συστήματος που θες να σβήσεις τελικά, τις αναλαμβάνει το Titanium BackUp, θα το βρεις στο play και αυτό - αρκεί η δωρεάν έκδοση.

Ότι άλλο θες ρώτα.

Links:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.oasisfeng.greenify&hl=el
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.oasisfeng.greenify.pro&hl=el
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.uzumapps.wakelockdetector&hl=el
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.keramidas.TitaniumBackup&hl=el

funishment
04-02-2014, 19:41
μερσί :pink: θα το μελετήσω λίγο ακόμα το ζήτημα και θα επανέλθω αν πάρω την απόφαση.

H.
04-02-2014, 23:50
Αν φοράς 4.3 android με το κωλοknox μην ρουτάρεις πάντως.

Heimaa
05-02-2014, 00:44
Σωστή η παρατήρηση / προειδοποίηση, αλλά δεν έχει πάρει (και ούτε "θα" απ'όσο ξέρουμε) επίσημη αναβάθμιση σε 4.3 το mini, οπότε κομπλέ.
Ο Maclaw http://maclaw.pl/s3-mini/ δίνει για όποιον θέλει και kitkat βέβαια, αλλά επίσημα δεν.
Σωστό πάντως, για να το βλέπουν κι άλλοι με άλλες εκδόσεις.

for the record εγώ είμαι με 4.1.2

funishment
05-02-2014, 10:20
Κι ότι ερχόμουν να σε ρωτήσω αν έμεινες με το 4.1.2. Τώρα θα σε ρωτήσω γιατί έμεινες σ' αυτό και δεν ανέβηκες.

H.
06-02-2014, 18:10
Γιατί από 4.3 και πάνω υπάρχει το knox που και καλά είναι πλατφόρμα ασφαλείας, στην ουσία όμως αυτό που μετράει είναι ότι εγκαθιστά ένα σύστημα το οποίο ακόμα τουλάχιστον δεν έχει παρακαμφθεί (και το παλεύουν εδώ και καιρό) μέσω του οποίου δεν υπάρχει κάποιος τύπος "eraser" για το πόσες φορές έχεις ρουτάρει, με αποτέλεσμα αν χρειαστείς service εντός εγγύησης, ακόμα και unroot να κάνεις να φαίνεται στον τεχνικό και να πάρεις τα παπάρια σου.

Heimaa
07-02-2014, 01:34
Αργοπορημένη απάντηση αλλά έλειπα:

Αρχικά από το link του myphone που έδωσα πιο πάνω, όλες οι rom είναι αυτής της έκδοσης - τουλάχιστον 3 που έχω βάλει, υποθέτω το ίδιο και για τις υπόλοιπες του οδηγού. Αναβάθμιση επίσημα από Samsung δεν έχουμε μετά το 4.1.2 (άντε σύντομα να πάμε μέχρι το 4.2 απ'όσο διαβάζω). Οπότε οδηγούμαστε σε λύση τρίτου, τύπου Maclaw.

Έκανα λοιπόν αναβάθμιση 2-3 φορές. Maclaw Cyanogenmod 10.1 και 11, και άλλη μια γνωστή φτιαγμένη από άλλη ομάδα που μου διαφεύγει τώρα το όνομά της, την οποία βρήκα από το xda. Λίνκ αν έχεις χρόνο και όρεξη για διάβασμα/πειραματισμούς, εδώ http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3-mini. Το θέμα είναι ότι πάντα είχα προβλήματα, μια με τη μπαταρία, μια έκλεινε το τηλέφωνο εντελώς σε ανύποπτο χρόνο, στην άλλη δεν έπαιζε η κάμερα ή τα touch buttons, κάτι τέτοια προβλήματα τελοσπάντων, τα οποία πάντα με έκαναν να γυρίζω πίσω στον οδηγό που σου έδωσα και να ξαναπερνάω 4.1.2 απείραχτη, απλά prerooted. Πάντως, δεν ανέφεραν όλοι προβλήματα, κάποιοι είχαν, άλλοι όχι, οπότε μπορείς να δοκιμάσεις αν σε ενδιαφέρει κάτι πιο συγκεκριμένο ή προτιμάς κάτι πιο ελκυστικό στο μάτι.

Το κινητό δουλεύει άψογα και προσωπικά και να μην πάρουμε αναβάθμιση δεν με απασχολεί. Ακόμα και η kitkat (4.4) με το cyanogenmod 11 του maclaw που έβαλα για δοκιμή δεν μου προσέφερε τίποτα που να μην το έχω ήδη - προφανώς αν ερχόταν επίσημα, καλοδεχούμενη. Για το knox δεν έχω ιδέα τι παίζει στις πειραγμένες εκδόσεις για το κινητό μας, γενικά πάντως είναι όπως τα λέει ο Η. για τις επίσημες.

KoiliaSamprela
10-02-2014, 10:20
πήρα τελικά το σαμσουν καλαξι άσε 3 (http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_ace_3-5479.php)

cromags
14-02-2014, 02:53
Εμένα σήμερα μου στείλανε το moto g και επειδή είναι το πρώτο android έχω χάσει λίγο τη μπάλα. Ξέρει κανείς τι παίζει με τα antivirus? Πήγα να βάλω ένα music player και μόνο πρόσβαση στον ιατρικό φάκελο δεν ζήταγε. Η πλάκα είναι πως κ το Zoner πχ ζητάει εντοπισμό gps??

funishment
25-02-2014, 01:27

το έκανα!

βασική ερώτηση πριν προχωρήσω σε ξεκαθάρισμα. έστω ότι σβήνω τις μαλακίες της samsung και κάτι άχρηστα φιτσουρς τύπου live wallpaper και έστω ότι 2 μήνες μετά υπάρχει ανάγκη και κόψιμο να το πάω για σέρβις και του κάνω το unroot, δεν θα είναι προφανές ότι το πείραξα εφόσον θα λείπουν τα πάντα από μέσα;

KoiliaSamprela
25-02-2014, 09:46

το έκανα!

βασική ερώτηση πριν προχωρήσω σε ξεκαθάρισμα. έστω ότι σβήνω τις μαλακίες της samsung και κάτι άχρηστα φιτσουρς τύπου live wallpaper και έστω ότι 2 μήνες μετά υπάρχει ανάγκη και κόψιμο να το πάω για σέρβις και του κάνω το unroot, δεν θα είναι προφανές ότι το πείραξα εφόσον θα λείπουν τα πάντα από μέσα;

Θα πάμε μαζί και αν σου πουν τίποτα τους σπάμε τα μουτρα

(πάντως λογικά μόλις το κάνεις unroot του βαράς ένα reset και θα φορτώσει ότι "πρέπει" να έχει ... μπορεί και όχι, ας πουν οι ειδικοί )

Heimaa
25-02-2014, 15:49

το έκανα!

ναι φυσικά και φαίνεται, γι' αυτό και λέει

- Unroot
Aν για κάποιο λόγο δε θέλεις πια να είσαι root, π.χ. πρέπει να το επιστρέψεις για service, απλά μπες στην εφαρμογή SuperSU, πήγαινε στις ρυθμίσεις και κάνε Full Unroot. Αυτό ήτανε, δεν είσαι πια root.
(Εννοείται ότι έχεις πρώτα αφαιρέσει ότι πειράγματα έκανες όσο ήσουν root...)

Θα κατεβάσεις την official rom από το http://www.sammobile.com/ (θέλει register), και θα κάνεις την ίδια διαδικασία, περνώντας την στο κινητό. Επίσης θα πρέπει να μηδενιστεί ο flash counter (μετρητής που δείχνει αν έχεις περάσει custom rom. τον μετρητή τον βλέπεις μόνο από download mode. σε download mode μπαίνουμε πατώντας Power, Volume down και το φυσικό πλήκτρο κάτω από την οθόνη) - εμένα γράφει 9, μόλις το κοίταξα λολ.
http://software2tech.com/wp-content/uploads/2012/06/s3_thumb.jpg

Ένα γενικό βίντεο του πώς γίνεται
https://www.youtube.com/watch?v=rX6_fDHvS48

Για να μηδενιστεί ο μετρητής χρησιμοποιούμε το Triangle Away. http://forum.xda-developers.com/galaxy-s2/orig-development/2013-10-04-triangleaway-v3-10-t1494114
Θα το μελετήσω λίγο τι παίζει με το δικό μας ακριβώς, και λογικά θα το δοκιμάσω κιόλας και σου λέω αποτελέσματα.

edit: Δούλεψε μια χαρά, ακόμα και με τη rooted rom που έχω από τον οδηγό. Δεν πέρασα δηλαδή official. Αν το πήγαινα για service πάντως, θα πέρναγα official για το 100%. Τι έκανα: Κατέβασα από xda το Triangle Away, εγκατάσταση, run, παραχώρηση root, στο menu απλά επιλέγεις reset flash counter, confirm, done. Reboot. Μετά απενεργοποίησα και μπήκα σε download mode να τσεκάρω τον counter, όλα καλά.

Επίσης διάβασα πως ο flash counter δεν μετράει όταν περνάς official Roms.

Εμένα σήμερα μου στείλανε το moto g και επειδή είναι το πρώτο android έχω χάσει λίγο τη μπάλα. Ξέρει κανείς τι παίζει με τα antivirus? Πήγα να βάλω ένα music player και μόνο πρόσβαση στον ιατρικό φάκελο δεν ζήταγε. Η πλάκα είναι πως κ το Zoner πχ ζητάει εντοπισμό gps??

αν και έχουν περάσει μέρες, τώρα το είδα. δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα. πάρα πολλές εφαρμογές είναι ύποπτες και χάνεται η μπάλα με τα δικαιώματα. αν δεν κάνω λάθος όμως, αν είσαι root, με την εφαρμογή Lucky Patcher (δεν υπάρχει στο play) μπορείς να αλλάξεις τα δικαιώματα των εφαρμογών. χοντρό φακέλωμα γενικά από τις εφαρμογές. και εσύ να προσέχεις, μπορεί να φακελωθείς από άλλον, κάποιον φίλο σου πχ. δεν το γλιτώνεις γενικά. βλέπεις πχ εφαρμογή για φωτογραφίες να ζητάει κινητά, sms, gps location, παπάρια και σκατά στα μούτρα τους. εγώ αυτό που κάνω είναι να χρησιμοποιώ το κινητό όπως το pc, με δεδομένο βέβαια το όποιο φακέλωμα: βάζω μόνο τις απαραίτητες για μένα εφαρμογές και τέλος. Ούτε δοκιμές, ούτε εφαρμογές "κλανιά είναι αστείο" που βλέπω στο play. Gps, whatsapp/viber/skype κλπ και μερικές ακόμα. Antivirus δεν χρειάζεσαι γενικά για απλή χρήση, μόνο πόρους τρώνε.

funishment
25-02-2014, 18:05
όλα τα πινκς!

Heimaa
26-02-2014, 16:12
τώρα το είδα, pm :cool:

12 stars circle your brow
05-03-2014, 12:22
Έτυχε να χρειαστώ για λόγους δουλειά/ασφάλειας ένα smartphone. Μέχρι χτες ήμουν "σκατά στα smartphones, άχρηστα πράγματα" κτλ. Πήρα το Lumia 520 και συνειδητοποίησα τι πρεζάκι σε κάνουν αυτές οι παπαρίτσες. Ελπίζω οτι θα κάνω φυσιολογική χρήση αυτού κι όχι σαν αποχαυνωμένος που βγαίνει για μια μπύρα με φίλους και μαλακίζεται πάνω από την μισή ώρα στο κινητό.

KoiliaSamprela
05-03-2014, 13:39
https://www.humblebundle.com/

παιχνίδια για κινητά με λιγότερο από 4 ντάλαρζ

BlackiE
06-03-2014, 17:55
Παρήγγειλα σήμερα το Lenovo K900, το χει δει κανείς από κοντά να πει εντυπώσεις;
Στο σκρουτζ έχει 479€ και στο minideal.net (έχουν παραγγείλει γνωστοί μου κ δεν είχαν κανένα πρόβλημα) 257€ και free shipping.

freak brother
06-03-2014, 18:01
μετα απο καταστροφικη βραδια εχασα το iphone 3gs ο χρηστης eulogy μου χαρισε το samsung young που υποτίθεται εχει πολυ καλυτερο επεξεργαστη κλπ αλλα τελικα η μερα με την νυχτα ... απλα το αναφερω γιατι μου κανε εντυπωση .

Heimaa
06-03-2014, 20:49
Blackie το minideal.net μια χαρά, έχω κάνει παραγγελία για άλλον, όλα κομπλέ ήρθαν.

chris_boss
07-03-2014, 23:48
δεν παίζουν τελωνεία από εκεί;

BlackiE
07-03-2014, 23:55
Αν διαλέξεις free shipping, κατα πάσα πιθανότητα όχι. Εμένα μου το στέλνουν με EMS και δεν ξέρω σίγουρα, ρώτησα και στο myphone.gr και μου απάντησε ένας "Εγω φιλε το ειχα με EMS και μου ηρθε με την ΕΛΤΑ ταχυμεταφορες κανονικα χωρις να πληρωσω τιποτα κτλ."
Με DHL λέει στο site πληρώνεις στάνταρ.
Δεν πρόλαβα να τους στείλω μεηλ πριν το στείλουν για να αλλάξουμε τρόπο αποστολής και έχει αγχωθεί λίγο.

http://content.myphone.gr/photo/full/10219/lenovok900.jpg

είναι το πιο όμορφο κινητό που έχω δει ποτέ :pink:

Heimaa
08-03-2014, 00:00
πρώτα απάντησα στο πμ και τώρα το είδα blackie ότι πόσταρες εδώ! καλά νέα, με dhl πληρώνεις όντως. δεν ήξερα ότι είχε και άλλη επιλογή, ωραία! με free shipping αργεί λίγο αλλά δεν μπλέκεις με τελωνείο όντως.

BlackiE
08-03-2014, 00:09
Βασικά δε θυμάμαι να είχε τρεις επιλογές (free/EMS/DHL), θυμάμαι μόνο free και την άλλη που έλεγε 7-15 μέρες με επιπλέον 18 ευρώ την οποία και διάλεξα.
Στο μέηλ που μου στειλαν πάντως λέει Shipping Method: Delivery Rates Title - EMS - Express(7-15days)

funishment
18-03-2014, 15:50
Ελαφρώς οφφ τόπικ αλλά αν συμβεί κάτι στο samsung σας και χρειαστείτε σέρβις, πηγαίνετέ το κατευθείαν στην smartec. Έφαγα μιάμιση εβδομάδα να περιμένω το σέρβις στην Καλλιθέα να το στείλει στην smartec και από εκεί να το στείλουν πίσω Καλλιθέα χωρίς να το φτιάξουν κιόλας (εγώ το πήγα με πρόβλημα στην φόρτιση, δεν φόρτιζε ούτε με το ρεύμα ούτε με usb, ούτε με φορτιστή άλλου κινητού ούτε με τους δικούς του). Το πρώτο πόρισμα ήταν ότι η φόρτιση δεν είχε πρόβλημα και έφταιγε η μπαταρία και μου έδωσαν καινούρια. Το παρέλαβα χτες από Καλλιθέα, φυσικά συνέχισε να μην φορτίζει και σήμερα το πήγα smartec, που είναι λίγο στου διαόλου τη μάνα αλλά σε μιάμιση ώρα μου το έδωσαν φτιαγμένο, είχε πρόβλημα η πλακέτα και μου την άλλαξαν.

Τα καλά νέα είναι ότι έχω σχεδόν καινούριο κινητό ένα εξάμηνο μετά την αγορά.

freak brother
20-03-2014, 18:29
190euro σαμσουν s3 με 3 θηκες και ντοκ , σε εξαιρετικη κατασταση , λεει ;

BlackiE
20-03-2014, 18:33
Όχι γιατί τόσο περίπου έχει καινούριο http://www.skroutz.gr/s/1828505/Samsung-Galaxy-S-III-i9300-16GB.html
Θήκες κλπ βρίσκεις με 1$ στο ebay

Και τελοσπάντων γιατί δεν πήρες το δικό μου όταν στο δινα 180 (Τελικά το πούλησα 160); :P

freak brother
20-03-2014, 20:58
γιατι προεκυψε μια δουλεια τωρα και εχω λεφτα ... και γιατι δεν ξερω τπτ απο κινητα , ρωταω να μαθω .

KoiliaSamprela
21-03-2014, 09:21
190euro σαμσουν s3 με 3 θηκες και ντοκ , σε εξαιρετικη κατασταση , λεει ;

όχι , μιλάς για κινητό παλιάς τεχνολογίας
Να πάρεις σαν το δικό μου με 199 γιούρο, ή ένα άλλο που πήρε ο Βαγγελάκης εδώ δίπλα, και είναι πολύ ευχαριστημένος και πολύ πολύ φτηνό.
(σφύρα FB για ίνφο)

KoiliaSamprela
21-03-2014, 12:53
αυτό λενε (http://www.amazon.co.uk/Moto-16GB-Sim-Free-Smartphone/dp/B00ECBREB6/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1395395441&sr=1-1)

cloud
21-03-2014, 17:49
Όντως να πας για Moto G.

cromags
28-03-2014, 16:27
Το προτείνω κ εγώ.Στον ένα μήνα που το έχω τρέχει μια χαρά.Το μόνο περίεργο είναι πως στα μηνύματα στα ελληνικά τρώει το σ..Ξέρει κανείς πως διορθώνεται?

freak brother
28-03-2014, 16:34
το πηρα , μονο και μονο που χει το migrate και περασα ολο το icloud σε μισο λεπτακι μεσα , εγραψε!! :D

Firestorm
28-03-2014, 19:30
nexus S/galaxy S μεταχειρα πωλουνται γυρω στα 60 ευρω, η καλυτερη λυση για budget δυνατο κινητακι και με wolfson dac

τι να το κανεις το quad core

freak brother
29-03-2014, 14:52
και που λετε με το που πηρα το κινητο μου σκασε επιδοτηση για iphone 5s

Firestorm
29-03-2014, 15:50
metapwlisi -10% tis arxikis, sfragismeno

freak brother
29-03-2014, 16:09
κατι τετοιο σκεφτομαι η αν γινεται ξυγα να κοπουν απο τον λογαριασμο μου..

cloud
31-03-2014, 00:17
nexus S/galaxy S μεταχειρα πωλουνται γυρω στα 60 ευρω, η καλυτερη λυση για budget δυνατο κινητακι και με wolfson dac

Που; Γιατί μια ματιά που έριξα σε myphones κλπ forums βλέπω κάτι 150άρια για το nexus και γελάει ο κόσμος.

freak brother
31-03-2014, 00:30
ναι πες που εχει 60 ευρο να παμε να παρουμε να τα "σκοτωσουμε" στο ρικαρντο κανα κατοσταρικο ..

ikonoklast
31-03-2014, 00:45
Άσχετο αλλά το ricardo κλείνει.

Αγαπητό μέλος,

Ο Όμιλος Naspers, ο οποίος είναι ιδιοκτήτης της Ricardo Internet Hellas και διαχειρίζεται ένα εκτεταμένο χαρτοφυλάκιο από websites ηλεκτρονικού εμπορίου (eCommerce) ανά την υφήλιο [στα οποία συγκαταλέγονται τα olx.com, qq.com (Tencent) και Allegro], αποφάσισε να προχωρήσει σε αναδιάρθρωση μερικών από τις δραστηριότητες του.
Στόχος της στρατηγικής αυτής είναι να διευρυνθεί περαιτέρω το OLX, η υφιστάμενη online υπηρεσία με μικρές αγγελίες, και να εστιάσει τις δραστηριότητες του σε συγκεκριμένες γεωγραφικές περιοχές.

Ως αποτέλεσμα της νέας αυτής στρατηγικής, αποφασίστηκε η διακοπή λειτουργίας του site δημοπρασιών ricardo.gr, με ισχύ από την 5η Μαΐου 2014.

Άρα, η παύση λειτουργίας της πλατφόρμας του Ricardo.gr έχει οριστεί για τις 05/05/2014 και ώρα 12.00 πμ.

Ενόψει τούτου θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι:
Οι τελευταίες προσφορές θα αναρτηθούν έως την 25η Απριλίου 2014 και θα λήξουν υποχρεωτικά το αργότερο 10 ημέρες μετά (ήτοι το αργότερο έως την 5η Μαΐου 2014),
Από την 25η Απριλίου 2014 δεν θα μπορούν να καταχωρηθούν νέες προσφορές προς πώληση ή να ενεργοποιηθούν εκ νέου οι ήδη καταχωρημένες προσφορές,
Από την 25η Απριλίου 2014 δεν θα πραγματοποιούνται νέες εγγραφές μελών, ούτε ως αγοραστές αλλά και ούτε ως πωλητές στο Ricardo.gr,
Από την 25η Απριλίου 2014 μηδενίζονται τα πιστωτικά όρια των μελών,
Οι οφειλές σας προς την Ricardo θα πρέπει να εξοφληθούν το αργότερο εντός 2 μηνών από την ημερομηνία λήψης του ενημερωτικού χρωστικού σημειώματος στο email που έχετε δηλώσει κατά την εγγραφή σας, όπως συνέβαινε και μέχρι τώρα,
Θα έχετε πρόσβαση στο λογαριασμό σας (My Ricardo) μέχρι την 9η Ιουλίου 2014 για την ολοκλήρωση εκκρεμών συναλλαγών, εξόφληση οφειλών και αιτήματα ακύρωσης μη ολοκληρωθέντων πωλήσεων,
Το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών θα είναι στη διάθεσή σας για όλο αυτό το χρονικό διάστημα και μέχρι την 1η Σεπτεμβρίου 2014 για διευθέτηση οποιωνδήποτε εκκρεμοτήτων ή για ερωτήσεις,
Σε κάθε περίπτωση και μετά από τις ανωτέρω ημερομηνίες θα μπορείτε να έρθετε σε επαφή με την εταιρεία μέσω email για οποιοδήποτε θέμα ανακύψει. Σας ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη στην ιστοσελίδα μας.
Η ομάδα του ricardo.gr