PDA

View Full Version : Mikres Hlikies - Sex

Twisted_Bassist
30-12-2005, 23:35
pragmatika exw aFth ( :( ) thn aporia. Giati ta paidia kserwgw den prepei naxoun epafh kai erethismata apo sex kai tetxia kserwgw. dld, giati. sovara plz.

(kserete pxioi prepei stadar napadisete. kante to.)

Atheist
30-12-2005, 23:39
Γιατί είναι ανήθικο και αντιδεοντολογικό, επίσης η κακή ενημέρωση συνεπάγεται κακούς χειρισμούς με κίνδυνο πρόκλησης μικρών ή μεγάλων βλαβών, κακή υγειινή με κινδύνους μόλυνσης και φλεγμονής, ανύπαρκτα ή ανεπαρκή μέτρα πρόληψης και τέτοια. Ξέρετε πόσα γκομενάκια δν έχουν συνειδητοποιήσει ότι και μια πίπα είναι μεταδοτικός παράγοντας?

Γενικά σταματήστε να κάνετε σεξ, είμαστε ήδη πολλοί.

Deggial
31-12-2005, 01:20
pragmatika exw aFth ( :( ) thn aporia. Giati ta paidia kserwgw den prepei naxoun epafh kai erethismata apo sex kai tetxia kserwgw. dld, giati. sovara plz.

Διότι υπάρχει η δυστυχής επιρροή της θρησκείας που κάνει το θέμα ταμπού. Αντί ένα παιδί να ενημερώνεται για το σεξ (παρεπιπτόντως, η σωστή πολιτική είναι οι γονείς να μιλήσουν με το παιδί τους για το σεξ όποτε το ίδιο ρωτήσει, όσο μικρής ηλικίας και αν είναι), καταντεί να μην ξέρει πώς να αντιμετωπίσει τη δραστηριότητα αυτή υπεύθυνα. Μέρος του αποτελέσματος είναι το σεξ σε ιδιαίτερα μικρές ηλικίες.

Candiru
31-12-2005, 10:53
σε κάθε ηλικία τα παιδιά έχουν και μια σεξουαλικότητα που συχνά μας διαφεύγει. Σε αυτό το στάδιο ανακαλύπτουν τις ερωτογόνες ζώνες τους, διαμορφώνουν την ταυτότητά τους σε συνδυασνό και με βιοχημικούς παράγοντες της ηλικίας, έκκριση ορμονών, κλπ.

Στις περισσότερες κουλτούρες που ξέρουμε η εφηβική σεξουαλικότητα είτε καταστέλλονταν, είτε αγνοούνταν σκόπιμα. Σε άλλες ενισχύονταν, όμως στην βάση των αναγκών των παιδιών (Trobriands, Muria, και μια στην Ινδονησία που μου διαφεύγει το όνομα) Δηλαδή υπήρχαν θεσμοί και συνήθειες που άφηναν τα παιδιά να κάνουν αυτό που ένιωθαν σε κάθε ηλικία τους, μέχρι και θεσμοποιημένες γκαρσονιέρες είχαν για την εποχή που θα ΄περνούσαν στην εφηβεία 10-12 χρονών. Εννοείται ότι μεταξύ τους και όχι με ενήλικες.

Σε γενικές γραμμές, οι περισσότερες φυλέςάφηναν τα παιδιά τους ελεύθερα και η καταπίεση άρχιζε στην έναρξη της εφηβείας συχνά με αποτροπαιους θεσμούς και πρακτικές. Στην δική μας κοινωνία η πουριτανική ηθική έχει καταστείλει γενικώς την παιδική σεξουαλικότητα και η σημασία της αναδείχθηκε με την φροϋδική σχολή ψυχανάλυησης.

Ομωςέτσι που είναι τα πράγματα και με όλα αυτά τα κόμπλεξ των ενήλικων, δεν είναι εύκολο να αφήσεις τελείως ελεύθερη πάλι την σεξουαλικότητα των παιδιών, αλλά σταδιακά και με απόλυτο σεβασμό του σταδίου της. Πχ μπορεί να μην είναι στην πραγματικότητα τραγικό το να έχουν σεξ. επαφή 14χρονο με ενήλικα άνω των ξέρω γω 30-40 εφόσον υπάρχει κοινή συναίνεση, όμως είναι απαράδεκτο σε ηλικίες που δεν έχει διαμορφωθεί σεξουαλικά το άτομο και σε ψυχολογικό και σε ΄βιολογικό επίπεδο.

Σε γενικές γραμμές πρέπει να μιλάμε για την σεξουαλικότητα με τέτοια φυσικότητα όπως και κάθε μας ζωτική ή ζωική ανάγκη, να μην δημιουργούμε στα παιδιά έντονη περιέργεια για αυτά τα όργανα, μυστικοπάθεια, ντροπή, κλπ, κλπ και αυτό εννοείται από την π΄ρωτη στιγμή που θα μιλήσει το παιδί και όχι να κάτσουμε να του τα πούμε όταν θα έχει φτάσει σε μια "αποδεκτή" ηλικία

tolkki
31-12-2005, 16:25

gamwto den exw proxeiro to leksiko tou babiniwth..otan to brw 8a mporesw na apantisw giati nohma de bgazw

carheart
31-12-2005, 16:38

gamwto den exw proxeiro to leksiko tou babiniwth..otan to brw 8a mporesw na apantisw giati nohma de bgazw

8a to gnwriseis omws? :?

Ace
31-12-2005, 16:47
ta paidia twn gay omws.
apo mikra.
:(

morphine
31-12-2005, 18:12
Πχ μπορεί να μην είναι στην πραγματικότητα τραγικό το να έχουν σεξ. επαφή 14χρονο με ενήλικα άνω των ξέρω γω 30-40 εφόσον υπάρχει κοινή συναίνεση, όμως είναι απαράδεκτο σε ηλικίες που δεν έχει διαμορφωθεί σεξουαλικά το άτομο και σε ψυχολογικό και σε βιολογικό επίπεδο.

επειδή το 14χρονο είναι απολύτως διαμορφωμένο σεξουαλικά, βιολογικά και ψυχολογικά. Άσε μας ρε Καντιρού ναπουμε.

Phantom Duck
31-12-2005, 18:19
Ναι, κοινή συναίνεση το 14χρονο που θέλει να τα έχει με μεγαλύτερο απλώς, με τον 30άρη που' χει καύλες να γαμήσει ακόμα και σκούπα. Να' λεγες έφηβους ίδιας ηλικίας ΟΚ, αλλά με τέτοια διαφορά νταξ, είναι αστείο.

Πάντως, με δεδομένη την πλήρη ανάπτυξη των γενετικών οργάνων, άντε και λίγη (λίγη όμως) ψυχολογική ωρίμανση, δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος λόγος να μην κάνουν σεξ. Εκτός κι αν πάρεις υπόψιν τη γνώμη του Σάκη του νταλικέρη από απέναντι για το αν μπορεί να πηδηχτεί η κόρη του με το ρεμάλι- μεταλλά συμμαθητή της ;ρ

Atheist
31-12-2005, 18:24
Καλό βέβαια θα ήταν να μη σκεφτόμαστε ΜΟΝΟ τι γαμάτο κώλο που έχει το απέναντι 14χρονο, και να σκεφτούμε τι θα θέλαμε γι αυτή την κορασίδα εάν ήταν κόρη μας.

Twisted_Bassist
31-12-2005, 18:27

file tolkki mhn kolas se leptomereies diafase ti apadoun oi upoloipoi kai apada!!!!!!

Candiru
31-12-2005, 18:51
άμα 40άρα πλακώσει 14χρονο θα είναι εντάξει όμως ε;

Phantom Duck
31-12-2005, 18:52
Από κώλο τι λεει η 40αρα;

Candiru
31-12-2005, 18:58
θα σούρθει στο πιάτο έτοιμη και εσύ θα κοιτάς αν έχει κυταρρίτιδα;

morphine
31-12-2005, 18:58

όχι, ούτε καν. Άλλο αν μας φαίνεται πιο οκ, λόγω της επικρατούσας άποψης ότι τα αγόρια είναι γαμιάδες, ενώ τα κορίτσια τα ΒΙΑΖΟΥΝ κι είναι και πουτάνες ε. Το σεξ με ανηλίκους απαγορεύεται για κάποιο λόγο.

Atheist
31-12-2005, 19:00
θα σούρθει στο πιάτο έτοιμη και εσύ θα κοιτάς αν έχει κυταρρίτιδα;

...Ναι?

Καλά ρε μαλάκες, πόσο πεινάτε πια.

Twisted_Bassist
31-12-2005, 19:03
file atheist den se pernei.

Candiru
31-12-2005, 19:07

όχι, ούτε καν. Άλλο αν μας φαίνεται πιο οκ, λόγω της επικρατούσας άποψης ότι τα αγόρια είναι γαμιάδες, ενώ τα κορίτσια τα ΒΙΑΖΟΥΝ κι είναι και πουτάνες ε. Το σεξ με ανηλίκους απαγορεύεται για κάποιο λόγο.

κατά πόσο είναι ανήλικος/η στα 14 είναι κοινωνικά διαπραγματεύσιμο και καθαρά νομικής φύσης. Συνεχώς τα όρια κατεβαίνουν, κάποτε ήταν τα 18, τώρα είναι τα 15 ή 16. Δεν υπάρχει κανένας λόγος πέρα από τον πουριτανισμό.

Ομως χρειάζονται πολλά για να γίνει πλήρως σεβαστή η σεξουαλικότητα των παιδιών που το ξαναγράφω σε κάθε ηλικία έχει και τις ιδιαίτερες απαιτήσεις της. Πχ τα 7-8 χρονών τους αρέσει να τρίβονται μεταξύ τους ή και πάνω στους συγγενείς τους, ή και να σου δείχνουν τα γεννητικά τους όργανα. Απλώς δεν πρέπει να τα καταστείλεις με κανένα τρόπο.

Bullet
31-12-2005, 19:21
Συνεχώς τα όρια κατεβαίνουν, κάποτε ήταν τα 18, τώρα είναι τα 15 ή 16. Δεν υπάρχει κανένας λόγος πέρα από τον πουριτανισμό.

15 apo to 2001

Dr. Death
31-12-2005, 19:23
kai ta 10xrona exoun dikaiwma sthn pipa loipon a8lioi pouritanoi imperialistes fasistes

morphine
31-12-2005, 19:28
κατά πόσο είναι ανήλικος/η στα 14 είναι κοινωνικά διαπραγματεύσιμο και καθαρά νομικής φύσης. Συνεχώς τα όρια κατεβαίνουν, κάποτε ήταν τα 18, τώρα είναι τα 15 ή 16. Δεν υπάρχει κανένας λόγος πέρα από τον πουριτανισμό.
χμ, δεν το εννοώ νομικά. Στα 14 είσαι ακόμα ΠΑΙΔΙ, δεν έχεις ιδέα μιλάμε. Εδώ στα 18 δεν έχουμε ακόμα ιδέα, πλάκα μου κάνεις; Δεν είμαι υπέρ του να καταπιέζεται η παιδική σεξουαλικότητα, ίσα ίσα. Απλώς νομίζω ότι σε αυτές τις μικρές ηλικίες δεν μπορείς να επεξεργαστείς το όλο θέμα ώριμα, και ως εκ τούτου οι σεξουαλικές σχέσεις μπορούν να οδηγήσουν σε διάφορα προβλήματα. Μην ξεχνάς ότι συνήθως οι γονείς δεν μιλάνε για το σεξ στα παιδιά τους, πόσο μάλλον όταν τους απαγορεύουν να μαθαίνουν οτιδήποτε σχετικό. Σίγουρα αυτό πρέπει να αλλάξει, αλλά όχι και να αρχίσουν να πηδιούνται όλοι αβέρτα για να μη μας πουν πουριτανούς. Όλα τα είχαμε, οι παιδεραστές/ πιπινολάτρεις που θέλουν να σκίζουν μωράκια στο όνομα του αντιπουριτανισμού μας έλειπαν.

Twisted_Bassist
31-12-2005, 21:08
30XRONH VIASE 14XRONO!!!!!!

i call this luck.

Phoebus
31-12-2005, 22:15
http://www.tshirthell.com/shirts/products/a04/a04.gif

Δωράκι στον Candiru να το φοράει στις οικολογικές του παρεμβάσεις.

Solo Carriera
31-12-2005, 22:17
Μικρές Ηλικίες.

Sex.

pitchfork
01-01-2006, 21:39
Όσοι θεωρούν ότι στα 14 είναι ώριμη μια γκόμενα για να κάνει σεξ ε μάλλον δεν ξέρουν τι τους γίνεται.
Για τα αγοράκια ισχύει το ίδιο.

Όχι ότι αμφισβητώ τα μεταπτυχιακά και τις μελέτες στην ψυχολογία που έχετε κάνει όλοι εδώ μέσα, απλά θέλω να πω κι εγώ τη ταπεινή μου γνώμη.

Candiru
01-01-2006, 21:40
η συγκεκριμένη πουριτανική ηθική και ο σεξισμός είναι που δημιουργεί ανώριμα άτομα. Και φυσικά η κατακραυγή που καραδοκεί σε "πρώιμες" σεξουαλικές σχέσεις, ακόμα και μεταξύ συνομίληκων.

pitchfork
01-01-2006, 22:09
Σε μια άλλη κοινωνία δεν ξέρω τι θα γινότανε και δεν μπορώ να μιλάω θεωρητικά.
Για την δική μας ισχύει αυτό που λέω.

Candiru
01-01-2006, 22:12
Σε μια άλλη κοινωνία δεν ξέρω τι θα γινότανε και δεν μπορώ να μιλάω θεωρητικά.
Για την δική μας ισχύει αυτό που λέω.

εγώ 'εχω γνωρίσει 14χρονη που είχε ωριμότητα 18χρονης και δεν είναι σπάνιο φαινόμενο, απλώς γίνονται στα μουλωχτά οι δουλειές.

morphine
01-01-2006, 22:21
θεε μου.

Ace
01-01-2006, 22:31
nai paidi mou?

pitchfork
02-01-2006, 00:26
Καντιρού είναι σαφές σε όλους ότι η ωριμότητα και των περισσότερων 18χρονων είναι γτπ, απλά κάπου πρέπει να υπάρχει ένα όριο.

Για το ότι πολλές 14χρονες τον μπαίρνουν επίσης δεν νομίζω να το αμφισβητεί κανείς.

Mayhem
02-01-2006, 00:56
εγώ 'εχω γνωρίσει 14χρονη που είχε ωριμότητα 18χρονης και δεν είναι σπάνιο φαινόμενο, απλώς γίνονται στα μουλωχτά οι δουλειές.

kai ti thes na peis m'auto diladi? Oles oi 14xrones exoun orimotita 18xronis? Se pliroforo oti oi perissoteres 14xrones exoun orimotita 14xronis, ilikia stin opoia ena paidi den kserei ti einai sosto kai ti oxi kai mporei aneta na to ekmetaleutei o kathe anomalos. Epeidi diladi exei sexoualikes ormes kai den to afinoun na kanei sex simenei oti to katapiezoun? Otan thelei ena gluko h ena paixnidi as poume kai den tou to dinoun to katapiezoun? Prepei na dinoume sta paidia oti theloun gia na mi ta katapiezoume?
Nai, den diafono oti tha mporouse ena 14xrono na kanei sex me enan 30xrono an uparxei koini sininesi, alla poios mou leei oti to 14xrono exei to mualo kai tin orimotita na katalavei ti thelei? Gi auto uparxei to nomiko plaisio, gia na prostateusei paidia pou stin pliopsifia tous einai athwa kai mporei na pesoun thumata ekmetaleusis.
Sovarepsou kai mi ta kseftilizeis ola sto onoma tou proodeutismou

ang69
02-01-2006, 02:30
Άλλο η σεξουαλικότητα ως -φυσιολογικό- χαρακτηριστικό ενός ανθρώπου κάθε ηλικίας και άλλο το σεξ ως πράξη-έκφραση της σεξουαλικότητας.

Το να είσαι ελεύθερος να εκφράσεις τη σεξουαλικότητά σου δε συνεπάγεται απαραίτητα να πηδιέσαι από τα 11. Και το αντίστροφο.

enitharmon
02-01-2006, 04:11
ευτυχώς υπάρχει και το ανγκ γιατί βαριόμουν να κάθομαι να διατυπώνω την άποψη μου

Twisted_Bassist
02-01-2006, 05:20
vska eni thathela na thn diatupwseis plz.

enitharmon
02-01-2006, 05:40
μόλις ξυπνήσω (από αύριο κατά ντετζιαλ δηλαδή) αν δε σε πειράζει

Bullet
02-01-2006, 07:20
pantws oi kopeles pou gamiontai apo poly mikres "orimazoun" grhgorotera imo

Candiru
02-01-2006, 10:23
εννοείται ότι λίγο πολύ τα πρώτα βήματα θα είναι εν γνώσει των γονέων για να μην υπάρξουν δυσσάρεστες καταστάσεις.

Επίσης εκ των πραγμάτων, οι σχέσεις θα αναπτύσσονται κατά 90% μεταξύ συνομήλικων, μια και σε μικρές ηλικίες οι έξοδοι των παιδιών είναι πάντα ελεγχόμενοι, δηλ. ξέρουν πού είναι τα παιδιά τους οι γονείς και σε ποιόυς φίλους ή φίλες.

ΤΩΡΑ μπορεί να γίνονται στα κρυφά λόγω της πουριτανικής ηθικής και να ελοχεύουν μεγαλύτεροι κίνδυνοι από κάθε άποψη.

Πιστεύω να έγινα κατανοητός και να μην το τραβηξετε στα άκρα και να μου λέτε μα είναι και παρόντες οι γονείς κατά τη διάρκεια της πράξης ή έστω των σεξουαλικών παιχνιδιών. :lol: Ας τους δώσουμε έναν ιδιωτικό χώρο όπως κάναν οι προαναφερόμενες φυλές και φυσικά σωστή ενημέρωση και χωρίς υπεκφυγές.

Mayhem
02-01-2006, 16:35
εννοείται ότι λίγο πολύ τα πρώτα βήματα θα είναι εν γνώσει των γονέων για να μην υπάρξουν δυσσάρεστες καταστάσεις.

Επίσης εκ των πραγμάτων, οι σχέσεις θα αναπτύσσονται κατά 90% μεταξύ συνομήλικων, μια και σε μικρές ηλικίες οι έξοδοι των παιδιών είναι πάντα ελεγχόμενοι, δηλ. ξέρουν πού είναι τα παιδιά τους οι γονείς και σε ποιόυς φίλους ή φίλες.

ΤΩΡΑ μπορεί να γίνονται στα κρυφά λόγω της πουριτανικής ηθικής και να ελοχεύουν μεγαλύτεροι κίνδυνοι από κάθε άποψη.

Πιστεύω να έγινα κατανοητός και να μην το τραβηξετε στα άκρα και να μου λέτε μα είναι και παρόντες οι γονείς κατά τη διάρκεια της πράξης ή έστω των σεξουαλικών παιχνιδιών. :lol: Ας τους δώσουμε έναν ιδιωτικό χώρο όπως κάναν οι προαναφερόμενες φυλές και φυσικά σωστή ενημέρωση και χωρίς υπεκφυγές.

Ti einai re Candiru ta paidia? Zwa, na ta valoume se ena domatio na zeugarosoun? Plaka mas kaneis? Na tous valoume kai xalkades sta autia kai sti miti opos kanoun oi proanaferomenes fules.
O anthropos loipon prepei na kanei proti fora sex otan autos tha aisthanetai etoimos gi auto kai me ton sintrofo pou autos tha dialeksei. Kapoia paidia aisthanontai etoima sta 14, alla sta 16 kai alla sta 19. Ego os gonios DEN MPORO NA TO KSERO AUTO giati den eimai mesa sto kefali tou paidiou mou na ksero ti aisthanetai, oute to idio to paidi mporei na mou to pei. An to paidi kanei sex xoris na einai etoimo tha niosei polu polu asxima. Gi auto koitazo na to profilakso mexri mia ilikia pou ksero oti pano-kato ola ta paidia ftanoun se orimo gia sex stadio.
Apo kei kai pera to afino apo mono tou, dinontas tin analogi enimerosi, na kanei tis katalliles epiloges. Oi "pouritanikes" opos les apopseis, einai gi auton akrivos ton logo. Gia na prostatepseis tin psixiki igeia tou paidiou.
Synopsizontas loipon, an sto paidi doseis tin pliri eleutheria sto sex to pio pithano einai na ksegelastei kai to kanei xoris na to thelei pragmatika. H lusi tou idiotikou xorou einai mia malakia kai misi giati ta paidia den einai skulia na ta valoume mazi tin periodo pou i thilikia sernei.

Candiru
02-01-2006, 17:34
Na tous valoume kai xalkades sta autia kai sti miti opos kanoun oi proanaferomenes fules.

καλά βρε, επιτρέπεται να λέει τετοια πράγματα ένας μεταλλάς και μάλιστα μπλακάς; Ενας χαλκάς με νέκροκεφαλή ή με φάτσα βίκινγ ή βησιγότθου άσχημα θα ήταν; :lol:

και λίγο φαντασία δε βλαπτει!

Πχ μπορείς, αν το σπίτι είναι μεγάλο να κλειστούν μόνα τους τα παιδιά σε ένα δωμάτιο, μπορεί να βγεις έξω βόλτα αλλά εκεί κοντά, μπορείς, μπορείς, ένα σωρό ιδέες άμα κατανοήσεις την αυθόρμητη ανάγκη τους για σεξ παιχνίδια και φυσικά αυτά θα αποφασίσουν τι μορφή σεξ. επαφής γουστάρουν ανάλογα με τις επιθυμίες τους και το στάδιο της ηλικίας τους ή ωριμότητάς τους.

Η πουριτανική ηθική είναι που δημιουργεί τα περισσότερα προβλήματα, ακόμα και σε ατυχείς ή δυσσάρεστες καταστάσεις. πχ.
Πιό πολύ ζημιά κάνει στο παιδί ο περίγυρος παρά ο παιδεραστής μετά από ένα ατυχές τέτοιο περιστατικό,

όπως και 100% ζημιά θα κάνει ο περίγυρος σε ένα έφηβο ζευγάρι που είχε συναινετική σεξ. επαφή αν δεν δεν είχαν κλείσει το 15ο έτος της ηλικίας τους, τουλάχιστον η κοπέλα.

Weiss
02-01-2006, 17:38
και πόσο τοις εκατό ζημιά θα πάθει μια κοπέλα που κάνει σεξ με τον γκόμενο της επειδή την έχει πρήξει αυτός και επίσης επειδή η φίλη της που ήταν πιο ώριμη σεξουαλικά έχει ήδη πηδηχτεί και ασκεί peer pressure?
άσε μας ρε καντιρού.

Πιό πολύ ζημιά κάνει στο παιδί ο περίγυρος παρά ο παιδεραστής μετά από ένα ατυχές τέτοιο περιστατικό,

...

Candiru
02-01-2006, 17:44
και πόσο τοις εκατό ζημιά θα πάθει μια κοπέλα που κάνει σεξ με τον γκόμενο της επειδή την έχει πρήξει αυτός και επίσης επειδή η φίλη της που ήταν πιο ώριμη σεξουαλικά έχει ήδη πηδηχτεί και ασκεί peer pressure?
άσε μας ρε καντιρού.

αυτό συμβαίνει παντού και πάντα στο όποιο μεταβατικό στάδιο των ηλικιών. Δεν νομίζω να αποτελεί πραγματικό πρόβλημα σε ελευθεριακά πλαίσια, πάντως το επικρίνω, διότι είναι και αυτό μια πίεση, έστω και ανάποδη. Είναι όμως άνευ μεγάλης σημασίας ώστε να επιβάλουμε γενικότερη καταπίεση στην σεξουαλικότητα, το κακό θα είναι μεγαλύτερο από αυτό το ελεγχόμενο φαινόμενο.

MeLinDa
02-01-2006, 18:38
kantirou sorry alla vlepeis thn agelada kai xaneis to livadi i think.
(den mou rxetai h paroimia tespa k evgala dikh mou..)

exeis kollhsei se aristeres idees kai fantazesai pantou ton pouritanismo me ena mastigio kai fatsa diavolou na karadokei.
epipleon opoios eipe oti h wrimothta mias kopelas exei synistwsa to an ekane sex mikrh elpizw na to pe gia plaka giati alliws 8elei mia mpatsoula sto aristero meros tou egefalou.

Ace
02-01-2006, 18:44
Geia sas, 8a h8ela na pw kapoio anekdoto.
ΤΟ ΑΝΕΚΔΟΤΟ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

Συναντάει μια γοργόνα ένα καρχαρία στον ωκεανό και του λέει:
- "Αχ! καλέ καρχαρία μην με φας."
Καρχαρίας: "Καλέ μην φοβάσαι και εγώ γοργόνα είμαι!"

MeLinDa
02-01-2006, 18:46
...
fileto glwssas me sws portokali.

Ace
02-01-2006, 18:48
na gurisoume stis suntages loipon afou 2 atoma den egkrinoun to anekdoto.
Χιονισμένα βουνά με κάστανα

Χιονισμένα βουνά με κάστανα
6 μαρέγκες στρογγυλές ή οβάλ (θα τις αγοράσετε έτοιμες από το σούπερ μάρκετ)
1 κιλό κάστανα
100 ml νερό
1 κουταλάκι εσάνς βανίλιας
300 γρ. ζάχαρη
500 ml κρέμα γάλακτος χτυπημένη σε σφιχτή σαντιγί με 2 κουταλιές της σούπας ζάχαρη
3-4 κουταλιές της σούπας ρούμι ή κονιάκ

Για το γαρνίρισμα
φλούδες σοκολάτας
σιρόπι σοκολάτας και μαρεγκάκια

Ρίχνετε τα κάστανα, αφού τα χαράξετε, σε μια αντικολλητική κατσαρόλα μαζί με νερό που να τα σκεπάζει. Βράζετε σε σιγανή φωτιά μέχρις ότου τα κάστανα μαλακώσουν. Τα ξεφλουδίζετε αφαιρώντας και την εσωτερική φλούδα.
Περνάτε αυτό το μείγμα από σήτα πιέζοντας τα κάστανα με το πίσω μέρος μιας ξύλινης κουτάλας για να πολτοποιηθούν (ή τα πολτοποιείτε στο μπλέντερ). Βράζετε 100 ml νερό με τη ζάχαρη σε σιρόπι για 3’-4’. Το αφήνετε να κρυώσει. Ανακατεύετε καλά τον πουρέ προσθέτοντας το σιρόπι, τη βανίλια, το ρούμι και τον μοιράζετε πάνω στις μαρέγκες.
Σκάβετε μ’ ένα πιρούνι για να φαίνεται «ανώμαλη» η επιφάνεια του γλυκού. (Αν θέλετε ρίχνετε την κρέμα κάστανου πάνω στο γλυκό με τη βοήθεια κορνέ ζαχαροπλαστικής). Ολοκληρώνετε τη διακόσμηση με φλούδες σοκολάτας ή μαρεγκάκια.

Atheist
02-01-2006, 18:49
Σταματήστε το αυτό.

Ace
02-01-2006, 18:51
Mporeite na mou ftia3ete sexion gia suntages, h apla na stamathsete upar3h topics pou na exoun peri8wrio gia autes.

morphine
02-01-2006, 19:10
Πιό πολύ ζημιά κάνει στο παιδί ο περίγυρος παρά ο παιδεραστής μετά από ένα ατυχές τέτοιο περιστατικό

ΚΑΝΤΙΡΟΥ ΕΙΣΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ και σκάσε πριν νιώσω τον εγκέφαλό μου να διαλύεται εντελώς

Deggial
02-01-2006, 19:17
Ελπίζω εσείς οι μελλοντικοί γονείς που νομίζετε πως μπορείτε να "προστατέψετε τα παιδιά σας", με αυτή την έκφραση να μην εννοείτε πως θα τα κρατήσετε απληροφόρητα γύρω απ'το σεξ, όπως είναι η παραδοσιακή έννοια της "προστασίας". Εκτός αν εννοείτε ζώνες αγνότητας ή κάτι. :P

Τα παιδιά πρέπει να έχουν πλήρη ελευθερία στην εξερεύνηση της σεξουαλικής τους ταυτότητας. Ο ρόλος του γονέα είναι η σωστή τους ενημέρωση γύρω απ'το σεξ, από τόσο μικρή ηλικία όσο η πρώτη φορά που ρωτήσουν πώς γεννιούνται τα μωρά ή τι είναι το σεξ (συνήθως 5-6 ετών ένα παιδί πρόκειται να το ρωτήσει).

(disclaimer: η αντίθεση μου στις απόψεις του Mayhem και άλλων δε σημαίνουν παράλληλα και τη συμφωνία μου με τις απόψεις του Candiru)

xmou
02-01-2006, 20:04
Πιό πολύ ζημιά κάνει στο παιδί ο περίγυρος παρά ο παιδεραστής μετά από ένα ατυχές τέτοιο περιστατικό

ΚΑΝΤΙΡΟΥ ΕΙΣΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ και σκάσε πριν νιώσω τον εγκέφαλό μου να διαλύεται εντελώς

πραγματικά αυτό μόνο.και είναι και understatement.

02-01-2006, 20:05
OMG.

Όσοι γράφουν σε αυτό το thread κλειστόμυαλα και πουριτανικά...

...+13 υπέρ υιοθεσίας παιδιών από πούστηδες.

:moutza:

-Το φασιστάκι(όχι αυτός του Καιάδα :wink:)

Atheist
02-01-2006, 20:28
Ας πάμε να πηδήξουμε κανένα 12χρονο να δείξουμε πόσο άντρακλες είμαστε.

Candiru
02-01-2006, 21:08

αν καποιος σε πλακώσει στο ξύλο θα τον κάνεις μύνηση και θα μπει μέσα. Και όλα καλά μετά.

αν κάποιος σε βιάσει ή βιάσει ένα παιδί θα μπει μέσα, όμως εσύ ή το παιδάκι θα περάσουν από δεύτερο βιασμό (τον κοινωνικό) και αυτό ως γυναίκα θα το ξέρεις καλύτερα.

Πχ το ίδιο το παιδί από την αντιμετώπιση που του κάνουν θα νοιώθει στην φαντασία του ότι έπαθε κάτι πολύ κακό, πολύ μεγαλύτερο από το ίδιο το πραγματικό γεγονός που το βίωσε δυσάρεστα.

Αυτό που κάνει τόσο τραγική την σεξ. κακοποίηση δεν είναι μονο το ούτως ή άλλως δυσάρεστο πάθημα, αλλά αυτό το κάτι παραπάνω που έχουν σε φαντασιακό επίπεδο οι κάθε λογής σεξ. κακοποιήσεις και στιγματίζουν επιπλέον τον/την παθούσα. Το ότι δηλαδή τους έχει συμβεί κάτι "ανεξίτηλο", κάτι που θα τους βαραίνει σε όλη τους τη ζωή. Και αυτό είναι απόρροια του πουριτανισμού, των σεξ. ταμπού κλπ.

Αναλογικά σκεφτείτε και την "κατάντια" μιας γυναίκας που ξεπαρθενεύονταν πριν από το γάμο και αυτό δεν είναι και τόσο μακρινό από την δική μας κοινωνία, όχι πάνω από 40-50 χρόνια, δεν χρειάζεται να πάμε στους ταλιμπάν.

Μοrphin child επανέρχομαι στο πιάσιμο στα πράσα δυο παιδιών που έχουν σεξ. επαφή, είτε πλήρη είτε έστω προχωρημένη και το ένα είναι γύρω στα 14. Αν αντιδράσεις με αυτόν τον ανεξέλεγκτο τρόπο, θα δημιουργήσεις απίστευτο μπλοκάρισμα και στα δυο παιδιά και τραύματα που ίσως θα τα κουβαλάν στην υπόλοιπη ζωή τους. Σε ρωτώ λοιπόν, ποια η αντίδρασή σου σε ένα τέτοιο καθόλου απίθανο ενδεχόμενο.

Atheist
02-01-2006, 21:14
Το ότι δηλαδή τους έχει συμβεί κάτι "ανεξίτηλο", κάτι που θα τους βαραίνει σε όλη τους τη ζωή. Και αυτό είναι απόρροια του πουριτανισμού, των σεξ. ταμπού κλπ.

Είσαι ψυχικά άρρωστος.

Candiru
02-01-2006, 21:22
Το ότι δηλαδή τους έχει συμβεί κάτι "ανεξίτηλο", κάτι που θα τους βαραίνει σε όλη τους τη ζωή. Και αυτό είναι απόρροια του πουριτανισμού, των σεξ. ταμπού κλπ.

Είσαι ψυχικά άρρωστος.

μπορείς να το αποδείξεις με επιχειρήματα;

Ace
02-01-2006, 21:23
Safestata oxi, einai ena astoxo sxolio.

Veinsaw
02-01-2006, 21:32
Κάτι τέτοιο θα απαιτούσε πτυχίο ψυχολογίας, κάτι που η ηλικία και οι στόχοι μου καθιστούν ανύπαρκτο.

Η δήλωση σου είναι η θλιβερά απλουστευμένη άκρη ενός νήματος που οδηγεί στην απλοϊκή ουτοπία ενός ηλίθιου μηδενισμού. "Αποδεσμευτείτε από τις ταμπέλες και τους όρους! Έχετε φτάσει σε σημείο να βιώνετε τα γεγονότα σύμφωνα με την ερμηνεία που φτιάξαμε μόνοι μας, και δεν τα βλέπετε απλώς ως υφιστάμενα! Η αίσθηση του "σπιλώματος" και του "μαγαρίσματος" δεν είναι παρά μια ηθικολογική ψευδαίσθηση η οποία μόνο κακό προκαλεί! Στην πραγματικότητα, το μόνο που συνέβη, ήταν εισχώρηση πορώδους ιστού μήκους 19 εκατοστών μέσα στην κολπική κοιλότητα υγειούς θηλυκού ηλικίας 13 ετών! Είναι παράλογο, υπερβολικό και οπισθοδρομικό να το θεωρήσουμε ως κάτι που μείωσε την αξιοπρέπεια και την βούληση του ατόμου! Ναι, εντάξει, μπορεί να είναι αμετάκλητο, αλλά γιατί να χρειάζεται τόσος χρόνος και ψυχολογική υποστήριξη για κάτι που ε! απλά συνέβη?! Αν αδιαφορούσαμε όλοι σαν να μην έγινε ποτέ, αν προσποιούμασταν πως είναι κάτι το φυσιολογικό -στατιστικά, γιατί είμαστε ανθρωπιστές πάνω απ' όλα- κάθε φορά που το μαθαίναμε, ποιός ξέρει! Μπορεί στο τέλος και να γίνει φυσιολογικό!"

Δεν μου αρκεί ένα "με παρερμήνευσες". Θέλω να ξεράσεις όλη την κριτική σου επί της υπάρχουσας κατάστασης, ακολουθούμενη από τις προτάσεις σου.

Steel Assassin, όπου "φυσιολογικό" εννοώ "κοινωνικά αποδεκτό".

pitchfork
02-01-2006, 23:01

αν καποιος σε πλακώσει στο ξύλο θα τον κάνεις μύνηση και θα μπει μέσα. Και όλα καλά μετά.

αν κάποιος σε βιάσει ή βιάσει ένα παιδί θα μπει μέσα, όμως εσύ ή το παιδάκι θα περάσουν από δεύτερο βιασμό (τον κοινωνικό) και αυτό ως γυναίκα θα το ξέρεις καλύτερα.

Πχ το ίδιο το παιδί από την αντιμετώπιση που του κάνουν θα νοιώθει στην φαντασία του ότι έπαθε κάτι πολύ κακό, πολύ μεγαλύτερο από το ίδιο το πραγματικό γεγονός που το βίωσε δυσάρεστα.

Αυτό που κάνει τόσο τραγική την σεξ. κακοποίηση δεν είναι μονο το ούτως ή άλλως δυσάρεστο πάθημα, αλλά αυτό το κάτι παραπάνω που έχουν σε φαντασιακό επίπεδο οι κάθε λογής σεξ. κακοποιήσεις και στιγματίζουν επιπλέον τον/την παθούσα. Το ότι δηλαδή τους έχει συμβεί κάτι "ανεξίτηλο", κάτι που θα τους βαραίνει σε όλη τους τη ζωή. Και αυτό είναι απόρροια του πουριτανισμού, των σεξ. ταμπού κλπ.

Αναλογικά σκεφτείτε και την "κατάντια" μιας γυναίκας που ξεπαρθενεύονταν πριν από το γάμο και αυτό δεν είναι και τόσο μακρινό από την δική μας κοινωνία, όχι πάνω από 40-50 χρόνια, δεν χρειάζεται να πάμε στους ταλιμπάν.

Μοrphin child επανέρχομαι στο πιάσιμο στα πράσα δυο παιδιών που έχουν σεξ. επαφή, είτε πλήρη είτε έστω προχωρημένη και το ένα είναι γύρω στα 14. Αν αντιδράσεις με αυτόν τον ανεξέλεγκτο τρόπο, θα δημιουργήσεις απίστευτο μπλοκάρισμα και στα δυο παιδιά και τραύματα που ίσως θα τα κουβαλάν στην υπόλοιπη ζωή τους. Σε ρωτώ λοιπόν, ποια η αντίδρασή σου σε ένα τέτοιο καθόλου απίθανο ενδεχόμενο.
ε και?
άσχετο με το τόπικ.

Εκτιμώ ότι δεν πρέπει να επιμένουμε σε μια μαλακία που γράψαμε έτσι στη τύχη.
Το να προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα μας οδηγεί σε μεγαλύτερες αντιφάσεις.

Veinsaw γράψε και το όνομα του καθυστερημένου που τα είπε αυτά στη δίκη του ρε φίλε.

Επίσης ace ξεκόλλα. Μας έχεις πρήξει το μπούτσο. Άμα δεν γουστάρεις μην ποστάρεις (προσωπικά προτιμώ να μην ποστάρεις έτσι κι αλλιώς)

morphine
02-01-2006, 23:21

είσαι άρρωστος. Αν εσένα σε βιάσουν, ρε καραγκιόζη, εσένα, που δεν είσαι πουριτανός και δεν έχεις ταμπού, ο βιασμός δε θα σε στιγματίσει. Γαμώ το θεό δεν έχεις ιδέα τι λες.

1. ποιος είναι "αυτός ο ανεξέλεγκτος τρόπος"; Κάνε μου quote κάτι που έγραψα πάνω σε αυτό.

2. Καθόλου απίθανο ενδεχόμενο να πιάσω το παιδί μου στα πράσα να πηδιέται στα 14; Που ζεις ρε; Αν κάνω παιδί θα του εξηγήσω ό,τι θέλει και ό,τι χρειάζεται να μάθει όταν χρειάζεται να το μάθει. Αν τον/ την πιάσω να χαμουρεύεται με συμμαθήτρια/ συμμαθητή, πίστεψέ με, ξέρω πώς πρέπει να αντιδράσω σε αυτή την περίπτωση. Αν όμως μου πηδούσες εσύ την κόρη στα 14 της, να είσαι σίγουρος πως μετά απλώς δε θα ξαναπηδούσες. Άκου μπλοκάρισμα και τραύματα. Μαλάκα. Και δεν έχει καμία απολύτως σχέση με πουριτανισμό και μαλακίες. Άνοιξε κανα βιβλίο να δεις για τη φυσιολογική ανάπτυξη των παιδιών, βιολογικά και ψυχολογικά. Γαμώ το κέρατο. Δε θα γινόμουν έξαλλη επειδή το παιδί μου έχει περίεργες εξάψεις από τα 14, αλλά επειδή ένας σιχαμερός παιδεραστής θέλει να μου πηδήξει το παιδί για να μην του καταπιέζω εγώ η κακή μάνα τη σεξουαλικότητα. Να και κάτι που σε αφορά, είναι στα αγγλικά, ελπίζω να το καταλάβεις: [...] child molesters are more likely than non-offenders to believe that children will benefit from sexual contacts with adults and that children often initiate such contact (Segal & Stermac, The role of cognition in sexual assault, 1990). Αστοκαλο πάω να πιω.

Veinsaw
02-01-2006, 23:22
Veinsaw γράψε και το όνομα του καθυστερημένου που τα είπε αυτά στη δίκη του ρε φίλε.

Αυτό είναι το σκεπτικό του χρήστη Candiru όπως το εκλαμβάνω εγώ καλέ μου pitchfork.

Candiru
03-01-2006, 00:19

είσαι άρρωστος. Αν εσένα σε βιάσουν, ρε καραγκιόζη, εσένα, που δεν είσαι πουριτανός και δεν έχεις ταμπού, ο βιασμός δε θα σε στιγματίσει. Γαμώ το θεό δεν έχεις ιδέα τι λες.

1. ποιος είναι "αυτός ο ανεξέλεγκτος τρόπος"; Κάνε μου quote κάτι που έγραψα πάνω σε αυτό.

2. Καθόλου απίθανο ενδεχόμενο να πιάσω το παιδί μου στα πράσα να πηδιέται στα 14; Που ζεις ρε; Αν κάνω παιδί θα του εξηγήσω ό,τι θέλει και ό,τι χρειάζεται να μάθει όταν χρειάζεται να το μάθει. Αν τον/ την πιάσω να χαμουρεύεται με συμμαθήτρια/ συμμαθητή, πίστεψέ με, ξέρω πώς πρέπει να αντιδράσω σε αυτή την περίπτωση. Αν όμως μου πηδούσες εσύ την κόρη στα 14 της, να είσαι σίγουρος πως μετά απλώς δε θα ξαναπηδούσες. Άκου μπλοκάρισμα και τραύματα. Μαλάκα. Και δεν έχει καμία απολύτως σχέση με πουριτανισμό και μαλακίες. Άνοιξε κανα βιβλίο να δεις για τη φυσιολογική ανάπτυξη των παιδιών, βιολογικά και ψυχολογικά. Γαμώ το κέρατο. Δε θα γινόμουν έξαλλη επειδή το παιδί μου έχει περίεργες εξάψεις από τα 14, αλλά επειδή ένας σιχαμερός παιδεραστής θέλει να μου πηδήξει το παιδί για να μην του καταπιέζω εγώ η κακή μάνα τη σεξουαλικότητα. Να και κάτι που σε αφορά, είναι στα αγγλικά, ελπίζω να το καταλάβεις: [...] child molesters are more likely than non-offenders to believe that children will benefit from sexual contacts with adults and that children often initiate such contact (Segal & Stermac, The role of cognition in sexual assault, 1990). Αστοκαλο πάω να πιω.

όσο πάει και πιό ανεξέλεγκτη! Στην ερώτησή μου τι θα κάνεις άμα πιάσεις στα πράσα την 14χρονη κόρη σου με ένα συνομίληκο, απαντάς για παιδεραστία. Φυσικά βρε θα πάθει σωματικήβλάβη το παιδί σου, αν το βιάσει ενήλικας όμως η ψυχική βλάβη θα είναι διπλή. Και εγώ μιλάω τόσαποστς για σεβασμό της σεξουαλικότητας ανάλογα με την ηλικία και με πλήρη συναίνεση. Η περίπτωση 14χρονης με ξέρω γω 30άρη και με συναίνεση είναι μια πολύ σπάνια περίπτωση, αυτό που πράγματικά όμως δεν είναι καθόλου σπάνιο, είναι να έχει σεξ. επιθυμίες της ηλικίας και να μην της επιτρέπεται να τις ικανοποιήσει, ή το πιό συνηθισμένο να μην ξέρει και πώς να τις ικανοποιήσει. Εδώ σε θέλω να απαντήσεις και όχι στα αυτονόητα.

όσο για αυτό του απόλυτου μηδενισμού που έγραψε κάποιος, έχει σημασία να το δεις κάπως έτσι, όχι φυσικά από την σκοπιά του δράστη,, ως δικαιολογία, αλλά από την σκοπιά της κοινωνίας απέναντι στο θύμα ως θεραπευτική ενέργεια.

και μην κολλάτε στο σεξ. έγκλημα για να αποφύγετε τις συνέπειες της σεξουαλικής καταπίεσης ή των εμποδίων στην παιδική/εφηβική σεξουαλικότητα.

Candiru
03-01-2006, 01:00
Εδώ διαβάστε για την παιδική σεξουαλικότητα και πείτε μου πού διαφωνειτε

http://web.auth.gr/virtualschool/1.1/Pr ... ation.html (http://web.auth.gr/virtualschool/1.1/Praxis/AnthogalidouSexualEducation.html)

το επόμενο αφορά την σεξ.κακοποίηση παιδιών και έναν τρόπο ξεπεράσματος της μέσω διαδικτύου και παιδικών συζητήσεων. Εντάξει, δεν είναι τίποτα σπουδαίο. Απλώς η αποδραματοποίηση ενός δυσάρεστου γεγονότος ή κατάστασης είναι πολύ σημαντική για το ξεπέρασμά της.

http://web.auth.gr/virtualschool/2.2-3/ ... Abuse.html (http://web.auth.gr/virtualschool/2.2-3/Youngs/PapanikolaouSexualAbuse.html)

Mayhem
03-01-2006, 01:03
re megale, eksigise mou se parakalo merika pragmata. Pos mporeis na ksereis an to 14xrono paidi sou einai etoimo psuxika na kanei sex? Ksereis ti psyxologiki epiptosi tha exei sto paidi na erthei proti fora se sexoualiki epafi xoris pragmatika na to thelei?
Episis, antilamvanese poso pio eukolo einai na pesei ena paidi thuma apoplanisis apo tin stigmi pou einai sexoualika "apeleutheromeno"? Opos pidiete me ton giannaki, kato apo ton elegxo kai tin kathodogisi ton gonion fusika, etsi mporei na pidixtei me ton korkoluko pou parafulaei sti gonia.
Epipleon, to sex den einai mono kavles kai xouftomata, einai kai euthines. Sigoura, oi goneis tha exoun frontisei na pernoun ta paidia tous ola ta metra prostasias, alla pios mou leei oti tha kanoun panta auto pou prepei?
Grafeis ta idia kai ta idia se kathe post, deksou tin pragmatikotita. To sex einai gia atoma orima aketa oste na mporoun na to antimetopisoun. Oxi gia paidia. exo varethei na prospatho na eksigiso ta autonoita.

The Good Son
03-01-2006, 01:04
EGW EIMAI ME TON KANTIROU GIATI MIKROS EBLEPA FWTOULH.-

Candiru
03-01-2006, 01:10

τον ήξερα, είχε παιδικό σταθμό πολύ κοντά στο σπίτι μου και πήγαινα εκεί τον μικρό. Κάτι άκουσα ότι έγινε παιδέρας αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες, υποννοείς κάτι τέτοιο;

Candiru
03-01-2006, 01:17
re megale, eksigise mou se parakalo merika pragmata. Pos mporeis na ksereis an to 14xrono paidi sou einai etoimo psuxika na kanei sex? Ksereis ti psyxologiki epiptosi tha exei sto paidi na erthei proti fora se sexoualiki epafi xoris pragmatika na to thelei?
Episis, antilamvanese poso pio eukolo einai na pesei ena paidi thuma apoplanisis apo tin stigmi pou einai sexoualika "apeleutheromeno"? Opos pidiete me ton giannaki, kato apo ton elegxo kai tin kathodogisi ton gonion fusika, etsi mporei na pidixtei me ton korkoluko pou parafulaei sti gonia.
Epipleon, to sex den einai mono kavles kai xouftomata, einai kai euthines. Sigoura, oi goneis tha exoun frontisei na pernoun ta paidia tous ola ta metra prostasias, alla pios mou leei oti tha kanoun panta auto pou prepei?
Grafeis ta idia kai ta idia se kathe post, deksou tin pragmatikotita. To sex einai gia atoma orima aketa oste na mporoun na to antimetopisoun. Oxi gia paidia. exo varethei na prospatho na eksigiso ta autonoita.

λίγο πολύ η ωριμότητα φαίνεται, έγραψα και για κάποια υποτυπώδη επίβλεψη και φυσικά διάβασε και το λινκ που έβαλα. ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΣΤΟΛΕΣ ΚΑΙ ΥΠΕΚΦΥΓΕΣ είναι η λέξη.

Ομως ό,τι και να κάνεις, το κακό που παραφυλάει μπορεί να σου τύχει κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες, ίσως η σωστή και ειλικρινής ενημέρωση να παρέχει περισσότερη ασφάλεια από μόνη της.

Και σαν σεξ έγραψα ότι αυτό είναι διαφορετικό σε κάθε ηλικία και πρέπει να γίνεται σεβαστό. Αμα γινει αυτό τότε η ωριμότητα μπορεί να έρθει και νωριτερα.

The Good Son
03-01-2006, 01:23
Η περίπτωση 14χρονης με ξέρω γω 30άρη

Κάτι άκουσα ότι έγινε παιδέρας

ton piasane me 14xronh h 12axronh, den thymamai

τον ήξερα, είχε παιδικό σταθμό πολύ κοντά στο σπίτι μου και πήγαινα εκεί τον μικρό.

AXAXAXAXAXAXA
epishs me to bold shmeio tha mporousa na kanw syneirmo gia to megethos tou peous sou, alla gia na exeis paidi pou to phgaineis se paidiko stathmo eisai poly megalos kai egw eimai ebgenikos neos kai den koroidebw megalyterous giati sebomai.

MeLinDa
03-01-2006, 01:24
kantirou.sovara twra gia na teleiwnei to 8eatro tou paralogou.
isws 8a prepe na skefteis to 8ema ligo sovarotera k oxi symfwna me tis episthmonikes analyseis twn diaforwn site alla vlepontas ta me ligo pio an8rwpino mati.
an se pathsei autokinhto kai meineis anaphros 8a s enoxlhsei pio poly to oti eisai anaphros h to oti o koinwnikos perigyros se vlepei me allo mati?

The Good Son
03-01-2006, 01:27
an se pathsei autokinhto kai meineis anaphros 8a s enoxlhsei pio poly to oti eisai anaphros h to oti o koinwnikos perigyros se vlepei me allo mati h to oti yparxoun aftokinhta kai rypainoun?

Darkling
03-01-2006, 01:38
ΚΑΝΤΙΡΟΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΠΙΟ ΑΚΥΡΟΣ ΜΑΛΑΚΑΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ Η ΕΚΤΟΣ. ΘΕΛΕΙ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ 100 ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ 106 ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΕΙΝΕΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ.

ΣΥΝΟΨΙΖΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΠΙΑΣΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΣΕΙΣ ΣΤΟ 14ΧΡΟΝΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΝΩ ΠΑΡΑΒΙΑΖΕΙΣ ΤΗ ΜΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ.

ΗΛΙΘΙΕ ΑΙΘΕΡΟΒΑΜΩΝΑ ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΕ

Mayhem
03-01-2006, 01:43
λίγο πολύ η ωριμότητα φαίνεται, έγραψα και για κάποια υποτυπώδη επίβλεψη και φυσικά διάβασε και το λινκ που έβαλα. ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΣΤΟΛΕΣ ΚΑΙ ΥΠΕΚΦΥΓΕΣ είναι η λέξη.

Ομως ό,τι και να κάνεις, το κακό που παραφυλάει μπορεί να σου τύχει κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες, ίσως η σωστή και ειλικρινής ενημέρωση να παρέχει περισσότερη ασφάλεια από μόνη της.

Και σαν σεξ έγραψα ότι αυτό είναι διαφορετικό σε κάθε ηλικία και πρέπει να γίνεται σεβαστό. Αμα γινει αυτό τότε η ωριμότητα μπορεί να έρθει και νωριτερα.

Tora mas les gia enimerosi. Allo enimerosi gia sex kai allo SEX. Sumfono apoluta se auto. Ta paidia prepei na enimeronontai. Oxi na to kanoun kiolas.

pitchfork
03-01-2006, 02:34
Candiru όσο δεν ακούς τη συμβουλή μου τόσο πιο τραγελαφικός γίνεσαι και τόσο πιο ασυνάρτητα τα ποστς σου.
Αδυνατώ να σε παρακολουθήσω πια.

Ace
03-01-2006, 02:58
vazele oti 8elw 8a kanw.

Veinsaw
03-01-2006, 03:28
Candiru απάντησέ μου σε παρακαλώ.

atom_smasher
03-01-2006, 03:59
diavasa ola ta posts.euge mou.
h enhmerwsh einai kati themito.
to se3 kalo einai na mhn ginetai epipolaia.
swstoi goneis megalwnoun swsta ta paidia tous, genika.o kathenas me ton tropo tou.
candiru pantws eisai upervolikos orismenes fores.an oxi se auta pou thes na peis toulaxiston ston tropo pou ta les.

Twisted_Bassist
03-01-2006, 05:03
erxomai sthn periergh thesh na sumfwnw me thn morfin tsailnt parolo pou diafwnw me ton tropo tis alla ok, that's her way

Candiru
03-01-2006, 09:20
Tora mas les gia enimerosi. Allo enimerosi gia sex kai allo SEX. Sumfono apoluta se auto. Ta paidia prepei na enimeronontai. Oxi na to kanoun kiolas.

αυτό θα πει υπεκφυγή. :wink: Θα του πεις τα πάντα, μπορεί να τα δραματοποιήσεις προς το χειρότερο, να του δημιουργηθούν διάφορες φοβίες, κλπ, κλπ. και αυτό να το λες ενημέρωση. Λες και το παιδί δεν έχει ορμές που θέλουν κάποια μορφής ικανοποίηση. Η σωστή ενημέρωση, πέρα από τα προφανή της εγγυμοσύνης, αντισύλληψης, αρρωστιών, κλπ είναι και η γνώση ότι ο μεγαλύτερος κίνδυνος είναι αυτός της κοινωνικής κατακραυγής και αυτόν θα πρέπει να έχουν υπόψιν τους και να πράξουν αναλόγως με τις επιθυμίες τους συναρτήσει αυτών των κινδύνων. Γιατί η κοινωνία θα στιγματίζει ακόμα και αν τα παιδιά απλώς χαμουρεύονται, γλύφουν το ένα το άλλο χωρίς να έχει γίνει και εκσπερμάτωση στον κόλπο χωρίς προφυλακτικό και όλα αυτά θα είναι κάπως κοινωνικά αποδεκτά αν γίνονταν την επόμενη χρονιά :P

Κάποτε το να μείνεις ανάπηρος ισοδυναμούσε με λάιτ βιασμό. Τώρα είναι μια δυσσάρεστη κατάσταση που δεν σου αποφέρειι ψυχικά τραύματα αν και μόνιμη. Γιατί ακριβώς άλλαξε η στάση της κοινωνίας απέναντί τους. Ανάλογα και σε σεξ. θέματα όπως η ο/φιλία, το ξεπαρθένεμα πριν τον γάμο, σεξ μεταξύ 15 και 18, κλπ.

Veinsaw σου απάντησα και μια ακόμα ααπάντηση υάρχει στο δεύτερο λινκ

Θα απαντάω πλέον μόνο σε αυτούς που έχουν επιχειρήματα και όχι σε αυτούς που υποννοούν παιδεραστία, κλπ γιατί είναι τελείως άκυροι.

pitchfork
03-01-2006, 09:56
.... Γιατί η κοινωνία θα στιγματίζει ακόμα και αν τα παιδιά απλώς χαμουρεύονται, γλύφουν το ένα το άλλο χωρίς να έχει γίνει και εκσπερμάτωση στον κόλπο χωρίς προφυλακτικό και όλα αυτά θα είναι κάπως κοινωνικά αποδεκτά αν γίνονταν την επόμενη χρονιά :P
.........
Τι έγινε ρε παιδιά βάλανε κάμερες σπίτια μας? Η εννοείς αν το κάνουν στη μέση της πλατείας του χωριού ότι θα τους κράξουνε?

.... Κάποτε το να μείνεις ανάπηρος ισοδυναμούσε με λάιτ βιασμό. Τώρα είναι μια δυσσάρεστη κατάσταση που δεν σου αποφέρειι ψυχικά τραύματα αν και μόνιμη. Γιατί ακριβώς άλλαξε η στάση της κοινωνίας απέναντί τους. Ανάλογα και σε σεξ. θέματα όπως η ο/φιλία, το ξεπαρθένεμα πριν τον γάμο, σεξ μεταξύ 15 και 18, κλπ.

αααχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχα
Καιρό είχα να γελάσω τόσο.....
Να σαι καλά.

Candiru
03-01-2006, 10:35
να τους πιάσουνε στα πράσα εννοώ βρε!

και επιτέλους, μιλάτε για "ενημέρωση": Πώς την εννοείτε αυτή την ενημέρωση τέλος πάντων; Γιατί, για τις αρρώστιες όλα τα ξέρουμε, για αντισύλληψη όλα τα ξέρουμε, για ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη, κλπ όλα τα ξέρουμε. ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΗ Η ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΟΥ ΖΗΤΑΜΕ; Για προσδιορίστε την λίγο καλύτερα. :roll:

Για να ακούω ιδέες.

Bullet
03-01-2006, 11:02
candiru ti omada eisai?

Darkling
03-01-2006, 11:30
Τριφυλλι φυσικα. Και οικολογος και καραγκιοζης.

wraithmare
03-01-2006, 11:37

Ta agoria einai gamiades kai ta koritsakia einai poutanakia ama gamane sta 14. Ti den katalavaineis?

Parolafta exeis dikio peri koinwnikis pronoias, h opoia antimetwpizei ta 14xrona omoiws, aneksarthtou fylou. O logos einai aplos: oi "agarmpes" erwtikes empeiries mporoun kai sta 2 fyla na dimiourgisoun psyxologika provlimata.

To gegonos px oti o Giwrgakhs phge sto mpourdelo ton kathista kai kala men antraki sta matia twn filwn tou alla endexomenws na ton piasei kammia nila kai na sixathei to sex. Apo kei kai pera, eite gay sex eite monastery, analoga.

Peri sexual education, oti eipe o Deggi stin arxi. Apla.

Enas poli kalos logos gia na mhn exoun nwris epafes ta pitsirikia:

Tha varethoun sta 20 kai den tha xoun ti na kanoun, opote kai tha kilisoun sto poto, ta narkwtika kai to d&d

jester mode off

όλα τα ξέρουμε. ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΗ Η ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΟΥ ΖΗΤΑΜΕ; Για προσδιορίστε την λίγο καλύτερα. :roll:

Για να ακούω ιδέες.

Tin enimerosi pou xreiazetai gnwstos mou (24wn etwn) pou pistevei oti den xreiazetai condomaki mias kai kserei na travietai egkairws kai pou pistevei oti einai poliorgasmikos.

Krima einai.

Den xreiazetai enhmerwsh, SEMINARIA xreiazontai. Ypoxrewtika kai sta plaisia tis sxolikis ekpaidefsis. Kai ligos ekfovismos gia na antistathmisoume ton wxaderfismo kai ton starxidismo merikwn merikwn. Akoma kai ton diko mou.

Deggial
03-01-2006, 12:05

τον ήξερα, είχε παιδικό σταθμό πολύ κοντά στο σπίτι μου και πήγαινα εκεί τον μικρό. Κάτι άκουσα ότι έγινε παιδέρας αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες, υποννοείς κάτι τέτοιο;

Κατηγορήθηκε για "ασέλγεια σε βάρος 12χρονου κοριτσιού [επί πληρωμής], διακίνηση πορνογραφικού υλικού και προσβολή της γενετήσιας αξιοπρέπειας" ( http://news.pathfinder.gr/greece/news/214237.html ). Για το πρώτο, τον έπιασαν επ'αυτοφόρω, κι αν θυμάμαι καλά αυτοκτόνησε στο βάρος των κατηγοριών (sic) πριν λίγους μήνες.

Η συμπεριφορά του, πάντως, ήταν ιδιαίτερα παιδική, κάτι το οποίο μπορεί να αποτελεί ίχνος πως πρόκειται για άνθρωπο με παιδοφιλικές τάσεις.

UmbilicalResidue
03-01-2006, 12:39
νομίζω η αυτοκτονία ήταν ιντερνετική αρβύλα.

Deggial
03-01-2006, 12:47
Το σεξ με ανηλίκους απαγορεύεται για κάποιο λόγο.

Η παιδεραστία ευλόγως είναι ποινικό αδίκημα. Ο ανήλικος δεν έχει διαμορφωμένη συνείδηση για το είδος της πράξης, ενώ στην συντρηπτική πλειονότητα η πράξη γίνεται κατόπιν απειλής σωματικής βίας, άλλου είδους εκβιασμού ("Αν το μαρτυρήσεις, θα σκοτώσω τους γονείς σου"), κι όχι λόγω της θέλησης του ανηλίκου να συμμετάσχει σε μία τέτοια ερωτική πράξη. Στις υπόλοιπες περιπτώσεις, συνήθως έχουμε παράνομη οικονομική συναλλαγή.

Ακόμη και στην "αθώα" περίπτωση με γυμνές φωτογραφίες ανηλίκων απαλής πορνογραφικής φύσεως, τίθεται το θέμα της εκμετάλλευσης του ανήλικου, καθώς δεν έχει επίγνωση του είδους και σκοπού των φωτογραφιών.

Η αποπλάνηση ανηλίκου (ηλικίες 15+) έχει σαφώς διαφορετική φύση, διότι πρόκειται για ερωτική πράξη που γίνεται με κοινή συνέναιση (ο βιασμός είναι διαφορετική περίπτωση εδώ). Νομικώς, επειδή έχει ακόμη κηδεμόνες, τίθεται θέμα προστασίας οπότε και η πράξη είναι παράνομη, εξαιρουμένων συγκεκριμένων περιπτώσεων.

Απ'την άλλη ωστόσο, είναι αμφίβολο αν χρειάζεται νομική προστασία, ιδιαιτέρως δε επειδή κι ο έφηβος επιζητεί αυτή την ερωτική επαφή, ακόμη κι αν πέφτει θύμα εκμετάλλευσης ("την πηδώ και την παρατώ την επόμενη μέρα"), διότι είναι αμφίβολο αν υπάρχει κάποιου είδους ζημία.

Γενικότερα, δεν έχει νόημα η δίωξη μίας πράξης αν δεν έχει προκαλέσει κάποιου είδους ζημία. Αν ένα δεκατετράχρονο κλέψει μία καραμέλα από περίπτερο, η ζημία είναι της τάξης ενός αστείου ποσού (20 λεπτά, λόγου χάρη), οπότε δεν έχει νόημα να τον κατηγορήσεις για κλοπή. Ναι μεν η πράξη της κλοπής είναι παράνομη, αλλά κανείς δεν έπαθε κάποια πραγματική ζημιά. Ομοίως, η χρήση πειρατικού λογισμικού για ιδιωτική χρήση κοστίζει το πολύ 200 ευρώ στην εταιρία κατασκευής λογισμικού, ποσό αστείο μπροστά στα συνολικά έσοδα της εταιρίας (ο δικαστικός αγώνας θα κόστιζε περισσότερο έτσι κι αλλιώς). Αντιθέτως, ένας πειρατής θέτει σε κίνδυνο την επιχειρηματική δραστηριότητα της εταιρίας, οπότε και έχει νόημα η δίωξη της πράξης του.

Εν προκειμένω, δε νομίζω πως δημιουργείται κάποιο πρόβλημα στον έφηβο από μία τέτοια σχέση (κατόπιν κοινής συνέναισης, διαφορετικώς μιλάμε για βιασμό), οπότε δε βρίσκω και νόημα στην νομική δίωξη της πράξης.

Τα ενδεχόμενα ψυχολογικά προβλήματα δε μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως κριτήριο, διότι δε διαφέρουν επί της ουσίας από όσα προκύπτουν στις ενήλικες σχέσεις. Την ίδια απογοήτευση και, ενδεχομένως, επιφύλαξη στις μελλοντικές σχέσεις θα αποκτήσει μία 15χρονη με μία 19χρονη που την εκμεταλλεύτηκαν υποσχόμενοι σχέση και την παράτησαν μετά τη πρώτη ερωτική πράξη.

wraithmare
03-01-2006, 13:54
Απ'την άλλη ωστόσο, είναι αμφίβολο αν χρειάζεται νομική προστασία, ιδιαιτέρως δε επειδή κι ο έφηβος επιζητεί αυτή την ερωτική επαφή, ακόμη κι αν πέφτει θύμα εκμετάλλευσης ("την πηδώ και την παρατώ την επόμενη μέρα"), διότι είναι αμφίβολο αν υπάρχει κάποιου είδους ζημία.

Oi xeiroteres "zhmIes" einai oi ypoules. Poutanakia megalwnoun, spitia kleinoun. H, an to thelete alliws, to nomiko sistima den anagnwrizei ta vathitera psyxologika pou thigontai apo mia tetoia fallokratiki symperifora eis varos twn nearwn koritsiwn pou nomizoun oti to sex ksepidise apo ta arlekin kai ta vinyl pantalonia giati den yparxei emfanhs zhmia se psyxologiko kai/h swmatiko epipedo. Poios eipe omws oti ta komplex aftokatastrofis kai manias einai emfani amesa? Kai meta ploutizoun oi psyxiatroi.
Apotelesma? Megalwnoun provlimatika plasmata, me epirroi stin kenwnia poli perissoteri apo osi fantazetai kaneis.

Gi afto lew...kratitheite mexri ta 17 sas...estw...den me akoune...FATE SKATA

Την ίδια απογοήτευση και, ενδεχομένως, επιφύλαξη στις μελλοντικές σχέσεις θα αποκτήσει μία 15χρονη με μία 19χρονη που την εκμεταλλεύτηκαν υποσχόμενοι σχέση και την παράτησαν μετά τη πρώτη ερωτική πράξη.

W eisai tragikos omws, nai. Opws kai to na peis oti 2 kopeles 19 xronwn tha to eklavoun paromoiws. EISAI TRAGIKOS. 15 me 19 einai TRAGIKI diafora. Eleos dld.

Deggial
03-01-2006, 14:01
Αν αρχίσουμε και θεωρούμε απλές συμπεριφορές ως ψυχολογικά προβλήματα που χρειάζονται νομική προστασία εναντίον τους, τότε μάλλον φθάνουμε σε σημείο που το κράτος μπλέκει στις προσωπικές σχέσεις σε έναν βαθμό ανθιγυεινό που παραβαίνει την αρχή της ελεύθερης έκφρασης και ελεύθερου τρόπου ζωής.

Θα μπορούσα να κάνω μία ερωτική σχέση με κάποια κοπέλα, η οποία αργότερα ανακαλύπτω πως με απατά, με αποτέλεσμα να γίνω επιφυλακτικός στις σχέσεις μου και να αποφεύγω ερωτικές σχέσεις. Συγγνώμη, αλλά αν πει κάποιος πως μία τέτοια περίπτωση θα έπρεπε να έχει νομικές συνέπειες, παραείναι μαλάκας.

03-01-2006, 14:07
Συνεχίζει να μου αρέσει που υποστηρίζεται πως ένα 7χρονο μπορεί να υιοθετηθεί από ένα ζευγάρι πούστηδων χωρίς να αποκτήσει προβλήματα ψυχολογικά...

...αλλά αν ένας 28χρονος γαμήσει τη 15χρονη κόρη σας θα του ξεριζώσετε τα αρχίδια και θα του τα δώσετε να τα φάει.

:)

PS: Σα δε ντρέπομαι ο οφφτόπικ φλέιμερ(προσπαθώ τουλάχιστον).

Weiss
03-01-2006, 14:09
Το θέμα είναι πάντως ότι οι κανόνες, γενικώς, φτιάχνονται για να προστατεύσουν τον αδύναμο της υπόθεσης.
Από τη στιγμή που υπάρχουν κοπέλες που στα 14 τους δεν είναι έτοιμες για σεξ, οι υπόλοιπες θα πρέπει να υποταχθούν στον απλό κανόνα όχι σεξ πριν τα 14, γιατί αλλιώς μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά.
Εκτός αν εσείς κρίνετε ότι το να "αναγκαστείς" με οποιονδήποτε τρόπο να κάνεις σεξ αφήνει τα ίδια τραύματα με το να θες να κάνεις, να είσαι έτοιμος, αλλά να περιμένεις 6 μήνες.

καντιρού, περισσότερο φασίστικη θέση επί του θέματος δε θα μπορούσες να έχεις.

edit: μαλακία μου που μιλάω μόνο για κοπέλες, απλώς μου βγαίνει πιο εύκολα. τα ίδια κ για τα αγοράκια.

wraithmare
03-01-2006, 14:09
Tsimpises omws amesws.
An esy gineis epifylaktikos, xestike to kratos, xestika egw, xestikes kai esy. Ta kompleks kseperniountai. Kai siga mhn xwsoume to kratos sta psyxologika mas. Kai den eipa (oxi, sorry, to eipa, kalos malakas kai egw, mia sovari kouventa den mporw na piasw) oti oles kai oloi tha ginoun kompleksikoi kai tha katastrepsoun ton kosmo.

To pragma einai aplo.

Otan 10 koritsakia sta 14-15 vgaloun ta matia tous, ta 7 tha exoun asximi empeiria, ta 4 tha kouvalane psyxologika. Kai siga poso tha epirreasoun ton kosmo (se antithesi me tin malakia pou eipa pio panw). Aftes zhmiwnontai. Xtizoun synaisthimatikes dysleitourgies pou katalhgoun se katathlipsi kai ta sinafi (kai pali, oxi oles kai oxi panta).

Kratitheite mexri ta 17 sas, that's my point. Kai ase to kratos na kinigaei Rwsous. Xestikame kiola. Les kai egw den prospathousa sta 14 na pidiksw tin kopela mou.

wraithmare
03-01-2006, 14:12
Συνεχίζει να μου αρέσει που υποστηρίζεται πως ένα 7χρονο μπορεί να υιοθετηθεί από ένα ζευγάρι πούστηδων χωρίς να αποκτήσει προβλήματα ψυχολογικά...

...αλλά αν ένας 28χρονος γαμήσει τη 15χρονη κόρη σας θα του ξεριζώσετε τα αρχίδια και θα του τα δώσετε να τα φάει.

Oi poustides prepei na ginoun sapouni.

Hail.

An kai paizei na einai to monadiko sapouni pou otan tha skypseis na to piaseis tha se gamisei

Kai ennoeitai oti an gamisei enas 28xronos tin kori mou pou einai 15 etwn tha ton skisw. Tin sterei apo tous symmathites tis. O malakas.

A, kai na ksekatharisoume kati. Den ftaine se tpt tha arsenika pou pidane ta koritsakia pou ksempourdelepsane. Na kopsoun to laimo tous. Itheles ta, pathes ta. Den eimai kanenas yperaspistis or smt. Lew, perimenete mexri ta 17 sas, an den perimene, na pate na gamithite.

Tevez
03-01-2006, 14:41
exontas diabasei ta perissotera post kai exontas liwsei apo ta gelia exw mia aporia:
o candiru einai o president?

psychotron
03-01-2006, 14:42
μπα.

Candiru
03-01-2006, 15:14
exontas diabasei ta perissotera post kai exontas liwsei apo ta gelia exw mia aporia:
o candiru einai o president?

ο αστείος της παρέας. :roll:

Candiru
03-01-2006, 15:20
διαβάστε και αυτό σχετικά με σεξ. κακοποίηση παιδιών

http://web.auth.gr/virtualschool/1.1/Th ... olaou.html (http://web.auth.gr/virtualschool/1.1/TheoryResearch/CongressPapanikolaou.html)

η περίπτωση του Φωτούλη πρέπει να είναι από κύκλωμα γονιών που εκδίδαν τα παιδιά τους. Κρίμα πάντως για τα παιιδά του γιατί ήταν και πολύτεκνος.

Twisted_Bassist
03-01-2006, 16:18
kantirou thes shmera h aurio na vgoume gia kamia bura?

Phantom Duck
03-01-2006, 16:45
Τουίστεντ πρόσεχε, είσαι στην κατάλληλη ηλικία.

Veinsaw
03-01-2006, 17:56
Η αποπλάνηση ανηλίκου (ηλικίες 15+) έχει σαφώς διαφορετική φύση, διότι πρόκειται για ερωτική πράξη που γίνεται με κοινή συνέναιση (ο βιασμός είναι διαφορετική περίπτωση εδώ). Νομικώς, επειδή έχει ακόμη κηδεμόνες, τίθεται θέμα προστασίας οπότε και η πράξη είναι παράνομη, εξαιρουμένων συγκεκριμένων περιπτώσεων.

14 και 364 μέρες, μέσα.
15 και μισή ώρα, κάνε ό,τι γουστάρεις, νομικά καλύπτεσαι, δεν τίθεται θέμα αποπλάνησης.

Ελπίζω αυτό να μην το δει ο Candiru.

Deggial
03-01-2006, 18:38
14 και 364 μέρες, μέσα.
15 και μισή ώρα, κάνε ό,τι γουστάρεις, νομικά καλύπτεσαι, δεν τίθεται θέμα αποπλάνησης.

Ελπίζω αυτό να μην το δει ο Candiru.

Ε, ναι, τι να κάνουμε. Κάπου πρέπει να υπάρχει ένα όριο. Για τέτοια θέματα, βεβαίως, δεν υπάρχει κανένα ιδιαίτερο ικανοποιητικό όριο. Η καλύτερη για μένα λύση είναι τα όρια ηλικίας να συμβαδίζουν με την βασική εκπαίδευση. Στα 15 έχεις τελειώσει την 9ετή υποχρεωτική εκπαίδευση, οπότε καλά είναι.

Veinsaw
03-01-2006, 18:41
Και προφανώς δεν εννοούμε την εκπαίδευση στο υπάρχον επίπεδο της.

Mayhem
03-01-2006, 21:35

αυτό θα πει υπεκφυγή. :wink: Θα του πεις τα πάντα, μπορεί να τα δραματοποιήσεις προς το χειρότερο, να του δημιουργηθούν διάφορες φοβίες, κλπ, κλπ. και αυτό να το λες ενημέρωση.

re adelfe, poios sou eipe oti ego tha kano mia tetoia enimerosi kai oxi tin SOSTI? E loipon, oxi, den tha kano kati tetoio pou perigrafeis.

Λες και το παιδί δεν έχει ορμές που θέλουν κάποια μορφής ικανοποίηση.

Poses fores tha xreiastei na to po auto? Epeidi exei ormes, prepei nte kai kala na tis ikanopoiisoume gia na min pathei kanena kompleks? Opos sou eksigisa sta proigoumena post, stin ilikia kato ton 15, to paidi den einai se thesi na antimetopisei tis sinepeies kai tis euthines pou exei i TAKTIKI sexoualiki epafi. Ta provlimata pou mporei na prokupsoun einai xeirotera apo to na perimenei kapoio kairo mexri na orimasei kai to mualo meta to soma.

Den thelo na ksanakano ena akoma post eksigontas ta idia pragmata, either you get it or you don't. Oxi allo karvouno.

Veinsaw
03-01-2006, 21:49
Όχι το παιδί έχει ορμές. Πως είχατε ορμές στα 12 και στα 22?
Που είναι το ίδιο πράγμα?
Πως ήταν τότε που άρχιζε η παραγωγή σπέρματος, και τώρα που αν δεν το βγάλετε νοιώθετε να σκάτε?
Που είναι το ίδιο?
Πως είναι όταν πιτσιρίκια είχαμε την ίδια έκκριση ορμονών με όταν ήμασταν 17, γι' αυτό και είχαμε σπυράκια από τα 10 μας?
Άρα ήταν το ίδιο?
Πως ήταν όταν βλέπαμε τσόντα και αναρωτιόμασταν γιατί αυτός γλύφει αυτό το παράξενο πράγμα και δεν την "γαμάει απλά" ενώ δεν ήμασταν και πολύ βέβαιοι τι ακριβώς πρέπει να κάνεις για να γαμήσεις πλήρως?
Και ήταν το ίδιο?
Όταν υπάρχουν κοριτσάκια που νομίζουν πως μπορείς να μείνεις έγκυος με πίπα?
Όπως είναι και στα 20 τους δηλαδή.
Όταν ήταν τόσο γαμάτο που μάθαμε ότι σεξ γίνεται κ από τον κώλο, και ξέραμε και τότε τι σημαίνει "κολοβακτηρίδιο" και "κολπική λοίμωξη" όπως και τώρα?

Ε ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΥΣΟΥΝ ΤΙΣ ΟΡΜΕΣ ΤΟΥΣ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΩΡΕ.

morphine
04-01-2006, 04:08

:)

ρε άντε γαμήσου επιτέλους.

Και αν θέλεις και σοβαρή απάντηση ορίστε: Πάρε διάβασε σοβαρές μελέτες που έχουν γίνει σε παιδιά υιοθετημένα από ομοφυλόφιλα ζευγάρια και σε παιδιά που έχουν υποστεί σεξουαλική κακοποίηση, και δες ποιος περνάει καλύτερα.

Veinsaw
04-01-2006, 04:11

wraithmare
04-01-2006, 07:47
Morphine, den xreiazetai na postareis kathe fora pou exeis periodo.

Candiru
04-01-2006, 10:38
όταν λέμε παιδικη σεξουαλικότητα εννοούμε αυτό που επιθυμεί εκείνη την ηλικία. Πχ κολπική διείσδυση κλπ είναι αρκετά προχωρημένο, όμως μπορείς να είναι αγκαλιές φιλιά, γλυψίματα, χάδια κλπ από 10-13-14. Ποιός ο λόγος να τους στερήσεις αυτή την ηδονή που ΕΙΝΑΙ ΖΩΤΙΚΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ για την σεξουαλική ωριμότητα.

Εννοείται ότι εδώ και τώρα δεν μπορείς να πεις κάποιον/α ότι είσαι ξέρω γω 12 οπότε μπορείς να κάνεις αυτό και αυτό, διότι έφρασε στα 12 σαν χάνος με ελάχιστη ενημέρωση, όχι τόσο σε πρακτικά ζητήματα όσο ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΕΠΙΘΥΜΙΩΝ, ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΗΔΟΝΗΣ, ΚΑΙ ΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ ΝΤΡΟΠΗΣ ΑΜΑ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΝ ΜΕ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ, ΜΟΝΟΣ Ή ΜΕ ΑΛΛΟ ΑΤΟΜΟ.

Εφόσον ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ άτομα απολαμβάνουν αυτό που κάνουν δεν μας καίγεται καρφί για το αν ταιριάζουν ηλικιακά ή υποπίπτουν στις διατάξεις του νόμου. Υποστήριξη χρειάζονται και όχι αποπομπή.

04-01-2006, 10:56

Και αν θέλεις και σοβαρή απάντηση ορίστε: Πάρε διάβασε σοβαρές μελέτες που έχουν γίνει σε παιδιά υιοθετημένα από ομοφυλόφιλα ζευγάρια και σε παιδιά που έχουν υποστεί σεξουαλική κακοποίηση, και δες ποιος περνάει καλύτερα.
Για το πρώτο μέρος...
http://img299.imageshack.us/img299/4882/smileyabtu6he.gif
ή για να το θέσω καλύτερα, άντε γαμήσου εσύ μπας και δεις λίγο πιο ήρεμα τον κόσμο τριγύρω σου. :)

Για το δεύτερο μέρος τώρα...
Είπα ποτέ εγώ πως το μέσο υιοθετημένο παιδί ετεροφυλόφιλης οικογένειας κακοποιείται σεξουαλικά; Είπα ποτέ εγώ πως το μέσο παιδί ομοφυλόφυλης οικογένειας κακοποιείται σεξουαλικά;

Απλά είπα(για τους καθυστερημένους του φόρουμ που μόνο ένα άντε γαμήσου ξέρουν και λένε) ότι το πως νιώθει ένα παιδάκι ψυχικά σας νοιάζει όταν το γαμήσουν σωματικά και μετά ζήσει με το στίγμα του βιασμένου. Από την άλλη το ψυχικό γαμήσι που θα τρώει κάθε μέρα ως το παιδί των πούστηδων δεν σας νοιάζει και λέτε υπέρ της υιοθεσίας σε γκέι οικογένειες.

Ή μήπως πιστεύετε ότι δε θα στιγματιστεί στην ελληνική κοινωνία ή το ένα ή το άλλο; Λίγο ακόμα να κρύβεστε πίσω από το δάχτυλό σας και θα το πιστέψετε ότι δε σας βλέπει κανείς.

Επομένως συνεχίζω να χαμογελάω με την καθυστέρηση του φόρουμ που κάποιοι νομίζουν πως είναι ελευθερία απόψεων(σε βαθμό Καντιρού).

Keep it up. :thumbsup:

Candiru
04-01-2006, 12:11
[quote="Morphine Child":2gvhmi6z]ρε άντε γαμήσου επιτέλους.

Για το πρώτο μέρος...
http://img299.imageshack.us/img299/4882/smileyabtu6he.gif
ή για να το θέσω καλύτερα, άντε γαμήσου εσύ μπας και δεις λίγο πιο ήρεμα τον κόσμο τριγύρω σου. :)

Για το δεύτερο μέρος τώρα...
Είπα ποτέ εγώ πως το μέσο υιοθετημένο παιδί ετεροφυλόφιλης οικογένειας κακοποιείται σεξουαλικά; Είπα ποτέ εγώ πως το μέσο παιδί ομοφυλόφυλης οικογένειας κακοποιείται σεξουαλικά;

Απλά είπα(για τους καθυστερημένους του φόρουμ που μόνο ένα άντε γαμήσου ξέρουν και λένε) ότι το πως νιώθει ένα παιδάκι ψυχικά σας νοιάζει όταν το γαμήσουν σωματικά και μετά ζήσει με το στίγμα του βιασμένου. Από την άλλη το ψυχικό γαμήσι που θα τρώει κάθε μέρα ως το παιδί των πούστηδων δεν σας νοιάζει και λέτε υπέρ της υιοθεσίας σε γκέι οικογένειες.

Ή μήπως πιστεύετε ότι δε θα στιγματιστεί στην ελληνική κοινωνία ή το ένα ή το άλλο; Λίγο ακόμα να κρύβεστε πίσω από το δάχτυλό σας και θα το πιστέψετε ότι δε σας βλέπει κανείς.

Επομένως συνεχίζω να χαμογελάω με την καθυστέρηση του φόρουμ που κάποιοι νομίζουν πως είναι ελευθερία απόψεων(σε βαθμό Καντιρού).

Keep it up. :thumbsup:[/quote:2gvhmi6z]

εσύ μιλάς σα να υποστηρίζουμε πως στην ελληνική κοινωνία εδώ και τώρα θα γίνουν υιοθεσίες και υποχρεωτικό σεξ σε μικρές ηλικίες. Ελεός πιά! Μιλάμε για το ποσο σχετικοί και καταπιεστικοί μπορέι να ειναι οι πουριτανικοί θεσμοί στην αυτοδιαχείριση του σώματός σου και κατά συνέπεια και στην ζωη σου. Αν δεν θιχτούν αυτά τα θέματα δεν πρόικειται ποτέ να αλλάξουν. Πρέπει να στιγματιστούν αυτοί οι θεσμοί και όχι τα πρόσωπα που επιχειρούν να τα στιγματίσουν.

Dr. Death
04-01-2006, 12:45
Εφόσον ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ άτομα απολαμβάνουν αυτό που κάνουν δεν μας καίγεται καρφί για το αν ταιριάζουν ηλικιακά ή υποπίπτουν στις διατάξεις του νόμου. Υποστήριξη χρειάζονται και όχι αποπομπή.

na sou pw thn mayrh alh8eia ama exeis kammia korh 10-12 xronone kai exeis kayles analambanw na thn kanw gynaika...me thn proypo8esh bebaia oti 8a goustarei h kopelitsa.oxi stanios ths ... to mono pou den mporw na dextw einai h epiblepsh ..oti ginei 8a ginei meta3y mas.Partouzes me goneis kai tetoia perierga de goustarw..oute manades na prospa8oun na dwsoun symboules sthn korh kai tetoies malakies.Oso gia thn yposthri3h pou aneferes parakalw na ginei efoson teleiwsei h douleia me th mikrh ka8oti de goustarw diakopes me anafwnhseis"ole" "skisthn" "a3ios" klp...3enerwnw pws na to kanoume.

eilikrina xairomai pou yparxoun tetoioi goneis apeley8erwmenoi ap ta tampou ths sygxronhs koinwnias mas pou afhnoun/en8arynoun ta paidia tous na apeley8erw8oun se3oualika kai na roufane kaylia ap ta 12 tous.
panta bebaia efoson to goustaroun.

ps: mh 3exasw :lol:

Candiru
04-01-2006, 12:57

na sou pw thn mayrh alh8eia ama exeis kammia korh 10-12 xronone kai exeis kayles analambanw na thn kanw gynaika...me thn proypo8esh bebaia oti 8a goustarei h kopelitsa.oxi stanios ths ... to mono pou den mporw na dextw einai h epiblepsh ..oti ginei 8a ginei meta3y mas.Partouzes me goneis kai tetoia perierga de goustarw..oute manades na prospa8oun na dwsoun symboules sthn korh kai tetoies malakies.Oso gia thn yposthri3h pou aneferes parakalw na ginei efoson teleiwsei h douleia me th mikrh ka8oti de goustarw diakopes me anafwnhseis"ole" "skisthn" "a3ios" klp...3enerwnw pws na to kanoume.

eilikrina xairomai pou yparxoun tetoioi goneis apeley8erwmenoi ap ta tampou ths sygxronhs koinwnias mas pou afhnoun/en8arynoun ta paidia tous na apeley8erw8oun se3oualika kai na roufane kaylia ap ta 12 tous.
panta bebaia efoson to goustaroun.

ps: mh 3exasw :lol:

σε μια τέτοια περιγραφή σίγουρα δεν θα υπάρχει συναίνεση οπότε είσαι άκυρος.

Dr. Death
04-01-2006, 13:18

mporw na to perigrapsw kai poio omorfa an 8es...epishs de rwthsame to 12xrono ...mporei h perigrafh na to ere8izei.

mh mou to gyrnas twra pou se brhka ...alla etsi eiste oloi...na peite th malakia sas kai molis sas poune na gamhsoune to paidi sas kanete tis kotes kai pianeste apo tis perigrafes ...
aytoi eisaste kyrioi

etsi 8a paei mprosta o topos ?
me gialantzi aristeroperiergous kai attention whores...

dysmoirh ellada

Candiru
04-01-2006, 13:38

mporw na to perigrapsw kai poio omorfa an 8es...epishs de rwthsame to 12xrono ...mporei h perigrafh na to ere8izei.

mh mou to gyrnas twra pou se brhka ...alla etsi eiste oloi...na peite th malakia sas kai molis sas poune na gamhsoune to paidi sas kanete tis kotes kai pianeste apo tis perigrafes ...
aytoi eisaste kyrioi

etsi 8a paei mprosta o topos ?
me gialantzi aristeroperiergous kai attention whores...

dysmoirh ellada

από όσα έγραψα δεν έπιασες το βασικότερο: ότι κάθε ηλικία έχει και την δική της σεξουαλικότητα, αυτά που γράφεις δεν ανταποκρίνονται σε μικρές ηλικίες, ούτε καν σε 15 και πάνω. Μαλακία είναι να συγχέεις σκόπιμα τις σεξουαλικές εκφράσεις των ηλικιών. Για τον ίδιο λόγο είμαι κατά του να βλέπουν παιδιά ταινίες με βασικό θέμα πορνό για ενήλικα γούστα, σε μια φάση που τα ίδια έχουν αρχίσει να ψάχνονται.

και φυσικά, εκφράσεις όπως θα σε ξεσκίσω, κλπ, όσο ερεθιστικές και να είναι για ενήλικες, είναι εξαιρετικά βίαιες και τελείως ξένες για παιδιά που ανακαλύπτουν την σεξουαλικότητά τους, μάλλον το να πηγαίνει εκεί το μυαλο σου πιο πολύ δείχνει το πόσο άγνοιαέχουμε για το θέμα.

Dr. Death
04-01-2006, 13:41
από όσα έγραψα δεν έπιασες το βασικότερο: ότι κάθε ηλικία έχει και την δική της σεξουαλικότητα, αυτά που γράφεις δεν ανταποκρίνονται σε μικρές ηλικίες, ούτε καν σε 15 και πάνω. Μαλακία είναι να συγχέεις σκόπιμα τις σεξουαλικές εκφράσεις των ηλικιών. Για τον ίδιο λόγο είμαι κατά του να βλέπουν παιδιά ταινίες με βασικό θέμα πορνό για ενήλικα γούστα, σε μια φάση που τα ίδια έχουν αρχίσει να ψάχνονται.

και φυσικά, εκφράσεις όπως θα σε ξεσκίσω, κλπ, όσο ερεθιστικές και να είναι για ενήλικες, είναι εξαιρετικά βίαιες και τελείως ξένες για παιδιά που ανακαλύπτουν την σεξουαλικότητά τους, μάλλον το να πηγαίνει εκεί το μυαλο σου πιο πολύ δείχνει το πόσο άγνοιαέχουμε για το θέμα.

mporw na to kanw kai mougkos ..h kratwntas ena argoodaki ..oti goustarei h mikrh ..

ps: epishs mporoume na pai3oume to giatro (8) :lol: :wink:)

Candiru
04-01-2006, 13:54

mporw na to kanw kai mougkos ..h kratwntas ena argoodaki ..oti goustarei h mikrh ..

ps: epishs mporoume na pai3oume to giatro (8) :lol: :wink:)

αυτά θα στα κάνει ήδη το παιδί σου και θα το γουστάρει, εσύ ως ενήλικας εκεί πρέπει να παραμείνεις, διότι αυτό είναι το επίπεδο σεξουαλικότητας που το ικανοποιεί. Ακόμα και παιχνίδια με γαργαλητά, κλπ είναι ουσιαστικά σεξουαλικά παιχνίδια της κατάλληλης ηλικίας.

Darkling
04-01-2006, 13:55
Καντιρου, θες να σου γαργαλησω το κωλαρακι ?

MeLinDa
04-01-2006, 13:57
epitelous to topic phre to dromo pou tou aksize...

Dr. Death
04-01-2006, 14:04
gamhse ta....

opa sorry

gargalhse ta

( :lol: 8) :wink: )

Candiru
04-01-2006, 14:18
gamhse ta....

opa sorry

gargalhse ta

( :lol: 8) :wink: )

η κόρη γνωστής μου, όταν ήταν γύρω στα 9 της άρεζε να πηδάει στην μάνα της και να κουνιέται σαν να έκανε σεξ μαζί της, μη νομίζετε ότι καθόταν και πολύ, 3-4 παλλινδρομήσεις έκανε, έφευγε και ξανά το ίδιο. Η μάνα της στην αρχή δεν κατάλαβε, μετά άρχισε να την διώχνει. και η κόρη της την απάντησε απογοητευμένη: γιατί δε θες να παίζουμε αυτό το παιχνίδι;

Darkling
04-01-2006, 14:20
...

Lukather
04-01-2006, 14:32
Diavasa OLA ta posts kai afta pou exo na po einai ta eksis:

1o: exo poli elefthero xrono

2o:Candiru, prospatheis na peiseis me tis apopseis sou, alla to provlima einai oti den prospatheis na fereis ton eafto sou sti thesi enos12xronou paidiou.Diavole, 12 xronon afto pou kaname oloi sto sxoleio einai na trexoume piso apo mia mpala, kai an xouftoname ligo vizaki tha eimastan PARA POLI efxaristimenoi.Ipirxe vevaia o diakais pothos gia to sex, alla den to ekfrazame giati oi perrissoteroi den niothame oti eprepe.Eilikrina,an to 99% ton paidion tou sxoleiou eixan etoimo sex sto piato, tha kolonan kai den tha kseran ti na kanoun. Emeis loipon pou den ekfrazame ton potho mas gia sex sta koritsakia, eimastan katapiesmena po ton pouritanismo atoma???Ego krino oti oloi doksaton panagatho mia xara sexoualiki zoi exoume.

Episis apo trantaxta paradeigmata , anthropoi oi opoioi ksepatheniastikan pano apo to 19 xrono tis ilikias tous exoun fovera kaliteri sexoualiki zoi pleon apo tous maggites pou xosan stin 3 gimnasiou.
Mporei tote na tous koitousame me ta kiallia, alla gelaei kalitera opoios gelaei telefteos. Giati oi perissoteroi apo aftous exoun to eksis provlima:

Epeidi tous ekatse APO TIXI, giati tote den ipirxan 15xrona pou to dinan etsi apla (itheles toulaxiston 2 xronia sxesi), molis xorisan apo tin ekastote gomena, arxisan na exoun tragikes amfivolies gia to an tha ksanapidiksoun, me apotelesma, na niothoun ena sinaisthima katathlipsis epeidi den kanoun sex, kai na to zitoun apegnosmena, pragma pou kseneronei apistefta tin ekastote pithani gomena tous, i opoia eventually, tous paratise sta kria tou loutrou....

3o: afta

P.S. ipopsin oti ola afta simvainoun apo tin optiki gonia ton antrwn mono...den isxioun aparaitita kai gia koritsia

Alekos

The Good Son
04-01-2006, 15:13
giati grafeis "alekos" meta apo kathe post?

Lukather
04-01-2006, 15:30
giati grafeis "alekos" meta apo kathe post?

Giati etsi me lene.... :?:

Alekos

The Good Son
04-01-2006, 15:35
fantazesai na to kanan oloi? lh3iarxeio tha htan to forum. Plaka exei pantws synaxise. San na febgeis kai na les "alekooooos" einai.

Lukather
04-01-2006, 15:37
fantazesai na to kanan oloi? lh3iarxeio tha htan to forum. Plaka exei pantws synaxise. San na febgeis kai na les "alekooooos" einai.

lol
To fantastika oti tha to eksigouses etsi.... :rofl:
episis omos kanei pio anthropino to pragma apo to na me fonazan Lukather, kapoios pou outos i allos den eimai

Twisted_Bassist
04-01-2006, 15:48
borouses na grafteis ws alekos.

epishs kantirou pote tha vgoume gia kamia bura?(mazi me thn korh sou an ginetai)

The Good Son
04-01-2006, 15:53
gio den exei?

Twisted_Bassist
04-01-2006, 15:55
estw me to gio tou den exw prob.

Lukather
04-01-2006, 16:02
borouses na grafteis ws alekos.

Se peirazei re paidaki mou pou grafo alekos meta apo kathe post???

Alekos

Twisted_Bassist
04-01-2006, 16:16
:offtopic:

Lost_In_Cooperland
04-01-2006, 16:21
estw me to gio tou den exw prob. :rofl:

Veinsaw
04-01-2006, 17:05
η κόρη γνωστής μου, όταν ήταν γύρω στα 9 της άρεζε να πηδάει στην μάνα της και να κουνιέται σαν να έκανε σεξ μαζί της, μη νομίζετε ότι καθόταν και πολύ, 3-4 παλλινδρομήσεις έκανε, έφευγε και ξανά το ίδιο. Η μάνα της στην αρχή δεν κατάλαβε, μετά άρχισε να την διώχνει. και η κόρη της την απάντησε απογοητευμένη: γιατί δε θες να παίζουμε αυτό το παιχνίδι;

"Ο θείος καντιρού είπε ότι μου κάνει καλό να παλινδρομώ πάνω σε κόσμο"

The Good Son
04-01-2006, 17:07
thelw na 3ereis oti afto to avatar se kanei gotha.

Mayhem
04-01-2006, 17:36
όταν λέμε παιδικη σεξουαλικότητα εννοούμε αυτό που επιθυμεί εκείνη την ηλικία. Πχ κολπική διείσδυση κλπ είναι αρκετά προχωρημένο, όμως μπορείς να είναι αγκαλιές φιλιά, γλυψίματα, χάδια κλπ από 10-13-14. Ποιός ο λόγος να τους στερήσεις αυτή την ηδονή που ΕΙΝΑΙ ΖΩΤΙΚΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ για την σεξουαλική ωριμότητα.

Oraia, as poume oti sumfonoume me ola auta. Pos akrivos tha ginei auto? Tha poume sta paidia, kserete, mporeite na xaideuete alla Giannaki, mi valeis to poulaki sou sto mudaki tis Marias giati de kanei?. Esto, oti mporoume na vroume enan tropo na to kanoume ki auto. Briskeis apithano to gegonos ta paidia na proxorisoun kai se διείσδυση apo mona tous? 12-13ON XRONON EINAI. Episis, theoreis adunato i Maria na brei ena allo agoraki, ligo megalutero, pou psaxnei kati parapano, kai na theorisei oti den peirazei katholou na pniksei to kouneli mazi tou, mias kai to kanei idi me ton Giannaki? Elpizo na katalaveneis pou mporei na odigisei auto.
En merei auta pou les einai sosta, i ikanopoiisi ton ormon pou mporei na exei ena paidi tha to voithouse. Alla to prama den menei ekei, exei kai sunexeia. Oi sunepeies autou tou pragmatos einai to provlima, kati pou deixneis na agnoeis sunexos.
Se mia kleisti koinonia ton mao-mao kai ton zoulou pou aneferes, isos na einai efarmosima, stin dikia mas oxi. An pisteueis to antitheto pragmatika zeis se enan diko sou, outopiko kosmo. Den tha prospathiso na se antikrouso allo, aloste den peitheis kai kanenan.

kai ustera vlepeis to paidi sou sto AWESOME_preteen_sex_kiddie_porn.mpg

Deggial
04-01-2006, 17:43
=Εφόσον ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ άτομα απολαμβάνουν αυτό που κάνουν δεν μας καίγεται καρφί για το αν ταιριάζουν ηλικιακά ή υποπίπτουν στις διατάξεις του νόμου. Υποστήριξη χρειάζονται και όχι αποπομπή.

Όταν αναφερόμαστε σε ανήλικα, άτομα δηλαδή που ακόμη μεγαλώνουν και αναπτύσσονται, σωματικά και ψυχολογικά, τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Είναι ιδιαίτερα αμφίβολο αν ένα 10χρονο πραγματικώς θέλει μία σχέση με έναν 25χρονο, αντί να έχει πέσει θύμα αποπλάνησης, ανίκανο να συνειδητοποιήσει την φύση μίας ερωτικής σχέσης.

Ακριβώς επειδή αναφερόμαστε σε άτομα που δεν έχουν "σχηματιστεί" ακόμη, ούτε σωματικά ούτε ψυχικά, πρέπει να χρίζουν νομικής προστασίας.

Dr. Death
04-01-2006, 17:55
ayto pou pragmatika me peirazei s ayto to gamhmeno topic einai o paniblakas attention whore candiru ka8etai gamw to 8eo tou kai milaei gia ta paidia tou....kai to pws phdage h korh tou panw sth mana ths kai h8ele ki allo...kai anti na mou ri3ei kana mpineliki oso ekana akoma kai plaka anaferomenos sto paidi tou gia thn katastash pou perigrafei ws "fysiologikh"..aytos ka8ete kai analyei tis paparies tou peri se3oualikhs zwhs sta 10 kai sta 12.

mwrh linatsa candiru ... anti na mh dexesai na milaei an8rwpos gia ta paidia sou esy ka8esai se ena gamwforum tou kerata pou mpainei TOSOS kosmos kai sxoliazeis to pws h korh sou phdage panw sth mana ths kai 8es na mas to parousiaseis san epixeirhma ths erwtikhs zwhs twn 10xronwn?

re file ma thn panagia ... 8a prepe na ntrepesai._

Phantom Duck
04-01-2006, 18:06
Πάλι καλά που διαβάζεις τα πόστς του προσεκτικά. Δε μίλαγε για τη δικιά του κόρη.

Veinsaw
04-01-2006, 18:08
Mα την παναγία.

Candiru
04-01-2006, 18:21
=Εφόσον ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ άτομα απολαμβάνουν αυτό που κάνουν δεν μας καίγεται καρφί για το αν ταιριάζουν ηλικιακά ή υποπίπτουν στις διατάξεις του νόμου. Υποστήριξη χρειάζονται και όχι αποπομπή.

Όταν αναφερόμαστε σε ανήλικα, άτομα δηλαδή που ακόμη μεγαλώνουν και αναπτύσσονται, σωματικά και ψυχολογικά, τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Είναι ιδιαίτερα αμφίβολο αν ένα 10χρονο πραγματικώς θέλει μία σχέση με έναν 25χρονο, αντί να έχει πέσει θύμα αποπλάνησης, ανίκανο να συνειδητοποιήσει την φύση μίας ερωτικής σχέσης.

Ακριβώς επειδή αναφερόμαστε σε άτομα που δεν έχουν "σχηματιστεί" ακόμη, ούτε σωματικά ούτε ψυχικά, πρέπει να χρίζουν νομικής προστασίας.

μην μπερδεύειςτην σχέση με τα παιχνίδια. Τα δεύτερα λίγο πολύγίνονατι στο στενό συγγενικό περιβάλλον, η έννοια της σχέσης είναι πολύπροχωρημένη.

Τώρα αν κάποια παιδιάκια 12-13 στα παιχνίδια τους θελήσουν να το πνίξουν το κουνέλι, αυτό που θα πρέπει να έχουμε προλάβει είναι όχι την επίτευξη της πράξης, αλλά την πλήρη ενημέρωσή τους επί παντός σεξ. επιστητού χωρίς φόβο και πάθος. Πολύ λίγα παιδιά θα φτάσουν σε αυτό το σημειο στην υπάρχουσα κοινωνία και δυστυχώς αυτά που το φτάνουν εκεί και πιαστούν θα έχουν σίγουρα πολλά προβλήματα ακριβως λόγω αυτής της κατστολής και δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα άμα δεν τους πάρουν χαμπάρι.

Οσο για αυτά που αν άφερε κάποιος ότι ένας με πρόωρη σεξ. ζωή θα έχει περισσότερα προβλήματα από έναν "νορμάλ"δε " στέκουν διότι επικεντρώνεσαι σε ένα άτομο το οποίο έχει την δική του ιδιοσυγκασία που έχει τελείως διαφορετικές αφετηρίες από το ένα και τυχαίο γεγονός της πρόωρης σεξ. ζωής του.

Twisted_Bassist
04-01-2006, 18:45
kantirou apada kai se mas agorina mou glukia.

Candiru
04-01-2006, 19:10
kantirou apada kai se mas agorina mou glukia.

αποφεύγω να απαντάω σε ειρωνικά σχόλια όταν υπάρχει φόρτος εργασίας στο τόπικ

Twisted_Bassist
04-01-2006, 19:16
giati borei na ton erethizw ton gio sou. aston na ekfrastei.

Candiru
04-01-2006, 19:19
ayto pou pragmatika me peirazei s ayto to gamhmeno topic einai o paniblakas attention whore candiru ka8etai gamw to 8eo tou kai milaei gia ta paidia tou....kai to pws phdage h korh tou panw sth mana ths kai h8ele ki allo...kai anti na mou ri3ei kana mpineliki oso ekana akoma kai plaka anaferomenos sto paidi tou gia thn katastash pou perigrafei ws "fysiologikh"..aytos ka8ete kai analyei tis paparies tou peri se3oualikhs zwhs sta 10 kai sta 12.

mwrh linatsa candiru ... anti na mh dexesai na milaei an8rwpos gia ta paidia sou esy ka8esai se ena gamwforum tou kerata pou mpainei TOSOS kosmos kai sxoliazeis to pws h korh sou phdage panw sth mana ths kai 8es na mas to parousiaseis san epixeirhma ths erwtikhs zwhs twn 10xronwn?

re file ma thn panagia ... 8a prepe na ntrepesai._

καλά ρε contradiction whore διαβάζεις ό,τι γράφω ή μήπως είναι τόσο πουριτανός που μόνο που θα δεις μαζί τις λέξεις σεξουαλικότητα και παιδί σε πιάνει κρίση υστερίας; Ποιό από αυτά που λες έχω γράψει; Ούτε ένα σοβαρό επιχείρημα δεν ανέφερες, μόνο εντυπώσεις δημιουργείς.

Candiru
04-01-2006, 19:22
giati borei na ton erethizw ton gio sou. aston na ekfrastei.

έφτασες τρίτος, ήδη έχει δυο πολύ στενές φίλες και αλληλοπασπατεύονται μεταξύ τους :P

Twisted_Bassist
04-01-2006, 19:24
sa kai sena gamias vghke. ade TUXERE.

morphine
04-01-2006, 19:51
wraithmare --> πολύ μου αρέσει που μου κρατάς κακία. Θέλω να ξέρεις όμως ότι τα αισθήματά μου είναι αληθινά και αγνά και η περίοδός μου δεν έχει σχεδόν ποτέ να κάνει με το πώς τα εκφράζω. Ειδικά στο συγκεκριμένο τόπικ, η περίοδός μου θα ήταν ο τελευταίος λόγος για τον οποίο θα έλεγα σε κάποιον να πάει να γαμηθεί. :)

steel assassin --> αγορίνα μου έχω πλέον πειστεί πως δεν έχεις καμία απολύτως επαφή με την πραγματικότητα, ή δεν ξέρεις ανάγνωση, ή γενικώς κάτι σου διαφεύγει. Η διαδικασία του να σκέφτομαι τι να σου απαντήσω που να υπάρχει περίπτωση να το καταλάβεις με έχει εξαντλήσει τόσο που πλέον προτιμώ να διαβάζω τα ποστς του καντιρού. Είσαι τόσο προβλέψιμος και τόσο χαζός που δεν έχει νόημα, πραγματικά. Άντε φιλάκια τώρα.

Candiru
04-01-2006, 19:59
steel assassin --> αγορίνα μου έχω πλέον πειστεί πως δεν έχεις καμία απολύτως επαφή με την πραγματικότητα, ή δεν ξέρεις ανάγνωση, ή γενικώς κάτι σου διαφεύγει. Η διαδικασία του να σκέφτομαι τι να σου απαντήσω που να υπάρχει περίπτωση να το καταλάβεις με έχει εξαντλήσει τόσο που πλέον προτιμώ να διαβάζω τα ποστς του καντιρού. Είσαι τόσο προβλέψιμος και τόσο χαζός που δεν έχει νόημα, πραγματικά. Άντε φιλάκια τώρα.

να που και o sanity assasin είανι κάπου χρήσιμος, δεν πάνε χαμένες τόσες ώρες μου ποσταρίσματος στο ER :rofl:

wraithmare
04-01-2006, 20:12
Ti? H Morphine den exei periodo? Woa.
Twra se antipathw perissotero.
Krima kai akous kai Beatles kai vlepeis kai Monty Pythons. Krima.

Tespa, to kourazete to thema.

Twisted_Bassist
04-01-2006, 20:22
Krima kai akous kai Beatles kai vlepeis kai Monty Pythons.

kai afto ti dhlwnei aspoume?

pitchfork
04-01-2006, 20:26
ασχετοσύνη με τη μουσική και βαθιά γνώση κινηματογράφου

Veinsaw
04-01-2006, 23:11
Ρε μην μπερδεύεστε, το τόπικ είναι για να τη λέμε στον Καντιρού.

Candiru
05-01-2006, 00:16
Ρε μην μπερδεύεστε, το τόπικ είναι για να τη λέμε στον Καντιρού.

:offtopic:

enitharmon
05-01-2006, 01:51
εχμ, ένας που ξέρω καλά, έκανε "σεξ" με μια γειτονοπούλα όταν ήταν 8 (κι εκείνη το ίδιο). Τον έβαλε λίγο και τον έβγαλε βσκ, όχι κάτι ολοκληρωμένο (προφανώς). Κι αυτή ήθελε να τη γλύφει συνεχώς. Και ήταν και δεκαετία του 80 οπότε δε μπορεί να πει κανείς ότι είχαν υποστεί sex overdose από την τηλεόραση για να θέλουν να το κάνουν και αυτοί (ακούς εκεί γλύψιμο το μικρό...). Και είναι και οι δύο νορμάλ τώρα. Αλήθεια

Επίσης ένας άλλος που ξέρω, δεν ενδιαφερόταν καθόλου για κορίτσια μέχρι να γίνει 18.

Είναι εξαιρέσεις οι παραπάνω;

wraithmare
05-01-2006, 02:47
ασχετοσύνη με τη μουσική και βαθιά γνώση κινηματογράφου

Ω μα σκάσε πια

Dr. Death
05-01-2006, 07:17
καλά ρε contradiction whore διαβάζεις ό,τι γράφω ή μήπως είναι τόσο πουριτανός που μόνο που θα δεις μαζί τις λέξεις σεξουαλικότητα και παιδί σε πιάνει κρίση υστερίας; Ποιό από αυτά που λες έχω γράψει; Ούτε ένα σοβαρό επιχείρημα δεν ανέφερες, μόνο εντυπώσεις δημιουργείς.

eides ti malakas pou eimai?asxoloumai mazi sou...kai malista blepw kai pramata pou DEN grafeis...gia tosh malakia milame...

safestata kai exeis dikio.

syggnwmh loipon

( :wink: :lol: )

Candiru
05-01-2006, 10:21
εχμ, ένας που ξέρω καλά, έκανε "σεξ" με μια γειτονοπούλα όταν ήταν 8 (κι εκείνη το ίδιο). Τον έβαλε λίγο και τον έβγαλε βσκ, όχι κάτι ολοκληρωμένο (προφανώς). Κι αυτή ήθελε να τη γλύφει συνεχώς. Και ήταν και δεκαετία του 80 οπότε δε μπορεί να πει κανείς ότι είχαν υποστεί sex overdose από την τηλεόραση για να θέλουν να το κάνουν και αυτοί (ακούς εκεί γλύψιμο το μικρό...). Και είναι και οι δύο νορμάλ τώρα. Αλήθεια

Επίσης ένας άλλος που ξέρω, δεν ενδιαφερόταν καθόλου για κορίτσια μέχρι να γίνει 18.

Είναι εξαιρέσεις οι παραπάνω;

αυτά που γράφεις είναι λίγο σπάνια αλλά δεν είναι απίθανα. Αν ήταν απόλυτα σεβαστή η σεξουαλικότητα των παιδιών χωρίς ταμπού και υπεκφυγές θα ήταν πολύ συνηθισμένο φαινόμενο. Τους κάναν τσακωτούς; Σίγουρα θα τα παίξαν εκείνη τη στιγμή.

Το δεύτερο αν και αποδεκτή συμπεριφορά, δεν μπορούμε να ξέρουμε αν όντως ήταν ειλικρινής ή απλώς ήταν κατεσταλμένος για κάποιο λόγο.

Deggial
05-01-2006, 12:36

Τώρα αν κάποια παιδιάκια 12-13 στα παιχνίδια τους θελήσουν να το πνίξουν το κουνέλι, αυτό που θα πρέπει να έχουμε προλάβει είναι όχι την επίτευξη της πράξης, αλλά την πλήρη ενημέρωσή τους επί παντός σεξ. επιστητού χωρίς φόβο και πάθος.

Δεν αναφερόμουν σε σχέσεις μεταξύ συνομίληκων, οι οποίες εξ'αρχης στην πράξη δεν ποινικοποιούνται.

Candiru
05-01-2006, 13:20

Τώρα αν κάποια παιδιάκια 12-13 στα παιχνίδια τους θελήσουν να το πνίξουν το κουνέλι, αυτό που θα πρέπει να έχουμε προλάβει είναι όχι την επίτευξη της πράξης, αλλά την πλήρη ενημέρωσή τους επί παντός σεξ. επιστητού χωρίς φόβο και πάθος.

Δεν αναφερόμουν σε σχέσεις μεταξύ συνομίληκων, οι οποίες εξ'αρχης στην πράξη δεν ποινικοποιούνται.

δεν μπορεί να έγραψα μόνο αυτό, σεξ. σχ'εση δεν έχει νόημα για ένα πχ 10χρονο ειδικά με 25χρονο ο οποίος έχει τελείως άλλες απαιτήσεις. Ενα 10χρονο, το πού πολύ να κάνεικανένα παιχνίδι από αυτά που ανέφερα, απο κει και πέρα αν ο 25χρονος προχωρήσει είναι εκ των πραγμάτων για δέσιμο.

Twisted_Bassist
05-01-2006, 13:28
KANTIROU STO GIO SOU EIPES NA DOKIMASEI NA VALEI KANA AGGOURI STO KOLO TOU?

Candiru
05-01-2006, 13:32
KANTIROU STO GIO SOU EIPES NA DOKIMASEI NA VALEI KANA AGGOURI STO KOLO TOU?

με τέτοια σχόλια μαλλον σεξ. διαπαιδαγώγηση χρειάζονται οι ενήλικες παρά τα παιδιά, αυτά απλώς ανακαλύπτουν

Twisted_Bassist
05-01-2006, 13:36
padws kantirou an pote kaneis(sic?) xreiastei metamosxefsh egkefalou MHN TON DOSEIS plz.

Candiru
05-01-2006, 13:46
padws kantirou an pote kaneis(sic?) xreiastei metamosxefsh egkefalou MHN TON DOSEIS plz.

θα τον προσφέρω στην υπηρεσία της επιστήμης :P

Twisted_Bassist
05-01-2006, 14:43
ok apla kane ena format prin.

Ace
05-01-2006, 15:08
Eleos pleon me ton candiru.
Niw8w mia kopwsh.

Mayhem
05-01-2006, 16:00
oxi allo karvouno

Candiru
05-01-2006, 16:05
ok apla kane ena format prin.

α, το καλό χιούμορ το αναδεικνύουμε

wraithmare
05-01-2006, 18:59
TO KOPWSATE

Phoebus
06-01-2006, 02:21
Βασικά, το τελευταίο καλό ποστ το έκανε ο Ντέγκιαλ κάτι σελίδες πριν. Θεωρώ σωστή την διαφοροποίηση του βιασμού και της αποπλάνησης. Για τον βιασμό που δεν έχει ηλικίες και όλοι πρέπει να προστατεύονται από το νόμο ανεξαρτήτως ηλικίας, τα πράγματα νομίζω είναι σαφή, τουλάχιστον δικανικά.

Για την αποπλάνηση τώρα, ε τι να κάνουμε, πρέπει να υπάρχει ένα όριο που πλέον θεωρούμε έναν άνθρωπο αρκετά ώριμο να αντιληφθεί την διαφορά του σωστού και του λάθους, αυτό όχι μόνο για να ορίσουμε το πότε ισχύει ο νόμος κατά της αποπλάνησης αλλά και για πολλά άλλα εξίσου σημαντικά ή πιο συλλογικά ζητήματα, πχ πότε ένας άνθρωπος μπορεί να οδηγάει, να πίνει, να ψηφίζει κτλ, ζητήματα δηλαδή που έχουν να κάνουν με την ελευθερία της επιλογής. Το τι είναι ελεύθερη επιλογή βέβαια είναι τεράστιο ζήτημα...

Να ρωτήσω κάτι και όποιος γνωρίζει βέβαια να μου απαντήσει. Έχει υπάρξει περιστατικό αποπλάνησης ανηλίκου από άτομο μικρή ηλικίας, πχ ένας 16χρονος να αποπλανήσει ένα 14χρονο κορίτσι; Επειδή θεωρείται ανήλικος είναι ποινικό αδίκημα ή πρέπει να είναι πάνω από 18 ώστε να κατηγορηθεί;

Atheist
06-01-2006, 03:05
Πάνω από 18.
Βέβαια υποθέτω πως αν είσαι 17 και πηδήξεις 8χρονο, κάτι θα σου κάνουν, του πούστη.

^SatyroS^
06-01-2006, 22:34
goustarw anwmalia...

wraithmare
07-01-2006, 02:33
Πάνω από 18.
Βέβαια υποθέτω πως αν είσαι 17 και πηδήξεις 8χρονο, κάτι θα σου κάνουν, του πούστη.

Se sena, ton 17xrono, tpt. Stous goneis sou, nai.

Deggial
07-01-2006, 04:31
Πάνω από 18.

Το έγκλημα παραμένει έγκλημα, ανεξαρτήτως ηλικίας. Και στη προκειμένη υποθετική περίπτωση, κατά πάσα πιθανότητα δε θα λάμβανε ελαφρυντικά λόγω ηλικίας και θα δικαζόταν ως ενήλικας (δηλ. πλήρη ευθύνη για την πράξη).

UmbilicalResidue
07-01-2006, 08:17
δυνατό 8ρέντ.

pitchfork
07-01-2006, 15:21
Πάνω από 18.

Αυτά είναι.
Ξεκινάτε όλοι και γαμάτε αβέρτα....

Twisted_Bassist
07-01-2006, 16:52
mou gamisate to thread :(

Candiru
07-01-2006, 18:22
mou gamisate to thread :(

μην ανησυχείς έχει ξεπεράσει τις 12 σελίδες είναι πια ενήλικο :wink:

Phantom Duck
07-01-2006, 19:21
Πάνω από 18.

Αναμορφωτήριο.

Atheist
07-01-2006, 21:39
Κανονικά ο 17χρονος πάει για κακούργημα "αποπλάνηση ανηλίκων" όπως έχει αναλυθεί πιο πάνω - επειδής είναι 17χρονος κι όχι 18χρονος (άρα ενήλικας) θα πάει μεν σε δικαστήριο ανηλίκων (που δεν παίζουν μπάλα ένορκοι, μόνο τρεις δικαστές) αλλά θα φάει κανονική ποινή. Να πω σύντομα ότι συνήθως τα δικαστήρια ανηλίκων 'παίζουν' με μικρότερες ποινές (όχι αυτές των ενηλίκων), δεν στέλνεις ανήλικο στον Κορυδαλλό με τους βιαστάς και τους κλέφτας. Εδώ όμως, αφού ο 17χρονος ώσπου να πάει στο δικαστήριο και να καταδικαστεί θα'χει γίνει 18χρονος, μπορεί άνετα να φάει μια κανονικότατη ενήλικη ποινή που θα'ναι όλη δικιά του.

Επιπλέον, αφού ο παθητικός εραστής είναι κάτω των 10 ετών, προβλέπεται σαφώς μεγαλύτερη ποινή, δεν θυμάμαι τώρα απ' έξω, θα σου πω τη Δευτέρα αν σε καίει.

UmbilicalResidue
07-01-2006, 21:42
Εδώ όμως, αφού ο 17χρονος ώσπου να πάει στο δικαστήριο και να καταδικαστεί θα'χει γίνει 18χρονος, μπορεί άνετα να φάει μια κανονικότατη ενήλικη ποινή που θα'ναι όλη δικιά του.
δεν παίζει ρόλο η ηλικία που διαπράχτηκε το έγκλημα;

Phoebus
08-01-2006, 04:59
Το πότε έχει γίνει το έγκλημα νομίζω έχει να κάνει μόνο με την ποινή, δηλαδή ο κατηγορούμενος δεν μπορεί να φάει φυλακή περισσότερο από τα χρόνια που προβλεπόταν όταν διέπραξε το έγκλημα. Και απ'ό,τι κατάλαβα, και για την αποπλάνηση όλοι μπορούν να κατηγορηθούν, ανεξαρτήτως ηλικίας. Αλλά η έννοια της αποπλάνησης στις "μικρές" ηλικίες, από 13 έως 18 πχ, μου φαίνεται εντελώς χύμα την στιγμή που αποπλάνηση περισσότερο έχει να κάνει με το παραφυσικό του πράγματος ενώ τα παιδιά σ'αυτή την ηλικία ανακαλύπτουν τη σεξουαλικότητά τους. But that's just me.

MeLinDa
08-01-2006, 18:06
parakalountai autoi pou dn exoun anoixto poiniko kwdika na mhn grafoun tis hli8ies pi8anologikes tous apanthseis:)

Atheist
08-01-2006, 18:22
Άρθρο 126
Ανήλικοι ποινικά υπεύθυνοι
1. Η αξιόποινη πράξη που τελέστηκε από παιδί δεν καταλογίζεται σ’ αυτό. εφαρμόζονται μόνο αναμορφωτικά ή θεραπευτικά μέτρα.
2. Ο έφηβος που τέλεσε αξιόποινη πράξη υποβάλλεται σε αναμορφωτικά ή θεραπευτικά μέτρα, αν δεν υπάρχει περίπτωση να υποβληθεί σε ποινικό σωφρονισμό κατά τις διατάξεις του επόμενου άρθρου.
Άρθρο 127
Ανήλικοι ποινικά υπεύθυνοι
1. Αν το δικαστήριο ερευνώντας τις περιστάσεις υπό τις οποίες τελέστηκε η πράξη και την όλη προσωπικότητα του δράστη κρίνει ότι είναι αναγκαίος ο ποινικός σωφρονισμός του εφήβου για να συγκρατηθεί από την τέλεση νέων αξιόποινων πράξεων, τον καταδικάζει σε περιορισμό σε σωφρονιστικό κατάστημα
2. Στην απόφαση του δικαστηρίου ορίζεται το ελάχιστο και το μέγιστο όριο της παραμονής του εφήβου στο κατάστημα μέσα στα όρια που προβλέπει το άρ. 54.
Άρθρο 130
Ανήλικοι που δικάζονται μετά την συμπλήρωση του 17ου έτους
1. Όταν ένας ανήλικος που βρισκόταν στην εφηβική ηλικία όταν τέλεσε την πράξη εισάγεται σε δίκη μετά τη συμπλήρωση του 17ου έτους, το δικαστήριο μπορεί αντί γι’ περιορισμό σε σωφρονιστικό κατάστημα να επιβάλει τη ποινή που προβλέπεται για την πράξη που τελέστηκε ελαττωμένη σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 83. τούτο γίνεται αν το δικαστήριο κρίνει ότι αν και ο ποινικός σωφρονισμός του ανηλίκου είναι αναγκαίος, δεν είναι όμως πια σκόπιμος ο περιορισμός του σε σωφρονιστικό κατάστημα.
2. Οι ποινές στέρησης της ελευθερίας που επιβλήθηκαν σύμφωνα με τα παραπάνω δεν συνεπάγονται σε καμία περίπτωση τη στέρηση των πολιτικών δικαιωμάτων ή την παραπομπή σε κατάστημα εργασίας.
3. Κατά γενικό κανόνα οι κατάδικοι αυτοί κρατούνται χωριστά από άλλους ενηλίκους καταδίκους.
Άρθρο 131
Έναρξη εκτέλεσης της απόφασης μετά τη συμπλήρωση του 17ου έτους
1. Αν ο καταδικασμένος σε περιορισμό σε σωφρονιστικό κατάστημα συμπλήρωσε το 17ο έτος της ηλικίας του πριν αρχίσει η εκτέλεση της απόφασης, το δικαστήριο που δίκασε μπορεί, αν κρίνει ότι ο περιορισμός σε σωφρονιστικό κατάστημα δεν είναι πια σκόπιμος, να τον αντικαταστήσει με την ποινή του προηγούμενου άρθρου.
2. Αν ο καταδικασμένος συμπλήρωσε το 21ο έτος της ηλικίας του, η αντικατάσταση του περιορισμού κατά την παράγραφο 1 είναι υποχρεωτική.
3. Οι παράγραφοι 2 και 3 του προηγούμενου άρθρου ισχύουν και στις περιπτώσεις του άρθρου αυτού.

MeLinDa
08-01-2006, 18:31
ena deigma twn ar8rwn pou xreiazetai gia na ly8ei to zhthma.
thanks for the help litl one.

Phoebus
08-01-2006, 18:36
Thanks Atheist, νομίζω ότι ο ΠΚ επιβεβαιώνει πάνω-κάτω αυτά που λέει ο δικηγόρος, απλά αναφέρει έξτρα ότι είναι επιλογή του δικαστηρίου αν θα στείλει τον κατηγορούμενο σε αναμορφωτήριο ή σε σωφρονιστικό ίδρυμα.