PDA

View Full Version : Κοπεγχάγη - Copenhagen - København

atom_smasher
05-01-2009, 13:47
Δεν ξέρω αν σας ξαναρώτησα αλλά μήπως γνωρίζετε τίποτα από Κοπενχάγη γιατί μεταναστεύω?

pixies
05-01-2009, 18:00
exei to tivoli pou einai ena teleio parko-louna park kai eixa plirwsei prin 3 xronia 8 euro ena gamimeno trenaki pou den kratage oute ena lepto.
elpizw na voithisa

edit
kai gia na mi nomizeis oti lew malakies na to trenaki
http://i84.photobucket.com/albums/k27/amelia_451/vaxjo-copenhagen007.jpg

atom_smasher
05-01-2009, 21:49
σε ευχαριστω για την βοηθεια.

pixies
05-01-2009, 21:54
γιαυτο ειμαστε εδω, για να βοηθαμε

atom_smasher
28-03-2009, 17:44
Χτες ειχα παει Χριστιανια μια βολτα για ενα ρεγγε παρτυ.οκ ηταν.φτηνα θα ελεγα.κουλ μερος αν και δειχνει καπως σκοτεινο.

rage for order
28-03-2009, 17:51
για πες είναι χιππισμός φάση ή μπαίνει και το πολιτικό μέσα; (για χριστιάνια)

atom_smasher
28-03-2009, 19:14
υπάρχει κάτι χωρίς πολιτική μέσα? ωστοσο εξαρταται τι ερμηνεια δινει κανεις..
σε επομενη βολτα θαα το εξετασω πιο διεξοδικα γιατι χτες ηταν η πρωτη εικονα και οι μπυρες ήταν φτηνες, το μερος που πηγαμε κουλ και ειχε πολυ κοσμο και δεν εδωσα πολυ σημασια στο να ερμηνευσω το πρισμα κατω απο το οποιο κινειται ο κοσμος εκει.ωστοσο χασισι καπνιζεις , εκτός του καταστηματος φυσικα. κοσμος κυριλε εως χιπιδες και γενικα μια χαλαρη ατμοσφαιρα η οποια φυσικα ενοχλει την κυβερνηση αλλα δεν την παιρνει και πολυ μιας και στην Κοπενχαγη μενει το 35% του πληθυσμου της Δανιας ο οποίος είναι σε μεγάλο μέρος του θετικός στην ύπαρξη της περιοχής...επομένως μια κίνηση κλεισίματος πιθανον να ήταν κινηση πολιτικης αυτοκτονιας. ασε που οταν ηταν η αγορα χασισιου στην Κριστιανια δεν υπήρχαν προβληματα ενώ τωρα που το απαγορευσαν και καλα έχει πολεμο συμορριων εξω απο την Κριστιανια...και γενικα μπαχαλευτηκε η υποθεση.

rage for order
28-03-2009, 20:29
δίκαιο έχεις για το πολιτικό. στην ουσία ήθελα να ρωτήσω αν η φάση είναι απλά την πίνουμε και φυτεύουμε κανά ραπανάκι ή είναι πιο πολικοποιημένη. βασικά νομίζω καταλαβαινομάστε.

atom_smasher
28-03-2009, 22:22
φυτεουν το ραπανακι τους η το χορταρικο τους αλλα αμα γινει μανουρα παιρνουν το γκασμα και βγαινουν εξω.αν και γενικα νομιζω οτι δεν ειναι τοσο συγκρουσιακου χαρακτηρα το σκηνικο αλλα ιδεολογικου.τωρα πρωτη εικονα αυτη.ενδεχομενως να διαπιστωσω αλλα στις επομενες φορες μου εκει.

Dragonlord
07-07-2009, 10:35
Για πείτε, για Χριστούγεννα λέει;

atom_smasher
07-07-2009, 13:36
Καταρχήν κρύο. Έχει μια γοητεία και μια μαγεία θα ελεγα. Πράγματα γίνονται συνέχεια. Έχει μουσεια και αξιοθεατα να δεις. Αλλά δεν είναι η καλύτερη της εποχή λογω του οτι μαζευονται μεσα. Κοσμος κυκλοφορει κλπ αλλα το κρυο ειναι τσουχτερο. Καλοκαιρακι εχει αλλη γοητεια με τα παρκα και τα λοιπα. Αν ερθεις ομως δεν θα περασεις ασχημα. ΘΑ πιουμε και μερικες μπυριτσες σε μερικες τρυπες που ξερω που καπνιζουν!χοχο.
Α, εξαρταται τι ειδους τουρισμο θες να κανεις. Αν θες κατι συγκεκριμενο πες μου να ρωτησω. πχ τα εθιμα τους τα χριστουγεννιατικα. ή αν θα ερθεις με το ετερο ημισυ και θελετε κατι ποιο ρομαντικο ξερω γω.γενικα τι θες για να κανω τις σωστες ερωτησεις. Φανταζομαι, επειδη δεν εχω ιδεα, πως πιο γκλαμουριαρικο θα ηταν καποιο παρισι ή βιεννη κατι τετοιο.

KoiliaSamprela
07-07-2009, 15:51
ρε φίλος? όντως πήγες αυτού για μόνιμα? σπουδές? σου την έδωκε και είπες πάω κοπεχάγη ξέρω γω?

atom_smasher
07-07-2009, 18:37
Ναι. Οτι κατσει. Σπουδες, Δουλεια.

KoiliaSamprela
07-07-2009, 19:23
Ωραίος , εύχομαι τα καλύτερα , έχω να Δανό φίλο τον λένε Peter και μένει κάπου εκεί ξέρω γω αν τον δεις χαιρετίσματα :grin:

pixies
07-07-2009, 19:47
smaser vrikes tpt apo douleia?posa sou exoun meinei apo ta 2 xiliarika pou ksekinises?

atom_smasher
07-07-2009, 20:10
2.000 ευρω ή κορωνες ειχα οταν ξεκινησα? α, δεν το ξερα. τιποτα. τα φαγα ολα. γυρναω οπου να ναι. α και το τιβολι οκ καλουλι ειναι και αξιζει αν και ακριβο. εχει και αλλα τετοια. και γενικα εχει πολλα παρκα που ειναι τσαμπα και πας και την αραζεις και πινεις τις μπυρες σου και παιζεις τα παιχνιδια σου και οκ. απο δουλεια δεν εχω βρει κατι ιδιαιτερο. Δεν εχω ψαξει και πολυ εδω που τα λεμε...
θνξ ρε σαμπρελα.αν τον δω θα του το πω. δεν πιστευω να ειναι ο πητερ που ηταν Ελλαδα ?...

KoiliaSamprela
08-07-2009, 11:26
όχι εντάξει , 2 φορές έχει έρθει ελλάδες , και την πρώτη ως "φαντάρος" και την δεύτερη ως μπεκρής για 4-5 μέρες

atom_smasher
08-07-2009, 12:48
? φανταρος? μιλαει ελληνικα? ειναι καταξανθος?

KoiliaSamprela
08-07-2009, 18:17
? φανταρος? μιλαει ελληνικα? ειναι καταξανθος?
δεν μιλάει ελληνικά και το κατάξανθος είναι τρου ... αλλά θαρρώ όλοι είναι έτσι εκεί ....

atom_smasher
08-07-2009, 18:56
ok. δεν τον ξερω.

nikos_souvlas
21-06-2010, 11:16
.

enitharmon
21-06-2010, 11:39
κάτσε, ψάχνετε να φύγετε προς όπου να'ναι και ρωτάτε γενικά πληροφορίες;

nikos_souvlas
21-06-2010, 11:58
.

atom_smasher
21-06-2010, 12:17
Ακομα Κοπενχαγη ειμαι. Ευρεση κατοικιας στην Κοπενχαγη δυσκολη. Ειδικά αν θες κατι αξιοπρεπες και οχι και τοσο ακριβο. Γενικα υπαρχει ενα θεμα και πολλοι γνωστοι εχουν φαει πακετο κατα καιρους. Δουλεια σε χαλαρους ρυθμους...για τους μεταναστες οχι και τοσο, αλλα και παλι εξαρταται τι ειδους δουλεια μιλαμε και σιγουρα πιο χαλαρα απο Ελλαδα. Ε, δεν εννοω δημοσιο Ελλαδα. Μισθοι αν εξαιρεσεις το γεγονος οτι οταν αναφερουν μισθο βαζουν και τους φορους μεσα οποτε μετα αφαιρεις περιπου το 50% παλι μενει ενα 1500ευρα αν εισαι σε καμια καλη δουλεια. Τα οποια ειναι υπεραρκετα για να ζησεις πλουσιοπαροχα, αν και ειναι σχετικα ακριβη η Κοπενχαγη περα συγκεκριμενων τρυπων. ΓΛΩΣΣΑ...Πρεπει να την ξεκινησεις χθες...Αγγλικα το σωζεις σε τιποτα ΙΤ αν προσληφθεις....και γενικα ειναι πολυ πιο ευκολο να βρεις δουλεια αν τα μιλας (παροτι μιλανε σχεδον ολοι αγγλικα εως και αψογα). Οποτε ξεκινας σημερα αν το σκεφτεσαι γιατι δεν ειναι καθολου ευκολη γλωσσα η καριολα. Αλλη πολη απ τα λιγα που ξερω γιατι δεν εχω παει υπαρχει κοντα η Οντενσε (Ολενσε για τους Δανους), Το Αρχους (Ορχους για τους Δανους) και το Αλμποργκ (Ααλμποργκ για τους Δανους, αλλα μην το κανουμε θεμα). Το αρχους ειναι κατι σαν θεσσαλονικη. Οντενσε σαν Πατρα και Αλμποργκ σαν Αλεξανδρουπολη ή Καβαλα. Αλλα πιο πολυπολιτισμικο και πιο ανεκτικο ειναι το περιβαλλον στην Κοπενχαγη και σαφως πιο πολλες ευκαιριες για δουλεια. Αξιζει να πας να τα δεις ξερω γω αλλα για να μεινεις μονο αν εχεις κατι χειροπιαστο ή να σπουδασεις. Επισης απεναντι απο Κοπενχαγη ειναι το Μαλμο. Σουηδια, πιο φθηνη χωρα, μισθοι επισης μικροτεροι, αλλα καποιοι μενουν εκει και δουλευουν Κοπενχαγη.Λιγοι μεν, αλλα ειναι καλη φαση. Ρωτα και τον Κατωριμο που μενει εκει κοντα και ξερει λογικα την περιοχη καλυτερα. Α και τα Σουηδικα ακουγονται πιο μελωδικα απ τα Δανεζικα και ισως και πιο ευκολο να τα μαθεις.
ΚΑΙΡΟΣ. Συννεφεια με βροχες για την επομενη βδομαδα και θερμοκρασιες νορμαλ για την εποχη 13-15. Πολλοι δεν την παλευουν. Καλοκαιρι δεν εχει. Εχει Φθινοπωρο Χειμωνα Φθινοπωρο Ανοιξη. Χειμωνα νυχτωνει νωρις...Τωρα νυχτωνει στις 11:30 ξημερωνει στις 2:30. Καποιοι δεν το παλευουν. Γενικα τι ψαχνεις; τι σπουδες εχεις; εξαρταται και ποτε θα ερθεις καθως και ποσα φραγκα καβατζα θα χεις γιατι χλωμο να βρεις γρηγορα δουλεια. Γενικα αξιζει αλλα με εχει ρισκο. ελπιζω να βοηθησα, αν θες λεπτομερειες για κατι ρωτα

enitharmon
21-06-2010, 13:29
σμασερ, τι βαθμό είχες στην έκθεση;

Drumsick
21-06-2010, 13:39
αχαχαχαχ

atom_smasher
21-06-2010, 14:47
Γιατι; ποιο το προβλημα;

pixies
20-07-2010, 14:57
λοιπον, φευγω σε 10 μερουλες και θελω οτι ινφο μπορει να εχεις για:
Κοπε
Οντενσε
Αρχους
Αλμποργκ
Ελσινορ
Μαλμο
Λουντ (αξιζει τον Αυγουστο ή ουτε για κατουρημα δε σταματαμε?)

ψαγμενα μαγαζακια για φαγοποτο θα εκτιμηθουν ιδιαιτερα. Κινουμαστε με αμαξι.

psychotron
22-07-2010, 11:27
Στις 30 πετάς για πάνω και ξεκινάς το roadtrip εκεί;;
Κανονικά κι εγώ στις 30 πετάω για Λονδίνο.
Το θέμα είναι πως κάτι πήρε τ' αυτί μου σήμερα για συνεχόμενες 24-ωρες απεργίες των ελεγκτών εναέριας κυκλοφορίας από Κυριακή 25/7 και μετά...

pixies
22-07-2010, 11:29
31 πεταω για Αμβουργο.
Τον κακο τους τον καιρο ε!
εντιτ: οντως http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231053030

psychotron
22-07-2010, 12:14
Τον κακό τους τον καιρό δεν θα πει τίποτα...
Απλά ελπίζω ότι δεν θα αφήσουν 5-6 μέρες εντελώς νεκρό τον εναέριο χώρο. Με τους μαλάκες που έχουμε μπλέξει...

atom_smasher
22-07-2010, 18:04
λοιπον, φευγω σε 10 μερουλες και θελω οτι ινφο μπορει να εχεις για:
Κοπε Ποση ωρα θα κατσετε;
Τιβολι.
Νορεμπρο για εναλλακτικα και εξαρχειωτικα σκηνικα. 15 λεπτα περπατημα απο νορεπορτ.
Κεντρο για μαινστριμ αλλα και φτηνες τρυπες. Μουζ και φλος τα πιο εναλλακτικα φτηνα. Τρυπές με φτηνη μπυρα, πολυ κοσμο, καπνισμα. ειναι κυριως για αργα. Εχει επισης το εθνικο μουσειο το οποιο κατεχει και 1-2 κομματια απο ακροπολη. αξιζει μια βολτα. τσαμπα ειναι.
Οστερμπρο δεν αξιζει. εκτος απο βολτα στην μικρη γοργονα...λειπει...και στο φρουριο εκει διπλα που χει . υπαρχει και μουσειο της δανεζικης αντιστασης κατα των Γερμανων...τσαμπα. αν θετε μπειτε να γελασετε. Εκει διπλα ειναι και τα παλατια. 12 αλλαγη φρουρας. περαστε. εχει και κατι μικρους κηπους μπροστα.
βεστερμπρο, Εναλλακτικο και πουτανιαρικο. στην αρχη αμεσως μετα τον σταθμο εχει πουτανες και ναρκωτικα. μετα ξεκιναν μπαρακια. μικρες τρυπουλες. Για βραδυ κυριως. Εκει υπαρχει και η κρεαταγορα που εχει μετατραπει σε μπαροπεριοχη. για βραδυ επισης. φαγητο εχει πολλες τρυπες οτι θες. αλλα ακριβουτσικα. υπολογιζε κανα 15ευρω χωρις αλκοολ. Jensens bofhus αλυσιδα εστιατοριων. Ψιλομικρες μεριδες. Μια καλη λυση ειναι το rizraz κουζινα απο μεσογειο και vegetarian. Γενικα παιζουν κεμπαμπτζιδικα που εχει κανα 5ευρω το 1 κεμπαμπ μεγεθους σουβλακιου, με αραβικη πιτα.
Οντενσε, δεν κατεχω
Αρχους, δεν κατεχω
Αλμποργκ, δεν κατεχω
Ελσινορ, ε τα παμε στο καστρο του αμλετ και καλα και μετα περνα απεναντι αν θες. δεν θυμαμαι το προγραμμα σας ακριβως.
Μαλμο. εχει εναν ωραιο κεντρικο πεζοδρομο με ολα τα μαγαζια και καποιες καφετεριες. περπατημα γενικως. καπου κοντα στον σταθμο π[ου ξεκιναει ο πεζοδρομος αν θυμαμαι καλα παιζει και μια πινακιδα με ολα τα αξιοθεατα της πολης. παρκο, λουνα παρκ, παραλιες .δεν το συνιστω το μπανιο.
Λουντ (αξιζει τον Αυγουστο ή ουτε για κατουρημα δε σταματαμε?) δεν κατεχω. ρωτα κατωριμο
ψαγμενα μαγαζακια για φαγοποτο θα εκτιμηθουν ιδιαιτερα. Κινουμαστε με αμαξι.

pixies
28-07-2010, 01:47
saikotre sto tsak ti glitwsame (mallon)
Xtes m stelnoun sms oti to sabato exoun 24wri oi elegktes kai imoun entelws fml alla ftuxws tin anesteilan

psychotron
29-07-2010, 19:57
Ναι, μάλλον τη γλυτώσαμε φτηνά!
Τσέκαρε και μία τα μηνύματά σου στο facebook, γιατί εδώ το inbox ήταν γεμάτο!

ChromeBlackFuture
04-08-2010, 12:05
τι καιρό να περιμένει κανείς Σεπτέμβρη?

atom_smasher
04-08-2010, 13:04
Λογικά βροχερό και με θερμοκρασιες που σηκωνουν φουτερακι μπουφανακι.

ChromeBlackFuture
04-08-2010, 13:13
ενταξει μου ακούγεται! θενκ γιου!

coolhipster
10-01-2012, 01:39
http://www.olympiakos-koebenhavn.com/
αυτα ειναι

Harbinger of Death
10-01-2012, 04:32
mrEk06XXaAw

τοιοιοιοιν
15-12-2012, 23:45
καμιά πρόταση για διαμονή και μαγαζιά για φαγητό/ποτό??

pixies
16-12-2012, 00:25
μπαρακια:
stroget
retro για cosy φαση
new yorker
LADES σωποδηποτε

moose http://www.boo.com/copenhagen/nightlife/The_Moose . LA bar & Basement στον ιδιο δρομο
επισης Jolene http://copenhagen.unlike.net/locations/300704-Jolene στο vesterbro

τo loppen επισης ειναι καλο για βραδυ αλλα αν εχει λαιβ θα πρεπει να πληρωσετε εισοδο.

Δε θυμαμαι τι τρωγαμε αλλα για φαι βραδυ θα πρεπει να ξεκινησετε νωρις γτ οι κουζινες κλεινουν νωρις, 9:30-10 φαση.
Να παρετε μπυρες κ να τις πινετε εξω βασικα το παρκο στην andersens boulevard ενδυκνειται.
Να περασεις οσο περισσοτερη ωρα μπορεις στην κριστιανια και να κατουρησεις σε εκεινη την τουαλετα με το ενυδριο στο ταβανι (νομιζω στο moonfisher)

τοιοιοιοιν
16-12-2012, 00:38
ευχαριστωωω =)

Fireknight
16-12-2012, 00:44
I toualeta einai sto Nemoland an 8imame kala . Gia fai den mporw na voi8isw giati spania trow eksw (akriva!) . Mporw mono na protinw ton KONYA sti Norrebrogade gia kebab/falafel.
Oreo to Moose kai to Floss gia kentro , alla einai syni8ws pita apo kosmo. Stin perioxi pou einai to Jolene (meat market) exei diafora endiaferonta se paromoio styl (hipsteromagaza diladi :p).
Stin Christiania exei to Månefiskeren gia kafe, to Loppen kai to Jazzclub gia poto klp. Episis to vrady einai orea sto Norrebro, exei orea bars opws to Temple(rock,alternative,indie kaitetoia) kai gia pio arga isws to Drone se idio styl, alla ekei xorevoun kiolas.
Protinw episis na deis to programma edw http://bolsjefabrikken.com/wp/?page_id=65 kai na pas genika giati syni8ws einai poly orea ( eidika ta events sti Ragnhildgade).
Telos, epidi einai agies meres rikse mia matia edw (http://www.natkirken.dk/natcms/index.php?page=december-2) gia to programma tis ekklisias (ta God goes deep einai gamata syni8ws).
Gia diamoni, eksartate ti 8eleis, alla kalitera vres kati kentrika gia na mi plironeis metro/leoforia klp.
Malon ksexnaw pragmata, an 8imi8w kati 8a epanel8w.

wom
16-12-2012, 00:51
Πήγαινε στο Mash στην Bredgade street και πάρε ένα Kobe steak.

Nα πω και για δισκάδικα που θέλω κάτι death metals ? :P

τοιοιοιοιν
16-12-2012, 01:49
όμορφα πράματα, ευχαριστώ. Μέσα Φλεβάρη ευελπιστώ να πάω, δε θέλω να φαντάζομαι το κρύο που θαχει. Για δισκάδικα δε ξέρω αν θαχω χρόνο γιατί δε πάω για πολλές μέρες, αλλά πες!

steve
16-12-2012, 02:41
την γλωσσα πως την μαθατε? δασκαλο? ιντερνετ?

atom_smasher
16-12-2012, 03:15
I toualeta einai sto Nemoland an 8imame kala . Gia fai den mporw na voi8isw giati spania trow eksw (akriva!) . Mporw mono na protinw ton KONYA sti Norrebrogade gia kebab/falafel.
Oreo to Moose kai to Floss gia kentro , alla einai syni8ws pita apo kosmo. Stin perioxi pou einai to Jolene (meat market) exei diafora endiaferonta se paromoio styl (hipsteromagaza diladi :p).
Stin Christiania exei to Månefiskeren gia kafe, to Loppen kai to Jazzclub gia poto klp. Episis to vrady einai orea sto Norrebro, exei orea bars opws to Temple(rock,alternative,indie kaitetoia) kai gia pio arga isws to Drone se idio styl, alla ekei xorevoun kiolas.
Protinw episis na deis to programma edw http://bolsjefabrikken.com/wp/?page_id=65 kai na pas genika giati syni8ws einai poly orea ( eidika ta events sti Ragnhildgade).
Telos, epidi einai agies meres rikse mia matia edw (http://www.natkirken.dk/natcms/index.php?page=december-2) gia to programma tis ekklisias (ta God goes deep einai gamata syni8ws).
Gia diamoni, eksartate ti 8eleis, alla kalitera vres kati kentrika gia na mi plironeis metro/leoforia klp.
Malon ksexnaw pragmata, an 8imi8w kati 8a epanel8w.

ποιος εισαι εσυ ρε μεγαλε; τα παιδια γενικά οκ τα λένε. moose σου φτάνει. φαι εστιατοριο είναι το dale vale που εχει οκ μεριδες και τιμες ειδικά τις μέρες που έχει προσφορά το φαι με υγρό στην μισή τιμή. πάει λιγότερο απο 100. ειναι στον δρόμο του ΕΛΛΑΣ. στον ιδιο δρομο ειναι και το pizza time για πιτσοειδή και πιτσα σαντουιτς. αλλιώς απέφυγε τα κινέζικα στον πεζόδρομο και φάε ντουρουμ και κεμπαμπ - οπου λάχει. το πολύ πολύ να μην δυσκολευτείς στο χέσιμο. στην κρεαταγορά που είναι και το jolene είναι και το city of sin πλεον. μεταλαδικο ποζερ κλπ. drone εξαρταται την μερα. άλλοτε ροκαμπιλι, αλλοτε ποπ αλλοτε πιο ροκ πραγματα. γενικα χιπστεροδανεζοκοσμος. τιγκα κοσμο και καπνα στο υπογειο. KONYA ok. οπως και τα περισσότερα εκει γυρω και παραπάνω στην norebrogade, αν και το αγαπημένο μου μάλλον είναι το divan. la bar καγκουριλα. εκει η γειτονιά έχει και μία μικρή ιδιαίτερη παμπ με βρετανικά πράγματα και μηλίτη σωστό. Το κέντρο αν δεν ψάχνεις για μεθυσμένες ντισκο ρειβ γκομενες καλύτερα να το αποφύγεις εκτός αν πας στα σωστά μπαρ/παμπ. αλλα κέντρο παρασκευες σαββατο είναι η χαρά του κάγκουρα. Νορεμπρο ωραία γειτονιά και πολλές πάμπ κρυμένες στα στένα. φεβρουάριο που θα έρθει το μόνο που θα μπορεί να πιεί έξω θα ναι καθαρό οινόπνευμα για να ζεσταθεί. γενικά ποτό δεν πίνεις έξω εκτός αν η τσέπη σου το σηκώνει. Κριστιάνια όπως τα λέει ο προλαλλήσας. Η γειτονιά του νόρεμπρο περιξ του sankt hans torv εχει πολλά μαγαζακια μπαρακια όπως και το understellet στην γωνία της norrebrogade. απέναντι είναι και ο πεζόδρομος με 2 μπαρακια και στο βάθος το valhalla - ροκ μερος.
Βεστερμπρο τώρα στην istengade, μετα τις πουτάνες - εκτός αν σε τρώει ο κώλος σου- έχει αρκετά ενδιαφέροντα μπαράκια επίσης, όπως το riesen.
την γλωσσα εγώ προσωπικά δεν την έχω μάθει ακόμα. αμφιβάλλω αν θα τα καταφέρω σε αυτή την ζωή...
στο κέντρο μπαίνεις άφοβα σε μαγαζιά αν και θα δεις τι μουσική παίζει - συνήθως δανέζικες επιτυχίες απο γιουροβιζιον και δανεζικη ποπ/ντανς. τα περισσότερα, πλην κλαμπ, δεν έχουν είσοδο. 1-2 έχουν ηλικιακό όριο μεγάλο -25-27 κατι τετοιο. στο νόρεμπρο είναι πιο ροκ φάση και πιο χύμα. στο λιμάνι είναι τουριστικά όπως και στον δρόμο που ξεκινάει από το λιμάνι και καταλήγει στο νορεπορτ. έχει πολλά μαγαζιά εκεί γύρω, αλλά Δανοί ως επί το πλείστον,σε αρκετα απο αυτα και πιτσιρικαδες πολυ και όχι και τα πιο φτηνά. και η στρογκετ - ο πεζοδρομος ερμού σαν να λέμε - με αρκετά ιρλανδεζικα κλπ. σχετικά ακριβά.

τοιοιοιοιν
16-12-2012, 03:37
ωχ τι λιγότερο από 100?!
άρα απότι κατάλαβα μένουμε κέντρο και βγαίνουμε κρεαταγορά και Νορεμπρο (πως πάμε σε αυτό?).
πολύ χρήσιμα όλα, θενκιου =)

atom_smasher
16-12-2012, 04:25
ε για εστιατοριο μιλαμε με μπύρα μαζί. Το ποσό είναι αστείο για Κοπενγάγη. αλλα υπολογιζε 50-75 κορώνες για φαι ντουρουμ και δεν ξερω και αν θα χορταινεις. ποσες μερες; ποσο μπατζετ; ποσα ατομα; κέντρο- πισω απο τον κεντρικο σταθμο εκει κοντα στις πουτανες και την ιστενγκαδε ειναι πολλα ξενοδοχεια όπως και η κρεαταγορα. το αμα' - amager -και το christianhavn εχουν καποια επισης. και υπαρχουν και καποια χοστελ. στο νορεμπρο οταν θα φτασει αυτη η στιγμη θα σου πω. αν και οκ δεν ειναι και καμια αποσταση τρελη απο το κεντρο- περπατιεται. ειδικα για το πρωτο του κομματι αν θες να αποφυγεις εντελώς να πληρωσεις συγκοινωνια. Αν και αμφιβάλω αν θα το πηγαίνεις ποδαρατο ολη μερα. η εβδομαδιαία κάρτα εχει 200 κορώνες, αν θυμαμαι καλά, και υπάρχουν και κάποιες τουριστικές επιλογές. γενικά Ακριβή πόλη. για τουρισμό έρχεσαι; πως σου ρθε η Κοπενχάγη; φτηνά εισητηρια; χάθηκε να πας καμια Βιέννη, Βουδαπέστη κλπ; και έρχεσαι και χειμώνα πανάθεμα σε. οι τελευταίοι που μου ήρθαν, φύγαν με μωρό στις αποσκευές απ το πολύ κρύο!

τοιοιοιοιν
16-12-2012, 13:26
α λολ νόμιζα 100 ευρώ κ τρόμαξα, δεν έχω ιδέα από αντιστοιχία αλλά θα το κοιτάξω. 2.5 μέρες (π/σ/κ), 3 άτομα, πάμε κυρίως γιατί είναι σχετικά κοντά από Μάντσεστερ που μένω κ είχε σχετικά φτηνά εισιτήρια ναι. Εγώ Βαρκελώνη ή Παρίσι είχα ψηφίσει αλλά νίκησαν οι άλλοι δύο. το ποδαράτο δε με πολυπειράζει εκτός αν έχει πολύ κάτω απτους μηδέν βαθμούς ;P

Fireknight
16-12-2012, 13:56
Egw eimai apo ton Fevrouario stin poli kai gia 1-2 vdomades eixe PSOFO me 8ermokrasia konta stous -10 ta vradia (diladi sxedon oli mera :p ). H poli omws einai poly omorfi gia volta giafto mi masiseis me to kryo.
atom_smasher poso kairo ma8eneis danezika ?

atom_smasher
16-12-2012, 19:09
εχω κανει 1,5 χρονο μαθήματα. τα χω παρατησει σχεδον 2 χρονια τωρα αν και τα χρησιμοποιω περισσότερο και καταλαβαίνω περισσότερα, αρκεί να μην μιλάνε δανοί. με τους δανους μόνο απλά πράγματα. διαβάζω αρκετά πράγματα. το πρόβλημα είναι να μάθεις σωστη προφορά και να σε καταλαβαίνουν οι δανοί.να τους καταλαβαίνεις οκ, θα πάρει λιγότερο χρονο. τωρα ξανα απο γενάρη θα μπώ μάλλον σε μαθήματα και εντατικά γιατι χωρίς την γλώσσα το μπούλο.

τοιοιοιοιν
17-12-2012, 21:48
http://copenhagendowntown.com/en -> λέει τίποτα αυτό που προτάθηκε για διαμονή?

Fireknight
20-12-2012, 22:25
gia to hostel den kserw, alla apo oti vlepw einai sto kentro, opote giati oxi.

τοιοιοιοιν
19-02-2013, 00:35
τι μαγαζάρα το Mesteren og Lærlingen στην κρεαταγορά.

atom_smasher
19-02-2013, 03:44
δεν το ξερω. σαββατο βραδο ημουν στο σιτι οφ σιν εκει περα. γενικά έχουν κλείσει τα περισσότερα μέσα στηνκρεαταγορά μετά από 1 ατυχές περιστατικο (κάποιος μαχαιρώθηκε θανάσιμα σε ενα κλαμπ εκει)

τοιοιοιοιν
19-02-2013, 12:50
εε κ γω Σάββατο βράδυ ήμουν. είναι ένα γωνιακό λίγο πριν τη στροφή δεξιά για jolene (το διπλανό του έχει κ κάτι φωτιές απέξω). επίσης μάρεσε το props στο Νορεμπρο, το retro στο κέντρο, η καφετεριοβιβλιοθηκη (cafe paludan), οι παγωμένες λίμνες κ οι δανοί.

atom_smasher
19-02-2013, 15:07
εε κ γω Σάββατο βράδυ ήμουν. είναι ένα γωνιακό λίγο πριν τη στροφή δεξιά για jolene (το διπλανό του έχει κ κάτι φωτιές απέξω). επίσης μάρεσε το props στο Νορεμπρο, το retro στο κέντρο, η καφετεριοβιβλιοθηκη (cafe paludan), οι παγωμένες λίμνες κ οι δανοί.

γκόμενα εισαι;

τοιοιοιοιν
19-02-2013, 19:03
αμέ

atom_smasher
20-02-2013, 02:34
οκ. μιλησες με κανεναν δανο ή μονο τους χαζευες; για να δω μεχρι που εφτασαν οι γνωσεις σου. η καφετεριοβιβλιοθηκη είναι πολυ γαμάτη. μαζεύει και πιπινια απο τα πανεπιστημια που το παίζουν κυρίες και ιντελεκτουαλ. το ρετρο οκ. αν δεν πηγες στο μους, δεν βγηκες κεντρο. το αλλο νορεμπρο που λες δεν ειχα κοιταξει ποτε το ονομα του. αλλα εκει εχω παει αρκετες φορες. οκ ειναι. εχει και καλυτερα και μεγαλυτερα και βρωμεροτερα. μην μου πεις οτι δεν σ αρεσε η γοργονα;

τοιοιοιοιν
20-02-2013, 09:48
οχι μιλούσα καθαρά για την εμφάνιση κ τον μινιμαλισμό τους. με κανα δυο που μίλησα στο ασχετο μου φανηκαν οκει ατομα παντως κ γενικα στον δρομο σχετικα προθυμοι να βοηθησουν κλπ. αλλα για παραπανω δεν ξερω. η γοργονα δε με ενθουσιασε, χριστιανια κ στρογγυλος πυργος μαρεσαν περισσοτερο. δυστυχως ημουν μονο για δυο μερες κ ο καιρος δεν βοηθουσε στο να βγουμε κ να γυρισουμε παραπανω βραδυ =/

Fireknight
20-02-2013, 12:51
apo tis megaliteres apates ston kosmo i gorgona.

Jangling Jack
20-02-2013, 13:17
αν δεν πηγες στο μους, δεν βγηκες κεντρο.

Αυτο

freak brother
20-02-2013, 13:42
οκ. μιλησες με κανεναν δανο ή μονο τους χαζευες; για να δω μεχρι που εφτασαν οι γνωσεις σου. η καφετεριοβιβλιοθηκη είναι πολυ γαμάτη. μαζεύει και πιπινια απο τα πανεπιστημια που το παίζουν κυρίες και ιντελεκτουαλ. το ρετρο οκ. αν δεν πηγες στο μους, δεν βγηκες κεντρο. το αλλο νορεμπρο που λες δεν ειχα κοιταξει ποτε το ονομα του. αλλα εκει εχω παει αρκετες φορες. οκ ειναι. εχει και καλυτερα και μεγαλυτερα και βρωμεροτερα. μην μου πεις οτι δεν σ αρεσε η γοργονα;

αμα εχεις συνηθισει απο Ελληνες ποσο μαλακες μπορει να σου φαινονται οι Δανοι ?

atom_smasher
20-02-2013, 16:54

τελείως διαφορετική μαλακία φρικ. σε μενα παντως κανενας ελληνας δεν εχει ερθει σε μαγαζί μέσα με δονητή στο χέρι και να το βαζει στο κωλο στις κοπέλες για πλάκα...μεθυσμενοι. ξεμεθυστοι άλλη φαση. απλα ηθελα να δω τι εννοουσε με το "μου αρεσαν οι δανοι".

η γοργονα ειναι ενα μηδεν.

freak brother
20-02-2013, 16:56
inb4 κανεις στην Δανια δεν παρκαρει πανω στα πεζοδρομια ... ολοι κοβουν αποδειξεις.. μπλα μπλα μπλα..

steve
20-02-2013, 17:28

τελείως διαφορετική μαλακία φρικ. σε μενα παντως κανενας ελληνας δεν εχει ερθει σε μαγαζί μέσα με δονητή στο χέρι και να το βαζει στο κωλο στις κοπέλες για πλάκα...μεθυσμενοι. ξεμεθυστοι άλλη φαση. απλα ηθελα να δω τι εννοουσε με το "μου αρεσαν οι δανοι".

η γοργονα ειναι ενα μηδεν.

ποστ πιξ

Fireknight
20-02-2013, 19:55
Mia xara paidia einai oi Danoi (kai oi Danes). Isxyei oti ginonte spasarxides otan me8ane, kyriws giati kanoun san 15xronw kai genika me8ane perissotero kai perissoteroi apo oti stin Ellada. Kseme8ystoi omws, ton klassiko ton malaka ton Ellhna den ton ftanoun me tipota.

Jangling Jack
20-02-2013, 23:07
ειναι λιγο μουνια της λασπης

τοιοιοιοιν
21-02-2013, 00:16
ε ναι αλλα ειναι ομορφοι

atom_smasher
21-02-2013, 15:39
inb4 κανεις στην Δανια δεν παρκαρει πανω στα πεζοδρομια ... ολοι κοβουν αποδειξεις.. μπλα μπλα μπλα..

εχει λιγα αυτοκινητα. εχει πολλες θεσεις παρκαρισματος. δεν παιρνουν το αυτοκινητο για μια μικρη μετακινηση. οταν μπορουν δεν κοβουν αποδειξεις. αλλα γενικά πληρωνουν σχεδον αποκλειστικά με πιστωτικές.

τινος πραγματος ποστ πικ στιβ; του σκηνικου; ασε ρε. για την γοργονα γκουγκλαρε.
καλα γενικά υπάρχουν και οκ τυποι. ξεμεθυστοι και μεθυσμενοι. γενικά μιλάνε ευκολα και ειδικά πάει κάπως ετσι: Α! Ισπανοι! ξεκινανε να μας μιλάνε ισπανικά. σορρυ μεγαλε δεν ειμαστε Ισπανοι. Α! πορτογαλλοι! οχι μεγαλε ! στην συνεχεια παίζει ανάμεσα σε Λατινοαμερικάνο, Ιταλό, Τούρκο και κάπου εκεί κουράζομαι και λέω ελληνας. Α! και τι κάνεις εδώ; -Η δική μου απάντηση τυποποιημένη, Α! Σ αρέσει; η δικιά μου απάντηση τυποποιημένη! και συνεχίζουμε αναλόγως. το σκηνικό έχει παιχθεί αυτούσιο πάνω απο 10 φορές, Αντρες γυναίκες ηλικιωμένοι, νέοι, μεθυσμενοι, γκόμενες όλοι.

ομορφοι σαν τις ομορφες γκομενες. ομορφη αλλα δεν ξερει να γαμιεται ..ετσι και οι δανοι. ειναι ωραιοι αλλα μην περιμενετε και κανα γαμησι της προκοπης. ταδε εφη δανες γκομενες. κοινώς παίζει μεγάλη αγαμία. το καλό είναι ότι προσεγγίζεις εύκολα σχετικά. ακόμα και μόνος να χω βγει όλο και κάποιος θα μου πιάσει την κουβέντα. ακόμα και αν δεν θέλω.

Να αναφέρω επίσης ότι πιστεύω ότι έχεις ένα δικιο φαιρναιτ για τον κλασικό τον μαλάκα τον έλληνα, αλλά δεν πιστεύω να πηγαίνεις σε μαγαζιά που μαζεύονται οι δανοί κάγκουρες; γιατί ουσιαστικά αν πηγαίνεις σε ροκάδικα, μποντεγκες και τρύπες μαζεύονται οι εναλλακτικοι δανοί συνήθως. τον τυπικό μέσο δανό ποσο συχνα τον συναντάς; για να δούμε μετά και με την σύγκριση με τον μεσο έλληνα μαλακα. Ο οποίος μέσος έλληνας θα βγει πιο ενοχλητικός αναμφισβήτητα, αλλά η αποξενωση η αλλοτρίωση και η ελλειψη κοινωνικότητας μου φαίνονται πιο σημαντικά ζητήματα γενικότερα. τέσπα. πάλι πλατειάζω.

Fireknight
21-02-2013, 19:09
Να αναφέρω επίσης ότι πιστεύω ότι έχεις ένα δικιο φαιρναιτ για τον κλασικό τον μαλάκα τον έλληνα, αλλά δεν πιστεύω να πηγαίνεις σε μαγαζιά που μαζεύονται οι δανοί κάγκουρες; γιατί ουσιαστικά αν πηγαίνεις σε ροκάδικα, μποντεγκες και τρύπες μαζεύονται οι εναλλακτικοι δανοί συνήθως. τον τυπικό μέσο δανό ποσο συχνα τον συναντάς; για να δούμε μετά και με την σύγκριση με τον μεσο έλληνα μαλακα. Ο οποίος μέσος έλληνας θα βγει πιο ενοχλητικός αναμφισβήτητα, αλλά η αποξενωση η αλλοτρίωση και η ελλειψη κοινωνικότητας μου φαίνονται πιο σημαντικά ζητήματα γενικότερα. τέσπα. πάλι πλατειάζω.

To pame offtopic to pragma kai de leei, na pw apla oti ontws se tetoia magazia pigenw (kai stin ellada to idio ekana omws) kai ton typiko dano den ton synantaw syxna oute me pollous danous kanw parea, alla se 8emata ka8imerinotitas i katastasi einai mia xara. Proswpika eimai sigoura pio konta ston meso ellina, alla nomizw oti sti dania i ka8imerini synanastrofi me kosmo einai arketa efkoli kai xwris anousies typikotites. Apo tin allh malon exeis dikio oti einai dyskolotero na koinwnikopoih8eis, na kaneis filous klp, apla epidi ton perissotero xrono ton pernousa sti sxoli opou einai peripou 50-50 oi danoi me tous ksenous, isws na min to paratirisa toso entona.

atom_smasher
12-12-2013, 02:59
Helllo! Είχα καιρό...να περάσω ώρες σε νοσοκομείο σε εφημερία στην Δανία. Καταπληκτική ιστορία. πήγαμε 2:30 λόγω ενός ατυχούς ξυλοδαρμού και φύγαμε 8:30. Δανέζικα τελικά κατέληξα στο συμπέρασμα πως θέλει μια δεκαετία...μου μένουν μονο 5 ακόμα. θα περάσουν που θα πάνε.

φαιρκναιτ γυρισες; εξακολουθείς να πιστεύεις στην απουσία ανούσιων τυπικοτήτων στην Δανία;

Fireknight
12-12-2013, 03:52
nai, gyrisa. Sxetika me tous danous, tis koinwnikes synanastrofes klp den exw allaksei gnwmi. Apo tin alli, genika stis ypiresies yparxoun sigoura polles anousies typikotites. Prosfata mia filh ekane arketes voltes me as8enoforo mexri na vre8ei sto sosto nosokomio :p

Raven Lord
12-12-2013, 12:35
Καταπληκτική ιστορία. πήγαμε 2:30 λόγω ενός ατυχούς ξυλοδαρμού και φύγαμε 8:30.

ε, πες την κιόλας

atom_smasher
12-12-2013, 14:46
επειδή επιμένετε θα την πω. ΙΣως να μην είναι τόσο καταπληκτική, αλλά εμείς ακόμα διασκεδάζουμε με αστυνομίες και τα συναφή. Εγώ, ένας φίλος Ελληνας και ενας συμφοιτητήτης εκ Βουλγαρίας μετά από 2-3 μπυρίτσες σε μαγαζί λουμπεν και χιπστεραδικο αποφασίζουμε να πάμε στο πάρτυ της σχολής για το φτηνό αλκοολ και την φάση. Μπαίνουμε, τίγκα στους νεαρούς Δανούς/ες ημι εώς πολύ μεθυσμένους/ες, αράζουμε μετά και τον ανεφοδιασμό μας και χαζεύουμε. Μετά από κανα 2 ωρο που έχουμε συζητησει, χαζεψει και αποφύγει διάφορα που τριγυρνάνε και είμαστε με μια παρέα Δανεζών στην οποία κάποιος απο εμάς έπιασε την κουβεντα. Επειδή όμως είναι και αργά και ειναι και πολυ ποπ γιουρο ντανς η φαση έχω κουραστεί. Πάμε λέω στον άλλον Έλληνα να κανουμε μιά βόλτα, να αλλάξουμε οπτικη. πάμεαπό την άλλη πλευρά της πίστας κοντα στην είσοδο της τουαλέτας. Λέει ο φίλος κάτσε να πάω μία για κατουρημα. Και μετά φεύγουμε γιατι έχει πάει και αργά. Πάει...περιμενω...περιμένω..περιμένω...γυρνάω κοιτάω..σαν κάτι να συμβάινει στον προθάλαμο αλλά δεν είχα αμεση επαφη. περιμένω ...περιμένω....περιμένω....Πάω μέσα και τον βρίσκω μαζί με άλλους πέντε δανούς να προσπαθούν να τον βοηθήσουν. Ο ίδιος είχε σκισμένο φρύδι και γενικά τα χάλια του. φεύγουμε πάμε νοσοκομείο οπότε και περιμέναμε στην αίθουσα αναμονής μέχρι κατάρρευσης. κατα την παραμονή μας μπήκαν 10 μεθυσμένοι και μερικοί από ατυχήματα και ξυλοδαρμό. όταν τελικά ήρθε η σειρά του του έκανε 2 ράμματα και τον έστειλε σπίτι ενώ ως τότε το μάτι του είχε γινει μαυρο και είχε μελανιές και καρούμπαλα. Ο γιατρός του είπε ότι ήταν ο πιο ήπιος ξυλοδαρμός της νύχτας. έξω υπήρχαν μερικοί με τα μούτρα κρέας απ οτι ειδε ο φίλος μου. ο ίδιος θυμόταν να πλένει τα χέρια του στην τουαλέτα και να είναι ενας δανός γομάρι το οποίο να τσαμπουκαλέυεται σε εναν αλλον ξένο γιατί δεν έπλυνε τα χέρια του. Ο δικός μου του λέει άσε τον να κάνει ότι θέλει και φεύγει. Και τον πρόλαβε στον διάδρομο...του σκάει απο πίσω κάτι μπουκέτα γυρνάει ο δικός μου επειδή πάει μποξ τον βάζει κάτω στα γρήγορα...μετά τρώει από πίσω ξανά άλλα μπουκέτα από κάποιον άλλον και του κάνουν λαβή και λιποθυμάει. Το αστείο ξεκινάει από δω και πέρα. καμιά βδομάδα μετά και ο φίλος είναι μπλε ακόμα στην μάπα. μιλάει με εναν γνωστό του και όπως τα φέρνει η συζήτηση του λέει για έναν φίλο του που πάει στην σχολή τάδε και στο πάρτυ είχε γίνει χαμός με κάτι μαλάκες και δείραν και ένα παιδί. ... Του εξηγεί και ζητάει και τα στοιχεία του παιδιού. Μιλάνε και του περιγράφει την φάση γιατί ήταν μπροστά και αυτός σταμάτησε του τύπους οι οποίοι τον βάραγαν και λιποθυμο. του έκανε λαβή ο άλλος και αφού λιποθύμησε του έσκαγε μπουκέτα στο κεφάλι..επειδή υπήρχε φωτογράφος όμως και όλοι ποζάραν λες και ηταν στο κόκκινο χαλί για τα όσκαρ, βρέθηκε και η φωτογραφία τους και πράγματι είναι λίγο γομάρια. αστυνομία ...ανακριτής έχει αναλάβει και ψαχνουν να τους βρουν για τα περαιτέρω...