PDA

View Full Version : Me pairnoun fantaro

Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18

Reject
28-04-2011, 15:38
Κώστα μπαίνεις με τους εξ αναβολών τελικά έτσι?
θα κάτσεις μέσα 18-19 μέρες.
Επίσης πάνε στο τμήμα που ανήκεις,λογικά εκεί θα έχει έρθει το χαρτι (απλά θα ξεχασαν να στο στειλουν).

Art In Haste
28-04-2011, 15:40
Έχει σταθμό στην Αυλώνα, τουλάχιστον είχε μέχρι πριν κάποια χρόνια, εκεί θα κατέβεις.

Krux
28-04-2011, 15:41
επίσης η ταβέρνα (πωςτονλέγανεναδεις) υπάρχει ακόμα ?

Marillion
28-04-2011, 15:43
thanx alex, αυτό έλεγα να κανω αυριο το πρωι. οχι κανονικά μπαίνω μαζι με όλους. νομιζα πως εφόσον δεν ειχα ενημερωθει θα αργούσε, αλλά τελικά θα μου το στέλνανε την προηγούμενη μέρα.
art in haste ωραιος, διαβασα κάτι περίεργα αλλά πρέπει να αφορούσαν άτομα που ξεκίναγαν από άλλες πόλεις.

freak brother
28-04-2011, 15:46
να σαι χαλαρος μωρε και ολα κουλ

http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/photos-ak-ash1/v196/249/37/626690088/n626690088_2541101_577.jpg

Zoonchild
28-04-2011, 15:59
αυλωνα τεθωρακισμένα λέει.
ολοι λένε τα καλύτερα αρα θα τον πιούμε;

απο ναυπλιο και μηχανικο που υπολογιζες, μαλλον χειροτερα εισαι(εως πολυ χειροτερα, ειδικα οταν πας στην μοναδα =( )

να κανονισουμε αποχαιρετηστηριο ταβερνακι το σ/κ, ε

Nasum
28-04-2011, 17:39
Περήφανος μαυρομπερές ο Μαρούλιος.

Εγώ όπως τα λέγαμε, μετράω αντίστροφα για Σπάρτη.

Κάνας άλλος σειρούλα;

Ford Prefect
28-04-2011, 17:47
Οι Bolt Thrower θα αποκτήσουν νόημα στην Αυλώνα, θα δεις. Να πάρεις το τελευταίο τους μαζί.

Όταν πήγα εγώ ήταν μια χαρά, στην αρχή θα είσαι σε ένα από τα 7 πιθανά μέρη, 1.2, 1.3, 1.4, 2.1, 2.2, 2.3, 2.4. Το 1.1 είναι για πρεζόνια και ποινικά μητρώα κλπ. Τότε οι καλλιεργημένοι (ie φυσιολογικοί) άνθρωποι πηγαίνανε 2.3 και 2.4, ξεκινώντας από βύσματα και βγάλε.

Το πιο ενδιαφέρον είναι ότι θα δεις τι κυκλοφορεί στην ελληνική κοινωνία γενικά. Νομίζεις ότι ξέρεις, μέχρι να τους δεις όλους μαζί στο ίδιο μέρος.
Το πιο σπαστικό είναι ότι είναι τεράστια και έχει πολύ περπάτημα και δουλειές για όλους.
Το ρεζουμέ είναι ότι η Αυλώνα (ο Αυλώνας όπως είναι το σωστό και το υιοθετούν όλοι εκεί και μετά το ξεχνάμε και επιστρέφουμε στο λάθος) δεν είναι τίποτα φοβιστικό εδώ και δύο δεκαετίες. Η μονάδα είναι άλλη φάση, ο όρχος είναι κακή και κουραστική φάση αλλά μην φανταστείς ότι είναι και τίποτα απάνθρωπα εξαντλητικό. Μονάδα σε μονάδα διαφέρει, ό,τι και να σου πουν ότι "εκεί είναι καλά, εκεί είναι σκατά" δεν ισχύει μέχρι να πας να το δεις.

Ευχή και κατάρα, μην γίνεις μουνόπανο. Θα είναι πολύ πειρασμός να γίνεις, και καλά για όσο είσαι εκεί, επειδή οι άλλοι θα είναι, επειδή δεν την παλεύεις, επειδή θα είσαι κορόιδο αν δεν γίνεις κλπ. Όσοι γίνανε (και καλά μόνο για όσο είναι στρατό), είναι οι ίδιοι που είναι μουνόπανα και έξω, παρτάλια. Θλιβερό να το βλέπεις να γίνεται μπροστά σου και ακόμα πιο θλιβερό ότι είναι η πλειοψηφία...

Καλή δύναμη και κουράγιο και μην μασάς. Ο νούμερο 1 εχθρός σου θα είναι η βαρεμάρα και ότι θα μπορούσες να κάνεις κάτι πολύ καλύτερο και χρησιμότερο με τον χρόνο σου. Εύχομαι να βρεις καλά παρεόνια.

Raven Lord
28-04-2011, 18:39
αν ξερει κανεις πως κατεβαινουμε αυλώνα με τρενο να πει να παω να βγαλω αυριο εισητήριο

αν το τρένο κάνει στάση, κατεβαίνεις άγιο θωμά από όπου φτάνεις στην είσοδο του στρατοπέδου σε 5 λεπτά. απλά δεν κάνουν όλα τα τρένα στάση εκεί. από αυλώνα είναι μερικά χιλιόμετρα και θες ταξάκι.

ΥΓ. για να συμπληρώσω το φορντ, Ο αυλώνας αττικής, Η αυλώνα αλβανίας.

ΥΓ2. καλή θητεία και κουράγιο. μπορεί να ρίξεις και με το άρμα ή με κανα πολυβόλο που γαμάει.

Nasum
28-04-2011, 18:40
Για πείτε εσείς οι βετεράνοι. Πως γλιτώνουμε ΥΕΑ όσοι έχουμε τέτοια ένδειξη;

Επίσης, τι παίζει με τον ΛΥΒ; Μπορούνε να σε πάρουνε θέλοντας και μη;

freak brother
28-04-2011, 18:43
γλιτωνεις με γιωτα κατι , η απλα αποτυγχάνοντας στις "εξτριμ" δοκιμασιες . Λυβ δεν γλιτωνεις.

Raven Lord
28-04-2011, 18:44
δηλώνεις "δε θέλω να γίνω ΥΕΑ" όταν έρθει η ώρα. συνήθως αυτό αρκεί. καλύτερο από το να κάνεις τον ανάπηρο στα αγωνίσματα.
επίσης, αν σε ρωτήσουν γιατί, πες κάτι του στυλ "με περιμένει δουλειά" κτλ

freak brother
28-04-2011, 18:46
επισης ειχε θεικο νετ καφε στο μεγαλο καψιμι ... και τοτε ειχε 10 πισι με τιγκα ιους και μοντεμ 56 αρι... ουτε χοτμειλ δεν ανοιγε.

Art In Haste
28-04-2011, 18:53
Εμείς σχεδόν όλοι ΥΕΑ είχαμε στην διμοιρία, αν είχες βύσμα και ήθελες πήγαινες, αν όχι απλά δεν έπαιζε. Έδινες κάτι εξετάσεις και καλά, απλά βέβαια αν το γαμούσες και πολύ σου την λέγανε. Για ΛΥΒ δε θυμάμαι τι έπαιζε, είχα κάνει όμως μέρος της εκπαίδευσης τους κατά λάθος και είχε φάση.

Raven Lord
28-04-2011, 19:07
επίσης, το σωστό για αυλώνα είναι ΙΛΥΒ

freak brother
28-04-2011, 19:12
να συμπληρωσω επισης οτι οι θαλαμοι ειναι γαματοι , εχει τουαλετες σε καθε θαλαμο ντουζ και φοριαμους !! σε αντιθεση με τις περισσοτερες μοναδες που ειναι υπερμπουρδελα.

Ford Prefect
28-04-2011, 21:43
Αναβαθμίστηκε τότε σε σχέση με την εποχή μου (2002). Στην 1-4 που ήμουν, είχε 4 τούρκικες για το θάλαμο, χωρίς πόρτες οι 2 (χέζεις και χαιρετάς αυτόν που ξυρίζεται ένα πράγμα), η μία με κουρτίνα από ντουζιέρα που δεν καθόταν σωστά και μία με μισή πόρτα. Το πάνω μισό.

Ντουζ απέναντι, με ζεστό νερό τις καλές μέρες. Τις τυχερές.

ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΣΤΡΑΤΟΣ, ΟΧΙ ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΜΠΙΝΓΚ. :P

freak brother
29-04-2011, 02:24
εγω ημουν στην 1.3 :D η μεγαλυτερη ταλαιπωρια ηταν την μερα της μεταθεσης που επρεπε να κουβαλησεις ως την πυλη λουκανικα και βαλιτσες... μεγαλο γαμησι.

Harbinger of Death
29-04-2011, 16:43
Αυλώνα έμαθα ότι θα πηγαίνεις στο 4ο ΤΥΠ να κάνεις υπηρεσίες.

Swollen
01-05-2011, 14:32
4o ΤΥΛ. καλά είναι κει πέρα, ήμερα. στο 2ο είναι ψιλοσκατά

μαρούλιε να μάθεις που είναι ο όρχος της διοικήσεως να σε κεράσω καφέ

Swollen
01-05-2011, 14:33
διπλομούφες

Nasum
02-05-2011, 07:23
Τώρα Άρτα...

...το μεσημέρι Πάτρα...

...αύριο

http://picasaur.us/images/2011040501563008_funny_300_this_is_sparta.jpg

Θα σας στέλνω γράμματα από το μέτωπο. Φιλιά σε όλους και στη Βαλέρια.

jack the ripper
02-05-2011, 11:03
:pink:

Ingolemo
02-05-2011, 19:56
Parousiazomai methayrio skaramagka (xwris meso, apla eixe katsei prin 10 xronia pou xa argisei thn anabolh ).

Kserw, kserw to xeirotero naytiko einai to kalutero peziko klp, alla 1 xronos re gmt xamenos entelws :/

h2he
02-05-2011, 21:10
Αμα πας Πορο για προπαιδευση, ειδικα με τετοιο καιρο καλά θα είσαι. =ρ

Marillion
02-05-2011, 21:23
εγω που μπαινω αυριο πρωι πρωι και ειμαι ακομα στο er δλδ

Reject
02-05-2011, 21:31
καλύτερα που είσαι στο er παρά να είσαι εξω.Να σου έρθει πιό γλυκά η αυριανή ήττα.
α,και μην μασας,δεν μπαίνεις "πρωί-πρωί".Και κατα τις 3 το μεσημέρι να πας κανείς δεν θα σου πεί τίποτα.

nothingman
02-05-2011, 21:42
πωωω, τελευταία μέρα Αθήνα πριν φύγω, πήγαμε κραφτ για μπύρες, μετά nightstalker και ο παναθηναϊκός κάπου στο ενδιάμεσο έχανε στον τελικό κυπέλλου. τι ωραία μέρα που ήταν!
το μετά είναι σκατά αλλά παλεύεται, τις ευχές μου σε όλους τους φρουρούς του έθνους μας! ποθτάνα όλα σταρχίδια σας οι μαλάκες κτλ

Marillion
02-05-2011, 21:51
αδερφια μη χαιρεστε περιμενω επισκέψεις σε λιγο

ΤΑ ΛΕΜΕ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ

Ace
02-05-2011, 21:56
ρε παιδιά εμένα μου χε έρθει το χαρτί ναυτικό αλλά πήρα αναβολή. που θα πάω άμα τηνε κόψω;

SpiritCrusher
03-05-2011, 00:18
@Ingolemo: Εννοείται πως αν έχεις την δυνατότητα πας Πόρο. Τελειότερη κατασκ...ε στρατόπεδο εβερ. Ιντερνετ και δικό σου γήπεδο ποδοσφαίρου για γυμναστική, τι άλλο θες.

ρε παιδιά εμένα μου χε έρθει το χαρτί ναυτικό αλλά πήρα αναβολή. που θα πάω άμα τηνε κόψω;

Ναυτικό. Πρακτικά αυτό που λένε πως το Ναυτικό σταματάει κτλ. σημαίνει πως από τότε που έγινε αυτό, δεν μπαίνει κανενας νεός σαν Ναυτικό. Όσοι ήταν ήδη επιλεγμένοι για Ναυτικό στο φακελό τους, σαν εσένα (χαρτί πριν από 10 χρονια κτλ. όπως κι εγώ), θα πάνε κανονικά και θα είναι λογικά οι τελευταίοι.

Art In Haste
03-05-2011, 00:51
Καλή θητεία σε όσους μπαίνουν αύριο και αυτές τις μέρες γενικά λοιπόν.

Tonosalata
03-05-2011, 00:56
πωπω παρουσία του ερ στο φανταρικό δυνατή.
μέταλ και υπομονή.

Mitsmann
03-05-2011, 10:07
@Ingolemo: Εννοείται πως αν έχεις την δυνατότητα πας Πόρο. Τελειότερη κατασκ...ε στρατόπεδο εβερ. Ιντερνετ και δικό σου γήπεδο ποδοσφαίρου για γυμναστική, τι άλλο θες.

Ναυτικό. Πρακτικά αυτό που λένε πως το Ναυτικό σταματάει κτλ. σημαίνει πως από τότε που έγινε αυτό, δεν μπαίνει κανενας νεός σαν Ναυτικό. Όσοι ήταν ήδη επιλεγμένοι για Ναυτικό στο φακελό τους, σαν εσένα (χαρτί πριν από 10 χρονια κτλ. όπως κι εγώ), θα πάνε κανονικά και θα είναι λογικά οι τελευταίοι.

Εγω παντως διαφωνω λιγο. Παλασκα ειναι χειροτερο και παλιοτερο σαν κτιριο, αλλα δεν ζαλιζονται πολυ τα παπαρια σου.

freak brother
03-05-2011, 13:41
Parousiazomai methayrio skaramagka (xwris meso, apla eixe katsei prin 10 xronia pou xa argisei thn anabolh ).

Kserw, kserw to xeirotero naytiko einai to kalutero peziko klp, alla 1 xronos re gmt xamenos entelws :/

αμα μεινεις Αθηνα μπορεις ανετα να ψιλο συνεχισεις δουλεια κλπ απο τι εχω δει , αμα πας επαρχια συνηθως παει 15 (με εξοδους) μεσα 15 μερες αδεια.

animae
03-05-2011, 16:22

Λοιπόν, για προπαίδευση αν θες να είσαι σε πιο καλές εγκαταστάσεις με λίγο πιο "σφιγμένους" προπαιδευτές, πήγαινε Πόρο. Αν θες πολύ χειρότερες εγκαταστάσεις(χάλια στρώματα και τουλέτες, βέβαια εξαρτάται από το κτήριο που θα είσαι), αλλά πιο χαλαρούς προπαιδευτές, μείνε Κανελόπουλο.
Αυτό που δεν θα άλλαζα, είναι τσιγάρο απογευματάκι, πίσω από την εκκλησία στον Πόρο, να βλέπεις θάλασσα και να αράζεις. Αν πας Πόρο λοιπόν, μην σε ψαρώσουν με την πρωινή γυμναστική, μπορείς να μην την κάνεις(αλλά πηγαίνεις στο γήπεδο). Φαγητό μια χαρά. Η πιο δύσκολη αγγαρεία είναι τα μαγειρία, οπότε όταν θα σου τυχαίνει, να ξέρεις ότι απλά θα είσαι πτώμα μετά.

Συν ότι στον Πόρο, την μέρα που θα έχει επισκεπτηριο, θα είσαι από το πρωί μέχρι τις 6 το απόγευμα εκτός στρατοπέδου, ενώ στον Κανελόπουλο, μέσα στο στρατόπεδο και λιγότερες ώρες αν δεν κάνω λάθος.

Γενικά καλα θα περάσεις, θα περάσουν οι μέρες και δεν θα το καταλάβεις. Και μετά ετοιμάσου για κανα 10ημεράκι τιμητική(αν δεν έχει αλλάξει κάτι απο περσι). Α ναι, πάρε μπόλικες κάλτσες να αλλάζεις κάθε μέρα. Και καλού κακού βάλε φορτιστή, είτε πάνω σου σε τσεπες να μην φαίνεται, είτε μέσα σε κάλτσες. Ότι ψάξουν από μόνοι τους, μην τους ανοίγεις εσύ. Τα ρούχα που θα πάρεις να είναι περίπου για 10 μέρες και όχι περισσότερο (αν μπορεί να σου φέρει κάποιος τα υπόλοιπα στο επισκεπτήριο που θα είναι λογικά την άλλη κυριακή) γιατί την πρώτη και δεύτερη μέρα (αν πας Πόρο) θα κουβαλάς τον σάκο σου και το λουκανικο πέρα δώθε. Πάρε και κανά φουτερ μαζί. Κωλόχαρτα. Πετσέτες.
Μπορείς να αφήσεις και μούσι ως γνωστόν ε, αρκεί να το έχεις περιποιημένο.

Harbinger of Death
03-05-2011, 20:38
Ίσως πρέπει να πάω σε άλλο τόπικ, αν είναι διώχτε με:

http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathbreak_1_28/01/2011_375631

Και απορία:

Σύμφωνα με τις τελευταίες αποφάσεις του υπουργείου Εθνικής Άμυνας, οι αντιρρησίες συνείδησης που εκπληρώνουν εναλλακτική υπηρεσία απολύονται οριστικά μετά τη συμπλήρωση:

-Δεκαπέντε μηνών αν εκπλήρωναν ενόπλως τη στρατιωτική τους υποχρέωση, μετά τη συμπλήρωση χρόνου πραγματικής υπηρεσίας 12 μηνών,

Τι σημαίνει αυτό; Όλοι 9 δεν κάνουν; Αλλού λέει ότι οι 15 είναι αντί της απλή θητείας.

SpiritCrusher
03-05-2011, 22:43

Λοιπόν, για προπαίδευση αν θες να είσαι σε πιο καλές εγκαταστάσεις με λίγο πιο "σφιγμένους" προπαιδευτές, πήγαινε Πόρο. Αν θες πολύ χειρότερες εγκαταστάσεις(χάλια στρώματα και τουλέτες, βέβαια εξαρτάται από το κτήριο που θα είσαι), αλλά πιο χαλαρούς προπαιδευτές, μείνε Κανελόπουλο.
Αυτό που δεν θα άλλαζα, είναι τσιγάρο απογευματάκι, πίσω από την εκκλησία στον Πόρο, να βλέπεις θάλασσα και να αράζεις. Αν πας Πόρο λοιπόν, μην σε ψαρώσουν με την πρωινή γυμναστική, μπορείς να μην την κάνεις(αλλά πηγαίνεις στο γήπεδο). Φαγητό μια χαρά. Η πιο δύσκολη αγγαρεία είναι τα μαγειρία, οπότε όταν θα σου τυχαίνει, να ξέρεις ότι απλά θα είσαι πτώμα μετά.

Ε μωρέ σιγά τους αυστηρούς, πιο πολυ το παίζουν (κυρίως στους Κανελλόπουλους) ενώ είναι @@. Πχ. εμάς η διμοιρία δεν πατούσε το πρωί στο γήπεδο που λες, μιας και αγνοούσαμε την έγερση και πηγαίναμε μετά για πρωινό όταν γυρνούσαν. Δεν μας είπαν και τίποτα. Μόνο ο 2ος λόχος την είχε γαμήσει και έκανε όλες τις αγγαρείες γιατί κάποιος μαλακας, μέσα στο σκοτάδι που επικρατούσε στις 6 το πρωι την ώρα της γυμναστικής, έπιασε κουβέντα με τον Πλοίαρχο (που φοράει φόρμες και δεν χαμπαριαζεις ότι είναι αυτός) και κατέληξε να του πει "αντε και γαμήσου", και μετά δεν έβγαινε να πει ότι το έκανε.

Πάντως για εμένα το θέμα εγκαταστάσεις είναι μεγάλο συν.

Επίσης στο Πόρο να πηγαίνεις στο περίπτερο την ώρα του προαριστου ή όσο πιο νωρίς μπορείς για να προλαβαίνεις την εφημερίδα που θες πριν τελειώσει, μιας και στο τέλος θα μπορείς να πάρεις μόνο Score.

Α ναι, πάρε πολύμπριζο. Είναι το currency εκεί κάτω, ειδικά στο Πόρο που έχει όλες κι όλες 4-5 πρίζες, το πολύπριζο σου δίνει άμεσο spot και γλυτώνεις την ουρά. Επίσης ελπίζω να ξέρεις από καλό Jenga γιατί το να χτίζεις 8 πολύμπριζα από μια μπρίζα χωρίς να πέσουν ενώ συγχρόνως να έχεις τον μάξιμουμ αριθμό διαθεσιμων μπριζών θέλει μια μαστοριά. Αν και θα έχεις αρκετό χρόνο για να λύσεις το πρόβλημα :!:

freak brother
04-05-2011, 03:23
τι εφημεριδες ρε? χαχαχαχα

SpiritCrusher
04-05-2011, 03:52
Εδώ έχουν ιντερνετ μωρε μεσα στο στρατοπεδο (ένα τέταρτο την μερα ανα φανταρο) οι εφημερίδες σε πείραξαν; Α πουλάει και penthouse/playboy αν είσαι από αυτούς που τα αμολάει στις τουαλέτες.

Φοβερή κατασκήνωση.

freak brother
04-05-2011, 04:01
εμας δεν επιτρεπονταν ουτε απο εξω αν ηταν αθλητικες η πολιτικοποιημενες. Δεν σου καναν τπτ απλα στην ψιλολεγαν στο κεντρο , στην μοναδα αμα σε επιανε κανας αξιωματικος ειχες τρεχαματα.

SpiritCrusher
04-05-2011, 04:11
To ξέρω, αλλά αυτά είναι μαλακίες και το ξέρεις κι εσυ. Αν και έχω την εντύπωση πως έχει χαλαρώσει γενικά το πράγμα και στον ξηράς πια.

Γενικά ο ξηράς είναι γεμάτος "παλιούς" και κολλημένους και εκει οφείλεται η πραγματική διαφορά με ΠΝ/ΠΑ. Πχ. στον Πόρο όλοι οι εκπαιδευτές ήταν 22-28 μιας και βγαίνουν μόνο από σχολή οπότε και παρέα καναμε αν θέλαμε και όλα οκ.

freak brother
04-05-2011, 04:15
καλα οτι εχει να κανει με τον στρατο ειναι μαλακια . Αλλα αυτο το θεατρο του παραλογου αμα το παρεις σαν παρασταση εχει χαβαλε (οταν θα εχεις απολυθει) επισης δεν κανατε παρεα γιατι ηταν απο σχολη και ηταν 22-28 κανατε παρεα γιατι ησασταν ναυτικο και ξεραν οτι ειχατε βυσμα και ψιλοκολωναν να σας τρεξουν. :p

SpiritCrusher
04-05-2011, 04:19
Στον ελεύθερο χρόνο λέω μωρέ, τις ώρες εκπαίδευσης κτλ γινόταν κανονικα εκπαίδευση και είχε τρέξιμο και αγγαρείες και από όλα. Σε φάση, κάποιοι κράτησαν και επαφες. Δεν λέμε ότι έγιναν και B.F.F.E (sic), αλλά οκ, πολύ πιο κουλ από αυτά που ακούμε όλη την ώρα για Ξηράς.

nothingman
19-05-2011, 22:37
πάς φαντάρος;;

αυτό είναι το φανταριλίκι:

iSGCb_R8XAA
(επίσημη παραγωγή του ΓΕΣ του 1997)

παίζει και η ΜΑΝΙΑ ΝΤΕΛΛΟΥ πεθαίνω σβήνω χάνομαι.

ikonoklast
19-05-2011, 23:13
πάς φαντάρος;;

iSGCb_R8XAA

Ρε σείς είμαι στο τρίτο παρτ, αυτό είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ και πρέπει δικό του θρεντ.

nothingman
19-05-2011, 23:38
το τελείωμα σκίζει σύμπαντα.

Mostos
20-05-2011, 00:48
πάς φαντάρος;;

iSGCb_R8XAA

με αναστάτωσε το βίντεο. σε ποιόν απευθύνεται;

επίσης το making of του βίντεο είναι το παρακάτω

bSnNbyJQqWg

Marillion
20-05-2011, 20:10
πολύ βαρεμάρα στο κεντρο. οι διοικητές όλοι νορμαλ με εξαιρεση εναν σαρδέλα που ερχόταν τα σβκ να το παίξει ράμπο. ήταν και ο γκομενος της χρουσαλάς μεσα και είχαμε την υποστήριξη των ΜΜΕ. δεν τον μίλησα αλλά κέρασε σολους τους νεοσυλλεκτους από ένα κωλόχαρτο!

τελευταία μέρα εκεί που καθόμασταν ήρεμα είδαμε έναν ντελιβερά να τρέχει με το παπί μεστο στρατόπεδο και απο πίσω να τον κυνηγά μια καναδέζα. είχαν πάρει κάτι τύποι απ΄την κάτω ίλη σουβλάκια και δεν πλήρωσαν και ο τύπος τους πήρε στο κυνήγι

για το σουβλάκι ρε γμτ

Xtikio
20-05-2011, 22:58
πάς φαντάρος;;

iSGCb_R8XAA

epos.

Ethereal
21-05-2011, 08:26
πολύ βαρεμάρα στο κεντρο. οι διοικητές όλοι νορμαλ με εξαιρεση εναν σαρδέλα που ερχόταν τα σβκ να το παίξει ράμπο. ήταν και ο γκομενος της χρουσαλάς μεσα και είχαμε την υποστήριξη των ΜΜΕ. δεν τον μίλησα αλλά κέρασε σολους τους νεοσυλλεκτους από ένα κωλόχαρτο!

τελευταία μέρα εκεί που καθόμασταν ήρεμα είδαμε έναν ντελιβερά να τρέχει με το παπί μεστο στρατόπεδο και απο πίσω να τον κυνηγά μια καναδέζα. είχαν πάρει κάτι τύποι απ΄την κάτω ίλη σουβλάκια και δεν πλήρωσαν και ο τύπος τους πήρε στο κυνήγι

για το σουβλάκι ρε γμτ

α ετσι εξηγειται το πως δεν εχεις κανει ακομα ποστ σεντονι-totermatisase24wresseri στο la noire thread =p

freak brother
21-05-2011, 21:44
πάς φαντάρος;;

iSGCb_R8XAA

epos.
το ειδα ολο!

namiroth
21-05-2011, 22:08
πάς φαντάρος;;

iSGCb_R8XAA

epos.
το ειδα ολο!

ntax to teleytaio lepto tou prwtou vinteoy gamaei ta panta

KoiliaSamprela
22-05-2011, 09:58
ένα μαστ για κάθε άνθρωπο!!!!
παίζει κάπου ολόκληρο για κατέβασμα?

Tyler_Durden
22-05-2011, 10:14
καλά η ταινία είναι έπος. και το σημαντικότερο βγαλμένη απ' τη ζωή. εμένα με συγκίνησε το σημείο που πάνε στον πατέρα του ευθυμιάδη στο πρώτο part.
εν τω μεταξύ -άσχετο- αλλά αυτό:

ένα μαστ για κάθε άνθρωπο!!!!

μου θύμισε τα "υπερπολύτιμα για κάθε άνθρωπο" βιβλία που πουλάει ο "κύριος Φλώρος" στα κέντρα με βασικό το "βιβλίο - επος" του Τζον Γουάηζμαν της SAS για το πως θα επιβιώσουμε στη ζούγκλα, σε ναυάγιο κλπ
θυμάμαι είχε και δώρο ένα βιβλίο που θα "ξετρελάνει τις κοπέλες μας" για το "ιδανικό μακιγιάζ" και όταν τελείωνε την ομιλία-αγοραπωλησία του, έκλεινε σαν τον Ντε Μάιο λέγοντας οτι "όποιος δεν πιστεύει οτι η ελληνική νεολαία είναι η καλύτερη του κόσμου να πάει να γαμηθεί!"

Πείτε οι νέοι έρχεται ακόμη αυτό το σούργελο στα κέντρα;

Marillion
22-05-2011, 10:46
μας ηρθαν τρεις. ο πρώτος ήταν αυτός που λες ο SURVIVOR. πως θα φτιαξετε σχοινι με αμμο και πως θα κανετε το σκατό σας παξυμάδι.
μετά έσκασε ένας πρωην ειδικοδυναμίτης αποστρατος που μας ελεγε πως εχει ενα βιβλιο με ολα τα νομοθετικά, όλες τις τρύπες κτλ, πως να παιρνετε τιμητικές και αλλα.
και τέλος εσκασε ενας που εκανε πολεμικες τεχνες και αρχισε να δερνει νεοσυλλεκτους για να δειξει το νεο του βιβλιο ΑΥΤΟΑΜΥΝΑ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ. εσκασε ενα νταμάρι δυο μέτρα χοντρός και πήγε να τον ριξει αλλά δεν σπρωχνόταν αυτό το πράγμα.

μερικοί ψάρωσαν και πήρανε.

Deggial
22-05-2011, 11:14
μου θύμισε τα "υπερπολύτιμα για κάθε άνθρωπο" βιβλία που πουλάει ο "κύριος Φλώρος" στα κέντρα με βασικό το "βιβλίο - επος" του Τζον Γουάηζμαν της SAS για το πως θα επιβιώσουμε στη ζούγκλα, σε ναυάγιο κλπ

Σε εμάς μόνο αυτός είχε έρθει. Επίσης όταν ήμουν στη Χίο έπαιρνε τηλέφωνο τουλ. μια φορά τον μήνα ένας άλλος κακομοίρης απόστρατος και ζητούσε διοικητές/ταξίαρχους/κλπ. για να έρθει να πουλήσει το βιβλίο του.

Στο κέντρο είχε έρθει και μια ομάδα ψυχολογικής υποστήριξης που έχει συσταθεί και επισκέπτεται τα κέντρα εκπαίδευσης για να μιλήσει για στρες/κατάθλιψη/ναρκωτικά/αλκοόλ, ο διοικητής της οποίας ξέφευγε και άρχιζε με πάθος να αναφέρει όλους τους κλασσικούς εθνικιστικούς μύθους (Κίσσινγκερ, αρχαία ελληνικά και ηλεκτρονικοί υπολογιστές, κλπ.) και έλεγε πως για την κατάθλιψη φταίει η Δύση και ο καπιταλισμός και πως αυτά δεν υπήρχαν στην Ελλάδα πριν μας βάλουν χέρι οι δυτικοί.

Nasum
22-05-2011, 12:00
Φαντάσου τώρα να τρακάρεις στον Ταύγετο και να σκάσεις στο νοσοκομείο με τηλεκάρτες στις πληγές.

phthoggon
28-05-2011, 16:49
I5 wanabee εδώ, μπαίνω εξ' αναβολής τη δευτέρα αυλώνα (είχα κάτσει ένα μήνα μέσα πριν εννιάμηνο). Παίζει να τη σκαπουλάρω την ίδια μέρα άμα πάω νωρίς λέτε? Άμα τύχει και το δεις μαρούλιε θύμησέ μου τι ώρα φεύγουν τα λεωφορεία για 401.

freak brother
28-05-2011, 16:59
την ιδια μερα δυσκολο.

Swollen
30-05-2011, 17:25
δεν σε πρόλαβα γιατί ήμανε μέσα. αν πας με συνοδό (κοπελα/μάνα/κόρη/δενξέρωγωτιάλλο) βγαίνεις την ίδια μέρα

του λέητ άη νόου

phthoggon
30-05-2011, 20:06
είμαι έξω παίδες :pink: νο γουόριζ, ευχαριστώ! δεν ήξερα ότι παίρνω άδεια, νόμιζα ότι θα μείνω στη μονάδα εάν δε τελείωνα σήμερα (γα το πούτσο/στο πι και φι παίρνεις την αναβολή τελευταία ε, πληροφοριακά)

R & R
30-05-2011, 20:21
2χρονη δλδ πηρες?

phthoggon
30-05-2011, 21:39
δεκαοχτώ μήνες μου είπαν, θα τους πάρω αύριο να μάθω για τελική (παίζει να κοπεί κάνα εξαμηνάκι να γίνει 12 πάντα)

12 stars circle your brow
31-05-2011, 08:16
βασικά ρε, πήρες 18 επειδή αν κατάλαβα καλά την εξάμηνη την πήρες όταν διέκοψες την θητεία (αν πήρες για ψυχολογικούς λόγους), άρα είσαι κομπλέ

Harbinger of Death
31-05-2011, 10:23
Όταν παίρνεις αναβολές για Ι5 ψυχολογικό, στο μεσοδιάστημα των 2 χρόνων τι κάνεις, που δεν έχεις εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις; Σε παίρνει κανείς να δουλέψεις;

JnB
31-05-2011, 10:25
Όταν παίρνεις αναβολές για Ι5 ψυχολογικό, στο μεσοδιάστημα των 2 χρόνων τι κάνεις, που δεν έχεις εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις; Σε παίρνει κανείς να δουλέψεις;

Ενώ αν τις είχες εκπληρωμένες θα κάνανε ουρά για να σε προσλάβουν ε; :P

Harbinger of Death
31-05-2011, 10:30
Πόηντ τέηκεν, αλλά απάντα στο φτωχό επίδοξο υπαλληλάκο. :P

Raven Lord
31-05-2011, 10:44

δημόσιο και σε κάποιες άλλες προκηρύξεις απαιτούνται εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις ή νόμιμη απαλλαγή. το θέμα είναι ότι δε βγαίνουν πια προκηρύξεις :P

Harbinger of Death
31-05-2011, 10:47
Καλά, για ιδιωτικό τομέα λέω, ποιο δημόσιο.

JnB
31-05-2011, 10:59
Λογικά δε θα σε ρωτήσουν.
Άμα σε ρωτήσουν πες ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.
Άμα θέλουν να μάθουν για πόσο καιρό, ρώτα πόσο καιρό σκοπεύουν να σε κρατήσουν :P

H.
31-05-2011, 23:21
Όλοι όσοι με καλέσανε με ρωτήσανε ανεξαιρέτως. Και δεν είχα πάει και έχασα κανά δυό δουλειές.

Skalani Caveman
01-06-2011, 10:36
...ή θέλεις να πιστεύεις ότι τις έχασες γι αυτό.

H.
01-06-2011, 23:05
Ή μου το είπανε στα ίσια αμέσως μόλις απάντησα στην ερώτηση.

Pinatero
02-06-2011, 21:16
http://farm3.static.flickr.com/2544/4145599440_0ee637a4cd.jpg

http://images.inews.gr/hlarge/88-tzoulia-2-mafroii-tzoulia-alexandratou-epestrepse-me-nea-tsonta-se-paragogi-SIRINA-PRODUCTIONSedo-i-kali-partouza--DOWNLOAD---.jpg

korrupt3r
04-06-2011, 15:29
υπάρχει κανένας που διέκοψε την αναβολή για φανταριλίκι για να με προϊδεάσει για το τι πρέπει να κάνω με χαρτιά κλπ?

Rush
04-06-2011, 17:39
An 8ymamai kala mia bebaiwsh foithshs xreiazesai apo to panepisthmio an htan gia logous spoudwn h anabolh. Otan pas stratologia symplhrwneis ena xarti pou sou dinoun aytoi, ektos an exoun allaksei ta pragmata apo to 2005...

korrupt3r
04-06-2011, 18:06
thanx man. σκέφτομανε πως το ιδανικό θα ήταν να μπω νοέμβρη. ισχύει το "κάνω τα κουμάντα μου 2 μήνες πριν"?

Fireknight
04-06-2011, 18:12
gia na mpeis to noemvrio kala einai mexri to telos tou Iouliou , na tin exeis kopsei tin anavoli .

alaiah
05-06-2011, 22:46
πριν 2 χρόνια ίσχυε ότι πρέπει να κοψεις την αναβολή πριν μπει η προηγούμενη εσσο. Δηλαδή για Νοέμβριο μέχρι τέλη Ιουλίου. Αλλά με ένα μικρό τηλεφώνημα στο στρατολογικό γραφείο θα σου πούν ότι χρειάζεσαι και όλα όσα ισχύουν σε 5 λεπτάκια...

Marillion
20-06-2011, 15:51
ακόμα αυτό ισχύει. οτι απορίες, εδώ :

http://www.stratologia.gr/legislation.php

GraveMiasma
20-06-2011, 20:31
ψάχνοντας το αποπάνω λινκ δεν βρήκα πληροφορίες για το ερώτημα μου :

(1) Αν κάποιος είναι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού δικαιούται να μην πάει στρατό ?

(2) Αν ισχει κάτι τέτοιο, ποιές είναι οι προυποθέσεις για θεωρηθεί κάποιος κάτοικος εξωτερικού ?

KoiliaSamprela
20-06-2011, 21:02
νομίζω πάνω από 40 εξαγοράζεις την θητεία, πιο πριν πρέπει να πας.

Reject
20-06-2011, 21:06
35.πας μετα 40 μέρες και την υπολοιπη την εξαγοράζεις.Αλλά δεν συμφέρει.

GraveMiasma
20-06-2011, 22:18
35.πας μετα 40 μέρες και την υπολοιπη την εξαγοράζεις.Αλλά δεν συμφέρει.

ποσα $$ ?

animae
20-06-2011, 23:56
Δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά το ποσό πρέπει να ήταν 9 χιλιαρικα +-2.

wraithgr
21-06-2011, 00:44

(1) Αν κάποιος είναι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού δικαιούται να μην πάει στρατό ?

(2) Αν ισχει κάτι τέτοιο, ποιές είναι οι προυποθέσεις για θεωρηθεί κάποιος κάτοικος εξωτερικού ?

Αν κυρηχθείς ανυπότακτος εξωτερικού μπορεις να επισκέπτεσαι την Ελλάδα για 30 μέρες το χρόνο (ουσιαστικά κανείς ποτέ δεν μετράει, απλά έχε πάνω σου το τελευταίο εισιτήριο που χρησιμοποίησες--συμβουλή της κυριούλας στο προξενείο αυτό). Για να κηρυχθείς ανυπότακτος εξωτερικού πρέπει να έχεις κλείσει 7 χρόνια έξω (καμιά φορά μπορείς να τα καταφέρεις και με λιγότερα), να πας στο προξενείο με πολλή χαρτούρα (λογικά αλλάζει ανάλογα τη χώρα, ψάξε το site τους) και να στείλουν αυτοί στην στρατολογία σου τα δικαιολογητικά. Αν δεν έχεις κλείσει 7 χρόνια μπορείς να βγάλεις βεβαίωση μόνιμης κατοικίας, στην οποία το προξενείο βεβαιώνει οτι κατοικείς μόνιμα στο εξωτερικό και το οποίο από όσο ξέρω σε καλύπτει πάλι για τις 30 μέρες που λέγαμε πριν....

Zoonchild
21-06-2011, 09:32
ακόμα αυτό ισχύει. οτι απορίες, εδώ :

http://www.stratologia.gr/legislation.php

εσυ ακομα ποσταρεις σε αυτο το θρεντ????

Mitsmann
21-06-2011, 09:32
ζουν!!!!

wino
21-06-2011, 10:03
anamesa mas!

KoiliaSamprela
21-06-2011, 10:51

Αν κυρηχθείς ανυπότακτος εξωτερικού μπορεις να επισκέπτεσαι την Ελλάδα για 30 μέρες το χρόνο (ουσιαστικά κανείς ποτέ δεν μετράει, απλά έχε πάνω σου το τελευταίο εισιτήριο που χρησιμοποίησες--συμβουλή της κυριούλας στο προξενείο αυτό). Για να κηρυχθείς ανυπότακτος εξωτερικού πρέπει να έχεις κλείσει 7 χρόνια έξω (καμιά φορά μπορείς να τα καταφέρεις και με λιγότερα), να πας στο προξενείο με πολλή χαρτούρα (λογικά αλλάζει ανάλογα τη χώρα, ψάξε το site τους) και να στείλουν αυτοί στην στρατολογία σου τα δικαιολογητικά. Αν δεν έχεις κλείσει 7 χρόνια μπορείς να βγάλεις βεβαίωση μόνιμης κατοικίας, στην οποία το προξενείο βεβαιώνει οτι κατοικείς μόνιμα στο εξωτερικό και το οποίο από όσο ξέρω σε καλύπτει πάλι για τις 30 μέρες που λέγαμε πριν....

αυτό με τις εκλογές ισχύει ακόμα?
Δηλαδή όταν έχει εκλογές έρχεσαι και καλά να ψηφίσεις και ας είσαι ανυπότακτος ?

wraithgr
23-06-2011, 09:42
Εννοεις αν έχεις ήδη "φάει" τις 30 μέρες που έχεις ούτως ή άλλως; Δεν έχω ιδέα, δεν μου φαίνεται λογικό πάντως, δεν μπορείς να ψηφίσεις από την πρεσβεία ορ σμθ; (χα-χα, μιλάμε για ελληνικό δημόσιο και δη στρατό και είπα "λογικό")...

KoiliaSamprela
23-06-2011, 15:42
Έχω ένα φίλο που είναι ανυπότακτος πάνω από 15 χρόνια, και όσα χρόνια τον ξέρω έρχεται για τις εκλογές.
Ο φίλος δεν είναι "αντί" σε κάτι, απλά έχει μια γαμώ της δουλειές στα ξένα και δεν ψήνει να την αφήσει για να καθαρίζει κατσαρόλες και να βαράει αγρυπνίες

freak brother
23-06-2011, 15:57
εχω φιλο που υπηρετησαμε μαζι που γεννηθηκε αυστραλια και τον μαζεψαν στο αεροδρομιο μια μερα που πηγαινε να γυρισει πισω (ειχε και ελληνικο διαβατηριο) και υπηρετησε 13 μηνες τελικα.

animae
23-06-2011, 16:05
Η πρόταση που έγραψες δεν βγάζει νόημα.

korrupt3r
04-07-2011, 23:01
καλέ την έκοψα!
ΣΞ Δ' ΕΣΣΟ λοιπόν...
είναι κανένας απ'εδώ που έκανε μειωμένη?

Mitsmann
05-07-2011, 09:54
εγω αλλα οχι ΣΞ. μονο Ν.

korrupt3r
05-07-2011, 15:34
το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης πότε το έδωσες?
εμένα μου είπαν με την κατάταξη..

H.
05-07-2011, 17:00
Βασικά, γιατί δήλωσες μειωμένη από τώρα?

korrupt3r
05-07-2011, 17:22
δεν δηλώθηκε. η οικογένεια μ είναι τρίτεκνη κ είμαι ο πρώτος.
χθες στο στρατολογικο γραφείο μου είπαν ότι θα χρειαστώ το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης
με την κατατάξη. δλδ? την μέρα που θα μπαίνω?
επίσης, για προτείνετε κανά καλό σώμα στο ΣΞ... :P

JnB
05-07-2011, 17:26
O jack πρέπει να ξέρει ένα καλό.

korrupt3r
05-07-2011, 18:07
για την Σχολή Ηλεκρονικού Πολέμου(ΣΗΠ) ξέρει κανείς τπτ?

Boom!
05-07-2011, 18:16
δεν δηλώθηκε. η οικογένεια μ είναι τρίτεκνη κ είμαι ο πρώτος.
χθες στο στρατολογικο γραφείο μου είπαν ότι θα χρειαστώ το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης
με την κατατάξη. δλδ? την μέρα που θα μπαίνω?
επίσης, για προτείνετε κανά καλό σώμα στο ΣΞ... :P

Να το χεις μαζι σου την μερα της καταταξης. Πιθανοτατα δε θα σου ζητηθει αυθημερον, αλλα αν δε το χεις μαζι θα πρεπει να αποσταλει με φαξ π.χ. και μπερδευονται τα πραματα.

freak brother
05-07-2011, 19:47
για την Σχολή Ηλεκρονικού Πολέμου(ΣΗΠ) ξέρει κανείς τπτ?

ρωτα τον jack the ripper τι βυσμα εβαλε :p

Swollen
06-07-2011, 02:10
κ εδώ μειωμένη λόγω τριτεκνίας. δεν το είχα την ημέρα της κατάταξης. το έδωσα κάτι μέρες πριν ορκιστώ. έστειλα κ τον πατέρα στη στρατολογία κ το έδωσε κ όλα κομπλέ. καλό είναι να το έχεις μαζί όταν μπεις μπατ μπιγουέαρ: το ότι τους το έδωσες μια φορά δεν σημαίνει ότι κ τελείωσες. μπορούν να συμβούν πολλά με τόση χαρτούρα στον στρατό. να στείλεις κάποιον κ στη στρατολογία που ανήκεις κ να'χεις κ άλλη μια κόπια πάνω σου ποτέ δεν ξέρεις. αυτά

σε άλλα νέα
8 ΚΣ γαμώ τα στρατά κ την αυλώνα

SpiritCrusher
06-07-2011, 02:16
Βασικά είναι λίγο περίεργο, οπότε έχε το μαζί σου τη 1η μέρα και 1 δεύτερο αντίγραφο σπίτι σου.

Από εκεί και μετά, αν δεν σου είπαν, μάθε ακριβώς τι χαρτί χρειάζεσαι γιατί αν θυμάμαι καλά το πιστοποιητικό για στρατιωτική χρήση βγαίνει μόνο από το μητρώο και όχι από το δημοτικό διαμέρισμα. Επειδή και οι ίδιοι τα χάνουν λίγο εγώ τελικά το έδωσα στο στρατολογικό γραφείο. Επίσης μπορείς να το δώσεις όποια στιγμή θέλεις μέσα στη θητεία (εφόσον δεν έχεις περάσει χρονικά τη μείωση που θες, doh) αλλά καλό είναι να το δώσεις νωρίς γιατί μπορεί να παίρνεις μεγαλύτερο μισθό.

Swollen
06-07-2011, 02:23
δεν παίρνεις μεγαλύτερο μισθό ;(
για τριτεκνία μιλάω πάντα

SpiritCrusher
06-07-2011, 02:26
Οκ τότε, γι αυτό είπα και "μπορεί" γιατί εγώ που είμαι πιο πάνω από τριτεκνία είχα νομίζω 30-35ε το μήνα.

korrupt3r
06-07-2011, 03:45
μάλιστα... όταν λέμε μέρα της κατάταξης εννοούμε την ημέρα που μπαίνω έτσι?
το σημείωμα κατάταξης πόσο καιρό πριν έρχεται?

animae
06-07-2011, 04:05
μάλιστα... όταν λέμε μέρα της κατάταξης εννοούμε την ημέρα που μπαίνω έτσι?
το σημείωμα κατάταξης πόσο καιρό πριν έρχεται?

2 Βδομάδες περίπου.

korrupt3r
06-07-2011, 04:32
ωραία. σας ευχαριστώ!
και για να σας τα πρήξω λίγο ακόμα: Υγειονομικό, Σχολή Ηλεκτρονικού Πολέμου ή Υλικό Πολέμου?

Marillion
06-07-2011, 05:52
μουσικό σωμα :razz:

freak brother
06-07-2011, 08:54
ωραία. σας ευχαριστώ!
και για να σας τα πρήξω λίγο ακόμα: Υγειονομικό, Σχολή Ηλεκτρονικού Πολέμου ή Υλικό Πολέμου?

τεθωρακισμενα , οι καιροι ειναι δυσκολοι :dfinger:

Mitsmann
06-07-2011, 09:34
το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης πότε το έδωσες?
εμένα μου είπαν με την κατάταξη..

Νομιζω καπου στη μεση της θητειας. σιγουρα οχι απ την αρχη.
αλλα δεν κανουν πολλες μερες να το εξετασουν. τουλαχιστον στο Ναυτικο.
οσο πιο νωρις το κανεις βεβαια, τοσο καλυτερα.

Amnesiac.
06-07-2011, 10:59

Βγάλτε τον στο tro-ma-ktiko το μπούστη.

H.
06-07-2011, 12:52
Λοιπόν θα πω γιατί ρώτησα το γιατί να δηλώσεις μειωμένη με βάση τις δικές μου γνώσεις οι οποίες όμως στηρίζονται στη δικιά μου θητεία στην τελευταία ΕΣΣΟ με 12μηνο (305 ΛΕΛΕ).

Τότε λοιπόν (όπως και τώρα φαντάζομαι) προβλεπόταν ότι οι μειωμένης θητείας με το που τελειώναν κέντρο πήγαιναν παραμεθόριο όπου και εξαντλούσαν αμετάθετοι όλη την υπόλοιπη θητεία τους. Οπότε προαίρεση όλων των γνωστών πριν μπω ήταν να μην δηλώσω πουθενά μειωμένη θητεία (που τότε ήταν 3 μήνες λιγότερη) έως κάποιο μικρό διάστημα πριν λήξει η μειωμένη θητεία. Πράγμα που έκανα και τα πέρασα φίνα στον Χορτιάτη. Μάλιστα παρουσίασα το πιστοποιητικό στους 7μιση μήνες περίπου με αποτέλεσμα να γίνει μπαμ μπαμ η διαδικασία και να φύγω στους 8 Αλεξανδρούπολη (από τον υπόλοιπο ένα μήνα οι μισές ήταν κανονική άδεια + εβδομάδα προσαρμογής στα λελε).

Αν ισχύει ακόμα το σύστημα με το αμετάθετο των μειωμένης θα έλεγα να το κάνεις έτσι. Ακόμα και τελευταία μέρα να το παρουσιάσεις είναι ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ νόμος και δε μπορούν να κάνουν τίποτα και να στο στραβώσουν (αυτό σίγουρα ισχύει και τώρα και ες αεί).

Mitsmann
06-07-2011, 12:53
στο ναυτικο ξεπερναμε το ανωτερω προβλημα με τον ορισμο της ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ ως παραμεθοριου.

korrupt3r
06-07-2011, 13:10
Βγάλτε τον στο tro-ma-ktiko το μπούστη.

χαχαχαχαχαχαχα

Λοιπόν θα πω γιατί ρώτησα το γιατί να δηλώσεις μειωμένη με βάση τις δικές μου γνώσεις οι οποίες όμως στηρίζονται στη δικιά μου θητεία στην τελευταία ΕΣΣΟ με 12μηνο (305 ΛΕΛΕ).

Τότε λοιπόν (όπως και τώρα φαντάζομαι) προβλεπόταν ότι οι μειωμένης θητείας με το που τελειώναν κέντρο πήγαιναν παραμεθόριο όπου και εξαντλούσαν αμετάθετοι όλη την υπόλοιπη θητεία τους. Οπότε προαίρεση όλων των γνωστών πριν μπω ήταν να μην δηλώσω πουθενά μειωμένη θητεία (που τότε ήταν 3 μήνες λιγότερη) έως κάποιο μικρό διάστημα πριν λήξει η μειωμένη θητεία. Πράγμα που έκανα και τα πέρασα φίνα στον Χορτιάτη. Μάλιστα παρουσίασα το πιστοποιητικό στους 7μιση μήνες περίπου με αποτέλεσμα να γίνει μπαμ μπαμ η διαδικασία και να φύγω στους 8 Αλεξανδρούπολη (από τον υπόλοιπο ένα μήνα οι μισές ήταν κανονική άδεια + εβδομάδα προσαρμογής στα λελε).

Αν ισχύει ακόμα το σύστημα με το αμετάθετο των μειωμένης θα έλεγα να το κάνεις έτσι. Ακόμα και τελευταία μέρα να το παρουσιάσεις είναι ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ νόμος και δε μπορούν να κάνουν τίποτα και να στο στραβώσουν (αυτό σίγουρα ισχύει και τώρα και ες αεί).

οπότε προτείνεις στα μέσα της θητείας κ μετά την μετάθεση. Κ πως ξαφνικά θα τους εμφανίσω πιστοποιητικό? εννοώ δεν θα μου την πουν(ψαρούκλας)?
κ πέρα από αυτό, ποιος ανόητος μου είχε πει ότι οι τρίτεκνοι κ γενικά οι πολύτεκνοι ότι υπηρετούν κοντά στον τόπο διαμονής τους?
απ'ότι φαίνεται δν ισχύει...

H.
06-07-2011, 13:20
Για την ακρίβεια εγώ θα έλεγα να το κάνεις τελευταία μίας με δύο εβδομάδες της θητείας. Εμένα που είχα αρχίσει να αγχώνομαι (όπως είναι φυσιολογκό) και το έκανα ενάμιση μήνα πιο πριν προλάβαν και με στείλαν ένα μήνα μετάθεση.

Και να σου την πουν στα αρχίδια σου. Δε μπορούν να σε κάνουν τίποτα. Το έχουν δει να γίνεται μυριάδες φορές πριν από εσένα.

Swollen
06-07-2011, 15:09
νο νο νο νο νο
τα 9μηνα πλέον μένουνε παραμεθόριο και απολύονται από εκεί (πλήρη θητεία δλδ)
τα 8μηνα γυρνάνε σε στρατόπεδο κοντά στο σπίτι τους όταν κλείσουν 4 μήνες από την ημέρα που παρουσιάστηκαν (μερικές φορές κ πιο νωρίς)

ωραία. σας ευχαριστώ!

τεθωρακισμενα , οι καιροι ειναι δυσκολοι :dfinger:

:touched:

H.
06-07-2011, 17:32
Κάτσε. Δηλαδή πλέον γίνεται το ανάποδο? 'Οποιος κάνει μεγάλη θητεία την τρώει όλη την παραμεθόριο και όποιος έχει μειωμένη πάει και σπίτι του? Σκανδαλώδες?

Swollen
06-07-2011, 17:49
εεχμμ.. πιο λογικό μάλλον?
για να κάνει κάποιος μειωμένη θητεία σημαίνει πως υπάρχει λόγος. είτε αυτό είναι απλή 3τεκνία, είτε ο πατέρας του έχει κάποια αναπηρία, είτε είναι ορφανός. όποιος λόγος κ να ισχύει, το πιο πιθανό είναι ότι αυτός ο άνθρωπος θα πρέπει να βρίσκεται κοντά στο σπίτι του

H.
06-07-2011, 19:17
Δεν είναι μόνο αυτοί οι λόγοι ρε Swollen, ενδεικτικά εγώ δεν άνηκα σε κανέναν από τους τρεις για να καταλάβεις. Και φυσικά είναι παράλογο αυτό που γίνεται τώρα, γιατί η μειωμένη θητεία πιάνει ΠΟΛΛΟΥΣ και στις περισσότερες περιπτώσεις δεν είναι τόσο μεγάλες οι κοινωνικές ανάγκες που λες (αυτό και από τις εμπειρίες κατά τη θητεία μου).

Αντίθετα είναι πολύ πιο λογικό κάποιος που κάνει παραπάνω θητεία, ΒΑΣΙΚΑ ΟΧΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ, να γυρνάει για κάποιον καιρό σε μη παραμεθόρια μονάδα. Ε ρε βλέπω να εμφανίζονται κάτι δικαιολογητικά για μειωμένη από το πουθενά πλέον. Ε.Σ. το μεγαλείο σου!

Mitsmann
06-07-2011, 20:05
δηλαδη εγω που εκανα 9 μηνες παραμεθοριο να αισθανομαι ΡΙΓΜΕΝΟΣ ε.
μουνια.

korrupt3r
06-07-2011, 20:28
στη σαλαμίνα?? :P

Mitsmann
06-07-2011, 21:56
.

freak brother
06-07-2011, 22:44
εγω εκανα 11 :p

nothingman
09-07-2011, 02:18
καλοκαίρι και φαντάρος στην Αστυπάλαια.

Marillion
09-07-2011, 19:31
σε γενικές γραμμές κανένας δεν ξέρει 100% αν ισχύει το αμετάθετο για φαντάρους πλήρους θητείας. βέβαια γίνονται μερικά τρελά, ηρ8ε πχ με απόσπαση ενας από 13 εμά θερμη και μου είπε φέρανε ατομα από παραμεθώριο 9μηνίτες με μετάθεση εκεί (στο τετράμηνο και όχι στο εξάμηνο όπως λέει το νομοσχέδιο)

σε κάθε περίπτωση, οσοι μπαίνετε αύγουστο και κατέχετε μουσικό οργανο (πνευστό κατά προτίμηση ή κρουστά) δηλώστε σε στρατολόγους που περνάνε απ'το κέντρο για μουσικό σώμα και αν έχετε και κανένα βύσμα (όχι οσο τρελό πιστευουν κάποιοι) κυνηγήστε το. θα γλυτώσετε πολλά, θα συναναστρέφεστε με μουσικούς (από λοχίες μέχρι διοικητή) οι οποίοι τις περισσότερες φορές είναι επαγγελματίες, θα έχετε άπειρο χρόνο να μελετήσετε, να μάθετε ότι όργανο περνάει απ'το χέρι σας και να πείσετε τον εαυτό σας ότι λίγο πολύ κάτι κάνατε για τον εαυτό σας σαυτο το ρημάδι το 9μηνο. άσε που κατά 90% θα πάτε στην πόλη σας και σε κεντρικό στρατόπεδο αφού τα μουσικά σώματα βρίσκονται σε ταξιαρχίες και πάνω.

ότι και να γίνει αγγαρείες δεν γλυτώνονται (οι υπηρεσίες ανάλογα το στρατόπεδο ναι, πχ ξάνθη πρόβες μέχρι το μεσημέρι και μετά καπάκια για σκοπίες κ.ο.κ. καλή πούτσα, τζάμπα η χαρά) αλλά βολτάρεις συνέχεια σε δεξιώσεις, ορκομωσίες, στρατόπεδα κτλ παίζεις εδώ και κει, κάθεται και κανά κααυ όπου πας με τα πολιτικά σου σαν κύριος να παίξεις και μπαινοβγαίνεις με το οργανάκι σου στο στρατόπεδο και νιώθοντας άνθρωπος.

συμβουλή άσχετη : πρωτού κυνηγήσετε να μπείτε σε στρατόπεδο της πόλης σας, κάντε έρευνα για το τι παίζει με τον διοικητή κτλ. έχοντας γυρίσει ήδη πάνω απο 10 στρατόπεδα μπορώ να πω πως ακόμα και στα πιο κεντρικά στην θεσσαλονίκη (652 παυπ μετά τα κτελ) βλέπεις φαντάρους να τους πηγαίνει 6-1 ή και 7-1 αφού είναι μονάδα με 16 ατομα σε στρατόπεδο που θέλει τουλάχιστον 60 για να σε πηγαίνει 1-1.

τέλος αφού ανέφερα τα κααυ (εκεί που πάνε οι αξιωματικοί για διακοπούλες) αν δεν είστε στρατονόμοι μην το πολυσκέφτεστε. θα κόβετε όλη μέρα ντομάτες και θα καθαρίζετε νον στοπ βλέποντας τους άλλους να κάνουν διακοπές με τις οικογένοιες τους. μιζέρια σκέτη.

Pinatero
13-07-2011, 18:11
γινομαι άντρας ολοκληρωμενος, βαρβατος και σκληρος, σε 2 μήνες εξωφυλλο στο μενς χελθ σεπτεμβρίου "99 τρόποι πως να φτιαξεις κορμί στην εμπλοκή", "το χακί ειναι πάντα on fashion", και "ποια κρίση? Εδω δεν βγαίνουν οι υπηρεσίες".

ντερκα ντερκα τζιχαντ τζιχαντ

http://i179.photobucket.com/albums/w318/pinatero/3950d31a.jpg

Sotos_The_Tequiler
13-07-2011, 18:45
σπλιναντερο χακί-αγόραρε! Βρομάει βαρβατίλα από Ροδόπη μέχρι Σέρρες αυτή η φωτο. Άντε απολύσου να σε πάω σε κανα λάιβ λέμε

Sotos_The_Tequiler
20-07-2011, 18:29
τι είναι εδώ ρε θείο; Θέρετρο προσκυνητών; :P

geologiko_karoto
27-07-2011, 13:16
Είστε υπόχρεος για κατάταξη Στρατό Ξηράς με την 2011 Γ΄ ΕΣΣΟ (Αύγουστος) δυνάμει της ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ 89/2011 την 26/09/2011 σε 162 Αυτοκινούμενη Μοίρα Βαρέως Πυροβολικού (162 Α/Κ ΜΒΠ) (ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ).
Έχετε επιλεγεί Πυροβολικό.

26 Σεπτέμβρη λέει,τι σκατά

jack the ripper
27-07-2011, 13:20
ναι λογω αριθμου τη σπασανε στα 2 τη σειρα..καποιοι τελη αυγουστου καποιοι τελη σεπτεμβρη..

croissant429
27-07-2011, 13:22
για ψάξε εδώ για να σιγουρευτείς...
http://www.army.gr/stratologia/katataxi/2011c/

geologiko_karoto
27-07-2011, 13:30
θενξ παίδες
και στο stratologia.gr τα ίδια λέει

απλά υπολόγιζα μέσα Αυγούστου
και Μηχανικό λόγω σχολής
τεσπά τα Γιαννιτσά είναι δω δίπλα

jack the ripper
27-07-2011, 13:33
χμ δεν ξερω μηπως σας χωρισουν μετα..γιατι και ενας γνωστος τελειωσε ηλεκτρολογος αλλα πυροβολικο τον εβαλαν...

JnB
27-07-2011, 13:37
Κι εγώ πολ. μηχ. αλλά πυροβολικό στη θήβα πήγα.
Γενικά δεν είναι και πολύ καλά, ειδικά εκεί που δεν θα είσαι και κέντρο.

animae
27-07-2011, 13:40
Μια άποψη του poros resort.. :D

και μπούκες στην εκκλησιά για φόρτιση κινητών :dfinger:

Άι-Γιάννης ο Φορτιστης

geologiko_karoto
27-07-2011, 13:47
Κι εγώ πολ. μηχ. αλλά πυροβολικό στη θήβα πήγα.
Γενικά δεν είναι και πολύ καλά, ειδικά εκεί που δεν θα είσαι και κέντρο.

θα τραγουδάτε όλοι μέρα: "το πυροβολικό, το πυροβολικό, το αγαπώ πολύ!" χαχαχαχα
το κεντρο που θα πας ειναι ζωάρα
Ο χρήστης Monsieur Verdoux λέει (1:45 μμ)
ούτε κατσκήνωση δεν είναι τόσο χαλαρά
τώρα για μετά
εξαρτάται που θα πας

οι απόψεις διίστανται :P

JnB
27-07-2011, 13:54
Εννοούσα δεν είναι πολύ καλά σαν σώμα.
Κέντρο μια χαρά ήταν. Εκεί που θα μπεις όμως δεν ξέρω τι φάση θα είναι.

SpiritCrusher
27-07-2011, 14:37
http://i56.tinypic.com/24b0rc7.jpg

Θα πήγαινα ξανά.

freak brother
27-07-2011, 14:38
ποσο χρεωνε την βραδια?

H.
28-07-2011, 01:45
Κι εγώ μηχανολόγος πυροβολικό στη Θήβα. Εκεί στο μεταξύ η θητεία ήταν σαν πραγματικές διακοπές, περάσαμε αψέχαστα όλοι. Παρουσιάζονται για πυροβολικό και Γιαννιτσά? :O Μέχρι τώρα μόνο Θήβα και Παρανέστι ήξερα (και το τελευταίο νομίζω έκλεισε).

FIXXXER
22-08-2011, 12:51
Καπου να πουμε εδω περα απλα για να μην το ξεχναει ο κοσμος, πως γενικα η φιλοσοφια του στρατου και της υπηρετησης σε αυτον ειναι απο τα πιο για το μπουτσο πραματα που υπαρχουν, ποσο μαλλον αυτοι που την ενστερνιζονται και την ακολουθουν πιστα σαν κωδικα. Θα πω την (ευτυχως ανυπαρκτη) ιστορια σε 14 ωρες.

00i00
22-08-2011, 19:37
ΓΑΜΗΣΤΕΤΟΥΣ (http://thiteia.org/)

Art In Haste
22-08-2011, 21:20
Αύξηση θητείας τον Νοέμβριο (http://www.sportdog.gr/article/49972/auxese-theteias-ton-noemvrio) λέει..

Πεθαίνω με πρώτο σχόλιο/απάντηση.

Odonian
22-08-2011, 23:54
kaksteist kuud

chris_boss
23-08-2011, 11:09
Καπου να πουμε εδω περα απλα για να μην το ξεχναει ο κοσμος, πως γενικα η φιλοσοφια του στρατου και της υπηρετησης σε αυτον ειναι απο τα πιο για το μπουτσο πραματα που υπαρχουν, ποσο μαλλον αυτοι που την ενστερνιζονται και την ακολουθουν πιστα σαν κωδικα. Θα πω την (ευτυχως ανυπαρκτη) ιστορια σε 14 ωρες.

έχει γεμίσει ο κόσμος λιποτάκτες της πούτσας. να δω τι θα κάνουν οι γονείς σου όταν αντεπιτεθούν οι κομμουνισταί

freak brother
23-08-2011, 17:30
τσ τσ ρίψασπις

BLiTzER
23-08-2011, 18:03
Δεν ξέρω ποιος το επανέφερε αυτό (ή αν απλά παρέμεινε ζωντανό όλα αυτά τα χρόνια), αλλά πεθαίνω με πρώτες σελίδες. Σχεδόν συγκίνηση.

VidnaObmana
23-08-2011, 18:12
Γιωτα.5.

SpiritCrusher
23-08-2011, 18:12
Το ότι είναι 245 σελίδες και οι ημερομηνίες των ποστ στις τελευταίες σελίδες δεν δείχνουν ότι είναι ζωντανό θρεντ;

Γιωτα.5.

Αν κρίνω από τις μουσικές σου, μάλλον για ομοφυλοφιλία ε;

ωωωωωωωωω τι του είπεεε

BLiTzER
23-08-2011, 18:18
Το ότι είναι 245 σελίδες και οι ημερομηνίες των ποστ στις τελευταίες σελίδες δεν δείχνουν ότι είναι ζωντανό θρεντ;

Γύρισα 5-6 σελίδες πίσω να δω αν ισχύει αυτό που είπα (πριν ποστάρω), αλλά βαριόμουν να εξηγώ.

VidnaObmana
23-08-2011, 18:22

Γιωτα.5.

Αν κρίνω από τις μουσικές σου, μάλλον για ομοφυλοφιλία ε;

ωωωωωωωωω τι του είπεεε

Δεν ακουω Manowar. Ουτως ή αλλως μια χαρα πανε στρατο τα πουστρακια.

Ον τοπικ τρελα φιλε. Πώς το λεμε. Insane in the membrane.

Mitsmann
23-08-2011, 18:43
ΤΑ ΧΑΝΩ ΤΡΕΛΑΝΩ?

VidnaObmana
23-08-2011, 18:46
ΤΑ ΧΑΝΩ ΤΡΕΛΑΝΩ?

We're all mad here.

FIXXXER
23-08-2011, 20:15
Και που λετε παω στο αεροδρομιο να φυγω απο τη χωρα εχοντας παραμεινει σε αυτην 29 γεματες μερες και κατι ωρες. Εφτασα στις 23 Ιουλιου απογευμα και εφευγα 22 Αυγουστου νωρις το πρωι. Το οποιο αν τις μετρησουμε και τις δυο μερες ολοκληρες (που υποθετω οτι τα καθυστερια στον στρατο ετσι θα τα μετρανε και καλα κανουν) μας κανει 31 μερες. Ως ανυποτακτος μπορω να μεινω στην Ελλαδα μονο 30 μερες το χρονο, το οποιο το ηξερα, αλλα η μονη αλλαγη εισιτηριου που υπηρχε ηταν για εκεινη τη μερα.

Καθως κοιταει το διαβατηριο μου η καργια στο γκισε, με ρωταει τα ονοματα των γονιων μου, της τα λεω, οπως και το οτι εχω συνεννοηθει με στρατολογια και μου χουν πει οτι ολα ειναι ενταξει και πως δεν εχω περασει το οριο των 30 ημερων. Καθεται το ψαχνει μονη της, ρωταει το ζωο τον διπλανο της ποσες μερες εχει ο Ιουλιος (..), μετραει με τα δαχτυλα, τις βγαζει 31 τις μερες και μου λεει οτι κανονικα δε μπορω να φυγω απο τη χωρα. Της εξηγω τη φαση και της ειπα οτι ρωτησα και πως ολα οκ μου ειπανε και δε θα εχω προβλημα, μου λεει "παω να ρωτησω μεσα", παει ρωταει καποιον, επιστρεψει με ξινισμενα μουτρα μεχρι το πατωμα και βλεμμα δολοφονικο, μου βαζει σφραγιδα στο διαβατηριο και μου το δινει χωρις να πει κουβεντα. Σα να ξενερωσε επειδη δε με "επιασε" :/

VidnaObmana
23-08-2011, 20:20
βρωμιαρα

Mitsmann
23-08-2011, 22:53
Και που λετε παω στο αεροδρομιο να φυγω απο τη χωρα εχοντας παραμεινει σε αυτην 29 γεματες μερες και κατι ωρες. Εφτασα στις 23 Ιουλιου απογευμα και εφευγα 22 Αυγουστου νωρις το πρωι. Το οποιο αν τις μετρησουμε και τις δυο μερες ολοκληρες (που υποθετω οτι τα καθυστερια στον στρατο ετσι θα τα μετρανε και καλα κανουν) μας κανει 31 μερες. Ως ανυποτακτος μπορω να μεινω στην Ελλαδα μονο 30 μερες το χρονο, το οποιο το ηξερα, αλλα η μονη αλλαγη εισιτηριου που υπηρχε ηταν για εκεινη τη μερα.

Καθως κοιταει το διαβατηριο μου η καργια στο γκισε, με ρωταει τα ονοματα των γονιων μου, της τα λεω, οπως και το οτι εχω συνεννοηθει με στρατολογια και μου χουν πει οτι ολα ειναι ενταξει και πως δεν εχω περασει το οριο των 30 ημερων. Καθεται το ψαχνει μονη της, ρωταει το ζωο τον διπλανο της ποσες μερες εχει ο Ιουλιος (..), μετραει με τα δαχτυλα, τις βγαζει 31 τις μερες και μου λεει οτι κανονικα δε μπορω να φυγω απο τη χωρα. Της εξηγω τη φαση και της ειπα οτι ρωτησα και πως ολα οκ μου ειπανε και δε θα εχω προβλημα, μου λεει "παω να ρωτησω μεσα", παει ρωταει καποιον, επιστρεψει με ξινισμενα μουτρα μεχρι το πατωμα και βλεμμα δολοφονικο, μου βαζει σφραγιδα στο διαβατηριο και μου το δινει χωρις να πει κουβεντα. Σα να ξενερωσε επειδη δε με "επιασε" :/

θα παω αεροδρομιο αυριο, πες ποια ΠΟΥΤΑΝΑ ητανε να παω να την δουλευω.

Entrancemperium
25-08-2011, 19:14
Γιωτα.5.
αναμενόμενο.

Pinatero
30-08-2011, 19:36
http://www.etelectropourtous.be/wp-content/uploads/2009/11/Le-Le-photo1-1024x536.jpg

freak brother
30-08-2011, 19:53
καλος πολιτης ρε! τρελελε.

jack the ripper
30-08-2011, 20:48
ΟΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ωραιος πινατερο!

Coroner
30-08-2011, 23:59
2 χρόνια σε άνεση. Θενκς γιατρέεε

comma.divine
31-08-2011, 01:01
2 χρόνια σε άνεση. Θενκς γιατρέεε

για δώσε ίνφο γτ πάω αύριο Σπάρτη

Coroner
31-08-2011, 11:33
Δε σε πρόλαβα. Αν θες πληροφορίες στείλε το τηλ σου σε pm να σε πάρω. Μην αγχώνεσαι, χαλαρά είναι, αρκεί να έχεις συνοδό.

comma.divine
31-08-2011, 23:28
Δε σε πρόλαβα. Αν θες πληροφορίες στείλε το τηλ σου σε pm να σε πάρω. Μην αγχώνεσαι, χαλαρά είναι, αρκεί να έχεις συνοδό.

2 χρόνια σε άνεση. Θενκς γιατρέεε :D:D:D

Coroner
01-09-2011, 12:34
Πήρες κομπλέ; Για πε ντε!

comma.divine
01-09-2011, 12:59
με το που μπήκα στο γιατρό στο νοσοκομείο, παίρνει το παραπεμπτικό και μου λέει "2 χρόνια αναβολή, παρακαλώ περιμένετε έξω", χωρίς να πω το οτιδήποτε.

:D:D:D

korrupt3r
01-09-2011, 17:33
παίδες έχετε ιδέα από ποια ΕΣΣΟ κ αν θα ισχύσει η αύξηση θητείας?

H.
01-09-2011, 17:50
Επόμενη ΕΣΣΟ. Νοέμβρη.

korrupt3r
01-09-2011, 18:03
Με κάνεις πλάκα ε?
πολύ όμορφα. πόση είναι η μειωμένη για τρίτεκνους θητεία ξέρουμε?

H.
01-09-2011, 18:05
Ένα μήνα με τα παρόντα. Αν το κάνουν το 12μηνο όπως ήταν πριν τη μείωση, 3 μήνες.

korrupt3r
01-09-2011, 18:07
μπαίνω με την επόμενη γι'αυτό. :/
ε ρε γλέντια! άμα κατεβαίνω στο 9μηνο καλά θα είναι.

takuma
01-09-2011, 18:29
Π. Μπεγλίτης: Δεν έχει ληφθεί απόφαση για αύξηση της στρατιωτικής θητείας
Τετάρτη, 31 Αυγούστου 2011 20:22

Διέψευσε κατηγορηματικά ο υπουργός Εθνικής Αμυνας, Πάνος Μπεγλίτης, ότι έχει ληφθεί ή πρόκειται να ληφθεί απόφαση για την αύξηση της στρατιωτικής θητείας.
Ερωτηθείς σχετικά ο κ. Μπεγλίτης παρέπεμψε στις κατά καιρούς δηλώσεις του και δημόσιες τοποθετήσεις του ότι το ζήτημα, που κρίνεται εξαιρετικά σοβαρό, εξετάζεται λεπτομερώς και οι οριστικές αποφάσεις για την ορθολογική αντιμετώπιση υπαρκτών προβλημάτων που αφορούν τη στρατιωτική θητεία θα ληφθούν με σοβαρότητα και ευθύνη και χωρίς καμία απολύτως βιασύνη.
http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=2046649
http://www.protothema.gr/politics/article/?aid=142764

και ενημέρωση για ενδιαφερόμενους.
Ναρκωτικά: «Μπόνους» στην απεξάρτηση η μειωμένη θητεία

Εξάμηνη αντί εννεάμηνη θητεία θα μπορούν να υπηρετούν στο στρατό οι νέοι που είναι χρήστες ναρκωτικών, εφόσον δεχθούν να ενταχθούν σε στεγνά προγράμματα απεξάρτησης. Το μέτρο εφαρμόζεται από την επόμενη σειρά κατάταξης.
http://www.naftemporiki.gr/news/pstory.asp?id=2041908

Μπορεί και να μην αυξηθεί δλδ.

Phantom Duck
01-09-2011, 21:29
γελάω, ξεκινάω πρέζα για να γλυτώσω το τρίμηνο.

korrupt3r
05-09-2011, 22:34
κλέψιμο στο στρατό. ντισκας.

H.
05-09-2011, 22:36
Ποτέ δεν έχασα ούτε κορδόνι. Ωστόσο ναι, φυλάγεσαι και χρησιμοποιείς πολλά λουκέτα γιατί έχω ακούσει κι εγώ τα άπειρα.

Reject
05-09-2011, 22:38
Όσα λουκέτα και να έχεις, αν πέσεις σε θάλαμο με καλλιτέχνη, τον ήπιες.
Αν σε κλέψουν, μην στεναχωριέσαι, συμβαίνουν αυτά.

freak brother
05-09-2011, 23:09
εμενα μονο κορδονια μου κλεψαν και ουτε λουκετα ειχα ουτε τπτ ολα παρατημενα και χυμα στο κυμα. Αμα εχεις επιφοβους στον θαλαμο , καλο ειναι να προσεχεις

SpiritCrusher
05-09-2011, 23:14
Ναι, λουκέτα στα πάντα. Υπάρχουν κάτι καλά, πιο ακριβά (αυτά με τους συνδιασμούς νομίζω; ). Εμένα κάποιος μου έκλεψε το πηλίκιο (λολ αλλά οκ πως να το κρύψεις αυτό), ενώ είχαμε και φοβερό "καλλιτέχνη" στο θάλαμο ο οποίος είχε το ξεκλείδωμα σαν χομπι. Αν ποτέ δεν βρίσκαμε το κλειδί για τα όπλα τον φωνάζαμε και κανόνιζε σε 10 δευτ.

freak brother
05-09-2011, 23:26
τα μισα ανοιγουν με τα ιδια κλειδια ρε . αμα χανοταν το κλειδι του οπλοβαστου η συνηθης τακτικη ηταν σπασιμο με ξιφολογχη! :p

SpiritCrusher
05-09-2011, 23:39
Μπα είχαμε ψαγμένους με διάφορα λουκέτα και δεν άνοιγαν με ίδια κλειδιά. Το είχαμε ψάξει γιατί θέλαμε να μάθουμε πως διάολο το έκανε. Κάποια στιγμή μας έδειξε λαιβ μερικά ανοιγματα, είχε φτιάξει από σύρματα και ότι άλλο είχε βρει διάφορα lockpicks ανάλογα στη κλειδαριά. Στον ελεύθερο του χρόνο θα τον έβλεπες να προσπαθεί να ανοίξει καμιά πόρτα ή να πειραματίζεται με κανένα λουκέτο στο κρεβάτι.

Γιατί να σπάσεις κλειδαριά όταν έχεις τέτοιο ταλέντο;

freak brother
06-09-2011, 00:07
ησουν σειρα με τον Μακγκαιβερ?

H.
06-09-2011, 00:22
Βασικός κανόνας για τα λουκέτα. ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν αγοράζεις από το ΚΨΜ. Τα περισσότερα έχουν κόψιμο πασπαρτού.

Neuroscar
07-09-2011, 09:07
PSP kai mp3 player παντα πανω μου τα ειχα.
Τα απλυτα ας τακλεβαν.

korrupt3r
08-09-2011, 04:40
τι ξέρουμε για τις διαβιβάσεις?
σας τα έχω σπάσει λίγο ε? :P

Ruthless
08-09-2011, 09:17
Κέντρο σκατά(αν ισχύει η Καλαμάτα ακόμα that is), μετά ειδικότητα ζωάρα, στις μονάδες ανάλογα με το πόσο θα καβατζωθείς εσύ. Δηλαδή και στη χειρότερη μονάδα να καταλήξεις αν το προσπαθήσεις μπορείς να περάσεις καλά(σίγουρα πολύ καλύτερα από τους άλλους εκεί).

H.
08-09-2011, 13:12
Καλαμάτα έκλεισε απ' όσο ξέρω.

korrupt3r
08-09-2011, 17:00
το κέντρο πλέον είναι Αυλώνα μαζί με ΤΘ.

dshwr
08-09-2011, 18:58
Doom...Forever...Dreaming... Mystic Moon - Cold, Mournful, Epic Doom Metal (http://bit.ly/pPJsDl)

Reject
14-09-2011, 02:18
ttypLiADWuw

ua7sSvFkqC0

EΡΧΕΤΑΙ Η ΩΡΑ ΣΑΣ ΠΟΥΤΑΝΕΣ

r3m3dy
23-09-2011, 05:59

Δηλ. το τσεκάρουν αυτό πραγματικά?!!? Ταξίδευες προς χώρα Σένγκεν?
Γιατί και εγώ στην ίδια φάση είμαι, έκαψα 23 μέρες από τις 30 το καλοκαίρι και τώρα αναρωτίεμαι αν με παίρνει να πάω για Χριστούγεννα 12 μέρες τον Δεκέμβριο ή θα "έχουμε άλλα"... Δεν περίμενα να το μετράνε. Καλά αυτή πως κατάλαβε οτι είσαι ανυπότακτος?

KoiliaSamprela
23-09-2011, 08:54
είναι διάσημη περσόνα ο Φίκσερ , και έχει γράψει το βιβλίο
Πως να μείνεις ανυπότακτος στην Αμερική (http://www.1227.com/)
εκδόσεις ΑΓΡΑ αν θυμάμαι καλά.

Firestorm3
23-09-2011, 08:58
καταπληκτικο τρολλιν δικε μου!

korrupt3r
23-09-2011, 21:30
http://sites.diavgeia.gov.gr/ypetha/ada/4%CE%918%CE%976-%CE%99%CE%9F%CE%92

καλέ με παίρνουν φαντάρο!
8μηνο κουφάλες!

jack the ripper
24-09-2011, 00:04
αχχαχααχχααχααχ εγω την ανεβασα στο διαυγεια αυτη την εγκυκλιο σημερα :P

korrupt3r
24-09-2011, 04:01
εσύ μας την έκανες ε? :P
ούτε gehenna δεν θα δω! σκατά!

JnB
26-09-2011, 19:13
Ίσως να μπορεί να του κανονίσει και πού θα πάει γουινκ γουινκ

commissar
26-09-2011, 19:15
Ίσως να μπορεί να του κανονίσει και να μην πάει καθόλου γουινκ γουινκ

jack the ripper
26-09-2011, 21:22
jack the ripper επειδή σε κόβω για το κατάλληλο άτομο στην κατάλληλη θέση μπορούμε να μάθουμε αν ένα φιλαράκι θα μπεί στην εσσο του νοεμβρίου?

τον καίει το θέμα.. :smile:

χελοου! χμμ θα το ρωτησω αυριο και θα σου πω! αν μπορεις στειλε και ενα πιμι με ονοματεπωνυμο και πατρωνυμο του ατομου ωστε αν γινεται να το ψαξω

casshern
26-09-2011, 21:30
jack the ripper επειδή σε κόβω για το κατάλληλο άτομο στην κατάλληλη θέση μπορούμε να μάθουμε αν ένα φιλαράκι θα μπεί στην εσσο του νοεμβρίου?

τον καίει το θέμα.. :smile:

χελοου! χμμ θα το ρωτησω αυριο και θα σου πω! αν μπορεις στειλε και ενα πιμι με ονοματεπωνυμο και πατρωνυμο του ατομου ωστε αν γινεται να το ψαξω

SEEMS LEGIT

korrupt3r
28-09-2011, 15:06
and officially:

Είστε υπόχρεος για κατάταξη Στρατό Ξηράς με την 2011 Δ΄ ΕΣΣΟ (Νοέμβριος) δυνάμει της ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ 113/2011 την 27/10/2011 σε Κέντρο Εκπαιδεύσεως Τεθωρακισμένων (ΚΕΤΘ) (ΑΥΛΩΝΑ).
Έχετε επιλεγεί Υγειονομικό.

jack the ripper
28-09-2011, 19:17

δε σε χαλασε

Nodoordonotthereisnotry
28-09-2011, 19:22

δε σε χαλασε

Hahah, αυτό ήθελα να γράψω! :D

freak brother
28-09-2011, 19:40
εχουμε πηξει στα πολυμπριζα στο e.r :P

JnB
28-09-2011, 20:04

δε σε χαλασε

Έβαλες το χεράκι σου;

jack the ripper
28-09-2011, 20:15
αν εβαζα το χερακι μου θα τον πηγαινα καπου καλυτερα :touched:

korrupt3r
28-09-2011, 20:58
για πρότεινε.. :P
το θέμα είναι ότι δεν έβαλα μέσο! αυτό είναι το κουλό.

jack the ripper
28-09-2011, 21:06
χαχαχαχα πλακα κανω ρε..γενικα υγειονομικο ειναι μια χαρα...ε απο εκει και περα αλλες καλες περιπτωσεις ειναι
ερευνας πληροφορικης
υλικου πολεμου
αεροπορια στρατου..
αυτα ξερω

Custom User
29-09-2011, 11:00
Αεροπορία στρατού μακριά. Τα άλλα ναι.

Κατά τ' άλλα, τι στομπουτσο έγινε σ' αυτήν την εσσο με το υγειονομικό; Ξέρω κι άλλους γνωστούς μου που τους πήραν υγειονομικό έτσι στο ξεκάρφωτο.

εδιτ: 38 και σήμερα ψαράδες!

korrupt3r
29-09-2011, 11:42
γιατί έτσι αεροπ. στρατού?

Custom User
29-09-2011, 11:46
Ε, βυσματοπαγίδα είναι. Σαν τα ΧΩΚ, απλά λίγο καλύτερα. Νομίζω ότι είναι 2-3 διαφορετικά τάγματα στα Μέγαρα και παίζει ένα από αυτά να παλεύεται, αλλά αυτό το λέω με κάθε επιφύλαξη. Όπως και να 'χει, όμως, έχω κάνει σκοπχιές με αεροπορικάριους στην ΣΣΕ (ακα ευελπίδων-όπως κι εμείς, στέλνουν εξωτερικές σκοπιές σε διάφορα μέρη και αυτοί). Κάτι εξαπλές βαράγανε τότε. Τώρα πρέπει να είναι χειρότερα, είχα συναντήσει έναν στο ΓΕΣ και μου 'λεγε κάτι τέτοια.

Εν πάση περιπτώσει, εμείς τους δουλεύαμε για τις εμπλοκές τους, μέχρι που πια φτάσαμε στο σημείο να κάνουμε οχταπλές και το βουλώσαμε.

εδιτ: Σε περίπτωση που δεν το' πα, 38 και σήμερα.

jack the ripper
29-09-2011, 11:55
ενννοειται πως το ΤΟΠ ειναι μια θεση στο ΓΕΕΘΑ αλλα εκει θελεις πολυ καλο δοντι...
(για αεροπορια στρατου δεν ηξερα οτι ειναι ετσι καλυτερα το θεωρουσα παντως)

JnB
29-09-2011, 12:10
Αεροπορία στρατού έχει σαν μόνο θετικό ότι είσαι Μέγαρα και άρα στην έξοδο θα πηγαίνεις Αθήνα με διανυκτέρευση. Φίλος που την έβγαλε εκεί και απολύθηκε Αύγουστο δεν πέρασε καλά πάντως, είχε πολύ τρέξιμο και χώσιμο.

Α και:

ενννοειται πως το ΤΟΠ ειναι μια θεση στο ΥΠΕΘΑ αλλα εκει θελεις πολυ καλο δοντι...

Custom User
29-09-2011, 12:16
Στις περιπλανήσεις μου σε άπειρα μέρη με φαντάρους στην Αθήνα, όπως επίσης και καθημερινή επαφή σε υπεθα, ταγματα ΓΕΣ και ΓΕΕΘΑ κτλ κτλ έχω να πω ότι αν διάλεγα μια θητεία, θα ήταν στην επιτροπή απαλλαγών.
Ένα παράπηγμα στο πάρκιγνκ του 401, που ανήκει στο ΓΕΣ και οχι στο 401, 5-6 φαντάροι με πολιτικά και μούσια που πάνε 9 το πρωί και φεύγουν 1:30 το μεσημέρι τις καθημερινές και κάμποσες άγραφες άδειες αφού δεν τους κρατάνε σε περιόδους που έχουν κόσμο και όχι δουλειά.
Όσοι είστε τόσο δυνατοί, υποχρεώστε την οικογένειά σας να ψηφίσει PASOKARA και χωθείτε εκεί.

~Η ψαγμένη συμβουλή της ημέρας~ (όσοι ακούτε μετάλλικα πηγαίντε Μ.Υ. ΥΠΕΘΑ)

Reject
07-10-2011, 19:38
Στρατός ΤΕΛΟΣ ρε ξενέρωτα μουλάρια....

KC3KcX8eQ3c

Sotos_The_Tequiler
07-10-2011, 20:56
πήγες πόλεμο και γύρισες;

Reject
07-10-2011, 21:03
Παλαίμαχος, βετεράνος και βγάλε.

Sotos_The_Tequiler
07-10-2011, 21:10
την επόμενη που θα σε πετύχω σε κανα ΠΑΟΚικό στέκι ανάμεσα στις μπύρες και στα ανήλικα ξεκωλάκια που θα κυνηγάς να μου δείξεις και τα τραύματα από τις σφαίρες

Neuroscar
07-10-2011, 21:13
Aααααα δε θελω τετοια ο πανκις εχει σχεση!

Reject
07-10-2011, 21:13
Δεν κυνηγάω πλέον ανηλικα ρε πετσακια, τέλος αυτά....
τα τραυματα είναι μεσα στην καρδιά μου.

Sotos_The_Tequiler
07-10-2011, 21:42
μαλάκα θα κλάψω μη λες άλλα

Ιάβας
10-10-2011, 19:36
Τί φάση είναι το Εφοδιασμού μεταφορών?

freak brother
10-10-2011, 19:38
ειναι φαση για βυσματα.

Ιάβας
10-10-2011, 23:05
και μενα γιατι με πηραν χωρις βυσμα;

Nasum
10-10-2011, 23:11
Και μένα χωρίς βύσμα με πήραν εκεί και μετά χωρίς βύσμα με στείλανε τεθωρακισμένα.

Το σε τι σώμα/όπλο παρουσιαστείς δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το τι θα σε μετατάξουν στη μετάθεσή σου.

Έντιτ: Σπάρτη παρουσιάζεσαι;

Ιάβας
11-10-2011, 12:17
Ω ναι. Η μαλακία είναι ομως πως στην μετάθεση απο Σπάρτη τους πιο πολλούς τους στέλνουν στα διαολια(νησια, εβρο κτλ) αλλα το καλό ειναι πως σαν οδηγός η αρτοποιος ξυνεις τα αρχίδια σου. Η μετάθεση σε πόσο καιρό βγαίνει;

freak brother
11-10-2011, 12:19
ποιος σου χει πει οτι ο οδηγος ξυνει τα αρχιδια του? ..επισης απο ολα τα κεντρα σ.ξ στελνουν νησια και εβρο..

Custom User
11-10-2011, 12:25
Δήλωσε/πες σε κανά ανώτερο ότι ξέρεις από μαστερσεφς και πήγαινε κάπου μάγειρας να κάνεις ζωάρα.

H.
11-10-2011, 12:31
Αρτοποιός όντως έναν φίλο που είχα την πέρασε μέλι. Τρελό ξύσιμο αρχιδιών.

Κάστομ έχω δει μάγειρες που λόγω εμπλοκής μονάδας βαρούσαν σκοπέτα κανονικά όπως όλοι.

casshern
11-10-2011, 12:34
τπτ από τα παραπάνω.

Πες ότι έχεις εμπειρία σερβιτόρου/πωλητή/ή_κάτι_παρεμφερές για να πηδήξεις την επιπλέον εκπαίδευση, και αν είσαι τυχερός, θα σε πούνε σιτιστή ή αποθηκάριο. Φεύγεις τάχιστα για την όποια μονάδα σου κάτσει και κουμπώνεις σε κανά γραφείο ή καπσιμί. prophete.

freak brother
11-10-2011, 12:34
γενικα κανουν ζωαρα παντως. Σε εμπλοκη νταξει βαρανε.. εμας τους εβαλε ο τρελος ο δικ να του κανουν οπλασκησεις και γελασε και το παρδαλο κατσικι. Οδηγος κανεις ζωαρα αμα πας οδηγος κανενος ταξιαρχου-στρατεγκο.

casshern
11-10-2011, 12:43
Για το τελευταίο που λες, θέλει να την έχεις αρκετά πιο μεγάλη από τους υπόλοιπους βυσματίες, πάντως.

Και γενικά, οδηγοί και μάγειρες είναι περιζήτητες ειδικότητες, its a trap. Έχω δει ίντυ κουλ αγόρια να κλαίνε σαν γυναικούλες μετά από 5 σερί υπηρεσίες 15 λεπτά με τα πόδια από το σπίτι τους.

Custom User
11-10-2011, 14:08
Αρτοποιός όντως έναν φίλο που είχα την πέρασε μέλι. Τρελό ξύσιμο αρχιδιών.

Κάστομ έχω δει μάγειρες που λόγω εμπλοκής μονάδας βαρούσαν σκοπέτα κανονικά όπως όλοι.

Σαφώς. Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για αρτοποιό (στο ναύπλιο είχα μινι-πόστο βοηθός αρτοποιού, έφκιαχνα ψωμιά και λαγάνες, και οι αρτοποιοί που 'μασταν μαζί τρώγανε χοντρό πήξιμο). Τόνισα το μάγειρας γιατί σε περίπτωση εμπλοκής αγκίζεται πιο δύσκολα.

alaiah
11-10-2011, 15:12
Στη Χίο πάντως (πυροβολικό), για 5 μήνες οι οδηγοί δεν είδαν τιμόνι, μόνο σκοπιά. Εκεί οδηγούσαν αποκλειστικά οι ΕΠΟΠ. επίσης ο μάγειράς μας είχε φάει εμπλοκή μόνος του, γιατί άργησε να έρθει δεύτερος μάγειρας.

Nasum
11-10-2011, 15:21
Κάπως έτσι και σε εμάς. Μάγειρες και οδηγοί είναι σχεδόν αποκλειστικά ΕΠΟΠ. Οι περισσότεροι φαντάροι είναι πασπαρτού, δηλαδή οι ειδικότητες πάνε περίπατο.

Σε περίοδο μεγάλης εμπλοκής - και λέω μεγάλης γιατί εμείς έχουμε μόνιμη εμπλοκή - ο καψιμιτζής κάνει και θαλαμοφύλακας, ενώ ο θαλαμοφύλακας κάνει και εστιάτορας.

Το θέμα είναι ότι όταν υπάρχει έλλειψη ατόμων, θα δεις τον σιτιστή να καθαρίζει πυροβόλα και τον πυροβολητή να κάνει αγγαρεία στα μαγειρία.

korrupt3r
11-10-2011, 15:44
Το σε τι σώμα/όπλο παρουσιαστείς δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το τι θα σε μετατάξουν στη μετάθεσή σου.

ισχύει κάτι τέτοιο? εγώ που είμαι Υγειονομικό(χωρίς βύσμα) δλδ μπορεί να φάω μετάταξη?

Nasum
11-10-2011, 15:59

ισχύει κάτι τέτοιο? εγώ που είμαι Υγειονομικό(χωρίς βύσμα) δλδ μπορεί να φάω μετάταξη?

Αυτό λέω. Παρουσιάστηκα εφοδιασμού/μεταφορών στη Σπάρτη και με στείλανε τεθωρακισμένα στον Έβρο.

freak brother
11-10-2011, 16:08
Κάπως έτσι και σε εμάς. Μάγειρες και οδηγοί είναι σχεδόν αποκλειστικά ΕΠΟΠ. Οι περισσότεροι φαντάροι είναι πασπαρτού, δηλαδή οι ειδικότητες πάνε περίπατο.

Σε περίοδο μεγάλης εμπλοκής - και λέω μεγάλης γιατί εμείς έχουμε μόνιμη εμπλοκή - ο καψιμιτζής κάνει και θαλαμοφύλακας, ενώ ο θαλαμοφύλακας κάνει και εστιάτορας.

Το θέμα είναι ότι όταν υπάρχει έλλειψη ατόμων, θα δεις τον σιτιστή να καθαρίζει πυροβόλα και τον πυροβολητή να κάνει αγγαρεία στα μαγειρία.

εκανα θαλαμοφυλακοεστιατορας 25 μερες σερι... τελειοτητα.

Coloubra
11-10-2011, 19:11
ir8e h wra pou 8a orfanepsei to ER pira simera xarti gia avlona te8orakismena 25/10/2011 parousiazome
korrup 8a exeis thn kaliteri parea tixerouli

Marillion
11-10-2011, 19:16
nasum που είσαι;
τι έγινε ρε μλκς αλεξανδρούπολη, έλεος δλδ ποσο πιο πατο να πιασουμε

Nasum
11-10-2011, 19:34
nasum που είσαι;
τι έγινε ρε μλκς αλεξανδρούπολη, έλεος δλδ ποσο πιο πατο να πιασουμε

Είμαι κάπου πιο γραφικά, Λαγό Διδυμοτείχου.

korrupt3r
12-10-2011, 14:17
εγώ μπαίνω 27. :P
πήγα πήρα κ το χαρτί απ'τους μπάτσους σήμερα...

Custom User
12-10-2011, 16:03
Είμαι κάμποσες μέρες άυπνος αλλά κρατάω στα χέρια μου κάμποσα αδειόχαρτα που μεταφράζονται σε 20 μέρες άδεια. Τέλος το πανηγυράκι MLR και τα τοιαύτα :D

Το πανηγυρίζω με arch matheos, φασολάκια με άπειρη φέτα και χυμό βύσσινο.

jack the ripper
12-10-2011, 16:07
:D :D :D :D :D :D

korrupt3r
15-10-2011, 00:45
πάμε άλλη μία: υπνόσακος στο ΚΕΝ? αν ναι πρέπει να αγοράσω οπωσδήποτε ΚΑΙ σεντόνια?
επίσης, διαβάζω στα ιντερνετς ότι δίνουν μόνο λουκάνικο. Πρέπει να αγοράσω ένα σάκο στρατιωτικό κ να έχω κ άλλον έναν πολιτικό ή μόνο ο 1ος αρκεί?
στραβάδι εδώ, όβερ.

freak brother
15-10-2011, 00:56
υπνοσακο ναι , σε ελαχιστες μοναδες δεν επιτρεπουν (πχ στην δικια μου τοτες) δινουν και λουκανικο και σακο αλλα θα χεις και τον πολιτικο με τον οποιο θα πας στο κεντρο , σεντονια δεν χρειαζονται , ισως το καλοκαιρι , λουκετακια παρε αν και τα παντα πουλανε στο καψιμι ακομα και σλιπινγκ μπαγκ πουλαγαν αυλωνα.

cromags
15-10-2011, 01:05
και ενα κινητο χωρις καμερα για να μη σου ζαλιζουνε στο κεντρο..