PDA

View Full Version : (ν)αργιλές

Shadowking
09-01-2007, 20:48
οκ, θέλω να ψωνίσω 'να τέτοιο. Πόσα εβρά περίπου θα μου βγεί; Έχω δει να πουλάνε μέχρι και σε ψιλικατζίδικα. Δεν λέει φαντάζομαι, ε; Καρβουνάκια, καπνός, από που; Τι γεύσεις προτιμάτε; :P
Πείτε.

MastodontoideaPliokenous
09-01-2007, 21:07
π(ι)ειτε

Raven Lord
09-01-2007, 21:32
είχα αγοράσει έναν μεγάλο (περίπου 1μ) από έναν ινδό, 20 euro πριν κάποια χρόνια. δεν ήταν και η καλύτερη ποιότητα (το μεταλλικό τμήμα ενδιαφέρει σε αυτή την περίπτωση), αλλά κάνει ακόμη μια χαρά τη "δουλειά" του.

καπνό από καπνοπωλείο θα σου βγει φθηνότερα και έχουν μεγαλύτερη ποικιλία. εμένα μου αρέσει ό,τι έχει σχέση με καφέ, μόκα, σοκολάτα + το all time classic μήλο. καλός είναι και ο καπνός χωρίς γεύση. η μέντα είναι πολύ δυνατή. μου είχαν βγει ωραία μερικά χαρμάνια με μέντα.

Stormrider
09-01-2007, 22:35
aporia...einai nargiles h' argiles? telika.

Sotos_The_Tequiler
09-01-2007, 23:25
kai ta duo swsta einai....

apo gefseis, mhlo kai kerasi einai klasikes kai kales
dokimase na rikseis kai ouzo 'h tsipouro sto nero gia pio dunato arwma (gamei kai dernei) 'h o,ti allo arwmatiko poto exeis.
Enas normal nargiles kanei gyrw sta 25 Euro. Twra eksartatai kai apo to an 8a einai oloklhros metalikos 'h an 8a exei kai gyalina tmhmata. Apla tsekare ton na deis an einai antoxhs. Egw enas pou eixa oloklhros metallikos kophke sth mesh giati den ton eixan kollhsei kala. :P

enitharmon
09-01-2007, 23:37
ψάξε σε αραβικό μαγαζί αν έχει κάπου κοντά σου

όταν τον αγοράσεις έλεγξε αν οι ενωσεις μαρπούτσι-ναργιλές και "κεφάλι"-ναργιλές είναι σφιχτές, γιατί αλλιώς δεν τραβάει καλά. Οι καλοί ναργιλέδες έχουν έξτρα δαχτυλίδια (συνήθως από καουτσούκ) που δεν αφήνουν να μπει αέρας σε αυτα τα σημεία.

στα καρβουνάκια μην τσιγκουνευτείς, προτίμησε κάποια που να τραβάνε καλά και σίγουρα να είναι χωρίς θειάφι (μύρισε πριν αγοράσεις).

αναλόγως πόσο συχνά σκοπεύεις να κάνεις, αγόρασε και ποσότητα καπνού. Ο καπνός μετά από μήνες χάνει το άρωμα του και δε μυρίζει πολύ έντονα πια, οπότε όσο δε τον χρησιμοποιείς, βάλτον σε γυάλινο βαζάκι και έχε τον στο ψυγείο (ή κάπου δροσερα τελος πάντων).

Kuolema
10-01-2007, 00:02
Έχει ένα στην Μπενάκη, σε μια γωνία, σχεδόν απέναντι από το Metal Era. Με 50 ευρώ παίρνεις ένα μεγαλούτσικο και σχετικά καλό. Κοίτα να κάνει καλή επαφή το λαστιχάκι. Από γεύσεις, δυο μήλα, μπαχρέινι και μείγματα. Μιαμ.

cavity
10-01-2007, 01:17
μπραβο για την αποφαση σου

έχει κάπου κοντα στο μοναστηράκι μια περιοχή κατι σαν αραβικο γκετο(!) :dfinger: πηγαινε εκει και βρες ενα μαγαζι που λεγεται "Νειλος Style" (δε κανω πλακα) και εχει καλη ποικιλια και τιμες. εχει επισης οτι καπνο θες. και καρβουνακια κιαπολα.

Shadowking
10-01-2007, 03:32
Δυστυχώς σπουδάζω Βόλο και δεν βολεύει να κουβαλάω από Θεσ/νικη μια κουμούτσα μισό μέτρο, οπότε θα ψάξω στα τοπικά μαγαζιά. thnx for the info. Καλά ντουμάνια :P

Atheist
10-01-2007, 04:12
Κατέβα λάρσα, έχει πολλά.

Shadowking
10-01-2007, 12:55
Ανέβα είναι αγεωγράφητε :P

necropethamenos
10-01-2007, 14:08
o dikos mou ekane kana 50riko, tous kapnous mou tous esteilan apo tin aigypto.

episis dokimaste sto nero na riksete Zivania kai sydiaste to me kapno portokali.

katwrimos
10-01-2007, 14:45
afiste tis malakies kai skaste kana mpafo

Raven Lord
10-01-2007, 15:00
αν και η χρήση ινδικής κάνναβης απαγορεύεται από τους νόμους του ελληνικού κράτους, οπότε σας συμβουλεύω να την αποφεύγετε, έχω ακούσει από φίλους μου που κατοικούν στην ολλανδία ότι το κάπνισμα του χόρτου είναι πολύ καλύτερο μέσω (ν)αργιλέ. :wink:

στα καρβουνάκια μην τσιγκουνευτείς, προτίμησε κάποια που να τραβάνε καλά και σίγουρα να είναι χωρίς θειάφι (μύρισε πριν αγοράσεις).

ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ. αν τα καρβουνάκια είναι σκατά, χαλάει όλη η εμπειρία, ανεξαρτήτως καπνού ή ναργιλέ.

O)))zma
10-01-2007, 15:02
ego ftiaxno panemorfa aftosxedia bong

H.
10-01-2007, 15:32
Προσπαθούμε να το ξεχάσουμε :P

O)))zma
10-01-2007, 15:33
:rofl: :rofl: :rofl:

solution_AK-47
10-01-2007, 16:14
ego ftiaxno panemorfa aftosxedia bong

Post pic h' pm me details plz (antallagh texnognwsias)

Bullet
10-01-2007, 16:17
με τη παλιά μου παρέα φτιάχναμε αυτοσχέδιους πριν αρκετά χρονια

με μπουκάλια πλαστικά με νερό μέχρι τη μέση ένα κομμάτι μηλο μέσα και στυλο περασμένο στο μπουκάλι από το πλάι τρυπώντας το

σας φώτισα

δε μπορώ να θυμηθώ ακριβώς τη διαδικασία

necropethamenos
10-01-2007, 16:21
ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ. αν τα καρβουνάκια είναι σκατά, χαλάει όλη η εμπειρία, ανεξαρτήτως καπνού ή ναργιλέ.

episis, alouminoxarto me troupes katw apo to karvouno

O)))zma
10-01-2007, 16:35
o kirios me to kalasnikov na dei ta pm tou

solution_AK-47
10-01-2007, 18:51
Eisai lebentia.

O)))zma
10-01-2007, 18:57
:D

Sotos_The_Tequiler
10-01-2007, 23:42
ontws an ta karvounakia einai mapa tote gamietai h ypo8esh.
Exei tyxei na mou dwsoun palia karvounakia ta opoia 'h den anavan ka8olou, 'h anavan kai kratousan mono gia kana 10lepto to polu. Epishs eixa dokimasei kai kati alles paparies pou edinan mia sxetika asxhmh gefsh ston kapno.
H kalh fash einai na exeis megalo LOULA (afto to sunh8ws phlino pramataki sthn korufh, ekei pou mpainei o kapnos) etsi wste na xwraei kai ligo kapno parapanw kai kana karvouno parapanw epishs. Eidika an o nargiles einai apo aftous pou exoun duo ypodoxes gia stomia (gia 2 atoma dhladh) o megalos LOULAS epivaletai.
Pantws h fhmh pou kukloforei genika oti to nero filtrarei kala einai ligo mu8os. Ontws filtrarei alla den kanei kai 8avmata...
Afto pou den kserw einai to poso vlaveros einai o kapnos pou vgainei apo to karvounaki... Oson afora ton sunh8ismeno kapno gia nargile pou kukloforei sta katasthmata, apo osous exw agorasei egw oloi egrafan oti eixan 0% Pissa kai 0.5% Nikotinh.

kontan
11-01-2007, 02:33
afiste tis malakies kai skaste kana mpafo

Candiru
11-01-2007, 10:48
πουλιόταν στο οικολογικο παζάρι στην Φιλίπου 51 πριν μια βδομάδα. ένας μεγάλος 5-10 ευρώ, δεν ξέρω αν πουλήθηκε.

freak brother
11-01-2007, 13:26
εγω εφτιαχνα απο το σκληρο χαρτι που εμενε οταν τελειωνε το χαρτι της τουαλετας!! Εσκαγα αναποδες στον εαυτο μου..

ε μετα καηκα

Phantom Duck
11-01-2007, 16:44
πουλιόταν στο οικολογικο παζάρι στην Φιλίπου 51 πριν μια βδομάδα. ένας μεγάλος 5-10 ευρώ, δεν ξέρω αν πουλήθηκε.

Αστείο; Ε; ΓΕΛΑΩ ΓΩ;

Sotos_The_Tequiler
16-01-2007, 02:48
kai ta karvounakia pou vazoun oi papades sto 8umiato exoun kalh apodosh an kai merika pou eixa dokimasei murizan ligo perierga otan kaigontan, alla ta perissotera einai tzet. Polles fores evaza 2-3 mazi giati kaigontai sxetika grhgora afou einai pio mikra

Shadowking
07-05-2007, 21:48
Τσίμπησα έναν μέτριου μεγέθους, με 30€. Γαμώ τραβάει, από καπνούς φράουλα/βανίλια/μήλο μου άρεσαν αρκετά, με την βανίλια λιγότερο. Έφερε ένας φίλος απο Τυνησία έναν Γ-Α-Μ-Α-Τ-Ο καπνό μήλο, απίστευτο... Βασικά, επειδή το 'χω γαμήσει τις τελευταίες μέρες ~1/μέρα
πόσο κακό κάνω στον εαυτό μου; Είναι περίπου σαν να καπνίζω κανονικά;

cavity
07-05-2007, 22:00
όχι γτ ο καπνος του ναργιλε ειναι πολυ πιο λαιτ απτο καπνο που καπνιζουμε και πιο υγειινός.

Shadowking
08-05-2007, 00:01
Ναι, όμως τι παιζει με το κάρβουνο που καίει σαν τον διάολο από πάνω;

cavity
08-05-2007, 00:36
βαζεις αλουμινοχαρτο με τρυπουλες απο κατω, οπως νομιζω ειπε κιολας καποιος. επισης, υπαρχει και το νερο (αλλοι βαζουν αλλα) που φιλτραρει με νόημα!

Shadowking
08-05-2007, 00:42
Ναι βρε αδερφέ, τα κάνω όλα αυτά άλλα ανησυχώ ακόμα. Αλλά να μου πείς, ποιο το νόημα να τα καπνίζουμε αν δεν πάρουμε κάτι βλαβερό, καλύτερα να τα χτυπάμε ενδοφλέβια!111~!

Clockwork_orange
08-05-2007, 02:07
Εγώ είχα πάρει έναν σχετικά μικρό και όχι πολύ καλό από Γιάννενα 15Ε για τη φάση και γιατί δεν έπαιζαν πολλά φράγκα.
Ωραίες γεύσεις όπως είπαν και άλλοι νωρίτερα είναι η σοκολάτα και το μήλο και θα ήθελα να προσθέσω και το μέλι(ναι τα σπάει).
Τώρα όσον αφορά τη χρήση, βάζεις στο μπουκάλι νερό μέχρι εκεί που αρχίζει ο λαιμός του περίπου.βάζεις τον καπνό πάνω στο πήλινο και από πάνω το κλείνεις με ένα αλουμινόχαρτο στο οποίο ανοίγεις τρύπες με μία οδοντογλυφίδα(όχι πάρα πολλές ούτε πολύ μεγάλες).Ανάβεις και το καρβουνάκι και το βάζεις πάνω ε και μετά ρουφάς μέχρι να αρχίσει να τραβάει.
Ναι προσέξεις να μην βάλεις πάρα πολύ καπνό γιατί δεν θα τραβάει, όπως και να μην χάνει ο αργιλές από κάπου(στην επαφή του μπουκαλιού με τον υπόλοιπο αργιλέ, αλλά και του λουλά με τον αργιλέ).
Ο καπνός καλό είναι να φυλάσσεται στο ψυγείο και τέλος να πλένεις πάντα τον αργιλέ μετά τη χρήση καλά, ακόμα και το λουλά γιατί μένουν κατάλοιπα μέσα και στουμπώνει.

enitharmon
08-05-2007, 02:35
και μη χρησιμοποιείς αυτοανάφλεκτα (το σκότωσα; ) καρβουνάκια με θείο

το νερό φιλτράρει πολλές ουσίες του καπνου

MarMeg
24-04-2011, 18:33
αυτα ειναι εποικοδομητικά θρεντς. πινκ.