PDA

View Full Version : Συνταγές της Γιαγιάς

X
15-10-2008, 18:43
Ξεκινώ το thread αυτό γιατί έχω κάνει μερικές απόπειρες να φτίαξω γαριδομακαρονάδα και είτε η σάλτσα βγαίνει μάπα, είτε οι γαρίδες άνοστες, είτε σκληρές, είτε καί άνοστες καί σκληρές. Πέιτε μου λοιπόν καμμία συνταγή της γιαγιάς ή της μαμάς σας αλλά και τι γαρίδες προτείνετε, φρέσκες? κατεψυγμένες? κι αν ναι, τι μάρκα?

Επίσης, μιας που έπιασα τα θαλασσινά, τα καλαμαράκια τα τηγανιτά πως γίνονται? Οι ροδέλλες ε. Και πάλι, παίζει ρόλο η μάρκα? Τι προτείνετε?

Κατά τ'άλλα συνταγές γενικά, συνταγές requests και συζήτηση.

Hogarth
15-10-2008, 18:47
γαριδομακαρονάδα ρουλζ και είναι εύκολη. Συνταγές πολλές, θα επανέλθω.

Razor
15-10-2008, 19:11
ΠΑΡΑΓΓΕΛΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΠΡΑΣΣΑ ΚΑΙ ΚΛΑΝΟΥΜΕ ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ

X
15-10-2008, 19:25
Ti katalaves dhladh twra m'auto to post? Oxi eilikrina, aneluse mou to skeptiko sou.

~ladykiller~
15-10-2008, 19:31
giati?

casshern
15-10-2008, 19:56
Καταρχήν, ο Πρασσάς δεν χωρά σε περιγραφές και αναλύσεις.

Η γαριδομακαρονάδα για να γίνει σωστά πρέπει να υπάρχει μπισκ γαρίδας (http://en.wikipedia.org/wiki/Lobster_bisque)( ή καραβίδας, ή αστακού, ή όλα αυτά μαζί), κάτι που είναι δύσκολο για ένα μέσο νοικοκυριό, υποθέτω, οπότε βολευόμαστε με ημίμετρα.

Έχω κάνει 1-2 φορές καλή γαριδομακαρονάδα με γαρίδες φρέσκιες, πλην κατεψυγμένες προκειμένου να μου τις στείλει η μάνα μου, ακολουθώντας τα παρακάτω βήματα χωρίς ιδιαίτερη προσήλωση σε δοσολογίες.

1) Μισοβράζω τα μακαρόνια.
2) Καθαρίζω τις γαρίδες αφήνοντας την ουρά και το κεφάλι απείραχτα, αφού αυτά θα βγάλουν το ζ'μι.
3) Τις σωτάρω με πιπέρι, αλάτι, φρέσκο κρεμμύδι και πιπεριές κομμένες σε κυβάκια, μέχρι να πάρουν χρώμα.
4) Σβήνω με κρασί λευκό.
5) Προσθέτω λίγο πουμαρό (ή φρέσκο χυμό ντοματας αν έχω γκομενάκι που πιάνουν τα χέρια του) για να πάρει μια βράση.
6) Βγάζω τις γαρίδες και βάζω μέσα στο ζουμί τα μακαρόνια προσθέτοντας λίγο νερό για να βράσουν κι αυτά. Προσθέτω χυμό ντομάτας ή νερό αν χρειάζεται, μέχρι να γίνουν τα μακαρόνια και να δέσει η σάλτσα. Γενικά τα μακαρόνια είναι προτιμότερα al dente.

Ελπίζω να βοηθάει αυτό και να μην ξεχνάω κάτι.

irreligious
15-10-2008, 20:36
καλύτερα δεν είναι ουζάκι από λευκό κρασί?

casshern
15-10-2008, 20:57

δεν το έχω σκεφτεί αυτό, για να είπω την αλήθεια.

Entrancemperium
15-10-2008, 21:01

Oti eipe o casshern gia th suntagh alla me thn parembash toy irre!

Allakste to leuko krasi me ouzo opwsdhpote, 8a moskobolaei h makaronada kai mono pou 8a anoikseis thn katsarola..
Epishs garides freskies opwsdhpote (kai mikres) kai telos freskia tomata psilokommenh kai OXI pumaro!!!
Mpaxari kai mpolika piperia..

:chef:

casshern
15-10-2008, 21:10
Αντικολλητικό τηγάνι μεγάλου μεγέθους και κάπως βαθύ για γκουρμέ μαγείρεμα, όμως :chef:

edit:

οκ για το ούζο, αλλά πόσο μπορείς να βάλεις στο μαγείρεμα χωρίς να βγεί υπερβολικά εχμ...μεθυστικό το αποτέλεσμα, ε?
Ενώ, κρασί(εννοείται κρασί του κιλού, ofc) μπορείς να χώσεις με τη σέσουλα....

Vicotnik
15-10-2008, 21:21
να πω κι εγώ ή δεν μετράει η γνώμη μου;;

Amnesiac.
15-10-2008, 21:22
Η γιαγιά μου έχει πεθάνει μωρή μαλακισμένη.

Mitsmann
15-10-2008, 22:36
Εγω δε ξερω συνταγες της γιαγιας, αλλα πραγματικα επειδη θελω να συμμετασχω στο τοπικ, μια που τωρα ειμαι ΦΑΝΤΑΡΟΣ και ΣΚΑΤΟΤΡΩΜΕ, θελω μια απο σας (η και 2) να μου κανει το τραπεζι με συνταγη τζενερικ γιαγιας.

X
15-10-2008, 22:51

:pink:

Razor
15-10-2008, 22:59
ωραιο εντιτ

X
15-10-2008, 23:02
Poio edit re malakopanivlaka?

Razor
15-10-2008, 23:08
θα μιλας καλυτερα,σαπιομουρα

X
15-10-2008, 23:12
Eipe o flwros,mpoulhs,wannabe sklhros thrasher. lol

Razor
15-10-2008, 23:17
..ειπε η μιςς λεξοτανιλ

X
15-10-2008, 23:22
Apaksiw na to sunexisw, paraeisai tipotenios kai xlexles.

Raven Lord
16-10-2008, 00:20
flame σε τοπικ με τίτλο "συνταγές της γιαγιάς".

:worship:
το er που θέλουμε

Razor
16-10-2008, 00:29
να βλεπουμε και ποιος το ξεκινησε,ε

FIXXXER
16-10-2008, 06:16
Οπως και να χει, η ουσια ειναι οτι υπηρξαν 3 ατομα που αποθεωσαν αμεσα η εμμεσα τον Πρασσα και με εκαναν να χαρω γιατι εχει θεικα σουβλακια και γυρο και οτι εχω φαει οποτε εχω ερθει πανω βασικα, εστω κι αν ο ενας ειναι ο θρασερ της πλακας. Τουλαχιστον ξερει να (τον) τρωει.

When Black Roses Bloom
16-10-2008, 09:50

http://routingbyrumor.files.wordpress.com/2008/01/ouija-board.jpg

GuardianOfIvorytower
16-10-2008, 10:45
:rofl:

~ladykiller~
16-10-2008, 10:56
[quote="Amnesiac.":107ocpkl]Η γιαγιά μου έχει πεθάνει μωρή μαλακισμένη.

http://routingbyrumor.files.wordpress.com/2008/01/ouija-board.jpg[/quote:107ocpkl]

auto xrisimopiw k egw otan 8elw kamia sintagi apo tous dikous mou.
ekeinon ton kima tou patera mou omws oses fores k an mou ipe tin sintagi pote den ton petixa.

H.
16-10-2008, 12:05
Ο Πρασσάς όμως ίσως να είναι και το χειρότερο γυράδικο εδώ πέρα το οποίο απλά ξεγελάει με την ποσότητα. Έχω την εντύπωση ώρες ώρες ότι βάζει extra λάδι όταν τυλίγει κάθε γύρο από πάνω. Φίξερ, αν σου άρεσε ο Πρασσάς σίγουρα δεν έχεις φάει πολύ εδώ πάνω.

Zoonchild
16-10-2008, 12:49
αυτο που λεει ο Η. ισχυει(ενταξει οχι και το χειροτερο αλλα υπερεκτιμημενο). Υπαρχουν πολυ καλυτερα γυραδικα οντως.

μην ξεφευγεται απο το θεμα ομως, ειναι ενα πολλα υποσχομενο θρεντ και ειναι κριμα(ασε που θα μπει οργισμενος ο μαριλλιον να μας κραζει γιατι δεν μπορουμε να συζηταμε σοβαρα για ενα τοσο σημαντικο αντικειμενο) :!:

Μιτς, την επομενη φορα που θα ανεβεις θυμησε μου να σε περιμενει ζεστο σπιτικο γευμα(εχουμε ενα καρο κρασια και τσιπουρα που πρεπει να καταναλωθουν επιτελους) δεν θα ειναι της γιαγιας βεβαια αλλα δεν θα χασεις.... 8)

The Good Son
16-10-2008, 13:06
casshern είσαι γκόμενα;

Candiru
16-10-2008, 13:08
ΚΡΕΜΜΥΔΟΤΗΓΑΝΟ:

χτυπάμε αυγά ρίχνοντας σταδιακά αλεύρι μέχρι να γίνουν σφιχτός χυλός, αφού προσθέσουμε αλάτι και πιπέρι όσο θέλουμε. Οι ποσότητες ανάλογα με τα άτομα που πρόκειται να ταϊσουμε (2 αυγά ανά άτομο)

Κόβουμε λεπτά φρέσκα κρεμμυδάκια και το άσπρο μέρος τους και το πράσινο και τα ζουλάμε με το χέρι μέχρι να βγάλουν ζουμί. Ποσότητα κατά βούληση, ανάλογα πόσο μας αρέσει το φρέσκο κρεμμυδάκι.

Τα βάζουμε στον χυλό και ξαναανακατεύουμε. Προσθέτουμε κομματάκια αντζούγιας ή αλμυρής ελιάς, ή τυριού, ανάλογα με τα γούστα (Προσοχή λοιπόν στην αρχική ποσότητα αλατιού)

Βάζουμε λάδι στο τηγάνι και ανάβουμε το μάτι. Μόλις γίνει καυτό βάζουμε μια ποσότητα μέχρι να απλωθεί σε όλο το τηγάνι. Γίνεται παχύ σφιχτό σαν μεγάλο μπιφτεκι. Μόλις ροδοκοκκινίσει αναποδογυρίζουμε.

Συνεχίζουμε με το υπόλοιπο μίγμα και σερβίρουμε.

X
16-10-2008, 13:16
Telika gia ta kalamarakia tha mou pei kaneis? Logika tha parw katepsugmenes rodeles. Tou kallimanh einai kales? Kammia allh marka? Otan ta ksepagwsw ta alatizw? Theloun kammia eidikh proergasia? Aplws aleuronontai h' ftiaxnw kourkouti? Sth deuterh periptwsh, pws ftiaxnetai to kourkouti? Thganizw se xamhlh h' dunath fwtia?

Pinatero
16-10-2008, 13:17
ΣΥΝΤΑΓΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΛΟΓΡΙΑΣ!

ΕΔΙΤ: πισω πηγαινε

When Black Roses Bloom
16-10-2008, 13:19
Τα καλαμαράκια (αν και δεν έχω μαγειρέψει ποτέ τέτοια) ξέρω ότι θέλουν στράγκισμα για να φύγουν τα πολλά νερα, και μετά, αλεύρωμα και πέταμα στο τηγάνι. Θέλει καυτό λάδι, για να μπορέσει το ζουμί τους (όσο έχει μείνει μέσα) να κρατηθεί μέσα απο το αλεύρι. Επίσης, επειδή σκάνε, και πιτσιλανέ το σύμπαν αλλά και εσένα, θα πρέπει να έχεις απο πάνω το κλασικό κάλυμα τηγανιού, αυτό που είναι σαν σίτα για να μην πετάγονται πράγματα.

FaithFails
16-10-2008, 15:35
Αν δεν έχεις φριτέζα (η καλύτερη λύση για καλαμάρια) βάλε βαθύ τηγάνι και μπόλικο λάδι να ψιλοσκεπάζονται. Υπερδυνατή φωτιά και όταν είναι καυτό το λάδι πέτα τα μέσα και σκέπασε με καπάκι. Βάλε πανοπλία και γύρισέ τα μια φορά από την άλλη πλευρά και σε 2 λεπτά βγάλτα.

P.S. βάλε μόνο αλεύρι. Σε τηγανητά λαχανικά (π.χ. κολοκυθάκια κλπ) να βάζεις χυλό μόνο.
Χυλός σούπερ γίνεται με αλεύρι και λίγη σόδα ή μπύρα.

edit: εγώ την έχω καταβρεί με το δίχτυ για τηγανητά που μπαίνει σε όλα τα σκεύη και δε λαδώνεται τίποτα ούτε χρειάζεται να αναποδογυρίζεις τα φαγητά ούτε το σκέφτεσαι να μαγειρέψεις τηγανητό. Αν δεν έχεις χρησιμοποίησε το παρόμοιο για ζυμαρικά (αν είναι μεταλλικό έτσι?).

distortionofperception
16-10-2008, 15:37
καντα στο γκριλ, λαδίλες και αηδίες...

FaithFails
16-10-2008, 15:42
άντρες :P

distortionofperception
16-10-2008, 15:44
τσουκου.
αντρες με αρχίδια που παραδέχονται ότι προσεχουν τη σιλουετα τους

FaithFails
16-10-2008, 15:46
Και πολύ καλά κάνετε μίστερ :D
Εμείς πάλι δεν έχουμε ανάγκη, μας ευνόησε η φύση :midfinger:

distortionofperception
16-10-2008, 15:47
καταλαβα.... στενη λεκανη να δω πως θα κανεις παιδια..

FaithFails
16-10-2008, 15:49
:lol:
Με καισαρική εννοείται, δεν την παλεύω με αηδίες του περασμένου αιώνα.

X
16-10-2008, 16:31
Αν δεν έχεις φριτέζα (η καλύτερη λύση για καλαμάρια) βάλε βαθύ τηγάνι και μπόλικο λάδι να ψιλοσκεπάζονται. Υπερδυνατή φωτιά και όταν είναι καυτό το λάδι πέτα τα μέσα και σκέπασε με καπάκι. Βάλε πανοπλία και γύρισέ τα μια φορά από την άλλη πλευρά και σε 2 λεπτά βγάλτα.

P.S. βάλε μόνο αλεύρι. Σε τηγανητά λαχανικά (π.χ. κολοκυθάκια κλπ) να βάζεις χυλό μόνο.
Χυλός σούπερ γίνεται με αλεύρι και λίγη σόδα ή μπύρα.

edit: εγώ την έχω καταβρεί με το δίχτυ για τηγανητά που μπαίνει σε όλα τα σκεύη και δε λαδώνεται τίποτα ούτε χρειάζεται να αναποδογυρίζεις τα φαγητά ούτε το σκέφτεσαι να μαγειρέψεις τηγανητό. Αν δεν έχεις χρησιμοποίησε το παρόμοιο για ζυμαρικά (αν είναι μεταλλικό έτσι?).

Wraia, kalh fash. Gia alati de mou pate mono. Ta alatizw wma h' meta to thganisma? Epishs ti einai auto to duxti gia thganita giati den exoume tetoio pragma emeis. Gia postarete kammia fwto. Thanks :)

kontan
16-10-2008, 16:45
μαλακιες ειναι αυτα με τα δίχτια κ τα τιγκα λάδια. λιγο λαδάκι κ λιγο αλευράκι μονο βαλε στα μικρα θραψαλάκια που θα παρεις. μαρκες κλπ δε ξερω διστυχως. τα πετας για μισο λεφτο κ τα βγαζεις αμεσως.
να ειναι λιγο τραγανιστα (οχι ξεροτηγανισμένα) κ να τρως καλαμάρι κ οχι κουρκούτι ειναι η μαγεία.
καλη επιτυχία =)

X
16-10-2008, 16:55
E twra giati me mperdevete? Sthn taverna pws ta kanoun?! Ayto me noiazei :P

Magellan
16-10-2008, 17:00
στην ταβερνα μπορει να εχουν χρησιμοποιησει το ιδιο λαδι 1000000 φορες

Deniz
16-10-2008, 17:01
http://www.4uthesite.com/prods/large/3642.jpg

:P

X
16-10-2008, 17:06
στην ταβερνα μπορει να εχουν χρησιμοποιησει το ιδιο λαδι 1000000 φορες

An auto ta kanei toso nostima, na to efarmosw ki egw :P

Anyways, mou dwse endelexeis plhrofories o xiermano. Mporeite na sunexisete me alles suntages. Fxaristw polu.

Pinatero
16-10-2008, 19:01
πες μας κι εμας, γιατι αγαπαμε καλαμαρακια!

X
16-10-2008, 20:16
Loipon, kata mana xiermano protimoume freska kalamarakia, alla egw tha emmeinw sta katepsugmena. Afou ksepagwsoun ta vazoume s'ena sourwthri k ta alatizoume apluta opws einai. Ekei ta zoulame me mania na vgoun ta ugra tous. Sth sunexeia ta kseplenoume. Aleurwnoume polu kala (eksupno trick, ta petas mesa s'ena sakoulaki mazi me aleuri k to tarakounas) kai thganizoume se mpoliko kauto ladi, oxi gia polu wra. Tha to dokimasw thn allh vdomada.

Pinatero
16-10-2008, 20:43
ομορφα! για ανταμοιβη, θα σας προτεινω εγω μια συνταγη, που την εκανα και γαμευει, μπορειτε να την προτεινετε στη γιαγια σας! ειναι παραλλαξη απο ζαπατιστα μαγειρα!

ΥΛΙΚΑ:
ΦΡΕΣΚΑ ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ
ΚΡΕΜΜΥΔΙ
ΦΕΤΕΣ ΜΠΕΙΚΟΝ
ΜΟΥΣΤΑΡΔΑ
2 ΕΙΔΩΝ ΚΑΣΕΡΙ (ΚΙΤΡΙΝΑ ΤΥΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ καθυστετημενους)
3 φιλετα ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ, ψαχνο
ΑΥΓΑ
ΠΑΞΙΜΑΔΙΑ (καλυτερα ετοιμο τριμμενο)
ΝΤΟΜΑΤΑ
ΠΙΠΕΡΙ

λοιπον ζνιτζελ με μανιταρια
πλενετε τα μανιταρια καλα, ωστε να φυγει ολη η ψυχεδελεια, το νερο της εκπλυσης το μαζευετε και το δινετε στο/η φιλο/η σας και ετοιμαζει το bong, την ωρα που εσεις ριχνετε λαδακι στο τηγανι (οχι παρα πολυ γιατι βγαζουν κι αλλη υγρη ψυχεδελεια τα μανιταρια σας), τηγανιζετε τα μανιταρια (χωρις τον κορμο) και απο τις 2 μεριες, μεχρι να φανει οτι τηγανιστηκαν (μουαχαχα) και τα βαζετε σε ενα πιατακι με υποστρωμα χατροπετσετες η' χαρτι κουζινας η' χαρτι υγειας η' χαρτομαντηλα ωστε να στραγγιξουν καπως
την ωρα που στραγγιζουν, ο/η φιλος/η σας ετοιμζει και 3τριφυλλα (χαλαρα), εσεις αδειαζετε το λαδι και βαζετε καινουργιο αλλα οχι πολυ, ριχνετε ψιλοκομμενο κρεμμυδακι, μαζι με ψιλοκομμενο μπεικον κι ενα απο τα φιλετα κοτοπουλο ψιλοκομμενο ψιλο ψιλο, τσρρρρρρρρρρρρτσττυατσθγφσσστστστσρρρρρφσσσσσσσστττττ, αφου βλεπετε οτι ροδισαν οχι απο ντροπη αλλα απο το καυτο λαδι, δοκιμαστε και κανενα κοτοπουλακι κι αφου γευση και οραση συμφωνουν, ριχνετε ψιλοκομμενη ντοματα, αλατακι (λιγο), πιπερακι (πολυ) φφρσρρσσσσρτσρστρστσρτσρτσ, και μετα λιγη μουσταρδιτσα για το χρωμα και τη γευση, φσσσρτσρστρστρστρστρστρστρσ, αφου εχετε αφαιρεσει τα μανιταρια απο το πιατακι με υποστρωμα χατροπετσετες η' χαρτι κουζινας η' χαρτι υγειας η' χαρτομαντηλα σε νεο πιατακι
οπου ριχνετε το υλικο του τηγανιου απο πανω, το οποιο μαζευεται απο το τηγανι με κουταλα τρυπητη, και στα καπακια ριχνετε τα 2 ειδων κασερια (κιτρινα τυρια για τους καθυστερημενους,
ο/η φιλος/η σας αναβει το ενα τριφυλλο και σας δινει τζουριτσες γιατι εσεις εχετε λερωμενα χερια, καθως εκεινη την ωρα χτυπατε τα αυγα (3 ισως και 4) σε ενα μπωλ (τζουρα) και εχετε ριξει την τριμενη φρυγανια σε ενα αλλο πιατο, (τζουρες) βουτατε τα φιλετα στο πολτο των αυγων, και μετα τα πασπατευται στη φρυγανια ωστε να γινει φρυγανισμενο υποστρωμα (τζουρα) και (τζουρες) και τα τηγανιζετε! αυτα
καλυτερη συνοδεια ξηρο κοκκινο κρασι

Mitsmann
16-10-2008, 21:19
να μου μαγειρεψεις αμα ανεβω.

κερια, τραπεζακι, ατμοσφαιρα, το Spine of god, o pinatero.

αχ.

casshern
16-10-2008, 21:37
casshern είσαι γκόμενα;

Καλό πόϊντ!

Δεν ξέρω αν απαντάει στην ερώτησή σου, αλλά νομίζω πως τα έχω βρεί με τη θηλυκή πλευρά μου.
Θέλεις ακόμα ΠΜ με το ΜΣΝ(και το ΑΒΣ και το ΕΣΠ μου) για τα περαιτέρω?

:spoiler:
:spoiler:

...που να μην είχα ποστάρει και φωτό στο yearbook-thread σου, λουκουμάκι!

Pinatero
16-10-2008, 21:48
δινω και ονομα στη συνταγη στο γκουρμε που θα κυκλοφορησω!!
Μiτσελ με μανιταρια αλα spine of god!

Daffy
16-10-2008, 21:52
mietsel

Deniz
16-10-2008, 23:11
Συνταγή της γιαγιάς: Ψωμί με μερέντα

http://www.hawkfire.gr/store/bmz_cache/0/0bd431a1e781dff44b74ac2f510cfd02.image.120x120.gif

Θα χρειαστούν:
1. http://www.kraftfoods.gr/kraft/images/grel1/pictures/5.2_merenda.jpg
2. http://thenonist.com/images/uploads/bread.jpg
3. http://pan3.fotovista.com/dev/3/1/B0380013/l_B0380013.jpg

Εκτέλεση:
1. Κόβουμε μια φέτα από το 2 χρησιμοποιώντας το 3
2. Αλείφουμε ομοιόμορφα πάνω στην φέτα λίγο από το 1 χρησιμοποιώντας πάλι το 3
3. Απολαμβάνουμε

Καλή όρεξη! :mrgreen: :chef:

Razor
16-10-2008, 23:13
και γινομαστε 500 κιλα

X
16-10-2008, 23:15
H suntagh sou einai akurh k pshfizw na se banaroume k ap to forum giati KSEXASES TO BOYTYRO!!!

Deniz
16-10-2008, 23:17
Βούτυρο με μερέντα είναι σίχαμα ρε..
Να γίνει poll :!:

X
16-10-2008, 23:17
Pwpw akou ti leei o akuros.. pwpwpwpwpwpwpwpwpwpwpw..

Deniz
16-10-2008, 23:18
ουρτ :midfinger:

casshern
16-10-2008, 23:25
Ο Πρασσάς όμως ίσως να είναι και το χειρότερο γυράδικο εδώ πέρα το οποίο απλά ξεγελάει με την ποσότητα. Έχω την εντύπωση ώρες ώρες ότι βάζει extra λάδι όταν τυλίγει κάθε γύρο από πάνω. Φίξερ, αν σου άρεσε ο Πρασσάς σίγουρα δεν έχεις φάει πολύ εδώ πάνω.

Η. είσαι γκόμενα;

H.
17-10-2008, 00:11
Ναι.

Mitsmann
17-10-2008, 01:02
Παλαιοπρασσας λοιπον!

distortionofperception
17-10-2008, 01:04
ε ναι φιλος γιατι μπορεί να χει πανω απο 2 ευρώ αλλα σκας σα γελαδι μεσα σε λιβαδι απο στεροειδή

H.
17-10-2008, 01:55
Και μετά στη νεκροψία βρίσκουν διάφορα.

Daffy
17-10-2008, 02:02
gia kati mpempekous san kesena paizei

H.
17-10-2008, 02:06
χαχαχαχχα, πλάκωσε η ΑΝΤΡΙΛΑ!

SpiritCrusher
17-10-2008, 02:12
Ο πρασσάς δεν ήταν που μέσα στο γεμιστό μπιφτέκι βρήκε ο άλλος κατσαρίδα (ε ήταν όντως γεμιστό δεν μπορούσες να του πεις τίποτα), και τον είχε κλείσει και το υγειονομικό κάποτες;

Razor
17-10-2008, 11:06
157 χαριλαου λες

Candiru
17-10-2008, 12:01
Βούτυρο με μερέντα είναι σίχαμα ρε..
Να γίνει poll :!:

τι λές ρε!
Δοκιμάστε
βούτυρο (οικολογικό εννοείται) -μερέντα (οικολογική όμως, όχι αυτό το σίχαμα του εμπορίου) και τσουρέκι

H.
17-10-2008, 12:45
Να φάμε θέλουμε, όχι να βγάλουμε κλαδιά.

locust
17-10-2008, 12:47
το τσουρέκι γιατί δεν είναι οικολογικό?

Candiru
17-10-2008, 13:06
γιατί δεν έχω διαπιστώσει διαφορά στη γεύση

geologiko_karoto
17-10-2008, 13:40
Ο πρασσάς δεν ήταν που μέσα στο γεμιστό μπιφτέκι βρήκε ο άλλος κατσαρίδα (ε ήταν όντως γεμιστό δεν μπορούσες να του πεις τίποτα), και τον είχε κλείσει και το υγειονομικό κάποτες;

ο Πρασσάς γενικά κλείνει περίπου κάθε εξάμηνο "για ανακαίνιση"

casshern
19-10-2008, 13:31
Γκουντ σαν,

casshern
19-10-2008, 13:32
ΟΧΙ

Swollen
19-10-2008, 13:35
:shock: :?:

Candiru
20-10-2008, 08:53
:shock: :?:

διαφορά έχουν τα σπιτικα από του εμπορίου, αλλά τα σπιτικά δεν είναι απαραίτητα βιολογικά (για τσουρεκια δεν το είπα;)

Αλλη συνταγη (γιαγιάς αλλά από Γεωργία)

Δεν θυμάμαι πώς λέγεται

1.Βράζουμε λάχανο πολύ μέχρι να μπορούμε να το λιώσουμε και να γίνει σα ζυμάρι.

2.βάζουμε καρύδια στο μπλέντερ μέχρι να γίνουν ψιλά κομματάκια.

3.Συνθλίβουμε κάμποσες σκελίδες σκόρδου

και τα ανακατεύουμε/ζυμώνουμε όλα μαζί.

Οι ποσότητες των συστατικών κατά βούληση και γούστο.

Σερβίρεται σαν "αλοιφή" με ουζάκι και ψαρικό

Swollen
20-10-2008, 09:58
για τα τσουρέκια το'πες αλλά σε 'αλλο σημείο πήγαινε εκεί η έκπληξη, τεσπα
το αποπάνω φαίνεται καλλλλό έτσι όπως το θέτεις, θα δοκιμασθεί πάραυτα!

Candiru
20-10-2008, 10:16
για τα τσουρέκια το'πες αλλά σε 'αλλο σημείο πήγαινε εκεί η έκπληξη, τεσπα
το αποπάνω φαίνεται καλλλλό έτσι όπως το θέτεις, θα δοκιμασθεί πάραυτα!

α, και κάτι ακόμα για το λάχανο: Αν έχει πολλές ίνες και αυτές δεν μαλακώσουν με το βράσιμο, τότε καλό είναι να περαστεί η "ζύμη" και από κάποιο μεγάλο σουρωτήρι ώστε να μείνουν αυτές έξω.

irreligious
20-10-2008, 11:42
Να πάτε στο sveijk στο Νέο Κόσμο να φάτε σαλάτα με σάλτσα από φουντούκι!
Συμπαθέστατη η Τσεχοσλοβάκικη κουζίνα.

AngelOfSorrow
25-10-2008, 04:24
fate gayro axnisto me tsonta moustarda

paizw ektos logo douleias

pixies
03-03-2009, 20:04
πειτε οτι ξερετε για πατατες οφτες.με τυρι.και μανιταρια.

sofi-k
03-03-2009, 20:41
Πατάτες Με Μανιτάρια

Υλικά:
* 1 κιλό πατάτες
* 1/2 κιλό μανιτάρια
* 200 γρ. βούτυρο
* 3 κούπες τριμμένη γραβιέρα
* 4 αυγά σφιχτά κομμένα σε ροδέλες
* 1 κούπα γάλα ή κρέμα γάλακτος
* 2 κουταλιές αλεύρι
* Αλάτι
* Πιπέρι

Ετοιμασία:
Βράζουμε τις πατάτες σε αλατισμένο νερό, τις καθαρίζουμε και μόλις κρυώσουν λίγο τις κόβουμε σε φέτες.
Μέχρι να γίνουν οι πατάτες βράζουμε σε άλλη κατσαρόλα (βάζουμε και αλάτι) τα μανιτάρια και μόλις γίνουν τα κόβουμε σε ροδέλες και τα σοτάρουμε με το μισό βούτυρο.
Μόλις σοταριστούν ρίχνουμε το αλεύρι και το γάλα, ανακατεύουμε και προσθέτουμε την γραβιέρα.
Βουτυρώνουμε ένα ταψί, στρώνουμε τις πατάτες, τις αλατοπιπερώνουμε και από πάνω βάζουμε τις φέτες των αυγών. Σκεπάζουμε τα αυγά με τα μανιτάρια, βάζουμε από πάνω το υπόλοιπο βούτυρο κομμένο σε κομματάκια, πασπαλίζουμε με λίγη γραβιέρα και
ψήνουμε για 25 λεπτά περίπου στους 200°C.

Οχι οτι θα το φτιαξει αυτο κανεις δω μεσα αλλα τυχαινει να ειναι απιστευτος οργαζμος.

Yanqui
03-03-2009, 20:48
οι λεγομενες κουπες..?

Drumsick
16-01-2010, 13:55
Bump με απορία πάνω στις γαρίδες για άλλη μια φορά.

Έχω κάνει τηγανιτές γαρίδες δυο φορές. Τη μια οι γαρίδες ήταν καφετιές κάπως και με κέλυφος και βγήκαν απίθανες και την άλλη ήταν πορτοκαλιές αποφλοιωμένες (με ουρά μόνο) και βγήκαν σαν άνοστο λάστιχο. Και τις δυο φορές ήταν κατεψυγμένες και ακολούθησα την ίδια διαδικασία:

Βούτα μέσα σε μπύρα για κάνα μισάωρο, αλεύρωμα (αλεύρι+αλάτι) και τηγάνι για κάνα 5-7λέπτο.
Διερωτώμαι λοιπόν: χάρη στο κέλυφος βγήκαν οι πρώτες τόσο φανταστικές? Ή καφέ-πορτοκαλί είναι δυο διαφορετικές ποικιλίες γαρίδας ορ σαμθινγκ?

Nasum
16-01-2010, 13:58
Πολύ πιθανό.
Αγόρασες ή γαρίδες που είναι για δόλωμα ή γαρίδες του γλυκού νερού.

Drumsick
16-01-2010, 14:00
Βασικά την πρώτη δεν τις αγόρασα.. τις βούτηξα απο την κατάψυξη ενός φίλου =D
Τη δευτερη πήρα αυτές τις καλλιμάνης, τις μεσαίες.

enitharmon
16-01-2010, 14:00
το φυσικο χρωμα καθε γαριδας ειναι γκρι και στο τηγανι / βρασιμο γινονται ροζ. οποτε αν αγορασες ροζ γαριδες σημαινει οτι ηταν προβρασμενες, οποτε δε θελαν τηγανισμα ή θελαν μονο ζεσταμα ισα ισα. και δυστυχως οσο πιο μεγαλες οι γαριδες, τοσο πιο ακριβες και τοσο πιο νοστιμες. και γαριδες γενικα, μαξ 2 λεπτα στο τηγανι (χωρις κελυφος. με μαλλον χρειαζονται αρκετο ζουμι για να γινουν)

εντιτ: α, τις αλευρωνεις. αλλα και παλι, 7 λεπτα ειναι πολυ μαλλον

Drumsick
16-01-2010, 14:02
Μα οι καλλιμάνης δε γράφουν τπτ για προβρασμένες και λένε πως κάνουν για τηγάνι, βράσιμο η φούρνο =[

enitharmon
16-01-2010, 14:06
χμ. ελπιζω να μη λεω μαλακιες, ισως τις εχουν περασει μια απο ατμο για να κρατανε και περισσοτερο. δηλαδη τις πιανουν, τις περνανε απο ατμο για συτηρηση (πανω στο πλοιο) και μετα συσκευαζονται. θα πει και ο βικοτνικ υποθετω, αλλα νομιζω οτι στη θαλασσα οι γαριδες φορανε γκρι.

ειναι μεγαλες ή εκεινα τα μικρα γαριδακια; περιμενε να απαντησει ο βικοτνις

00i00
16-01-2010, 14:09
γκρι ειναι σωστα τα λες...τα ''γαριδακια'' ειναι γαμπαρι...αλλο πραμα

επισης το κελυφος δινει νοστιμια γιατι βγαζει ζωμο...οπως και το κεφαλι

Drumsick
16-01-2010, 14:14
@ eni

Ε δεν είναι και κουτσουλιές, σαν αυτές που βάζεις σε μακαρονάδα ξερω γώ. Θα'ναι γύρω στα 5cm.

Ενιγουέι, θα κάνω τώρα τις υπόλοιπες με λιγότερη ώρα στο τηγάνι γιατί ο βικότνικ είναι άσχετος και ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ!

rat_poison
16-01-2010, 14:17
Άσε τις μπύρες και τις παπαριές στις γαρίδες. Κοπάνα τες ένα σβήσιμο με τσίπουρο να βρεις την υγειά σου.

KoiliaSamprela
16-01-2010, 14:27
η αποφλοιωμένη γαρίδα ΔΕΝ τηγανίζετε.
είτε την ζεματάς στο νερό είτε την βάζεις στο τέλος σε σάλτσες κουλουπου.
Όπως είπε ο μάστορας ο μινμιν οι γαρίδες με κέλυφος είναι αυτές που "μαγειρεύονται" , γιατί στο βράσιμο έχουν να προσφέρουν κάτι σε γεύση και στα υπόλοιπα υλικά.
Τώρα για την γάμπαρη δεν είναι η μικρή , είναι η κλασσική γαρίδα με τις ραβδώσεις

http://4.bp.blogspot.com/_p3p0td7vupU/SoKi50PED1I/AAAAAAAAAow/gBDycBaQogM/s400/11082009231.jpg

αν και δεν είμαι φίλος των ψαρικών μερικά έτη ως φορτοεκφορτωτής σε κατεψυγμένα ψάργια και λαχανικά με βοήθησαν στο τρίβιαλ περσούτ :pink:

00i00
16-01-2010, 14:34
η γαμπαρι ειναι η μικρη γαριδα που βαζουμε για δολωμα
την κανουμε σαγανακι συνηθως

Queen of the Hi-Ace
16-01-2010, 14:38
Η γαρίδα δεν έχει νόημα στο τηγάνι δίχως το κέλυφος. Η συνταγή είναι μία, απλή και αποτελεσμάτική. Τις ξεπλένεις, τις σκουπίζεις και τις ρίχνεις σε τηγάνι όπου έχεις τσιγαρίσει στο λάδι δυο σκελίδες σκόρδο άσπαστες. Τις ψήνεις 1-2 λεπτά γυρνώντας τις ώσπου το κρέας να πάψει να είναι διάφανο (γιατί το κρέας της γαρίδας είναι διάφανο γκρι). Απομακρύνεις την σκελίδα σκόρδου, σβήνεις με λίγο λευκό κρασί, ψιλοκόβεις φρέσκο μαϊντανό, ανακατεύεις εκτός φωτιάς και τρως.

Θα βρείς κατεψυγμένες μεγάλες μη αποφλοιωμένες στο βασιλόπουλο στο τμήμα με τα ψαρικά. Δεν θυμάμαι προέλευση, ελληνικές δεν είναι πάντως. Έχουν νούμερα, που ξεκινάνε απο το Νο 0 που είναι το μεγαλύτερο. Εγώ παίρνω το Νο 2, είναι ψωμομένες αλλά όχι τέρατα. Το κουτί έχει περίπου 20 γαρίδες, και κοστίζει γύρω στα 18 ευρώ. Δυστυχώς δεν θυμάμαι όνομα, μόνο ότι τις βρίσκεις σε ένα σκούρο μπλε κουτί στα κατεψυγμένα.

KoiliaSamprela
16-01-2010, 14:39
σους είπαμε

Γαρίδα Γάμπαρη - Shrimp Gampari

Η Γαρίδα Γάμπαρη υπάρχει ακόμα σε μεγάλες ποσότητες στον Αμβρακικό κόλπο και είναι πολύ νόστιμη γαρίδα, τα χρώματα της είναι ανοιχτό καφέ και ανοιχτό κόκκινο με κάθετες γραμμές πάνω στο σώμα της, η γαρίδα όταν βράσει το χρώμα της γίνετε έντονο κόκκινο

Τρόποι μαγειρέματος είναι γαρίδες στη σχάρα, γαρίδες βραστές με λάδι και λεμόνι, γαρίδες σαγανάκι, γαρίδες με πιλάφι, και με πολλούς ακόμα τρόπους σε κάθε μέρος της Ελλάδας

εδώ (http://www.pantafresko.gr/?p=productsMore&iProduct=235&sName=%C3%E1n%DF%E4%E1-%E3%DC%EC%F0%E1n%E7-e%FC%EB%F0%EF%F5-e%E1%EB%EB%EF%ED%DE%F2)

Γαρίδα γάμπαρη κόλπου Καλλονής. (6-8 τεμάχια στο κιλό περίπου)

wikipedia

Είδη

Υπάρχουν αρκετά είδη γαρίδας.Σήμερα είναι γνωστά γύρω στα 2.000 είδη.[3] Στον ελληνικό χώρο το πιο γνωστό είναι το γένος Penaeus, στο οποίο ανήκει η μεγάλη γαρίδα, χρώματος σταχτί. Το μεσογειακό είδος λέγεται κοινά γάμπαρη και φθάνει σε μήκος τα 20 εκατοστά. Υπάρχουν επίσης πιο μικρά είδη, με κοκκινωπό χρώμα, που φέρουν αιχμηρό ασπίδιο με δόντια. Οι μικρές γαρίδες λέγονται και ζαβογαρίδες, εξαιτίας του μεγέθους τους. Οι μεγάλες γαρίδες του γλυκού νερού έχουν μεγάλες κεραίες και μικρό κεφάλι. Οι τελευταίες ανήκουν στην τάξη Αμφίποδα. Παρόμοιο είδος ζει στη θάλασσα και λέγεται «γάμμαρος η ακρίς».

00i00
16-01-2010, 14:43
πεστα στους ψαραδες αυτα

οντοπικ...θελετε πουστροπιττα που αποτελει πληρες γευμα?

KoiliaSamprela
16-01-2010, 14:45
πεστα στους ψαραδες αυτα

οντοπικ...θελετε πουστροπιττα που αποτελει πληρες γευμα?

χώσε !!!!!

Drumsick
16-01-2010, 14:46
Kαι δε μου λέτε, χτες είδα σ'ενα πάγκο σε ιχθυοπωλείο φρέσκες ροζ γαρίδες, με κελυφος και όλα, όχι πολύ μεγάλες, 6ευ το κιλό. Αυτές κάνουν για τηγάνι?

00i00
16-01-2010, 14:57
Κοτοπιττα της θειας Γραμματουλας

υλικα

φυλλο κρουστας
ενα βρασμενο στηθος πουστη σε κομματακια
2-3 φρεσκα κρεμμυδακια (το πρασινο μερος)
κρεμα γαλαΧτος
φετα θρυμματισμενη
(τις ποσοτητες της καθοριζετε εσεις-μπορειτε να αντικαταστησετε τον πουστη με μανιταρια)

εΧτελεσις

λαδωνομε το σινι η το ταψι και απλωνομε μερικα φυλλα
σε ενα μπωλ αναμειγνυομε την κρεμα γαλακτος την φετα τον πουστη και τα κρεμμυδακια
απλωνομε το μειγμα στο ταψι
σκεπαζομε με φυλλα κρουστας
αμα την θελομε πιο κριτσανιστη βαζομε και ενδιαμεσα φυλλο (δυο στρωσεις γεμισης δηλαδης

ψηνομε μεχρι να παρει χρωμα το φυλλο
μπαμ μπαμ συνταγη

προσοχη ΔΕΝ τρωγετε με τα χερια εκτος κι αν θελετε να λαμοθειτε
με πηρουνι και με τρια τεσσερα κομματια την κανεις ταρατσα
πανισχυρο φαι

KoiliaSamprela
16-01-2010, 14:59
Kαι δε μου λέτε, χτες είδα σ'ενα πάγκο σε ιχθυοπωλείο φρέσκες ροζ γαρίδες, με κελυφος και όλα, όχι πολύ μεγάλες, 6ευ το κιλό. Αυτές κάνουν για τηγάνι?

πρώτα αυτό

Tι να προσέξετε...
...Όταν αγοράζετε φρέσκιες γαρίδες ή καραβίδες:
● Προσέξτε το κεφάλι. Aν έχει μαυρίσει, τότε πιθανόν να είναι κατεψυγμένες, που τις έχουν ξεπαγώσει, άρα ακατάλληλες για κατανάλωση. •Παρατηρήστε το κέλυφος. Tόσο οι γαρίδες όσο και οι καραβίδες έχουν μια χαρακτηριστική γυαλάδα στο κέλυφος. Aν δείτε ότι είναι θαμπές και το χρώμα τους δεν είναι τόσο έντονο, μην τις αγοράσετε.
● Πιάστε μία γαρίδα ή μία καραβίδα. Aν σας φαίνεται πως είναι στεγνή, ίσως δεν έχει συντηρηθεί σωστά, μέχρι να φτάσει στην αγορά, ή δεν είναι τόσο φρέσκια.
● Mυρίστε τις. Aν έχουν έντονη μυρωδιά αμμωνίας, μπορείτε να αρχίσετε να αμφιβάλλετε για τη φρεσκάδα τους.
● Mαγειρέψτε τις αμέσως. Δεν καταψύχονται και υπάρχει περίπτωση να χαλάσουν αν διατηρηθούν στην ψύξη.

και αν ναι , τότε αυτό.

Η συνταγή είναι μία, απλή και αποτελεσμάτική. Τις ξεπλένεις, τις σκουπίζεις και τις ρίχνεις σε τηγάνι όπου έχεις τσιγαρίσει στο λάδι δυο σκελίδες σκόρδο άσπαστες. Τις ψήνεις 1-2 λεπτά γυρνώντας τις ώσπου το κρέας να πάψει να είναι διάφανο (γιατί το κρέας της γαρίδας είναι διάφανο γκρι). Απομακρύνεις την σκελίδα σκόρδου, σβήνεις με λίγο λευκό κρασί, ψιλοκόβεις φρέσκο μαϊντανό, ανακατεύεις εκτός φωτιάς και τρως.

KoiliaSamprela
16-01-2010, 15:00
Κοτοπιττα της θειας Γραμματουλας

υλικα

φυλλο κρουστας
ενα βρασμενο στηθος πουστη σε κομματακια
2-3 φρεσκα κρεμμυδακια (το πρασινο μερος)
κρεμα γαλαΧτος
φετα θρυμματισμενη
(τις ποσοτητες της καθοριζετε εσεις-μπορειτε να αντικαταστησετε τον πουστη με μανιταρια)

εΧτελεσις

λαδωνομε το σινι η το ταψι και απλωνομε μερικα φυλλα
σε ενα μπωλ αναμειγνυομε την κρεμα γαλακτος την φετα τον πουστη και τα κρεμμυδακια
απλωνομε το μειγμα στο ταψι
σκεπαζομε με φυλλα κρουστας
αμα την θελομε πιο κριτσανιστη βαζομε και ενδιαμεσα φυλλο (δυο στρωσεις γεμισης δηλαδης

ψηνομε μεχρι να παρει χρωμα το φυλλο
μπαμ μπαμ συνταγη

προσοχη ΔΕΝ τρωγετε με τα χερια εκτος κι αν θελετε να λαμοθειτε
με πηρουνι και με τρια τεσσερα κομματια την κανεις ταρατσα
πανισχυρο φαι

:headbang::dfinger:

Queen of the Hi-Ace
16-01-2010, 15:12
Τα καλαμαράκια εκτος απο τηγανιτά, είναι τέλεια ως εξής. Καλλιμάνης καλαμαράκια έτοιμα κομμένα, τα βάζω στο τηγάνι, σκεπάζω και τα αφήνω σε χαμηλή φωτιά να βγάλουν τα ζουμιά τους. Σιγά σιγά δυναμώνω, ρίχνω λάδι και τσιγαρίζω. Μόλις γίνουν σβήνω με μπόλικο ούζο. Όταν εξατμιστεί προσθέτω βασιλικό, ρίχνω παρμεζάνα και αλατοπίπερο, ανακατεύω και κατεβάζω απο τη φωτιά. Κάνω μεγάλη ποσότητα γιατί διατηρείται στο ψυγείο για καμμια βδομάδα. Όσο μένει στο ψυγείο γίνεται ακόμα καλύτερο, δεν έχω ιδέα γιατί.

Drumsick
16-01-2010, 15:13
Ενιγουέι, θα κάνω τώρα τις υπόλοιπες με λιγότερη ώρα στο τηγάνι

ΑΙΣΧΡΕΣ βγήκαν τελικά.. Τρώω απλώς για να μη μείνω νηστική =[

edit: πφφφ.. αρχίδια.. Τις τρώνε οι γάτες τελικα.... Πεινάω =[

Pinatero
17-01-2010, 09:52
Τα καλαμαράκια εκτος απο τηγανιτά, είναι τέλεια ως εξής. Καλλιμάνης καλαμαράκια έτοιμα κομμένα, τα βάζω στο τηγάνι, σκεπάζω και τα αφήνω σε χαμηλή φωτιά να βγάλουν τα ζουμιά τους. Σιγά σιγά δυναμώνω, ρίχνω λάδι και τσιγαρίζω. Μόλις γίνουν σβήνω με μπόλικο ούζο. Όταν εξατμιστεί προσθέτω βασιλικό, ρίχνω παρμεζάνα και αλατοπίπερο, ανακατεύω και κατεβάζω απο τη φωτιά. Κάνω μεγάλη ποσότητα γιατί διατηρείται στο ψυγείο για καμμια βδομάδα. Όσο μένει στο ψυγείο γίνεται ακόμα καλύτερο, δεν έχω ιδέα γιατί.

:pink:

οσο για γαριδες θυμηθειτε σε καποια φαση να σας πω συνταγαρα, κοκκινιστες ημισαγανακι και με τυρι! αλλη φορα ομως..

Cookie Monster
17-01-2010, 19:11
Γαριδομακαρονάδα :pink:

[κλισέ]Όντως ρε γμτ τα φαγητά γιαγιάδων/μαμάδων βγαίνουν πάντα πολύ πιο γαμάτα[/κλισέ]

KoiliaSamprela
17-01-2010, 19:25
Γαριδομακαρονάδα :pink:

[κλισέ]Όντως ρε γμτ τα φαγητά γιαγιάδων/μαμάδων βγαίνουν πάντα πολύ πιο γαμάτα[/κλισέ]

[πραγματικότητα] Η γεύση , μαθαίνεται και συνηθίζεται [/πραγματικότητα]

Drumsick
17-01-2010, 22:20
Μπα. Και των γιαγιάδων των φίλων γαμάνε.

rat_poison
17-01-2010, 22:25
Στην πραγματικότητα νομίζω ότι μετά την Κατοχή και πριν την υστερία για την "υγιεινή διατροφή", η μαγειρική που έμαθαν οι γιαγιάδες μας δεν τσιγκουνεύεται ποτέ το λάδι, το βούτυρο, το τσιγάρισμα, το αλάτι και τη ζάχαρη... τα ωραία πράματα της ζωής δηλαδή!

Βάλε και δεκαετίες μαγειρέματος για στρατούς από παιδιά και εγγόνια...

Cookie Monster
17-01-2010, 22:49
Μάλλον οι δεκαετίες μαγειρέματος είναι που παίζουν μεγάλο ρόλο :Ρ

00i00
17-01-2010, 23:06
και καλυτερη μπουγαδα βαζαν και καλυτερη φασινα καναν,αυτος ηταν ο ρολος τους καλως η κακως
και θελοντας και μη τον μαθαιναν καλα

σημερα δεν υπαρχει αυτη η σκλαβια αλλα ουτε και οι συνθηκες για να περναει μια γυναικα-σε μια φυσιολογικη οικογενεια πολιτισμενη-ολη την μερα της στην κουζινα

ασε που ειναι και το αλλο...
τοτες αναγκαστικα καναν καλυτερη διαχειρηση υλικων,με 3-4 πραματα σε φκιαναν φαι κολασις
ουτε φινοκια ουτε λεμονοχορτα ουτε κουκουναρια λιχτενσταιν

Παρακμιακό Εργαλείο
17-01-2010, 23:50
Γαρίδες στη σχάρα βρε παιδιά. Με μπόλικο λεμόνι μετά. Μιαμμμ.

Drumsick
17-01-2010, 23:54
ΣΚΑΣΕ ΠΙΑ.

ikonoklast
17-01-2010, 23:55
Γαρίδες στη σχάρα βρε παιδιά. Με μπόλικο λεμόνι μετά. Μιαμμμ.

:pink::pink::pink::pink::pink::pink::pink::pink::pink::pink:

Drumsick
17-01-2010, 23:56
Αχαχαχαχαχαχα.. Τι σκουλήκι είσαι ρε μαλάκα.

ikonoklast
18-01-2010, 00:02
ΠΑΡΑΚΜΙΑΚΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΓΑΜΑΣ. Μην ακούς τίποτα.

Παρακμιακό Εργαλείο
18-01-2010, 00:02
ΣΚΑΣΕ ΠΙΑ.
:pink::pink::pink::pink::pink::pink::pink:

kontan
18-01-2010, 02:29

θα παρω απο τη σοδειά του αυγουστου 2005. ευχαριστω

lab
19-01-2010, 19:27
Συνταγη για καυτερα μπεργκερς οχι απο την γιαγια αλλα απο δυο μεταλλαδες:P
http://www.vimeo.com/8764732

Drumsick
19-01-2010, 19:32
χαχαχ judas feast λέει.

Drumsick
16-10-2010, 15:12
As requested by porn

Πατζαρόσουπα+mashed potatoes με τσιγαρισμένο κρεμμυδάκι.

http://i43.photobucket.com/albums/e352/Dantalion138/IMG_0381.jpg

Συστατικά:

1 μεγάλο πατζάρι ή δύο μικρότερα
Αλάτι
Χυμός λεμονιού
Κρέμα γάλακτος

Πατάτες
1-2 κρεμμυδια
Λάδι

Εκτέλεση:

Καθαρίζεις τα πατζάρια και τα τρίβεις σε τρίφτη, στη χοντρή σκάλα.
Τοποθετείς σε κατσαρόλα και προσθέτεις τόσο νερό όση σούπα θες να φτιάξεις (γύρω στη μισή κατσαρόλα βγάζουν τα παραπάνω συστατικά).
Προσθέτεις μια κουταλιά της σούπας αλάτι (όχι παραπάνω, μπορείς να βάλεις περισσότερο κι αργότερα) και τον χυμό μισού λεμονιού.
Βάζεις στη φωτιά και βράζεις επί 15-20 λεπτά. Στη συνέχεια σουρώνεις τα πατζάρια και τα πετάς, κρατάς μόνο το ζουμί.
Σε ένα ποτήρι βάζεις γύρω στο μισό κουτάκι (των 250ml) κρέμα γάλακτος και προσθέτεις σιγά σιγά σούπα, ανακατεύοντας διαρκώς. Οταν ομογενοποιηθεί το διάλυμα, προσθέτεις στην κατσαρόλα τόσο ώστε να πετύχεις το παραπάνω χρώμα (σε ορισμένες περιπτώσεις, που τα πατζάρια βγάλουν πολύ έντονου χρώματος ζουμί, ίσως χρειαστεί να πετάξεις λίγο απ'αυτό, γιατί αλλιώς θα θες κάνα μισόλιτρο κρέμα για να πετύχεις το σωστό χρώμα).
Δοκιμάζεις και κρίνεις αν θες περισσότερο αλάτι/λεμόνι. Το αποτέλεσμα πρέπει να είναι ξινόγλυκο. Σε περίπτωση που σου βγεί πολύ ξινή, μπορείς να προσθέσεις ζάχαρη.

Για τις πατάτες τώρα, βράζεις όσες πατάτες θες, τις λιώνεις με μια πρέσσα για πουρέ, προσθέτεις τσιγαρισμένες λωρίδες κρεμμυδιού και ανακατέυεις. Εναλλακτικά συνοδεύεις με σκέτες βραστές χτυπημένες πατάτες.

The Good Son
16-10-2010, 15:19
gia thn soupa mporeis na exeis to idio apotelesma kai an poltopoihseis kana MOUNAKI.

rat_poison
16-10-2010, 16:22
To πατζάρι είναι το πιο επικίνδυνο ζαρζαβατικό.

Tonosalata
16-10-2010, 19:42
ξηγήσου

rat_poison
16-10-2010, 19:58
TODAY'S SPECIAL
THE BEET IS THE MOST INTENSE of vegetables.
The radish, admittedly, is more feverish, but the fire of the radish is a cold fire, the fire of discontent not
of passion. Tomatoes are lusty enough, yet there runs through tomatoes an undercurrent of frivolity.
Beets are deadly serious.
Slavic peoples get their physical characteristics from potatoes, their smoldering inquietude from radishes,
their seriousness from beets.
The beet is the melancholy vegetable, the one most willing to suffer. You can't squeeze blood out of a
turnip . . .
The beet is the murderer returned to the scene of the crime. The beet is what happens when the cherry
finishes with the carrot. The beet is the ancient ancestor of the autumn moon, bearded, buried, all but
fossilized; the dark green sails of the grounded moon-boat stitched with veins of primordial plasma; the
kite string that once connected the moon to the Earth now a muddy whisker drilling desperately for
rubies.
The beet was Rasputin's favorite vegetable. You could see it in his eyes.
In Europe there is grown widely a large beet they call themangel-wurzel. Perhaps it ismangel-wurzel
that we see in Rasputin. Certainly there ismangel-wurzel in the music of Wagner, although it is another
composer whose name begins, B-e-e-t——.
Of course, there are white beets, beets that ooze sugar water instead of blood, but it is the red beet with
which we are concerned; the variety that blushes and swells like a hemorrhoid, a hemorrhoid for which
there is no cure. (Actually, there is one remedy: commission a potter to make you a ceramic asshole—
and when you aren't sitting on it, you can use it as a bowl for borscht.)
An old Ukrainian proverb warns, "A tale that begins with a beet will end with the devil."
That is a risk we have to take.

Snàporaz
16-10-2010, 21:40
... Certainly there ismangel-wurzel in the music of Wagner, although it is another
composer whose name begins, B-e-e-t——.

I lol'd hard.

cancer
17-10-2010, 09:28
krema galaktos se soupa

http://www.thisistrue.com/images/spank1.jpg
+
http://2.bp.blogspot.com/_BCsaeWGNwNI/Stga7kM9ajI/AAAAAAACHd4/7ZXHBi_IFcA/s320/μποτρίνι+έκτορας.jpg

Harbinger of Death
17-10-2010, 14:19
As requested by porn

Πατζαρόσουπα+mashed potatoes με τσιγαρισμένο κρεμμυδάκι.

http://i43.photobucket.com/albums/e352/Dantalion138/IMG_0381.jpg

!!

Έχω φάει απ' αυτό στη Στοκχόλμη, σε Πολωνικό "παραδοσιακό" καφέ/εστιατόριο, με όνομα νοσταλγικό της δόξας της Πολωνίας, ακούγοντας Νταλάρα. (!)

morphine
17-10-2010, 14:47
Σε ένα ποτήρι βάζεις γύρω στο μισό κουτάκι (των 250ml) κρέμα γάλακτος και προσθέτεις σιγά σιγά σούπα, ανακατεύοντας διαρκώς. Οταν ομογενοποιηθεί το διάλυμα, προσθέτεις στην κατσαρόλα τόσο ώστε να πετύχεις το παραπάνω χρώμα (σε ορισμένες περιπτώσεις, που τα πατζάρια βγάλουν πολύ έντονου χρώματος ζουμί, ίσως χρειαστεί να πετάξεις λίγο απ'αυτό, γιατί αλλιώς θα θες κάνα μισόλιτρο κρέμα για να πετύχεις το σωστό χρώμα).

να ρωτήσω κάτι γιατί δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα καλά
Βάζεις σούπα στο ποτήρι με την κρέμα γάλακτος, και μετά το μίγμα σούπα-κρέμα γάλακτος το ρίχνεις μέσα στη σούπα; .
Γιατί να μη ρίξεις κατευθείαν κρέμα γάλακτος στην κατσαρόλα;
Επίσης είναι τόσο σπουδαίο το χρώμα; Για τη γεύση/υφή δεν τη βάζεις την κρέμα;

Τέλος, απ' ότι καταλαβαίνω απ'τη φωτο, σούπα και πουρέ τα τρως από ξεχωριστά πιάτα. Γίνεται μπούρδα αν βάλεις τις πατάτες μέσα στη σούπα;

Για πε

~ladykiller~
17-10-2010, 14:56
για να μη κόψει η κρέμα προφανώς δεν την προσθέτει αμέσως στη σούπα.
παρόμοια με το αυγολέμονο κλπ

Drumsick
17-10-2010, 15:08
Οτι είπε η λέντη, για να μην κόψει η κρέμα.
Το χρώμα είναι μια οπτική ένδειξη της γεύσης (πως τα λέω). Αν την κάνεις πολύ άσπρη, θα ναι πιο κρεμώδης, αν την αφήσεις πιο μπορντώ, πιο πατζαρώδης. Γενικότερα όπως τη βρίσκει κανείς, είναι υποκειμενικό το ζήτημα.
Όσο για τον πουρέ, αν τον βάλεις μες τη σούπα, γίνεται ένα νιανια πράμα, αφού λιώνει και διαχέεται σε όλο το πιάτο. Μπλιάχ φάση.

Μια άλλη παραλλαγή που ξέχασα να αναφέρω, είναι με βραστές πατάτες πασπαλισμένες με κυβάκια τσιγαρισμένου λίπους. Αυτά γίνονται κριτσανιστά και βγάζουν μια μπεικονίλα και κολλάει πολύ στη γεύση. Επίσης υπάρχει κι άλλη συνταγή για τη σούπα, που αφήνεις μέσα πατζάρια και φύλλα, αλλά δε μ'αρέσει εκείνη.

Tonosalata
17-10-2010, 15:12
μόρφιν μη βαριέσαι.

~ladykiller~
17-10-2010, 15:14
θα το φτιάξω μεσ' στη βδομάδα λογικά αλλά σκέφτομαι να του χώσω κάνα μυρωδικό και λίγο κρασάκι για να σβήσω τα κρεμμύδια, γιατί μου φαίνεται λίγο "άδειο" με αλατοπίπερο μόνο.

Drumsick
17-10-2010, 15:17
Έχει έντονη και ιδιαίτερη γεύση η σούπα, γιαυτό προτιμάται να είναι σχετικά ουδέτερες οι πατάτες, αλλά οκ, δε νομίζω πως κάνα μυρωδικό και κρασί θα στο χαλάσουν.

Drumsick
17-10-2010, 17:16
Για του λόγου το αληθές

Κάνει και ψυχεδελικά σχεδιάκια όταν την ταρακουνάς απαλά με το κουτάλι!

http://i43.photobucket.com/albums/e352/Dantalion138/IMG_0390s.jpg

Roswell47
17-10-2010, 17:46
μπορεί να είναι πεντανόστιμη,δεν ξέρω, αλλά με τρομάζει το χρώμα της..

rat_poison
17-10-2010, 17:54
+1
Μοιάζει με σούπα λιωμένης Big Bubble σε διάλυμα mucothiol.

morphine
17-10-2010, 20:29
μόρφιν μη βαριέσαι.

δε βαριέμαι, ίσα ίσα που μ'αρέσουν οι πιο 'δύσκολες' συνταγές. Ενημερωτικά ρωτάω για να μαθαίνω. Δεν έχω μαγειρέψει σχεδόν καθόλου με κρέμα γάλακτος και δεν ξέρω. Μ'αρέσουν πολύ τα παντζάρια και τώρα που θα χειμωνιάσει θέλω ν'αρχίσω να φτιάχνω τέτοιες σούπες και ειδικά το δώρο της φύσης στον άνθρωπο ΜΠΟΡΣ.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/38/Russian_borscht_with_beef_and_sour_cream.jpg
Μην το φοβάστε αυτό το χρώμα, είναι το χρώμα της ηδονής

Ντραμσικ στην πολωνία χρησιμοποιούν σμετάνα, ή κάτι αντίστοιχο; Κι αν ναι, μαγειρεύεται η παντζαρόσουπα έτσι ή θέλει μόνο κρέμα γάλακτος; Θέμα γούστου είναι θα μου πεις αλλά ρωτάω μήπως ξέρεις κάτι παραπάνω

Drumsick
17-10-2010, 20:55
Βασικά smietana στα πολωνέζικα ΕΙΝΑΙ η κρέμα γάλακτος, οπότε ναι, εκεί χρησιμοποιούν αυτό.
Επίσης Borscht είναι μια ευρύτερη οικογένεια σουπών (που έχουν σα βάση το ξινό ζουμί που προκύπτει απο τη ζύμωση αλευριού ολικής αλέσεως σε νερό - εδώ το'χω αντικαταστήσει με λεμόνι για να μη σας μπλέξω, αν και πωλείται και έτοιμο σε μαγαζιά με πολωνικά και ρώσικα προιόντα), στην οποία ανήκει κι αυτή εδώ που συζητάμε.

morphine
17-10-2010, 21:13
α, ε καλά, στη ρωσία μπορς λένε τη λαχανόσουπα με παντζάρι (η λαχανόσουπα χωρίς παντζάρι έχει άλλο όνομα, δε θυμάμαι τώρα) και σε αυτήν συγκεκριμένα αναφερόμουν.
Για σμετάνα ρώτησα γιατί ναι μεν είναι πάνω κάτω το ίδιο πράμα, απλά έχω την εντύπωση ότι είναι πιο ξινή από τη δική μας κρέμα γάλακτος, δηλαδή πιο κοντά στο γιαούρτι σε γεύση παρά στην κρέμα

Comte de Saint-Germain
17-10-2010, 21:16
Υπάρχει στο εξωτερικό ένα πράγμα που μοιάζει με κρέμα γάλακτος, το δίνουν (κυρίως απ'ότι έχω δει) σε μπουκαλάκια σαν αυτά των επιδορπίων γιαουρτιού αλλά μεγαλύτερα, και πρόκειται για κάτι σαν κρέμα γάλακτος όντως μόνο που έχει και καλλιέργειες βακτηρίων μέσα με αποτέλεσμα αν το ανοίξεις και το αφήσεις για λίγη ώρα αυτά να αναπτυχθούν και να δίνουν μια χαρακτηριστική ξινή γεύση (δεν γνωρίζω αν πρόκειται για λακτοβάκυλλο, αλλά το θεωρώ αρκετά πιθανό). Αυτό χρησιμοποιείτε ευρέως και στην παρασκευή τυριών. Παίζει να εννοείτε κάτι τέτοιο.

έντιτ: στα αγγλικά λέγεται "mesophilic starter culture" και μάλλον τελικά δεν έχει λακτοβάκυλλο αλλά λακτόκοκκο.

rat_poison
17-10-2010, 21:19
BORSCHT is an acronym for:
Battery feed
Overvoltage protection
Ringing
Supervision
Codec
Hybrid
Testing

The electronic functions collectively known as BORSCHT are used in Plain Old Telephone Service (POTS) telephony signaling, line supervision and telephone terminal operation. BORSCHT circuitry is typically located on a telecommunications network line card and is increasingly integrated into a chipset by several semiconductor companies for low-cost implementation of a standard POTS telephone interface for non-traditional telephony networks such as cable television networks, fiber optic, VoIP and wireless local loop.

ΣΤΗΝ ΚΟΥΖΙΝΑ ΣΑΣ με το BORSCHT!!!

/troll-mode-on

enitharmon
18-10-2010, 13:48
Βασικά smietana στα πολωνέζικα ΕΙΝΑΙ η κρέμα γάλακτος, οπότε ναι, εκεί χρησιμοποιούν αυτό.
δεν ειναι http://en.wikipedia.org/wiki/Smetana_%28dairy_product%29

δε στη λεω, απλα τα χαμε ψαξει αρκετα αυτα για υλικα τσηζκεηκ

Pinatero
18-10-2010, 14:51
+1
Μοιάζει με σούπα λιωμένης Big Bubble σε διάλυμα mucothiol.

μικοθιόλ, παιδικά τραυματα, το πιο σιχαμα γευση φαρμακο. φτιαχνεται σε καζανια της κολασεως απο gay διαβόλια, με καρω ροζε ποδιές, λιπ γκλοζ, ρουζ και σερπαντινες στα κερατα ενω το γκλιτερ τους ΤΥΦΛΩΝΕΙ

Kuolema
18-10-2010, 14:55
http://www.healthchemist.co.nz/mm5/graphics/00000001/large_2_435821.jpg

:dcontent:

Phantom Duck
18-10-2010, 15:22
το ντιμετάπ ευθύνεται για τη στροφή της νεολαίας στους εθισμούς.

Shadowking
18-10-2010, 15:26
με πονστανάκι σιρόπι γινόμουν στο νιάτα μου.

morphine
18-10-2010, 16:13

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/81/Blini_with_sour_cream_and_red_caviar.jpg/402px-Blini_with_sour_cream_and_red_caviar.jpg
πω :dcontent:

Drumsick
18-10-2010, 16:15

E τεσπά, στα μέρη μου όταν λένε śmietana, εννοούν συνήθως śmietanka (http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Amietanka), που'ναι η γλυκιά κλασσική κρέμα γάλακτος.

Drumsick
23-09-2011, 12:57
Γι'αυτούς που τη ζήτησαν

http://i43.photobucket.com/albums/e352/Dantalion138/IMG_7598fs.jpg

Υλικά

1,5 κούπα αλεύρι για όλες τις χρήσεις
1 κούπα κακάο (προτιμώ το Vanhouten)
Μισό κουταλάκι baking powder
Μισό κουταλάκι baking soda
Μισό κουταλάκι αλάτι

1,5 κούπα βούτυρο (ή μαργαρίνη) λιωμένο
1,5 κούπα ζάχαρη

4 αυγά
1/4 της κούπας καφέ έτοιμο (γαλλικό ή εσπρέσσο)
Σχεδόν μια κουβερτούρα ψιλοκομμένη
1 βανίλια
2-3 κουταλιές κονιάκ

1 μεγάλη (200g) σοκολάτα γάλακτος lidl με φουντούκια ψιλοκομμένη
1 φακελάκι σταγόνες καραμέλας
Προαιρετικά κι άλλους ξηρούς κάρπους ή κομμένη σοκολάτα

Εκτέλεση

Στρώνεις ένα μεγάλο ταψί με λαδόχαρτο
Βάζεις σε ένα μπωλ τα πρώτα 5 υλικά και ανακατεύεις με ένα κουτάλι.
Σ'ένα κατσαρολάκι βάζεις την κομμένη κουβερτούρα, τον καφέ και το κονιάκ και ζεσταίνεις ανακατεύοντας μέχρι να λιώσει η σοκολάτα.

Σε ένα δεύτερο μπωλ χτυπάς το βούτυρο μαζί με τη ζάχαρη μέχρι να ομογενοποιηθεί το μίγμα και να λιώσει η ζάχαρη. Προσθέτεις τα αυγά, τον καφέ με τη κουβερτούρα και τη βανίλια και συνεχίζεις να χτυπάς μέχρι να ανακατευτούν. Προσθέτεις το περιεχόμενο του πρώτου μπωλ και χτυπάς επί κάνα 5λεπτο. Τέλος, πετάς μέσα την κομμένη σοκολάτα και τις σταγόνες καραμέλας και ανακατεύεις με ένα κουτάλι να πάνε παντού.

Αδειάζεις το μίγμα στο ταψί και ψήνεις (σε προθερμασμένο φούρνο) στους 160 βαθμούς επί 30 λεπτά πάνω κάτω (20-40 λεπτά, αναλόγως πόσο ύψος καταλαμβάνει το μίγμα μες το ταψί. Εγώ τσεκάρω με ένα ξυλάκι για σουβλάκια και το βγάζω πριν ξεραθεί τελείως).

HAVOC
23-09-2011, 13:38
Merci, με έβαλες σε κέφια!

MeLinDa
23-09-2011, 15:53
To παιξε λιγο δυσκολη αλλα στο τελος το ψησαμε το γκομενακι.χαι φαιβ.
εντιτ.δοκιμασε το με ζαχαρη μαυρη ακατεργαστη.αυτη που ναι σαν πηλος.

Xtikio
23-09-2011, 19:56
geia sou thulike goodson

The Donnn
24-09-2011, 16:18
Συνταγή για ΜΕΤΑΛ φτερούγες

Καθαρίζουμε και κόβουμε καμιά 20αριά φτερούγες. Πέρνουμε ένα φλυντζάλι αλεύρι, ρίχνουμε μέσα αλατοπίπερο, πάπρικα, καγιέν, σκόρδο και 2 κουταλιές ζάχαρη. Βουτάμε μέσα τις φτερούγες και τις ρίχνουμε μέσα σε ένα σακούλι μαζί με το υπόλοιπο μίγμα, το κουνάμε καλά σαν πούστηδες να πιάσει παντού και τις βάζουμε στο ψυγείο για 20 λεπτά.

Φούρνος στους 200 βαθμούς. Βάζουμε ασημόχαρτο σε ένα ταψί, και ρίχνουμε πάνω ελαιόλαδο. Απλώνουμε πάνω τις φτερούγες και τις περιχύνουμε και αυτές με ελαιόλαδο. Τις ψήνουμε για περίπου 45 λεπτά, γυρίζοντας τις μια φορά στο εικοσάλεπτο. Θα κολλήσουν λίγο αλλά δεν γαμιέται, είναι ΜΕΤΑΛ.

Για τις διάφορες σάλτσες:

1: Καυτή
Σε ένα κατσαρολάκι βάζουμε ένα κομμάτι βούτηρο, μισό μπουκάλι pepper sauce, ό,τιδήποτε άλλο μπαχαρικό πχ καγιεν ή τσίλι για να δώσουμε έξτρα φωτιά και ατσάλι, και το σίκρετ συστατικό: άσπρο βαλσάμικο.

2: BBQ
Το ίδιο με από πάνω, αλλά αντί για βαλσάμικο βάζουμε worcestershire sauce.

3: Honey mustard
Ίσα μέρη μέλι και μουστάρδα (περίπου μισό φλυντζάνι συνολικά), και λίγη μαγιονέζα για να γίνει πιό creamy. Αραιώνουμε με λίγο ελαιόλαδο και προσθέτουμε σκόρδο και πολύ ψιλοκομένο φρέσκο κρεμμυδάκι.

Όταν τελειώσουν οι φτερούγες, τις βάζουμε σε ένα μπόλ, περιχύνουμε με τη σάλτσα, κλείνουμε το μπολ με ένα πιάτο και τα κουνάμε όλα μαζί πάλι σαν πούστηδες. Αναποδογυρίζουμε το μπολ και έχουμε ένα πιάτο γεμάτο ΜΕΤΑΛ φτερούγες.

namiroth
24-09-2011, 19:10
tis trwme san pousthdes epeidh peiname san pousthdes na fantastw..

Amnesiac.
19-12-2011, 20:53
Αρακάς με μανιτάρια (και κάτι άλλα)

Βαθμός δυσκολίας : 8

Συνταγή : Γυρνάς σπίτι. Έχεις αγοράσει ήδη το μπουκάλι κρασί σου. Το ανοίγεις. Βάζεις ένα ποτήρι. Στο στερεοφωνικό παίζει το καινούριο Tom Waits. Όσο απολαμβάνεις το κρασί και τον Tom Waits, κάνεις το πρόγραμμα σου για το σημερινό γεύμα. Έχεις αποφασίσει να φτιάξεις αρακά. Αλλά όχι ένα κοινό αρακά, σήμερα είναι η Μεγάλη Μέρα, σήμερα η Ιστορία της Μαγειρικής θα γυρίσει σελίδα, σήμερα οι Μεγάλοι Σεφς της εποχής θα αφήσουν προς στιγμήν τις κουτάλες και τα μαχαίρια και τα σκεύη τους, θα βγάλουν τις ποδιές, θα αισθανθούν τον άνεμο της αλλαγής, θα γυρίσουν και θα στρέψουν το βλέμμα τους προς την ταπεινή Ελλαδίτσα, την Ελλαδίτσα της οικονομικής κρίσης, της φτώχιας, της μιζέριας, της παρακμής, πλην όμως του μέρους στο οποίο γεννήθηκε η Μαγειρική Τέχνη (αυθαίρετο συμπέρασμα που δε βασίζεται σε ιστορικά στοιχεία, αλλά τι διάολο, όλα εδώ γεννήθηκαν). Σήμερα είναι η Ημέρα.

Παίρνεις τον αρακά. Δε κάνεις τίποτα με τον αρακά. Τον κοιτάς και τον ακουμπάς λίγο παραδίπλα. Αφού το κάνεις αυτό, παίρνεις τα μανιτάρια, τα σκουπίζεις με βρεγμένη χαρτοπετσέτα γιατί δε κάνει να τα πλύνεις κανονικά επειδή ρουφάνε πολύ νερό και γίνονται νιανιά ή κάτι τέτοιο, τα καθαρίζεις και τα κόβεις σε μέτρια κομμάτια. Τα ακουμπάς και αυτά παραδίπλα και πιάνεις τα κρεμμύδια, τα οποία κόβεις σχολαστικά σε όχι πολύ μικρά κομμάτια, χωρίς να ξέρεις το λόγο, απλά ακολουθείς τη Φωνή Μέσα Σου. Όλα αυτά τα παίρνεις και τα τσιγαρίζεις σε ελαιόλαδο από τα Ιερά Χώματα, ώστε να πάρουν λίγη από τη μαγεία της μεσσηνιακής γης. Προς το τέλος τα σβήνεις με λευκό κρασί, όχι πολύ γιατί θα ξινίσουν, με μέτρο γενικά. Μετά από κάνα 5λεπτο πετάς μέσα τον αρακά και ανακατεύεις καλά. Ο αρακάς είναι παγωμένος και έχει σχηματίσει μεγάλα κομμάτια από πολλούς αρακάδες και παρόλο που ξέρεις πώς όταν ζεσταθεί λίγο τα κομμάτια αυτά θα διαλυθούν, παίρνεις την ξύλινη κουτάλα και αρχίζεις να τον βαράς με δύναμη, με μίσος, μέχρι τα μεγάλα κομμάτια να γίνουν μικρά, μέχρι και ο τελευταίος αρακάς να καταλάβει ότι σήμερα ΕΣΥ αποφασίζεις, ΕΣΥ είσαι το αφεντικό, σήμερα είναι η μέρα σου και όλα θα γίνουν όπως τα θες εσύ.

Αφού γίνει αυτό ξεχνάς τι πρέπει να κάνεις μετά, επιστρέφεις στη συνταγή που έχεις για μπούσουλα, διαβάζεις "βάζετε όσο νερό χρειάζεται και το αφήνετε να βράσει για 5-10 λεπτά". Αφού αναρωτηθείς "και πόσο νερό χρειάζεται ΜΩΡΗ ΠΟΥΤΑΝΑ;" αφήνεις τη Φωνή της Λογικής να σε καθοδηγήσει, βάζεις τη (ν)τομάτα, προσθέτεις 3-4 ποτήρια νερό και αφήνεις όλα αυτά που έχεις πετάξει μέσα στην κατσαρόλα να βράσουν για 7,5 λεπτά (για να είσαι σίγουρος). Για να μη χάνεις χρόνο, μέχρι να περάσουν τα 7,5 λεπτά αρχίζεις να καθαρίζεις και να κόβεις τις πατάτες.

Μόλις περάσουν τα 7,5 λεπτά, παίρνεις τις πατάτες και τις πετάς μέσα στην κατσαρόλα. Εκείνη τη στιγμή θυμάσαι ότι τη στιγμή που έβαλες το νερό αναρωτήθηκες μήπως έριξες πολύ, γιατί σου έκανε εντύπωση το πόσο αραιά φαίνονται τα πάντα. Και γιατί έχει χαθεί ο αρακάς; Επιστρέφεις στη συνταγή-μπούσουλα, την ξαναδιαβάζεις και συνειδητοποιείς ότι ακολουθείς συνταγή για ένα κιλό αρακά, ενώ εσύ έχεις 450 γραμμάρια. Άρα έχεις βάλει τα πάντα πλην του αρακά σε διπλές ποσότητες.

Δεν πανικοβάλλεσαι, αφήνεις τον αρακά και τα υπόλοιπα να βράσουν, βγαίνεις έξω για τσιγάρο και σκέφτεσαι τις επόμενες κινήσεις σου. Η λύση είναι απλή : Κι άλλες πατάτες. Επιστρέφεις μέσα, καθαρίζεις κι άλλες πατάτες, τις κόβεις και τις πετάς στην κατσαρόλα. Και πάλι ο αρακάς απλά αχνοφαίνεται κάπου στο βάθος, το νερό είναι πολύ, οι πατάτες βοήθησαν αλλά δεν έλυσαν το πρόβλημα.

Ανοίγεις το ψυγείο να δεις τι άλλο υπάρχει. Απορρίπτεις σαλάμια αέρος, κρητικές γραβιέρες, καλαμαράκια και τσουρεκάκια κανέλλας και καταλήγεις στο καλαμπόκι. Ναι, αυτό είναι. Το καλαμπόκι είναι η λύση. Ανοίγεις το καλαμπόκι, πετάς το μισό πακέτο μέσα στην κατσαρόλα, ανακατέβεις και περιμένεις. Τα πράγματα φαίνονται κάπως καλύτερα.

Πας να αλλάξεις δίσκο στο στερεοφωνικό, το μπουκάλι κρασί έχει ήδη τελειώσει και σκέφτεσαι τι άλλο να πιεις και τότε θυμάσαι ότι έχεις ξεχάσει να βάλεις αλάτι και πιπέρι. Τρέχεις απεγνωσμένα προς την κουζίνα, τρίβεις μαύρο πιπέρι και ροζ αλάτι καραϊβικής, ανακατεύεις καλά και αφήνεις το φαγητό να βράσει κι άλλο.

Κάθε 3 λεπτά ανοίγεις την κατσαρόλα για να δεις πώς πάει, πιέζεις τις πατάτες με την ξύλινη κουτάλα για να δεις αν έβρασαν, βλέπεις ότι έχει ακόμα, οπότε σκέφτεσαι να πας να ξαπλώσεις για κάνα 5λεπτάκι. Με το που ξαπλώνεις σε παίρνει ο ύπνος, δε βλέπεις όνειρο, αλλά ξυπνάς εντελώς ξαφνικά και θυμάσαι ότι έχεις αφήσει φαγητό στη φωτιά. Πετάγεσαι απότομα, τόσο απότομα που σε πιάνει ζαλάδα, τρέχεις προς την κουζίνα και ξανανοίγεις την κατσαρόλα. Περίμενες να δεις πεθαμένους από εγκαύματα αρακάδες και πατάτες και μανιτάρια και κρεμμύδια, ήσουν σίγουρος ότι στις κοινότητες των καλαμποκιών η 19η Δεκεμβρίου θα μνημονεύεται σαν το Ολοκαύτωμα, αλλά παρόλ'αυτά, ανοίγοντας την κατσαρόλα παρατηρείς όλα τα ζαρζαβατικά ζωντανά, υγιή, χαρούμενα, λουσμένα σε μια πηχτή σάλτσα (ν)τομάτας. Ξεφυσάς με ανακούφιση, κλείνεις τα μάτια του φούρνου και περιμένεις να κρυώσει λίγο το φαγητό.

Και δοκιμάζεις. Και τότε όλα βγάζουν νόημα. Όλα έγιναν όπως έγιναν επειδή αυτό ήταν γραφτό, αυτό ήταν το θέλημα του Θεού, ο Καλύτερος Αρακάς που Εμφανίστηκε στη Γη δε θα μπορούσε να είναι προϊόν μιας τυπικής κουζίνας, ενός τυπικού μάγειρα, μιας τυπικής συνταγής, ο Καλύτερος Αρακάς που Εμφανίστηκε στη Γη έπρεπε να έχει τη Σφραγίδα του Θεού, να ψέλνει το όνομα Του, να αποδεικνύει την ύπαρξη Του, να δείχνει στον κόσμο ότι ακόμα υπάρχει ελπίδα, ο Θεός είναι εδώ και μας παρατηρεί, έχει το πλάνο Του για εμάς, σε αυτή τη σκοτεινή εποχή δεν είμαστε μόνοι.

Βάζεις κανονική μερίδα στο πιάτο, προσθέτεις κατίκι πιο δίπλα, ψήνεις 2 φέτες ψωμί, ανάβεις κεριά και χριστουγεννιάτικα φωτάκια, κάθεσαι στο τραπέζι και ετοιμάζεσαι να φας. Και τρως. Και κάθε μπουκιά είναι ένα βήμα προς το θείο, ο χρόνος σταματά, τα πάντα παγώνουν γύρω σου, οι ουρανοί ανοίγουν και δεκάδες Χερουβείμ ξεχύνονται και αρχίζουν να τραγουδούν αιθέριες μελωδίες, να υμνούν το όνομα Του, να μοιράζουν απλόχερα το μήνυμα της Ελπίδας στην Ανθρωπότητα. Η μάχη δεν έχει χαθεί, ο Θεός είναι εδώ, το καλό θα επικρατήσει.

Και ξέρεις ότι εσύ είσαι ο Εκλεκτός, αυτός που επιλέχτηκε από το Θεό για να δοκιμάσει τον Καλύτερο Αρακά που Εμφανίστηκε στη Γη, αυτός που θα γράψει στη Lifo Σε Είδα και θα εννοεί κάτι Ανώτερο, κάτι Μοναδικό, κάτι Ανεπανάληπτο.

Ας είναι αυτή η ημέρα μια μέρα χαράς, μια μέρα ελπίδας, μια μέρα αγάπης, ας αφήσουμε πίσω το μίσος και τη διχόνοια, ας αφήσουμε πίσω το Εγώ για χάρη του Εμείς.

Ο Καλύτερος Αρακάς που Εμφανίστηκε στη Γη είναι αυτός

http://i44.tinypic.com/hrj2h5.jpg

Αύριο για κάνα κοντοσούβλι με κόβω.

nothingman
19-12-2011, 21:41
ilJto4VBjRc
τέτοια φάση.

MarMeg
19-12-2011, 21:44
+1 :pink: ston Amnesiac.

ikonoklast
19-12-2011, 22:01
Νεξτ ταιμ κάνε τα ίδια χωρίς καλαμπόκι, βάλε άνηθο και μπουκιές μοσχάρι κατσαρόλας.

Amnesiac.
19-12-2011, 22:05
Νεξτ ταιμ κάνε τα ίδια χωρίς καλαμπόκι, βάλε άνηθο και μπουκιές μοσχάρι κατσαρόλας.

Ρε δεν έχεις ιδέα πόσο πολύ ταίριαζε το καλαμπόκι. Ας είναι αυτό το δώρο μου στην ανθρωπότητα, όταν πεθάνω ας με θυμάστε γι'αυτό.

Άνηθο νόμιζα ότι είχα αλλά τελικά δεν είχα. Τυχαίο;

ikonoklast
19-12-2011, 22:09
Τότε βάλε και καλαμπόκι και πες μας τι έγινε! (απλά υπολόγιζε να βάλεις τα μανιτάρια προς το τέλος και ότι το μοσχάρι θέλει ένα μιαμισάωρο-δίωρο για να μαλακώσει)

Amnesiac.
19-12-2011, 22:16
Τότε βάλε και καλαμπόκι και πες μας τι έγινε! (απλά υπολόγιζε να βάλεις τα μανιτάρια προς το τέλος και ότι το μοσχάρι θέλει ένα μιαμισάωρο-δίωρο για να μαλακώσει)

Χμ αυτό με τα μανιτάρια ισχύει μάλλον, στο τέλος ξέχασα ότι είχα βάλει, αν και η ΞΕΣΚΙΣΤΡΩ στις Συνταγές της Παρέας έλεγε ότι τα βάζουμε στην αρχή.

Το επόμενο project μου είναι steak & guinness pie, πλέον αισθάνομαι Έτοιμος.

attila
20-12-2011, 00:56
το καλαμποκι ειναι για τις κοτες.

electra
20-12-2011, 01:14
Αρακάς με μανιτάρια (και κάτι άλλα)

Αφού γίνει αυτό ξεχνάς τι πρέπει να κάνεις μετά, επιστρέφεις στη συνταγή που έχεις για μπούσουλα, διαβάζεις "βάζετε όσο νερό χρειάζεται και το αφήνετε να βράσει για 5-10 λεπτά". Αφού αναρωτηθείς "και πόσο νερό χρειάζεται

:touched::touched:

να βράσουν για 7,5 λεπτά (για να είσαι σίγουρος).
αυτο το κανω και εγω :touched:

αφου εισαι και εσυ νοομπιε τι συνταγες της παρεας μας λες; πανε στο γιουτουμπ η γουεμπ τι βι να βλεπεις και να κανεις
εκει δεν εχει με το ματι, να ροδισει, μια πρεζα, μεχρι να πιει αλλα να περισσεψει και λιγο και αλλα τετοια διφορρουμενα
σε αυτο το σημειο ας κραξω λιγο τους 30φευγα που δεν εχουν βρασει ουτε αυγο ή αβγο ποτε δεν εμαθα στη ζωη τους και το λενε με καμαρι κιολας και να πω ποσο μηδεν αισθανομαι π ειδα τρειλερ μαστερσεφ τζουνιορ (επαθα πατατρακ εννοειται) και εγω τωρα μπουσουλαω στα της μαγειρικης

Amnesiac.
21-12-2011, 13:48
Μπιτς το μισό ηάρ έχει δοκιμάσει Αριστουργήματα που έχω φτιάξει με τα χεράκια μου, τι νοομπιε λες.

Μάλλον το σημείο που ξεχνάω το αλάτι σε μπέρδεψε.

supermachoman
21-12-2011, 17:58
requests κάνουμε εδώ?

κάποιος να πει για dressing σε σαλάτα ceasars, έψαξα στο google αλλα άλλοι βάζουν αντσούγια, άλλοι αυγό, γενικά μπερδεμένα πράματα, κι εγώ εμπιστεύομαι μόνο το ER μου

lab
21-12-2011, 18:12
Σου εχω το απολυτο ντρεσσινγκ για σιζαρς αλλα αρκετα υλικα τα βαζω με το ματι:

100g Παρμεζανα τριμενη
Λαδι αρκετο
Ξυδι μπαλσαμικο μαλλον 2 κουταλιες της σουπας
μια κουταλια της σουπας μουσταρδα
μια κουταλια της σουπας μαγιονεζα
μισο λεμονι στιμενο
1-2 σκελιδες σκορδο (το αποφασιζεις εσυ)
αλατι-πιπερι

Χτυπας στο μπλεντερ πρωτα μονο την παρμεζανα με το σκορδο για να γινουν ενα μιγμα τα δυο τους και μετα πετας ολα τα υπολοιπα και χτυπας με παθος.
Δοκιμαζεις αν σου φαινεται λιγο ξυνη προσθετεις ελαιολαδο.
edit:Προταση: Μην χτυπησεις ολη την παρμεζανα στο μιγμα. Κρατα λιγη για να την ριξεις απο πανω απο την σαλατα.

MeLinDa
21-12-2011, 21:13
supermachoman βαλε αντζουγια μαν.χανεται η ψαριλα τελειως και κανει τελεια τη σως.επισης λαμπ τι μπαλσαμικορεξεφτιλαστησιζαρζ.
http://www.youtube.com/watch?v=sQRGEWgmTPQ
η καλυτερη σιζαρζ που παιζει στην πιατσα.

electra
22-12-2011, 01:00
Μπιτς το μισό ηάρ έχει δοκιμάσει Αριστουργήματα που έχω φτιάξει με τα χεράκια μου, τι νοομπιε λες.

Σε αυτο το φορουμ με λενε electra οποτε τα μπιτς και τα συναφη να τα λες εκει που αρμοζουν.

Phantom Duck
22-12-2011, 01:02
http://alltheragefaces.com/img/faces/large/misc-got-a-badass-over-here-l.png

00i00
22-12-2011, 01:21

Σε αυτο το φορουμ με λενε electra οποτε τα μπιτς και τα συναφη να τα λες εκει που αρμοζουν.

πεστα ρε πιπιτσα μου...με τον καθε σεξιστη εδω μεσα...

Harbinger of Death
22-12-2011, 02:28
http://i.imgur.com/1WMBp.jpg

μινμιν κι ελέκτρα, ποδιές και στις κουζίνες σας.

atom_smasher
24-12-2011, 19:01
Απολαυσα ποστ αμνιζιακ. Παω να προετοιμασω μανιταρια για το γευμα μετα.

pixies
28-12-2011, 16:46
Κατά τ'άλλα συνταγές γενικά, συνταγές requests και συζήτηση.πειτε μια για χοιρινη τηγανια αν τοχετε

ikonoklast
28-12-2011, 17:27
E, τι να χουμε, απλά δε βάζεις κατεψυγμένο κρέας γιατί σκληραίνει (στα μεγάλα κέφια μαρινάρεις με λάδι και κρασί) και αν έχεις χρησιμοποίησε βαθύ τηγάνι τύπου τεπανιάκι με καπάκι (αλλιώς κατσαρόλα). Απο κρέας βάλε πανσέτα ή μπορείς να βάλεις και μπούτι που θα το κόψεις σε μπουκιές σα τας κεμπαπ, ή απλά ζήτα από τον κρεοπώλη να σου δώσει τηγανιά.

Τσιγαρίζεις κρεμμύδι μαζί με πιπεριές (βάλε ό,τι χρώμα βρεις), προαιρετικά βάλε μανιτάρι, μελιτζάνα ή και κολοκύθι κατά βούληση

Αφαίρεσε τα και στο λάδι σόταρε το κρέας να ΡΟΔΙΣΕΙ καλά, ρίξε ξανά τα λαχανικά και όταν ανάψει σβήσε το και σκέπασε το με λευκό κρασί (εναλλακτικά μπύρα, ρωμέικο κρητικό κρασί, ένα μέρος κόκκινο - ένα μέρος κονιακ ή οτιδήποτε)

Αλάτι, μπόλικο μαύρο πιπέρι (προαιρετικά κάρυ) κλείνεις το καπάκι, χαμηλώνεις φωτιά και τα αφήνεις να πιούνε τα υγρά για κανα μισάωρο - τρία τέταρτα. Στο τέλος για γούστο αν σου αρέσει βάλε λίγο δεντρολίβανο. Αυτά. Και μαλακίες να κάνεις αν δε τα κάψεις βγαίνει πάντα καλό.

Pinatero
29-12-2011, 13:49
επισης αμα βαζετε και κρεμμυδακι με την τηγανια, σοταρετε πρωτα το κρεμμυδι για να καραμελωσει το λαδι, μην το καψετε ομως κι εκει που αρχιζει και τσιγαριζεται το κρεμμυδι, ριχνεις και την τηγανια και μετα αναλογως πατε το ποιημα..
επισης δεν βαζουμε πολυ αλατι γιατι θα σκληρυνει το κρεας, και λεμονακι λιγο προς το τελος για τον ιδιο λογο. εναλλακτικη για να μην βγει ξενερωτο λιγη soy sauce ειναι αρκετη για να του δωσει αλμύρα αλλα και γευση

Pinatero
12-01-2012, 13:40
συνταγή: ΓΙΟΥΒΕΤΣΙ -4- ΜΕ ΚΙΜΑ

μια συνταγη για την οποια μοναχοι στα μοναστηρια της Αβυσσαλώμ μιλαν μονο οταν εχει πανσεληνο κι αγωνα τσαμπιονς λιγκ ταυτοχρονα.

ΥΛΙΚΑ για 2-3 ατομα ή 2 φαγανους ή και για να φανε οι 2 λιτοδιαιτοι και την επομενη μερα οπου ΝΑΙ καλα καταλαβατε ειναι απο εκεινα τα φαγητα που γαμαν αν τα βαλεις ψυγειο, ας τα ονομασουμε "next day refrigarator epic wins"

- 250/350 gr κιμας (μοσχαρισιος γιουβέτσι ειπαμε ντε)
- κρεμμυδι
- σκορδο
- φυλλο δαφνης (συκης για τον καντιρου)
- 2καροτα
- 1-2πιπεριες φλωρινης
- 2ντοματες
- τοπατοχυμος ή και πελτές
- κριθαρακι
- κεφαλλοτύρι
- 200-243 gr φετα (προαιρετικο)
- αλατια πιπερια κοκκινα μαυρα λάδια χριστοπαναγιες

λοιπον πρωτα
<< σωταρουμε σε λαδι το ψιλοκομμενο κρεμμυδι, μια σκελις 37 σκορδο, 2 καροτα ψιλοκομμενα (σε μικρες λωριδουλες) και την/τις ψιλοκομμενες πιπεριες φλωρινης (θα γλιτωνα χρονο αν ελεγα εξαρχης ψιλοκοβουμε ολα αυτα) >.

<< σε αλλη κατσαρολα με λιγο λαδι σωταρουμε τον κιμα, τον οποιο διαμελιζουμε συνεχως με γρηγορες κοφτες κινησεις (κατι σαν τις ντριμπλες του Ιβιτς), οταν σωταριστει καλα ριχνομε αλατια πιπερια (αλατι καμια κουταλια γλυκου ε) και πεταμε και το φυλλο δαφνης ετσι για το γαμωτο.
στα καπακια ριχνουμε τις 2 φιλοκομμενες ντοματες (ανευ φλειδος), και τοματοχυμο/πελτε οχι παραπανω απο τη μιση συσκευασια) και μετα τα σωταρισμενα λαχανικα απο το αλλο κατσαρολι), προσθετουμε και λιγο νερο και ανακατευουμε) >>

<< τρομερο τιπ για το γκριθαρακι (πρωτα το σωταρουμε σε λαδι για κανα 2λεπτο και μετα το ριχνουμε σε κατσαρολα με αλατονερο) οπου το βραζουμε για 5-6 λεπτα -- τωρα ποσοτητα νομιζω λιγο παραπανω απο τον κιμα δηλαδη καμια 300-400γρ ειναι κΟΟυλ! >>

<< τελειωνουμε με το κριθαρακι το σουρωνουμε και το ριχνουμε στον κιμα με τα υποδελειπα, τα οποια προσεχουμε να μη μας σουρωσουν ολη αυτην την ωρα τα ΥΓΡΑ! ανακατευουμε και ριχνουμε την προαιρετικη τριμμενη φετα μας και ανακατευουμε κι ανακατεουμε κι ανακατεουμε >>

<< περνουμε το πυρεξ γενικα οτιδηποτε πυριμαχον τ'απλωνουμε και ριχνουμε απο πανω το κεφαλλοτυρι και τ'αφηνουμε κανα 20λεπτο αναλογως >>

σε λιγο το αποτελεσμα

MeLinDa
12-01-2012, 13:53
διακρινω μια μη πρακτικοτητα που δεν θα επρεπε να χαρακτηριζει ανδρες σαν και του λογου σου πινατερο νταρλινγκ.
εχω μετρησει ηδη να χρησιμοποιεις 5 σκευη ενω μπορεις το σωταρισμενο λαχανικο κ τον κιμα να τον ριξεις σε ενα χωρις να αλλοιωθει η γευση κ το κριθαρακι να το σωταρεις κ να το βρασεις επισης σε ενα.αν βαλεις το νερο που πρεπει δε θα χρειαστει καν να το σουρωσεις οποτε φευγει κ το σουρωτηρι και ω τι χαρα,3 λιγοτερες γκουμουτσες για πλυσιμο.
κατα τ αλλα καλη ορεξη ;p

asimoulis
12-01-2012, 14:49
γυναίκα θα πλύνει

The Donnn
12-01-2012, 21:26
Attempt για λαχματζιούν (llama-jews)

300 γρ. κιμάς
4 ντομάτες
1 μεγάλο κρεμμύδι
1 πιπεριά
λίγο καλαμπόκι για το κέφι
100 γρ. φιλαδέλφια κρημ τσίζζζ
μαιντανός
καγιέν, πάπρικα, αλατοπίπερο, σκόρδο σε σκόνη και 2 κουταλιές ζάχαρη
λίγο ελαιόλαδο για το έθιμο

Στο μίξερ οι ντομάτες πιπεριά καλαμπόκι, μετά το κρεμμύδι (για να μην το ψιλοκόψουμε πολύ), και μετά όλα μαζί στο μπόλ για ανακάτεμα.

Τα έβαλα πάνω σε έτοιμες πίτες pillsburry, και τα έχωσα στο φούρνο

Αναμένωμεν αποτέλεσμαν

update 1: απο μυρωδιά καλά πάμε, οι πιτες όμως φαίνονται να έχουν ξεροψηθεί

update 2:

http://www.polyvore.com/cgi/img-thing?.out=jpg&size=l&tid=29095450

Pinatero
14-01-2012, 16:11
διακρινω μια μη πρακτικοτητα που δεν θα επρεπε να χαρακτηριζει ανδρες σαν και του λογου σου πινατερο νταρλινγκ.
εχω μετρησει ηδη να χρησιμοποιεις 5 σκευη ενω μπορεις το σωταρισμενο λαχανικο κ τον κιμα να τον ριξεις σε ενα χωρις να αλλοιωθει η γευση κ το κριθαρακι να το σωταρεις κ να το βρασεις επισης σε ενα.αν βαλεις το νερο που πρεπει δε θα χρειαστει καν να το σουρωσεις οποτε φευγει κ το σουρωτηρι και ω τι χαρα,3 λιγοτερες γκουμουτσες για πλυσιμο.
κατα τ αλλα καλη ορεξη ;p

:pink: melindaa!
νταξ απο πρακτικοτητα πασχουμε. τελικα 3 σκευη και το πυρεξ. δεν ειναι το πλυσιμο μονο, τα κανω ποτανα ολα και στην κουζινα.

Κυρία Μαριάννα
29-11-2012, 10:17
αγαπητό φόρουμ, παίζει καμιά δοκιμασμένη συνταγή για ψωμί τοστ;

Leech
29-11-2012, 11:56
πιάνεις δυο φέτες, ανάμεσά τους ζαμπόν και τυρί -> όλο στην τοστιέρα.
δοκιμασμένο. :cool:

Κωλαράκι Τορνευτό
29-11-2012, 11:59
+1

επισης: http://www.electricrequiem.com/forum/showthread.php?27911-%CE%A4%CE%BF-%CE%A4%CE%BF%CF%83%CF%84-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%9A%CE%BF%CE%BC%CE%BC%CE%BF%CF%85%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%8E%CE%BD

Κυρία Μαριάννα
29-11-2012, 12:39
ρε άσταδιάλα

attila
29-11-2012, 13:45
αγαπητό φόρουμ, παίζει καμιά δοκιμασμένη συνταγή για ψωμί τοστ;

χωνεις ψωμι σε αυγα χτυπημενα, πετας απο πανω τυρια, αλλαντικα και οτι αλλο θες και μετα τα βαζεις στο φουρνο

Comte de Saint-Germain
29-11-2012, 13:50
http://www.youtube.com/watch?v=IhIhrGhkvJI

Impure
29-11-2012, 15:36
http://www.youtube.com/watch?v=0mvPIMcS7sQ
endiaferon

Κυρία Μαριάννα
05-12-2012, 10:08
η αλήθεια είναι πως είχε πράγματι πολύ ενδιαφέρον αυτή η συνταγή αλλά πολύ διαδικασία, αν είανι να κάθομαι να το κάνω αυτό κάθε βδομάδα ή 10 μέρες θα πάθω τελικά τίπτοα.
εν τω μεταξύ: "tangzhong" υπάρχει πιθανότητα να είναι το προζύμι τους και να το φτιάχνουν με άλλο τρόπο; γιατί προζύμι έχω.

τεσπά για την ιστορία χθες έφτιαξα μια συνταγή του πετρετζίκη.
ωραίο βγήκε αλλά ήθελε λιγότερη ζάχαρη.

Drumsick
22-12-2012, 14:57
Όταν ήμουν Κων/πολή έτρωγα την παρακάτω σούπα καθημερινά. Ήταν πάμφθηνη (1,5ευ), πεντανόστιμη και ο,τι καλύτερο μετά από ξύδια ή για να ζεσταθεί η κοιλίτσα μετά από ώρες περπάτημα στο κρύο.
Έχω επιχειρήσει δυο φορές να την κάνω, συνδιάζοντας διάφορες συνταγές από το νετ, αλλά απέτυχα και τις δυο, βγήκε κάτι πολύ διαφορετικό.
Σήμερα την έφτιαξα ξανά και έφτασα πολύ κοντα στη σωστή γεύση!
Εδώ η συνταγή που ακολούθησα:

Mercimek Corbasi (chorba)

http://www.mercimekcorbasi.net/wp-content/uploads/2011/07/s%C3%BCzme-mercimek-corbasi.jpg

Υλικά

1 κούπα φάβα (οι συνταγές λένε κόκκινες φακές, αλλά η σούπα είναι κίτρινη, οπότε εγώ θεωρώ πως παίζει λάθος στη μετάφραση)
5-6 κούπες νερό
1 κύβο κνορ κοτόπουλο
1 μέτριο-μεγάλο κρεμμύδι κομμένο
1 μέτριο-μεγάλο καρότο κομμένο
1 μικρή πατάτα κομμένη
3-4 σκελίδες σκόρδο κομμένες
1/2 κγ πελτέ ντομάτας
Λίγο ελαιόλαδο

Αλάτι
1/2 κγ κύμινο
1/4 κγ μπούκοβο (προσοχή μην το γαμήσετε!)
1 πρέζα ματζουράνα

Εκτέλεση

Ξεπλένουμε πολύ καλά τη φάβα και την αφήνουμε σε ένα μπωλ να μουλιάζει όσο κάνουμε τα υπόλοιπα.
Σε μια κατσαρόλα βάζουμε το νερό με τον κύβο κνορ και ζεσταίνουμε.
Σε ένα τηγάνι ρίχνουμε το ελαιόλαδο, το κρεμμύδι και το σκόρδο και τσιγαρίζουμε ωσπου να μαλακώσουν τα κρεμμύδια (να μη γίνουν καφέ).
Τα αδειάζουμε στην κατσαρόλα και προσθέτουμε όλα τα υπόλοιπα υλικά.
Αφήνουμε να βράζει σε χαμηλή φωτιά, ώσπου να μαλακώσουν τελείως όλα τα υλικά.

Όταν ετοιμαστεί, σουρώνουμε τα λαχανικά από το ζουμί, και τα περνάμε στο μούλτι, προσθέτοντας λίγο ζουμί όποτε χρειάζεται για να πολτοποιούνται καλύτερα.
Ρίχνουμε τα πολτοποιημένα υλικά πίσω στην κατσαρόλα με το ζουμί (αφήστε λίγο ζουμί σε μια κούπα στην άκρη, για να μπορείτε να ρυθμισετε σε αυτή τη φάση την πυκνότητα της σούπας. Το αποτέλεσμα πρέπει να είναι βελουτέ, όχι νερουλό), ανακατεύουμε καλά, ζεσταίνουμε και σερβίρουμε τη σούπα καυτή.
Προσθέτουμε στο πιάτο λίγο χυμό λεμόνι και συνοδεύουμε με ψωμί.

enitharmon
22-12-2012, 16:14
κοκκινες φακες ειναι, απλα οταν γινει το περνανε απο σουρωτηρι και μενουν τα κοκκινα φλυδια εκτος (μαλακια το θεωρω, ποτε δε σουρωνω)

επισης εχω επιφυλαξεις για την πατατα και το καροτο στην *οριτζιναλ* (21) συνταγη και η ματζουρανα εμενα μου κανει θυμαρι, αλλα κι αυτη που λες εσυ νοστιμοτατη θα ειναι

Drumsick
22-12-2012, 16:58
Θυμάρι πέτυχα σε κάποια συνταγή όντως. Ματζουράνα βάζει η μάνα μου σε μια παρόμοια σούπα, οπότε το αντικατέστησα. Θα δοκιμάσω με θυμάρι την επόμενη φορά.
Δώσε τη δική σου συνταγή να δω. Στο νετ παίζουν ένα σωρό παραλλαγές.

Κυρία Μαριάννα
11-04-2013, 08:50
έχει φάει/φτιάξει κανείς vegan "μαγιονέζα" από πατάτα;
σκέφτομαι να τη βάλω σε μια μακαρονοσαλάτα...

Raven Lord
11-04-2013, 13:01
οι vegans δεν τρώνε ούτε αυγά?

rat_poison
11-04-2013, 13:04
πλάκα κάνεις; ορισμένοι vegans δεν τρώνε σύκα γιατί... (http://science.howstuffworks.com/zoology/insects-arachnids/fig-wasp2.htm) τα σύκα σκοτώνουν μωρά από σφήκες!

KoiliaSamprela
11-04-2013, 13:18
πλάκα κάνεις; ορισμένοι vegans δεν τρώνε σύκα γιατί... (http://science.howstuffworks.com/zoology/insects-arachnids/fig-wasp2.htm) τα σύκα σκοτώνουν μωρά από σφήκες!

νόμιζα ότι τρώνε ΜΟΝΟ σύκα

enitharmon
11-04-2013, 13:34
ουτε μελι μερικοι (λολ για τα συκα)

Κυρία Μαριάννα
11-04-2013, 13:35
εμένα πάντως η πρότασή μου και την προηγούμενη φορά ήταν να τους πετάξουμε λίγο γρασίδι

enitharmon
11-04-2013, 13:53
για αντικατασταση αυγου ψαξε σε βιολογικο σμ, εχουν κατι σε σκονες

Raven Lord
11-04-2013, 18:59
:fear:

Κυρία Μαριάννα
11-04-2013, 21:04
δεν πρόκειται να πάω να ψάχνω σκόνες και τέτοια πράγματα. θα δοκιμάσω την "μαγιονέζα" αυτή που βρήκα και το πολύ πολύ λαδάκι του θεούλη.

zeo
11-04-2013, 22:00

Α, καλά, έχετε μείνει πολύ πίσω στις εξελίξεις, ε;
Εδώ υπάρχουν οι φανατικοί sun-eaters ή sun-gazers, οι οποίοι δεν τρώνε τί-πο-τα, μόνο πίνουν νερό και κοιτούν τον ήλιο-τρώνε φωτόνια.

Έχουν και δικό τους ντοκυμαντέρ:

https://www.youtube.com/watch?v=ZM9iDdkKZ7M

00i00
11-04-2013, 22:02
πλανεμενοι απο την δρακονιανη ανωμαλια

casshern
12-04-2013, 00:54
Ας τους εξηγήσει κάποιος ότι το νερό περιέχει μικροοργανισμούς ΑΚΑ θαλασσοψυχούλες,
αλλά με τρόπο.

enitharmon
12-04-2013, 01:27

Α, καλά, έχετε μείνει πολύ πίσω στις εξελίξεις, ε;
Εδώ υπάρχουν οι φανατικοί sun-eaters ή sun-gazers, οι οποίοι δεν τρώνε τί-πο-τα, μόνο πίνουν νερό και κοιτούν τον ήλιο-τρώνε φωτόνια.

Έχουν και δικό τους ντοκυμαντέρ:

https://www.youtube.com/watch?v=ZM9iDdkKZ7M
εχουν ημερομηνια ληξης τουλαχιστο